مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

پکت لاس (Packet Loss) چیست؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

پکت لاس می تواند اتصال شبکه شما را خراب کند. خوشبختانه، آزمایش آن هم در یک اتصال محلی و هم از طریق اینترنت نسبتاً ساده است. در اینجا چیزی است که باید قبل از شکایت از ISP خود بدانید.

 

Packet چیست؟

در اصطلاح شبکه، یک بسته، تکه کوچکی از یک پیام بزرگتر است که برای تحویل کارآمد تقسیم شده است. بسته‌ها به این دلیل استفاده می‌شوند که شبکه‌های کامپیوتری شبکه‌های «سوئیچینگ بسته» هستند. این بدان معناست که بسته‌ها می‌توانند به‌طور مستقل از یکدیگر بر روی اتصالات مشابه به هر ترتیبی، قبل از اینکه به مقصد برسند، حرکت کرده و پردازش شوند.

داده های اینترنت

این برای زیرساخت اینترنت، که در آن تعداد زیادی از دستگاه ها شبکه بزرگتر را تشکیل می دهند، همه در یک زمان ارتباط برقرار می کنند و داده ها را ارسال می کنند، اساسی است. بدون بسته ها، داده ها به صورت یک جریان طولانی ارسال می شوند که با معرفی بیش از دو دستگاه غیرعملی می شود.

تصویری از بسته های داده که در سراسر یک شبکه کامپیوتری مسیریابی می شوند.

تمام داده های منتقل شده از طریق شبکه های کامپیوتری محلی و جهانی به بسته هایی در حدود 1500 بایت تقسیم می شوند. بسته‌های پروتکل اینترنت از یک سربرگ (که شامل اطلاعاتی مانند آدرس‌های IP مبدا و مقصد، انواع بسته‌ها و شماره بسته است) و یک بار (داده‌هایی که در حال انتقال آن هستید) تشکیل شده‌اند.

Packet Loss چیست؟

پک ت لاس زمانی اتفاق می افتد که یکی از این بسته ها به مقصد خود نرسد. این منجر به داده‌های ناقص در گیرنده می‌شود و برای پردازش موفقیت‌آمیز درخواست، نیاز به ارسال مجدد داده‌ها دارد.

پک ت لاس می تواند به عنوان بخشی از عملکرد “عادی” شبکه رخ دهد. مطلوب نیست و می‌تواند منجر به کندی شبکه، قطع جریان‌ها، تأخیر و کار نکردن چیزها آنطور که باید شود.
مرتبط:ده راهکار برای حل مشکل کار نکردن اینترنت

از دست دادن بسته در برخی از فعالیت های آنلاین، به ویژه بازی، پخش جریانی، و ارتباطات صوتی و تصویری بلادرنگ بیشتر مشهود است. ممکن است متوجه حرکت ناگهانی در بازی ها، وقفه های زمانی شبکه یا قطع تصادفی شوید. از دست دادن بسته در هنگام پخش جریانی یا تماس صوتی و تصویری می‌تواند باعث مسدود شدن فریم‌ها، لکنت، صدای روباتیک یا ماکرو انسداد (پیکسل‌سازی شدید ناشی از فشرده‌سازی) شود.

اگرچه از دست دادن بسته بد است، اما معمولاً نیازی به نگرانی در مورد آن ندارید، مگر اینکه یک مشکل دائمی باشد.

 

چه چیزی باعث پکت لاس می شود؟

در بیشتر مواقع، از دست دادن بسته توسط عواملی خارج از کنترل شما ایجاد می شود. این می‌تواند به دلیل مشکلاتی در سرویس‌هایی باشد که استفاده می‌کنید، زیرساخت‌های مخابراتی یا قطعی ارائه‌دهنده خدمات اینترنت. از دست دادن بسته می تواند بر شبکه های محلی و اینترنت گسترده تر تأثیر بگذارد. اگر در شبکه محلی خود با مشکلاتی مواجه هستید، این مشکل به دلیل مشکلی در شبکه شما ایجاد می شود.

این می تواند به عواملی مانند:

  • مشکلات سخت افزاری شبکه
  • تداخل در شبکه های بی سیم یا سیمی.
  • مشکلات نرم افزاری با کامپیوتر و سایر دستگاه ها.
  • بارهای زیاد روی سخت افزار شبکه (مانند روترها، سوئیچ ها یا تکرار کننده های بی سیم).

نحوه تست پکت لاس

می‌توانید از طریق یک شبکه محلی یا اینترنت، از دست دادن بسته را آزمایش کنید. این می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که آیا مشکل از جانب شماست یا خیر یا اینکه باید ISP یا ارائه دهنده مخابرات خود را درگیر کنید.

تست پکت لاس شبکه محلی

یک راه آسان برای آزمایش از دست رفتن بسته، استفاده از دستور ping console است. در ویندوز، می‌توانید این کار را با راه‌اندازی PowerShell انجام دهید (از ویژگی جستجو در منوی Start برای پیدا کردن آن استفاده کنید).

ویندوز 11 را با استفاده از قابلیت جستجو پیدا کنید

ابتدا آدرس روتر خود را با اجرای دستور ipconfig /all و جستجوی آدرس IP فهرست شده در کنار ورودی “Default Gateway” مشخص کنید. در بیشتر موارد، این 192.168.0.1 یا 10.0.0.1 خواهد بود.

اکنون ping <address> -t را در PowerShell اجرا کنید، جایی که <address> آدرس IP روتر شما است. دستور ping به طور نامحدود اجرا می شود و هر بار یک بسته از داده را ارسال می کند. بگذارید کمی اجرا شود، سپس Ctrl+C را فشار دهید تا دستور لغو شود.

دستور "ping" را در PowerShell در ویندوز 11 اجرا کنید

هر گونه از دست دادن بسته ای که تجربه شده باشد، فهرست می شود. در حالت ایده‌آل، می‌خواهید «0% ضرر» را برای این آزمایش گزارش کنید. این بدان معنی است که اتصال بین رایانه و روتر شما بسته ها را حذف نمی کند.

ببینید آیا تست پینگ شما با پکت لاس  در ویندوز 11 مواجه شده است یا خیر

برای انجام این کار در رایانه مک یا لینوکس، از برنامه ترمینال استفاده کنید. دستور پیش فرض netstat -nr|grep را اجرا کنید تا آدرس IP روتر خود را در بالای صفحه ببینید. اکنون پینگ <address> را اجرا کنید و آدرس IP روتر را جایگزین <address> کنید.

پینگ" را در ترمینال برای macOS اجرا کنید

این دستور به طور نامحدود اجرا می شود و هر بار یک بسته را ارسال و دریافت می کند. اجازه دهید اجرا شود و سپس Control+C را فشار دهید تا دستور لغو شود. هر گونه از دست دادن بسته را در لیست مشاهده خواهید کرد. اگر “0% ضرر” را مشاهده کردید، اتصال محلی شما بسته ها را حذف نمی کند.

با استفاده از Terminal for macOS بررسی کنید که آیا با از دست دادن بسته‌ها مواجه هستید یا خیر

تست پکت لاس اتصال به اینترنت

می توانید از روش مشابهی برای آزمایش اتصال اینترنت خود برای از دست دادن بسته استفاده کنید، به جز اینکه به جای آدرس IP روتر محلی خود می توانید از یک URL وب سایت مانند owjkade.com یا google.com استفاده کنید.

وب‌سایت‌های تست سرعت اینترنت مانند speedtest.net یا packetlosstest.com نیز به شما اطلاع می‌دهند که بسته‌هایی که از بین رفته‌اند. احتمال بیشتری وجود دارد که با از دست دادن بسته ها از طریق اینترنت مواجه شوید، زیرا ممکن است جهش های زیادی بین رایانه شما و یک سرور راه دور وجود داشته باشد که به معنای نقاط احتمالی خرابی بیشتری است.

 

نحوه رفع پکت لاس

اگر مشکوک هستید که مشکل از جانب شماست، قبل از تغییر بیش از حد متغیرها، تا آنجا که ممکن است علل را از بین ببرید. رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید و هرگونه به روز رسانی نرم افزار برجسته را اعمال کنید. همین کار را برای سخت افزار شبکه انجام دهید، به خصوص اگر مدت زیادی از چرخه برق گذشته باشد.

اگر تجهیزات شبکه شما تحت بار سنگین است، در زمانی که بارها سبک تر هستند تست کنید. به جای انجام این کار در روز که همه سعی می کنند از اینترنت استفاده کنند، این کار را در اواخر شب که همه چیز خاموش است انجام دهید.

رفع پکت لاس در یک شبکه محلی

Wi-Fi یکی از دلایل رایج گم شدن بسته ها در یک شبکه محلی است. راه حل واضح این است که از یک شبکه سیمی استفاده کنید، حتی اگر این همیشه عملی نیست. حداقل می توانید آزمایش کنید تا ببینید آیا مشکل همچنان در یک شبکه سیمی وجود دارد یا خیر تا Wi-Fi را به عنوان دلیل مشکلات خود جدا کنید. در حالت ایده‌آل، این شامل انتقال لپ‌تاپ به روتر و اتصال آن از طریق اترنت و سپس اجرای مجدد تست‌های بالا است.
مرتبط:نحوه افزایش سرعت اینترنت در ویندوز ۱۱

اگر مشخص شد که Wi-Fi مقصر است، می توانید با حذف منابع تداخل شبکه و تنظیم کانال خود، اقداماتی را برای کاهش مشکلات انجام دهید. ممکن است بخواهید بین فرکانس های 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز سوئیچ کنید تا ببینید آیا این کمک می کند یا خیر.

اگر قبلاً از اتصال سیمی استفاده می‌کنید، کابل‌هایی را که ممکن است آسیب دیده باشد، بررسی و تعویض کنید. شبکه های پاور لاین نیز می توانند تحت تأثیر تداخل قرار گیرند که منجر به از دست دادن بسته می شود. سعی کنید وسایل بزرگ را خاموش کنید و دوباره آزمایش کنید تا منبع را جدا کنید.

اگر روتر شما قدیمی است و به راحتی بارگیری می شود، جایگزین کردن آن با یک سیستم روتر مش مدرن یا روتر Wi-Fi 6E با کارایی بالا می تواند راه حل باشد.

 

رفع پکت لاس از طریق اینترنت

سخت افزار همچنین می تواند مقصر مشکلاتی باشد که فراتر از شبکه محلی شما هستند. همیشه کامپیوتر و سخت افزار شبکه خود را مجددا راه اندازی کنید و در صورت مشکوک بودن به این موضوع، از طریق اتصال سیمی تست کنید. اگر یک مودم جداگانه (یا یک مودم-روتر ترکیبی) دارید، در نظر بگیرید که این مودم نیز ممکن است مقصر باشد. اگر می توانید با سخت افزار دیگری تست کنید، این کار را انجام دهید.

اگر مطمئن هستید که مشکل از اتصال شماست، وقت آن است که برای رفع مشکل به ارائه دهنده خدمات اینترنت یا شرکت مخابراتی خود مراجعه کنید. به آنها بگویید دقیقاً مشکل چیست، چه چیزهایی یاد گرفته‌اید و چه نوع علائمی دارید (مانند مشکلات پخش جریانی، مشکلات تأخیر هنگام بازی، مرور وب آهسته و غیره).

زمانی که با این مشکلات مواجه می‌شوید، همیشه، در دوره‌های استفاده سنگین یا به‌طور پراکنده، یادداشت کنید. توجه داشته باشید که اگر برخی از ارائه دهندگان خدمات متوجه شوند که اتصال شما مشکلی ندارد، ممکن است صورتحساب تماس را از شما دریافت کنند. قرض گرفتن یک مودم و روتر از یک دوست برای رد کردن تجهیزات خود می تواند باعث صرفه جویی در هزینه شما شود!

تأخیر بیش از حد را نیز بررسی کنید

تأخیر می تواند یکی از بزرگترین منابع اختلاف اتصال باشد، مسئله ای که حتی اتصالات نسبتاً «سریع» مانند اینترنت ماهواره ای را نیز آزار می دهد. این یکی از دلایلی است که اتصال اینترنت شما ممکن است کند به نظر برسد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا