مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چرا زندگی مدرن به طرح های بیوفیلیک بیشتری نیاز دارد

چرا زندگی مدرن به طرح های بیوفیلیک بیشتری نیاز دارد

به عنوان رهبران راه حل های منظر شهری، مفهوم طراحی بیوفیلیک توسط Citygreen برای تقریبا دو دهه پیشگام بوده است. شعار ما مبنی بر تبدیل فضاهای خاکستری به سبز، با گنجاندن طبیعت در مناظر شهری، به قلب طراحی بیوفیلیک می‌پردازد.

اصطلاح بیوفیلی برای اولین بار توسط طبیعت‌شناس و زیست‌شناس پیشگام، ادوارد ویلسون در سال 1984 استفاده شد، زمانی که او فرض کرد که انسان‌ها “تمایل ذاتی به تمرکز بر زندگی و فرآیندهای واقعی” دارند.

این تمایلی که ویلسون از آن صحبت می‌کند، به پیوند و احساس عمیق آشنایی که انسان و طبیعت به اشتراک می‌گذارد، اشاره دارد. ویلسون به‌عنوان یک زیست‌شناس، زندگی را از دریچه‌ای اکولوژیکی می‌نگرید و فرآیندهای حیاتی را با «جانداران موجود در یک اکوسیستم» مقایسه می‌کرد.

او معتقد بود که برای اینکه جوامع کارآمد باشند، محیط اطراف آنها باید شبیه محیط طبیعی باشد که ما در آن تکامل یافته ایم. در محیط های ساخته شده توسط انسان، جایی که امروزه اکثر جمعیت جهان در آن زندگی می کنند، این حس ارتباط بین طبیعت و انسان روزمره وجود دارد. تجربیات به آرامی در حال فرسایش است.

فضای سبز

تاثیر کویید19بر زندگی مدرن و بیوفیلینک

در طول همه‌گیری جهانی کووید-19، قرنطینه‌ها بسیاری از ما را مجبور کرد که در محله‌ها و خانه‌های خود به صورت دائمی زندگی کنیم، که برای بسیاری از مردم کمبود و در نتیجه نیاز به فضای سبز نوآورانه‌تر را برجسته می‌کند.

به طور کلی، اصطلاح فضای سبز تصاویری از نیمکت‌های پارک در فضای باز و باغ‌های زیبای آراسته شده را به تصویر می‌کشد که از نظر زندگی در قرن بیست و یکم بسیار ساده است. رویکرد استاندارد در گذشته برای برنامه ریزان شهری، اختصاص مقدار مشخصی از فضای عمومی باز برای استفاده های معمولی، مانند راه رفتن با سگ یا پیک نیک بود.

با این حال، امروزه با شرایط و الزامات زندگی مدرن، روابط متقابل بین فضای سبز و کاربران فضای سبز تغییر کرده است. به عنوان یک فرد، ما در حال حاضر بیشتر از هر زمان دیگری زمان خود را در ساختمان های مختلف می گذرانیم. بنابراین، وقتی به فضاهای سبز فکر می کنیم، باید به فضاهای عمومی سرپوشیده مانند سرسراها در ساختمان های آپارتمانی، فودکورت ها و مراکز خرید بزرگ فکر کنیم.

 

نمونه های طرح بیوفیلیک (فضای سبز)

نمونه‌ای از طرح‌های بیوفیلیک که نیازهای کاربران فضای سبز امروزی را برآورده می‌کند، دیوارهای سبز است که دیوارهای زنده یا باغ‌های عمودی نیز نامیده می‌شوند. چنین دیوارهایی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا می‌توانند با ادغام محیط‌های طبیعی و ساخته شده با یکدیگر، مناطق کم استفاده را به فضاهای سبز جذاب تبدیل کنند.

استفاده از دیوارهای مستقیم و زوایای راست برای بازسازی بی نظمی های منظره محیط طبیعی، هدف طراحی بسیاری از شرکت های پایدار از جمله Citygreen بوده است. دیوارهای سبز که طیف وسیعی از گونه‌های گیاهی متنوع را در خود جای داده‌اند، می‌توانند به‌طور مصنوعی اکوسیستم‌ها را دوباره اختراع کنند و سپس می‌توانند دنیای طبیعی را به افراد نزدیک‌تر کنند، چه در محل کار شلوغ داخل شهر یا یک بلوک آپارتمانی مسکونی.

سیستم دیوار زندگی Citygreen™

سیستم دیوار زندگی Citygreen’s™ نمونه ای برجسته از طراحی مدرن بیوفیلیک است. Living Wall که توسط برند پیشگام در محصولات دیوار زنده پیشرفته، Terapia Urbana در اسپانیا تولید شده است، تقریباً 15 سال تحقیق، توسعه و آزمایش محصول را در بر می گیرد.

این سیستم را می توان در خارج از منزل استفاده کرد، اما دیوارهای داخلی بسیار ساده ترین هستند، زیرا با نصب نور مصنوعی و سیستم های آبیاری و کود دهی خودکار، آب و هوا قابل پیش بینی تر است. در مقایسه با سایر فضاهای سبز، مصرف آب برای دیوارهای زنده مانند سیستم Citygreen’s™ Living Wall کم است، زیرا معمولاً برای آبیاری دیوار به دو لیتر در هر متر مربع در روز نیاز است.

سه ویژگی که سیستم  بیوفیلیک را منحصربه‌فرد می‌سازد

اینکه چرا می‌تواند در میان دیگر طرح‌های دیوار زنده متمایز شود، اولاً این واقعیت است که دیواری که سیستم در آن نصب می‌شود، نیازی به ضد آب اضافی نخواهد داشت. ثانیاً، این سیستم سبک ترین سیستم موجود در بازار است که وزن آن تنها 35 کیلوگرم در هر متر مربع است که به طور کامل کاشته و اشباع شده است.

ثالثاً، این طرح از یک سیستم پانل سه لایه تشکیل شده است که همه به هم متصل می شوند و به ریشه گیاهان اجازه می دهند هم محافظت شوند و هم توانایی مهاجرت آزادانه داشته باشند و حجم ریشه تقریباً نامحدودی را برای رشد گیاهان ممکن می کند.

فضای سبز

این طرح در 9 اندازه استاندارد پانل موجود است. با این حال، می‌توان آن را طوری طراحی کرد که اندازه‌های سفارشی را برای پروژه‌های منحصربه‌فرد متناسب کند. این سیستم همچنین برای نصب سریع و کارآمد برای پروژه های تجاری در مقیاس بزرگ یا پروژه های مسکونی کوچکتر، با حداقل اختلال طراحی شده است.

با افزایش شهرنشینی و تراکم مسکونی در جوامع امروزی ما، ضروری است که شهرها و ساختمان های بیشتری به شیوه ای پایدار طراحی و برنامه ریزی شوند که به افراد و جوامع اجازه می دهد تا در معرض عادلانه محیط طبیعی قرار گیرند.

سیستم Citygreen’s™ Living Wall نمونه ای برجسته از یک طراحی خلاقانه و انعطاف پذیر را به نمایش می گذارد که می تواند در چالش های چالش برانگیز استفاده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا