مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

هر آنچه که باید در مورد بلبرینگ چرخ بدانید

هر آنچه که باید در مورد بلبرینگ چرخ بدانید : یاتاقان چرخ نقش مهمی در کاهش اصطکاک، افزایش ظرفیت بار و تعیین موقعیت تجهیزات دوار دارد. علاوه بر این، یاتاقان برای اتومبیل ها به چرخ ها کمک می کند تا به خوبی کار کنند و طول عمر را افزایش دهند. برای اطمینان از عملکرد صحیح بلبرینگ چرخ، رانندگان باید همه چیز را در مورد این قطعه بدانند.

استانداردهای بلبرینگ چرخ.

یاتاقان چرخ وظیفه مهم کاهش لرزش، کاهش سایش، جلوگیری از ضربه و همچنین توزیع یکنواخت بار خودرو را انجام می دهد. در نتیجه، این قطعه باید از نظر سرعت، عملکرد و طول عمر استانداردهای مختلفی را رعایت کند.

بیشتر بخوانید:  8 نشانه ای که ماشین شما در وضعیت بدی قرار دارد که باید آنها را بشناسید

بلبرینگ ها معمولاً از فولاد ساخته می شوند زیرا این ماده دوام بالایی دارد. و توانایی تحمل بارهای عملیاتی بزرگ. هر چه کیفیت و همچنین مقاومت حرارتی فولاد بالاتر باشد، عمر بلبرینگ ها نیز بیشتر می شود. علاوه بر این، سازندگان همچنین بر طراحی بلبرینگ های فشرده برای نصب آسان تمرکز می کنند، در حالی که اطمینان و استحکام را تضمین می کنند، مناسب برای بسیاری از مدل های مختلف خودرو.

یک ماشین چند بلبرینگ چرخ دارد

یک ماشین چند بلبرینگ چرخ دارد

یک ماشین چند بلبرینگ چرخ دارد؟

2 نوع از یاتاقان های چرخ ماشین معمولا استفاده می شود: بلبرینگ و یاطاقان غلتکی. هر نوع بلبرینگ دارای ویژگی های خاص خود است که برای هر خودرو مناسب است تا الزامات مربوط به بار و کاربرد را برآورده کند.

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ های مخروطی از دو قسمت اصلی جداسازی شده تشکیل شده اند، یک حلقه داخلی و یک حلقه بیرونی. در حین کار، غلتک مخروطی در اطراف مسیر در حلقه های داخلی و خارجی حرکت می کند. بلبرینگ ها بار محوری و شعاعی بسیار بالایی دارند. بنابراین، این نوع بلبرینگ اغلب برای خودروهایی که باید در شرایط فشار بالا کار کنند استفاده می شود. و تحمل بارهای زیاد مانند کامیون، کمپرسی، وانت و … را داشته باشد.

بلبرینگ

یک ماشین چند بلبرینگ چرخ دارد
Mechanic is putting yellow grease in the into bearing, engineering and industrial concept”n

بلبرینگ های چرخ به دلیل توانایی آنها برای برآورده کردن کاربردهای زیاد، سادگی آنها و در صورت نیاز به راحتی از هم جدا می شوند، معمولاً در بازار استفاده می شوند.

ظرفیت بار شعاعی خوبی دارند و می توانند با سرعت بالا کار کنند، اما بار محوری پایینی دارند. علاوه بر این، این بلبرینگ همچنین امکان استفاده سریع و ایمن را فراهم می کند زیرا از قبل روغن کاری شده و با مهر و موم در دو طرف آب بندی می شود. بلبرینگ ها برای بسیاری از خودروهای تجاری انتخابی بسیار محبوب هستند. یاتاقان‌ها این مضرات را دارند که به راحتی آسیب می‌بینند، در صورت نصب غیرمرکز یا در معرض بارهای محوری، طول عمر را کاهش می‌دهند.

یاتاقان های چرخ چقدر دوام می آورند؟

مانند سایر قطعات، یاتاقان های چرخ ممکن است به دلیل سایش روزانه و سایر عناصر آسیب ببینند. یاتاقان های چرخ استاندارد بسته به عوامل متعددی می توانند بین 80000 مایل تا 150000 مایل دوام بیاورند. جنبه های زیادی وجود دارد که می تواند بر طول عمر یاتاقان ها تأثیر بگذارد که در زیر به آن خواهیم پرداخت:

مواد بلبرینگ

هنگام انتخاب مواد یاتاقان چرخ، گزینه های زیادی برای شما وجود دارد. اما انتخاب مناسب برای تطبیق با ماشین شما بسیار مهم است. آنها باید از مواد با کیفیت خوب ساخته شوند که بتوانند گرمای شرایط را بدون رنج زیاد تحمل کنند.

فرآیند نصب

بیشتر خرابی بلبرینگ ها به دلیل مونتاژ نامناسب است. معمولاً به دلیل اعمال نیروی بیش از حد و استفاده از ابزار نامناسب مونتاژ که باعث عملکرد کمتر می شود.

اضافه بار

رانندگان باید توجه داشته باشند که یاتاقان‌های اشتباه انتخاب شده است که باعث می‌شود این قطعه بیش از حد بارگیری کند و گرمای زیادی ایجاد کند و بر موتور تأثیر بگذارد. بنابراین برای جلوگیری از آسیب دیدن یاتاقان ها باید در انتخاب بلبرینگ های مناسب برای بار خودرو دقت کنید. این نه تنها به افزایش طول عمر بلبرینگ ها کمک می کند بلکه به محافظت از موتور نیز کمک می کند.

وضعیت جاده

وقتی ماشین شما همیشه در جاده های ناهموار یا چاله ها حرکت می کند، تاثیر زیادی بر یاتاقان چرخ ها خواهد داشت. یاتاقان ها را فرسوده یا شکسته کنید.

دوام یاتاقان چرخ چقدر است

اگر بلبرینگ ها را به درستی نگهداری کنید، می تواند بین 80000 مایل تا 150000 مایل دوام بیاورد

نکات هنگام استفاده از بلبرینگ چرخ خودرو

علاوه بر این، برای کسب اطلاعات در مورد بلبرینگ چرخ ها، باید به نکات اساسی زیر توجه کنید تا از عمر این قطعه اطمینان حاصل کنید.

تعمیر و نگهداری دوره ای

یکی از نکات مهم در استفاده از بلبرینگ نگهداری دوره ای است. تعمیر و نگهداری به افزایش کارایی در حین کار کمک می کند. در عین حال، این به تضمین طول عمر محصول نیز کمک می کند. برای نگهداری یاتاقان ها، باید روان کننده مناسب را انتخاب کنید.

اگر تجربه زیادی در این زمینه ندارید، به مکانیک مورد اعتماد مراجعه کنید. آنها به شما کمک می کنند بدانید کدام روان کننده برای چرخ مورد استفاده مناسب است.

علائم خرابی بلبرینگ چرخ را بشناسید

برای جلوگیری از خطر جدی، علائم بلبرینگ بد را برای تعمیر به موقع شناسایی کنید. خرابی بلبرینگ w

هنگامی که عملیات فراتر از اضافه بار یا نیروی خارجی است … یاتاقان هایی که قرار است آسیب ببینند اغلب دارای علائم زیر هستند. این علائم ممکن است آشکار نباشد. بنابراین شما باید بسیار مراقب باشید:

ماشین صدا میده

دمای موتور به طور غیر طبیعی افزایش یافت

صدای عجیب

لرزش بالا

لاستیک ناهموار فرسوده

بلبرینگ چرخ ماشین مناسب را انتخاب کنید.

انواع مختلفی از یاتاقان ها برای انطباق با هر خودرو تولید می شوند. هر نوع بلبرینگ به طور کلی توسط سازنده بر روی پارامترهای فنی مانند اندازه، سرعت، ظرفیت مشخص می شود… اگر پارامترهای بلبرینگ را درک کرده اید، می توانید آن را با سیستم عامل خودروی خود مقایسه کنید تا مناسب ترین یاتاقان ها را انتخاب کنید. اما اگر در این زمینه حرفه ای نیستید، لطفا نظر کارشناسان یا توصیه های سازنده را بخواهید. علاوه بر این، شما باید بلبرینگ های اصلی را انتخاب کنید تا ماشین شما پایدارتر کار کند.

نتیجه

خودروها یکی از شرکای مهم ما هستند. مراقب ماشینمون باشیم بنابراین کمی برای مراقبت از ماشین خود وقت بگذارید و اجزای ماشین خود را عمیق تر درک کنید. امیدواریم مقاله اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد.

بیشتر بخوانید: چرا موتور من سرد کار می کند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *