مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

پلی یورتان ترموپلاستیک (TPU) چیست؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر در حال خرید یک قاب گوشی هوشمند هستید، مواد انتخابی شما اغلب سیلیکون، پلی کربنات، پلاستیک سخت و پلی اورتان ترموپلاستیک (TPU) است. اگر می‌پرسید TPU چیست، ما آن را (به صورت مجازی) تجزیه می‌کنیم.

ترموپلاستیک چیست؟

همانطور که احتمالا می دانید پلاستیک یک ماده (معمولا) مصنوعی است که از پلیمرهای مصنوعی ساخته می شود. پلیمرها موادی هستند که از مونومرها ساخته شده اند. مولکول های مونومر با همسایگان خود زنجیره های طولانی تشکیل می دهند و درشت مولکول های عظیمی را ایجاد می کنند.

پلاستیسیته خاصیتی است که به پلاستیک ها نام می دهد. پلاستیک بودن به سادگی به این معنی است که یک ماده جامد می تواند به طور دائم تغییر شکل دهد. پلاستیک ها را می توان با قالب گیری، اکسترود کردن یا اعمال فشار تغییر شکل داد.

ترموپلاستیک ها نام خود را از نحوه واکنش آنها به گرما گرفته اند. ترموپلاستیک ها در دماهای معینی به پلاستیک تبدیل می شوند، یعنی زمانی که در صورت نیاز شکل می گیرند. وقتی سرد می شوند، شکل جدید آنها دائمی می شود تا زمانی که دوباره گرم شوند.

دمای مورد نیاز برای انعطاف پذیری ترموپلاستیک ها بسیار بالاتر از دمایی است که برای مثال تلفن شما تا به حال در معرض آن قرار می گیرد. بنابراین احتمال کمی وجود دارد که یک محصول ترموپلاستیک در طول استفاده معمولی شکل خود را از دست بدهد.

 

چاپگرهای سه بعدی مدلسازی رسوب ذوب شده که در حال حاضر رایج ترین چاپگر سه بعدی موجود در بازار هستند، از ترموپلاستیک استفاده می کنند. رشته ای از پلاستیک از طریق یک اکسترودر تغذیه می شود و چاپگر محصول خود را در لایه هایی ایجاد می کند که به سرعت سرد و جامد می شود.

در مورد پلی اورتان چطور؟

پلی اورتان (PU) به دسته ای از پلیمرهای آلی اطلاق می شود که توسط پیوندهای یورتان به هم متصل می شوند. “آلی” در این مورد به شیمی آلی اشاره دارد که حول ترکیبات کربن متمرکز است. کربن اساس زندگی است که ما آن را می شناسیم، از این رو نام آن است.

یکی از چیزهایی که پلی اورتان را خاص می کند این است که یک ترکیب شیمیایی خاص نیست. پلی اورتان می تواند از تعدادی مونومر مختلف ساخته شود. به همین دلیل است که این یک “کلاس” از پلیمرها است.

 رول های فوم در رنگ ها و سایه های مختلف.

از آنجا که شما می توانید PU را از مواد مختلف بسازید، به این معنی است که PU های مختلف خواص متفاوتی دارند. بیشتر پلی اورتان به صورت فوم مانند اسفنج آشپزخانه ساخته می شود.

چرا TPU برای محافظت از دستگاه ها عالی است؟

اگرچه TPU از مواد مختلفی ساخته شده است، محصولات ساخته شده از TPU عموما دارای خاصیت ارتجاعی، شفافیت و وزن کم هستند. TPU می تواند بسیار نازک باشد و قدرت خود را حفظ کند. ترکیبی از خاصیت ارتجاعی و استحکام TPU را به انتخاب مناسبی برای قاب‌های محافظ تبدیل می‌کند، زیرا مواد تحت تأثیر انواع نیروهایی که معمولاً دستگاه سقوط می‌کند، ترک نمی‌خورد، پاره نمی‌شود یا نمی‌شکند.

یکی دیگر از ویژگی های برتر TPU مقاومت قوی آن در برابر روغن ها و مایعات است. بنابراین روغن طبیعی و عرق انگشتان شما نباید آن را لکه دار کند!

TPU همه جا است

 

TPU دارای طیف گسترده ای از کاربردها است که تقریباً مطمئناً چیزهای زیادی در اطراف شما وجود دارد. پانل‌های داشبورد خودرو، بدنه ابزارهای برقی، شیلنگ‌ها، لوله‌ها، آستین کابل، کفش‌ها و موارد دیگر از TPU ساخته شده‌اند یا از آن استفاده می‌کنند.

همچنین برای مواد قاب گوشی هوشمند انتخاب خوبی است، اما گوشی شما از قبل از مواد باورنکردنی مانند پلی کربنات و گوریلا گلس ساخته شده است. بنابراین شاید شما اصلاً مجبور به انتخاب نباشید، و می توانید یکی از افراد شجاعی باشید که بی مورد می شوند. از سوی دیگر، اگر واقعاً عاشق شخصی‌سازی ظاهر گوشی خود هستید، می‌توان برای داشتن چند قاب گوشی استدلال کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *