مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

وقتی کامپیوتر خود را به حالت Sleep قرار می دهید چه اتفاقی می افتد؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

هنگامی که “Sleep” را در گزینه های power ویندوز خود انتخاب می کنید، دقیقاً چه اتفاقی می افتد؟ معنی آن را بررسی خواهیم کرد – و اینکه آیا رایانه شخصی شما رویاهای خوشایندی دارد یا خیر.

حالت خواب یک حالت کم مصرف است

حالت خواب با خاموش کردن رایانه شما که به طور کامل رایانه را خاموش می کند متفاوت است. هنگامی که رایانه خود را خاموش می کنید، شروع به پشتیبان گیری بیشتری میکند و بیشتر طول می کشد و ابتدا باید همه برنامه ها و فایل های خود را ببندید.

حالت خواب ویندوز

در مقابل، حالت خواب یک حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی است که به رایانه اجازه می‌دهد تا زمانی که می‌خواهید دوباره کار را شروع کنید، به سرعت کار تمام توان را از سر بگیرد (معمولاً در عرض چند ثانیه). هنگامی که در ویندوز وارد حالت خواب می شوید، رایانه شخصی شما کارهای زیر را انجام می دهد:

  • نمایشگر خاموش می شود.
  • رایانه شخصی وضعیت فعلی خود را در حافظه ذخیره می کند.
  • کامپیوتر ارسال برق به اکثر دستگاه های سخت افزاری را متوقف می کند.
  • رایانه شخصی به حالت کم مصرف می رود.

تا زمانی که مقداری انرژی به رایانه شما جریان می یابد (به عنوان مثال، رایانه رومیزی شما هنوز به دیوار وصل است یا لپ تاپ شما هنوز عمر باتری دارد)، هیچ کار یا وضعیت دستگاه خود را از دست نخواهید داد. هنگامی که رایانه خود را از حالت پشتیبان بیدار می کنید، می توانید درست از جایی که کار را متوقف کرده اید، ادامه دهید.

 

جادوی حالت های قدرت ACPI

هنگامی که از حالت خواب در ویندوز استفاده می کنید، به راحتی انتخاب یک گزینه روی صفحه یا فشار دادن یک دکمه است. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه آنها در سطح پایین تر کار می کنند؟

حالت خواب توسط وضعیت های خواب ACPI اداره می شود. ACPI (پیکربندی پیشرفته و رابط قدرت) یک مشخصات مدیریت انرژی است که سیستم عامل ها از آن برای کنترل وضعیت های قدرت سخت افزار استفاده می کنند. شش حالت اولیه قدرت ACPI در استاندارد وجود دارد که اغلب با اختصارات به آنها اشاره می شود. آن ها هستند:

S0: کار می کند
S1: بخواب
S2: بخواب
S3: بخواب
S4: Hibernate
S5: Soft Off

S0 حالت برقی است که رایانه شخصی شما در آن هنگام روشن و به طور معمول کار می کند. S1، S2 و S3 به تدریج حالت های توان کمتری دارند. S1 و S2 اغلب استفاده نمی شوند. در S1، CPU رایانه شما اجرای دستورالعمل ها را متوقف می کند، اما قدرت خود را از دست نمی دهد. در S2، CPU رایانه شخصی شما نیز قدرت خود را از دست می دهد. در S3 (که اغلب Standby یا Suspend to RAM نامیده می شود)، بیشتر اجزای رایانه شما به جز حافظه که با حداقل مقدار انرژی به روز می شود، انرژی خود را از دست می دهند. S3 متداول ترین حالتی است که زمانی که رایانه شخصی خود را به حالت Sleep قرار می دهید (که توسط سازنده سخت افزار رایانه شخصی شما تعیین می شود) استفاده می شود.

مرتبط:نحوه حذف فایل های موقت در ویندوز

S4 حالت خواب زمستانی است. در این حالت، رایانه شما محتویات حافظه خود را در یک فایل Hibernation روی هارد دیسک ذخیره می کند و سپس خاموش می شود. هنگامی که کامپیوتر خود را از حالت خواب زمستانی بیدار می کنید، فایل خواب زمستانی را می خواند و برنامه ها و فایل های باز شما را از هارد دیسک بازیابی می کند. S5 حالت “نرم خاموش” است. در این حالت کامپیوتر شما کاملاً خاموش است. مثل این است که دکمه پاور را فشار داده باشید تا کامپیوتر خود را خاموش کنید.

چگونه کامپیوتر خود را در حالت Sleep قرار دهیم

انتخاب حالت خواب در ویندوز ۱۱

اکنون که می دانید وقتی رایانه شخصی خود را به حالت Sleep قرار می دهید چه اتفاقی می افتد، واقعاً چگونه این کار را انجام می دهید؟ خوشبختانه، هم در ویندوز 10 و هم در ویندوز 11 بسیار آسان است. به طور پیش فرض در بسیاری از ماشین ها، می توانید به سادگی دکمه پاور را یک بار فشار دهید و رایانه شما به طور خودکار به حالت خواب می رود. اگر کار نکرد، منوی استارت را باز کنید، روی نماد پاور کلیک کنید، سپس «Sleep» را انتخاب کنید. یا می‌توانید Windows+X را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید، سپس «U» و سپس «S» را فشار دهید. رایانه شما فوراً به خواب می رود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *