مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید

وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید :هنگامی که بخار از کاپوت بیش از حد گرم شده شما فوران می کند، نه تنها ناراحت کننده است، بلکه ممکن است به موتور نیز آسیب برساند. سیستم های خنک کننده خودرو به طور کلی کافی هستند. با این حال، اگر دماسنج افزایش یابد، ممکن است خودرو بیش از حد گرم شود.

وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید

وقتی وسیله نقلیه شما خیلی داغ می شود، معمولاً نشانه این است که مشکلی در سیستم خنک کننده وجود دارد. این می تواند مشکل از فن، رادیاتور، ترموستات، پمپ آب، مایع خنک کننده یا شیلنگ باشد.

نشانه های داغ شدن بیش از حد موتور

ممکن است دود یا بخار از زیر کاپوت خارج شود.
هنگامی که نشانگر دما روی داشبورد شما روشن می شود، همانطور که هنگام روشن شدن روشن می شود.
بوی غیر معمول از زیر کاپوت.
اگر وسیله نقلیه شما بیش از حد گرم می شود، مهم است که بدانید چگونه ایمن بمانید و از آسیب احتمالی موتور جلوگیری کنید. این پنج نکته را در ذهن داشته باشید.

بیشتر بخوانید: خطای P0132 سنسور اکسیژن معیوب

1. بلافاصله موتور را خاموش کنید

به نقطه ای امن خارج از جاده برانید و موتور را خاموش کنید. اگر در حالی که موتور بیش از حد گرم شده است به رانندگی ادامه دهید، ممکن است آسیب به موتور وارد شود. فقط منتظر بمانید تا گیج به حالت عادی برگردد قبل از اینکه موتور را روشن کنید تا ببینید آیا فن ها هنوز کار می کنند یا خیر.

2. هرگز درب رادیاتور موتور داغ را باز نکنید

دماسنج دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری می کند. اگر موتور بیش از حد گرم می شود، مایع خنک کننده موتور بیش از حد داغ و تحت فشار است و ممکن است وقتی درب آن باز می شود، مایع خنک کننده بسیار داغ شلیک کند. درپوش را فقط بعد از خنک شدن کافی موتور بردارید.

3. مشکلات مکانیکی را بررسی کنید

اگر نشتی مایع خنک کننده در زیر خودرو مشاهده کردید، خواه از رادیاتور، شیلنگ یا موتور، باید فوراً آن را رفع کنید. پس از خنک شدن موتور، قبل از رفتن به مکانیک، مایع خنک کننده را به رادیاتور اضافه کنید. اگر تسمه محرک موتور آسیب دیده یا فرسوده شده است، باید آن را تعمیر کنید. رانندگی بدون تسمه محرک ممکن است از شارژ شدن باتری دینام و کارکرد پمپ آب جلوگیری کند.

4. تمام لوازم جانبی غیر ضروری را خاموش کنید

اگر می خواهید پس از خنک شدن موتور به کار ادامه دهید، تهویه مطبوع خود را خاموش کنید تا فشار موتور به حداقل برسد. اگر دما دوباره نزدیک به ناحیه قرمز افزایش یافت، بخاری خودروی خود را به طور کامل روشن کنید، این ممکن است به خروج گرما از موتور کمک کند و در نتیجه گرمای بیش از حد را به حداقل برساند تا زمانی که بتوانید آن را در مکانی امن بکشید.

5. خودروی خود را بازرسی کنید

مهم است که در اسرع وقت به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید زیرا ادامه کار خودروی خود در حالی که بیش از حد گرم می شود باعث آسیب قابل توجهی به موتور می شود که ممکن است نیاز به تعویض کامل موتور داشته باشد. با بررسی هر چه سریعتر خودروی خود می توانید از این امر جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: وزن باتری خودرو چقدر است؟ (20 مثال در دنیای واقعی)

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *