مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

پاور ویروس چیست و چگونه می تواند کامپیوتر شما را از بین ببرد؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

انواع مختلفی از ویروس‌های رایانه‌ای وجود دارد، اما یک ویروس قدرتمند می‌تواند به‌ویژه مخرب باشد. از قضا، این نوع کد در طراحی سخت افزار و تست انعطاف پذیری نیز کاربرد معتبری دارد. در اینجا دلیل آن است.

پردازنده ای که داغ شده است

پاور ویروس چیست؟

«ویروس پاور» قطعه‌ای از کد رایانه‌ای است که CPU یا GPU را مجبور می‌کند با حداکثر اتلاف انرژی کار کند. این مقدار زیادی انرژی حرارتی تولید می کند، با این هدف که باعث شود پردازنده در دمایی بالاتر یا بالاتر از درجه قدرت طراحی حرارتی (TDP) کار کند.

مرتبط:آموزش ساخت ویروس (فایل .bat)

TDP در طراحی تراشه برای تعیین سطح گرمایی که سیستم خنک‌کننده باید قادر به تحمل آن در هنگام بارگذاری باشد، استفاده می‌شود. گاهی اوقات به عنوان نقطه طراحی حرارتی یا پارامتر طراحی حرارتی نامیده می شود. انتظار می رود یک CPU با رتبه TDP 80 وات، 80 وات انرژی به عنوان گرما تحت بار تولید کند. بسیاری از کاربران خارج از عملیات بسیار فشرده، جایی که ویروس‌های قدرتمند وارد می‌شوند، هرگز به مقدار TDP رتبه‌بندی شده نخواهند رسید.

ویروس‌های قدرت به‌عنوان «نشان‌های استرس» (مانند معیار) یا تست استرس نیز شناخته می‌شوند، به جز اینکه به‌جای اندازه‌گیری عملکرد، توانایی پردازشگر در مدیریت استرس را اندازه‌گیری می‌کنند. این ها به طور گسترده به عنوان نوعی آزمایش شکنجه برای پردازنده ها توسط طراحان سخت افزار، مطبوعات و اورکلاکرها استفاده می شود.

Tom’s Hardware یک راهنمای عالی برای تست استرس CPU ها و رایانه های شخصی با نرم افزاری دارد که به عنوان یک ویروس قدرتمند واجد شرایط است. این ابزارها به شما به عنوان کاربر این امکان را می دهند که کنترل خود را حفظ کرده و در هر زمان متوقف شوید، در حالی که یک ویروس پاور که توسط کد مخرب القا می شود، دکمه «خاموش» ندارد.

ویروس های پاور می توانند دستگاه شما را بپزند

هدف نهایی یک ویروس قدرت تولید انرژی حرارتی کافی برای قرار دادن سیستم تحت فشار جدی است. در طول یک دوره طولانی، این منجر به تولید مقدار زیادی گرما می شود که می تواند باعث آسیب دائمی به سخت افزارهایی مانند CPU، GPU یا مادربرد شود.

مطلب مرتبط:آیا بازنشانی کارخانه ای ویروس ها را حذف می کند؟

هرچه راه‌حل خنک‌کننده مؤثرتر باشد، انتظار می‌رود که رایانه در شرایط ویروسی قدرت طولانی‌تری کار کند. حتی اگر حرارت خروجی برای آسیب رساندن به CPU یا GPU کافی نباشد، مقدار گرمای تولید شده می تواند در کیس به گردش درآید و منجر به مشکلاتی در سایر اجزا شود.

این تنها یکی از دلایلی است که جریان هوای خوب کیس برای محافظت از هر جزء در رایانه شما بسیار مهم است.

اگر نگران هستید یک آنتی ویروس اجرا کنید

در حالی که کاربران مک به طور کلی نیازی به نگرانی در مورد آنتی ویروس ندارند، کاربران ویندوز باید نحوه بررسی وجود کدهای مخرب را برای ایمن ماندن بدانند.

در مورد تست استرس کامپیوتر شما؟ اورکلاک ساده تر و ایمن تر از همیشه است و بسیاری از GPU ها و CPU ها خود را اورکلاک می کنند. شما نباید نگران تست استرس با دستگاه خود به عنوان یک کاربر خانگی باشید، مگر اینکه خطرات آن را کاملاً درک کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا