مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چراغ دوشاخه چشمک زن به چه معناست؟

چراغ دوشاخه چشمک زن به چه معناست؟روشی که موتورهای دیزلی طراحی شده اند، گاهی اوقات به کمک در هنگام راه اندازی، به خصوص در دماهای سرد نیاز دارند. آنها دارای شمع های درخشان هستند که به گرم کردن هوا و مخلوط سوخت موجود در محفظه احتراق کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که موتور خودرو شما به طور موثر روشن می شود.

چراغ دوشاخه چشمک زن به چه معناست؟

دمای داخل سیلندرها در طول فرآیند توسط شمع های درخشان افزایش می یابد. این به فشار دادن و انفجار سوخت دیزل کمک می کند. به طور معمول، این امر مستلزم آن است که راننده مدت کوتاهی منتظر بماند تا موتور به طور کامل گرم شود و آماده راه اندازی شود.

بیشتر بدانید: تخلیه باتری انگلی چیست؟

داشبورد یک وسیله نقلیه به نمادهای زیادی مجهز شده است تا رانندگان از وضعیت قطعات و سیستم های مختلف مطلع شوند. این شامل چراغ سیم پیچ است که به عنوان چراغ شمع نیز شناخته می شود.

چند دلیل مختلف برای روشن شدن چراغ شمع

چند دلیل مختلف برای روشن شدن چراغ شمع وجود دارد، از جمله شروع سرد یا نشان دادن نقص. به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید و چه معنایی برای شما به عنوان یک راننده دارد.

چراغ شمع روشنایی و استارت های سرد

همانطور که در پست بنزین در مقابل موتور دیزل توضیح داده شد، موتورهای دیزلی از شمع استفاده نمی کنند. آنها برای مشتعل کردن مخلوط هوا/سوخت در سیلندرها به گرمای تولید شده توسط تراکم بسیار زیاد متکی هستند.

هنگامی که موتورهای دیزل سرد هستند، ممکن است راه اندازی آنها دشوار باشد. برای کمک به غلبه بر این چالش، موتورهای دیزلی هنگام راه اندازی از شمع های تابش استفاده می کنند تا هوای سیلندر را گرم کنند، که باعث می شود نماد چراغ سیم پیچ روی داشبورد روشن شود. هنگامی که موتور روشن می شود، شمع تابش دیگر نقشی در فرآیند احتراق ندارد.

چراغ دوشاخه چشمک زن به چه معناست؟

کل زمان مورد نیاز برای گرم شدن شمع برق بسته به وسیله نقلیه و دمای محیط متفاوت است. معمولاً شمع‌ها بین پنج ثانیه تا یک دقیقه طول می‌کشد تا موتور را به اندازه کافی گرم کنند. در آن نقطه، نماد چراغ داشبورد باید خاموش شود و راننده باید بتواند وسیله نقلیه را روشن کند.

موتورهای دیزلی ممکن است علاوه بر شمع های تابش از سایر کمک های راه اندازی نیز استفاده کنند، از جمله:

  • یک بخاری خنک کننده
  • کیت تزریق اتر
  • یک بخاری تابه روغن
  • بخاری بلوکی
  • یک بخاری ورودی هوا

چراغ دوشاخه چشمک زن به چه معناست؟

چراغ چشمک زن شمع یا چراغ سیم پیچ روی داشبورد نشان دهنده نقص است. در حالی که راه حل سریعی برای تعیین نقص خاص وجود ندارد، یک تکنسین ماهر باید بتواند مشکل را تشخیص دهد.

مشکلات مربوط به خود شمع می تواند باعث روشن شدن چراغ چشمک زن سیم پیچ، از جمله از دست دادن توانایی گرمایش شود. همچنین ممکن است مشکلی با تایمر وجود داشته باشد، که مدت زمان کار شمع‌ها را تنظیم می‌کند. اگر تایمر خاموش باشد، می تواند باعث فرسودگی شمع های برق شود.

بیشتر بدانید: انواع سیستم تعلیق کامیون

علائم شمع برق معیوب شامل از دست دادن شتاب یا از دست دادن قدرت کلی موتور است. همچنین ممکن است متوجه کاهش مصرف سوخت یا حتی سوخت نادرست موتور شوید. اگر چراغ سیم پیچ چشمک زن روشن شد، مطمئن شوید و ماشین خود را برای تست تشخیصی ببرید، زیرا یک تکنسین آموزش دیده باید بتواند مشکل را شناسایی و برطرف کند.

آیا می توانید با چراغ کویل روشن رانندگی کنید؟

اگر چراغ شمع شما روشن شده است و نمی دانید که آیا باید وسیله نقلیه خود را برانید، پاسخ به این بستگی دارد که چراغ چشمک می زند یا خیر. اگر چراغ شمع ثابت باشد، بیشتر خودروها تا زمانی که چراغ خاموش نشده و موتور کاملاً گرم نشده است، نمی‌توانند به طور کامل روشن شوند.

در مورد چراغ برق چشمک زن، اگر نیاز به رانندگی دارید، راحت باشید و تا حد امکان از سرعت بالا اجتناب کنید. بسیاری از اوقات، یک موتور به “حالت ایمنی” می رود و ممکن است متوجه کاهش عملکرد شوید.

هدف از چراغ شمع چشمک زن

هدف از چراغ شمع چشمک زن این است که شما را به عنوان یک راننده از یک مشکل احتمالی آگاه کند، بنابراین جدی گرفتن آن و بررسی آن در صورت امکان مهم است. این همچنین برای چراغ تابشی که روشن می‌شود و خاموش نمی‌شود، حتی زمانی که موتور شما به طور کامل گرم شد، صدق می‌کند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *