مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

هر آنچه باید در مورد کلسترول بالا بدانید

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

کلسترول بالا یک مشکل بسیار رایج در ایالات متحده است در واقع، طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منبع معتبر، نزدیک به 94 میلیون بزرگسال در ایالات متحده در سنین 20 سال یا بیشتر دارای کلسترول بالای مرزی هستند. (البته در ایران هم وضعیت مشابهی وجود دارد)
با این حال، از آنجایی که این وضعیت اغلب می‌تواند بدون هیچ علامت واقعی ظاهر شود، ممکن است تا زمانی که به پزشک خود مراجعه نکنید، ندانید که به آن مبتلا هستید.
اگر می‌پرسید چه چیزی باعث کلسترول بالا می‌شود، اگر تشخیص داده شد چه کاری باید انجام دهید، و آیا راه‌هایی برای معکوس کردن آن وجود دارد (نکته: وجود دارد)، برای همه پاسخ‌ها به ادامه مطلب بروید.

کلسترول چیست؟

کلسترول نوعی لیپید است. این یک ماده مومی شکل و چربی مانند است که کبد شما به طور طبیعی تولید می کند. برای تشکیل غشای سلولی، هورمون های خاص و ویتامین D حیاتی است.
کلسترول بالا
کلسترول در آب حل نمی شود، بنابراین نمی تواند به خودی خود از طریق خون شما عبور کند. برای کمک به انتقال کلسترول، کبد شما لیپوپروتئین تولید می کند.
لیپوپروتئین ها ذرات ساخته شده از چربی و پروتئین هستند. آنها کلسترول و تری گلیسیرید، نوع دیگری از چربی را از طریق جریان خون شما حمل می کنند. دو شکل اصلی لیپوپروتئین عبارتند از لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) و لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL).
کلسترول LDL هر کلسترولی است که توسط لیپوپروتئین های با چگالی کم حمل می شود. اگر خون شما حاوی کلسترول LDL بیش از حد باشد، ممکن است تشخیص داده شود که کلسترول بالا دارید. بدون درمان، کلسترول بالا ممکن است منجر به بسیاری از مشکلات سلامتی، از جمله حمله قلبی و سکته شود.
کلسترول بالا به ندرت در آغاز علائم ایجاد می کند. به همین دلیل مهم است که سطح کلسترول خود را به طور منظم بررسی کنید.

علائم کلسترول بالا

در بیشتر موارد، کلسترول بالا یک وضعیت “بی صدا” است. معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی کند. بسیاری از مردم تا زمانی که دچار عوارض جدی مانند حمله قلبی یا سکته نشوند، حتی متوجه نمی شوند که کلسترول بالایی دارند.
به همین دلیل است که غربالگری معمول کلسترول مهم است. اگر 20 سال یا بیشتر دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا باید غربالگری معمول کلسترول را انجام دهید.

علل کلسترول بالا

خوردن بیش از حد غذاهای حاوی کلسترول، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا را افزایش دهد. زندگی با چاقی نیز می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. سایر عوامل سبک زندگی که می توانند در افزایش کلسترول نقش داشته باشند عبارتند از کم تحرکی و سیگار کشیدن.
ژنتیک شما همچنین می تواند بر شانس ابتلا به کلسترول بالا تأثیر بگذارد. ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شوند. ژن های خاصی به بدن شما آموزش می دهند که چگونه کلسترول و چربی ها را پردازش کند. اگر والدین شما کلسترول بالایی دارند، ممکن است شما نیز در خطر ابتلا به آن باشید.
در موارد نادر، کلسترول بالا ناشی از هیپرکلسترولمی خانوادگی است. این اختلال ژنتیکی از حذف LDL توسط بدن شما جلوگیری می کند. بر اساس منبع معتبر موسسه ملی تحقیقات ژنوم انسانی، اکثر بزرگسالان مبتلا به این بیماری دارای سطح کلسترول تام بالای 300 میلی گرم در دسی لیتر و سطوح LDL بالای 200 میلی گرم در دسی لیتر هستند.
سایر شرایط سلامتی مانند دیابت و کم کاری تیروئید نیز ممکن است خطر ابتلا به کلسترول بالا و عوارض مرتبط با آن را افزایش دهند.

کلسترول LDL یا “کلسترول بد”

کلسترول خوب و بد
کلسترول LDL اغلب “کلسترول بد” نامیده می شود. کلسترول را به شریان های شما می رساند. اگر سطح کلسترول LDL شما بیش از حد بالا باشد، می تواند روی دیواره رگ های شما رسوب کند.
این تجمع به عنوان پلاک کلسترول نیز شناخته می شود. این پلاک می تواند شریان های شما را باریک کند، جریان خون شما را محدود کند و خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. اگر لخته خون شریان قلب یا مغز شما را مسدود کند، می تواند باعث حمله قلبی یا سکته شود.

کلسترول HDL یا “کلسترول خوب”

کلسترول HDL گاهی اوقات “کلسترول خوب” نامیده می شود. این به بازگشت کلسترول LDL به کبد کمک می کند تا از بدن شما خارج شود. این به جلوگیری از تجمع پلاک کلسترول در شریان های شما کمک می کند.
هنگامی که سطح کلسترول HDL سالمی دارید، می تواند به کاهش خطر لخته شدن خون، بیماری قلبی و سکته کمک کند.
 
مطالب مرتبط : نحوه افزایش قوای جنسی

سطح کلسترول خود را بررسی کنید

اگر 20 سال یا بیشتر دارید، منبع مورد اعتماد انجمن قلب آمریکا توصیه می کند که سطح کلسترول خود را حداقل هر 4 تا 6 سال یک بار بررسی کنید. اگر سابقه کلسترول بالا یا سایر عوامل خطر بیماری قلبی عروقی دارید، ممکن است پزشک شما را تشویق کند که سطح کلسترول خود را بیشتر آزمایش کنید.
پزشک شما می تواند از پانل لیپید برای اندازه گیری سطح کلسترول تام، و همچنین کلسترول LDL، کلسترول HDL و تری گلیسیرید شما استفاده کند. سطح کلسترول کل شما مقدار کل کلسترول خون شما است. این شامل کلسترول LDL و HDL است.
اگر سطح کلسترول تام یا کلسترول LDL شما بیش از حد بالا باشد، ممکن است پزشک شما را کلسترول بالا تشخیص دهد. زمانی که سطح LDL شما بسیار بالا و سطح HDL شما بسیار پایین باشد، کلسترول بالا می تواند خطرناک باشد.

نمودار سطح کلسترول

تشخیص کلسترول بالا به طور خودکار به این معنی نیست که دارو مصرف خواهید کرد. اگر پزشک شما برای شما دارو تجویز کند، عوامل مختلفی ممکن است بر نوع دارویی که توصیه می‌کند تأثیر بگذارد.
با در نظر گرفتن این موضوع، اکثر پزشکان از اندازه گیری های عمومی برای تصمیم گیری در مورد برنامه های درمانی استفاده می کنند. آنها ممکن است این اندازه گیری ها را به عنوان کلسترول مطلوب، بالا مرزی یا کلسترول بالا دسته بندی کنند.
بر اساس کتابخانه ملی پزشکی، کلسترول کل اکثر بزرگسالان را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:برای مشاهده روی این کلیک کنید
باز هم این اندازه گیری ها کلی هستند. قبل از تصمیم گیری در مورد برنامه درمانی، شما و پزشکتان سایر عوامل شخصی را در نظر خواهید گرفت.

دستورالعمل های اخیر برای سطح کلسترول سالم

هر آنچه باید در مورد کلسترول بدانید
بدن شما برای عملکرد صحیح به مقداری کلسترول از جمله مقداری LDL نیاز دارد. اما اگر سطح LDL شما بیش از حد بالا باشد، می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی سلامتی را افزایش دهد.
در سال 2018، کالج آمریکایی متخصصان قلب و انجمن قلب آمریکا توصیه های خود را برای درمان کلسترول بالا به روز کردند منبع مورد اعتماد.
طبق دستورالعمل‌های جدید، علاوه بر سطح کلسترول، توصیه‌های درمانی سایر عوامل خطر بیماری‌های قلبی مانند سابقه خانوادگی و سایر مسائل سلامتی را تجزیه و تحلیل می‌کنند. دستورالعمل ها از همه این عوامل برای در نظر گرفتن شانس کلی فرد برای ایجاد عوارض در طول 10 سال آینده استفاده می کنند.

عوامل خطر برای کلسترول بالا

اگر:

 • با چاقی زندگی می کنند
 • مقدار زیادی چربی های اشباع شده و ترانس مانند چربی
 • های موجود در فست فودها مصرف کنید
 • فعالیت بدنی محدودی دارند
 • دود محصولات تنباکو
 • سابقه خانوادگی کلسترول بالا دارند
 • دیابت، بیماری کلیوی یا کم کاری تیروئید داشته باشید
 • افراد در هر سن، جنسیت و قومیت ممکن است کلسترول بالایی داشته باشند.

عوارض کلسترول بالا

بدون درمان، کلسترول بالا می تواند باعث ایجاد پلاک در شریان های شما شود. با گذشت زمان، این پلاک می تواند شریان های شما را باریک کند. این وضعیت به عنوان آترواسکلروز شناخته می شود.
آترواسکلروز یک بیماری جدی است. می تواند جریان خون را از طریق شریان های شما محدود کند. همچنین خطر ایجاد لخته های خونی خطرناک را افزایش می دهد.
آترواسکلروز می تواند منجر به بسیاری از عوارض تهدید کننده زندگی شود، مانند:

 • سکته
 • حمله قلبی
 • آنژین صدری، یا درد قفسه سینه
 • فشار خون بالا
 • بیماری عروق محیطی
 • بیماری مزمن کلیوی
 • کلسترول بالا همچنین می تواند باعث عدم تعادل صفرا شود و خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا را افزایش دهد. راه های دیگری که کلسترول بالا می تواند بر بدن شما تأثیر بگذارد را ببینید.

چگونه کلسترول را کاهش دهیم

اگر کلسترول بالا دارید، پزشک ممکن است تغییرات سبک زندگی را برای کمک به کاهش آن توصیه کند. به عنوان مثال، آنها ممکن است تغییراتی را در رژیم غذایی، عادات ورزشی یا سایر جنبه های برنامه روزانه شما توصیه کنند. اگر سیگار می کشید، احتمالاً به شما توصیه می کنند که آن را ترک کنید.
پزشک شما همچنین ممکن است داروها یا درمان های دیگری را برای کمک به کاهش سطح کلسترول شما تجویز کند. در برخی موارد ممکن است شما را برای مراقبت بیشتر به متخصص ارجاع دهند.

کاهش کلسترول از طریق رژیم غذایی

برای کمک به دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم، پزشک ممکن است تغییراتی را در رژیم غذایی شما توصیه کند.
به عنوان مثال، آنها ممکن است به شما توصیه کنند:
مصرف غذاهای سرشار از کلسترول، چربی های اشباع شده و چربی های ترانس را محدود کنید.
منابع پروتئین بدون چربی مانند مرغ، ماهی و حبوبات را انتخاب کنید
غذاهای متنوعی با فیبر بالا مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل بخورید
به جای غذاهای سرخ شده، غذاهای پخته، کبابی، بخارپز، کبابی و برشته را انتخاب کنید.
در صورت امکان از فست فود و غذاهای شیرین و از پیش بسته بندی شده خودداری کنید
غذاهایی که دارای کلسترول بالا، چربی های اشباع شده یا چربی های ترانس هستند عبارتند از:
گوشت قرمز، گوشت اندام، زرده تخم مرغ و محصولات لبنی پرچرب
غذاهای فرآوری شده با کره کاکائو یا روغن نخل
غذاهای سرخ شده مانند چیپس سیب زمینی، پیاز حلقه ای و مرغ سرخ شده
برخی از محصولات پخته شده مانند برخی از کلوچه ها و کلوچه ها
خوردن ماهی و سایر غذاهای حاوی اسیدهای چرب امگا 3 نیز ممکن است به کاهش سطح LDL شما کمک کند. به عنوان مثال، ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی و شاه ماهی منابع غنی امگا 3 هستند. گردو، بادام، دانه کتان آسیاب شده و آووکادو نیز حاوی امگا 3 هستند.

داروهای کلسترول

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهایی برای کمک به کاهش سطح کلسترول شما تجویز کند.
استاتین ها رایج ترین داروهایی هستند که برای کلسترول بالا تجویز می شوند. آنها مانع از تولید کلسترول بیشتر کبد شما می شوند.
نمونه هایی از استاتین ها عبارتند از:
آتورواستاتین (لیپیتور)
فلوواستاتین (لسکول)
روزوواستاتین (کرستور)
سیمواستاتین (Zocor)
پزشک شما همچنین ممکن است داروهای دیگری را برای کلسترول بالا تجویز کند، مانند:
نیاسین
رزین ها یا مواد جداکننده اسید صفراوی، مانند کولسوالام (ولچول)، کلستیپول (کولستید)، یا کلستیرامین (پروالیت)
مهارکننده های جذب کلسترول، مانند ezetimibe (Zetia)
مهارکننده‌های PCSK9، مانند alirocumab (Praluent) و evolocumab (Repatha)
برخی از محصولات حاوی ترکیبی از داروها برای کمک به کاهش جذب کلسترول بدن از غذاها و کاهش تولید کلسترول در کبد هستند. یک مثال ترکیبی از ازتیمیب و سیمواستاتین (ویتورین) است. درباره داروهای مورد استفاده برای درمان کلسترول بالا بیشتر بدانید.

درمان های خانگی برای کاهش کلسترول به طور طبیعی

در برخی موارد، ممکن است بتوانید سطح کلسترول خود را بدون مصرف دارو کاهش دهید. به عنوان مثال، ممکن است خوردن یک رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم و پرهیز از کشیدن محصولات تنباکو کافی باشد.
برخی افراد همچنین ادعا می کنند که برخی مکمل های گیاهی و غذایی ممکن است به کاهش سطح کلسترول کمک کند. به عنوان مثال، ادعاهایی در مورد:

 • سیر
 • زالزالک
 • گون
 • برنج مخمر قرمز
 • مکمل های گیاهی استرول و استانول
 • پسیلیوم بور که در پوسته دانه پسیلیوم یافت می شود
  دانه کتان آسیاب شده

با این حال، سطح شواهد حمایت از این ادعاها متفاوت است. همچنین، سازمان غذا و دارو (FDA) هیچ یک از این محصولات را برای درمان کلسترول بالا تایید نکرده است. تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم آیا آنها می توانند به درمان این بیماری کمک کنند یا خیر.
همیشه قبل از مصرف هر گونه مکمل گیاهی یا غذایی با پزشک خود صحبت کنید. در برخی موارد، آنها ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشند.

چگونه از کلسترول بالا جلوگیری کنیم

شما نمی توانید عوامل خطر ژنتیکی کلسترول بالا را کنترل کنید. با این حال، عوامل سبک زندگی قابل مدیریت هستند.
برای کاهش خطر ابتلا به کلسترول بالا:
یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید که کلسترول و چربی حیوانی پایینی داشته باشد و فیبر بالایی داشته باشد.
از مصرف زیاد الکل خودداری کنید.
وزن متوسط را حفظ کنید.
به طور منظم تمرین کن.
از سیگار کشیدن خودداری کنید.
توصیه های پزشک خود را برای غربالگری معمول کلسترول دنبال کنید. اگر در معرض خطر کلسترول بالا یا بیماری عروق کرونر قلب هستید، احتمالاً شما را تشویق می کنند که سطح کلسترول خود را به طور منظم آزمایش کنید.

دور شدن از کلسترول بالا

در بیشتر موارد، کلسترول بالا هیچ علامتی ندارد. اما بدون درمان، کلسترول بالا می تواند باعث مشکلات جدی سلامتی شود. خبر خوب این است که پزشک می تواند به شما در مدیریت این وضعیت کمک کند و در بسیاری از موارد می تواند به شما در جلوگیری از عوارض کمک کند.
برای اطلاع از داشتن کلسترول بالا، از پزشک خود بخواهید که سطح کلسترول شما را آزمایش کند، به خصوص اگر 20 سال یا بیشتر دارید. اگر تشخیص دادند که کلسترول بالا دارید، از آنها در مورد گزینه های درمانی خود بپرسید.
برای کاهش خطر عوارض ناشی از کلسترول بالا، عادات سبک زندگی سالم را تمرین کنید و از برنامه درمانی توصیه شده پزشک خود پیروی کنید.
خوردن یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و پرهیز از محصولات تنباکو ممکن است به شما در دستیابی و حفظ سطح کلسترول سالم کمک کند. همچنین می تواند به کاهش خطر عوارض ناشی از کلسترول بالا کمک کند.
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا