مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چرا موتور من سرد کار می کند؟

چرا موتور من سرد کار می کند؟وقتی موتور شما زیر دمای بهینه کار کند چه اتفاقی می افتد؟ آیا به ماشین موتور شما آسیب می رساند؟ بیایید پاسخ سوال “چرا موتور من سرد است؟

چرا موتور من سرد است؟

دمای بهینه برای کارکرد موثر موتور خودرو در محدوده 185 تا 200 درجه فارنهایت است.

در این دما موتور با بهترین عملکرد کار می کند و باعث صرفه جویی در مصرف سوخت می شود. اگر موتور بیش از حد سرد باشد، تبخیر سوخت برای آن مشکل خواهد بود و در نتیجه عملکرد ضعیف و مصرف سوخت افزایش می یابد.

موتورهای اتومبیل که در حالت سرد کار می کنند در صورت استفاده طولانی مدت بسیار مضر خواهند بود. علاوه بر این، زمانی که موتور شما همیشه سرد است، متوجه میزان تجمع کربن در قسمت های مختلف موتور خواهید شد.

بنابراین، مالک باید در مورد علت و علائم این پدیده بیاموزد. بنابراین، دلایل چیست:

خرابی ترموستات ماشین

ترموستات خودرو شما جریان مایع خنک کننده را از طریق موتور تنظیم می کند، زیرا آنها به طور مداوم دمای مایع خنک کننده را بررسی می کنند و به طور دقیق جریان مایع خنک کننده را از طریق رادیاتور تنظیم می کنند تا دما و عملکرد بهینه موتور را به دست آورند و حفظ کنند.

دو مورد وجود دارد که منجر به خرابی ترموستات می شود:

ترموستات در موقعیت باز گیر کرده است

ترموستات شما در حالت بسته گیر کرده است.

ترموستات ماشین کار نمی کند

چرا موتور من سرد کار می کند؟

علائم خرابی ترموستات:

ترموستات معیوب یکی از مشکلات رایج در خودروی شماست. شما می توانید کاملا DIY کنید. ما علائمی را فهرست می کنیم که به راحتی می توانید در هنگام سقوط ترموستات متوجه شوید:

گیج دما بالا را ثبت می کند و موتور بیش از حد گرم می شود.

ترموستات باز و بسته می شود تا مقدار مایع خنک کننده وارد موتور شود. ترموستات های غیرفعال که در حالت بسته گیر کرده اند باعث می شود موتور بیش از حد گرم شود زیرا جریان مایع خنک کننده قطع می شود.

 

نشتی مایع خنک کننده خودرو

اگر نشت مایع خنک کننده را روی سطح نصب خودرو یا اطراف آن مشاهده کردید، این نشانه خرابی ترموستات است.

دما به طور غیرعادی تغییر می کند

اگر بررسی کنید که نمایشگر دماسنج از گرم به سرد یا برعکس می رود. دلیلش درست کار نکردن ترموستات است.

صداهای عجیب موتور

ترموستاتی که کار نمی کند همچنین می تواند زمانی که موتور ماشین شما شروع به گرم شدن بیش از حد می کند صدا ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: سیستم های ترمز ضد قفل (ABS) چیست؟

سنسور دمای مایع خنک کننده معیوب

ECT به موتور کمک می کند تا به طور موثر کار کند

سنسور دمای مایع خنک‌کننده که با نام ECT نیز شناخته می‌شود، یکی از سنسورهای بسیار مهم برای کمک به محافظت از موتور، بهبود راندمان کار موتور و همچنین کمک به عملکرد پایدار موتور است.

ECT از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند و دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری می کند تا از متعادل بودن آن اطمینان حاصل کند. معیوب بودن دمای مایع خنک کننده رایج ترین دلیلی است که باعث می شود گیج دمای خودرو سرد بماند.

علائم بد بودن سنسور دمای مایع خنک کننده:

سنسور دمای مایع خنک کننده در بدنه موتور نصب شده و در تماس مستقیم با مایع خنک کننده است. دانستن علائم به شما کمک می کند از خطرات احتمالی جلوگیری کنید و اقدامات پیشگیرانه به موقع انجام دهید:

“بررسی کن که چراغ های موتور روشن باشد.

این محبوب ترین علامت در هنگام کاهش سنسور دمای مایع خنک کننده است. اگر دیدید که چراغ چک موتور به طور ناگهانی روشن می شود، باید دمای مایع خنک کننده را بررسی کنید. و تا زمانی که این خطا را برطرف نکنید، چراغ خاموش نمی شود.

مصرف سوخت بالا

هنگامی که سنسور آسیب دیده یا معیوب باشد، سیگنال سنسور ارسال شده به ECU اشتباه خواهد بود و باعث می شود ECU دمای موتور را به اشتباه گزارش کند.

بنابراین اگر ECT دمای خنکی را در زمانی که موتور شما واقعاً گرم یا داغ است گزارش دهد، باعث می شود خودرو بیش از حد لازم سوخت مصرف کند و در نتیجه مصرف سوخت کاهش یابد. و این در نهایت از عملکرد موتور جلوگیری می کند.

موتور بیش از حد گرم شده است

هنگامی که سیگنال این سنسور اشتباه باشد، عملکرد فن خنک کننده را اشتباه می کند. بنابراین گاهی اوقات موتور بیش از حد گرم می شود زیرا مایع به موقع خنک نمی شود.

کاهش قدرت موتور

موتور برای دستیابی به بالاترین قدرت به مخلوطی از هوا و سوخت نیاز دارد. عوامل زیادی روی موتور وجود دارد که بر میزان سوخت تأثیر می گذارد، اما عامل اصلی تعیین کننده سیگنال سنسور دمای مایع خنک کننده است.

کلاچ فن قفل شده است

فن کلاچ یکی از مهم ترین دلایل سرد شدن موتور است

آیا می دانید فن های کلاچ چه تاثیری دارند؟ این یک نوع فنر القایی حرارتی است که بر اساس حلال سیلیکون مایع بر اساس دمای مایع خنک کننده خودرو کار می کند.

از بیرون، تشخیص قفل بودن کلاچ فن فقط با بازرسی بصری دشوار است. این به این دلیل است که به نظر می رسد کلاچ کاملاً کار می کند، زیرا عیب داخلی است. خوشبختانه، وجود دارد

چندین علامت وجود دارد که به راحتی می توانید متوجه شوید:

داغ شدن بیش از حد موتور

زیرا فن خنک کننده هوای لازم را از طریق رادیاتور برای خنک سازی آب تامین نمی کند. باعث می شود دمای موتور بالاتر از حد معمول باشد.

صدای پر سر و صدا

صدای بیش از حد فن در سرعت بالا ناشی از همین مشکل است، کلاچ فن حفظ شده است. این می تواند باعث آسیب یاتاقان، آسیب به رادیاتور در صورت خم شدن بیش از حد پروانه یا حتی شکستن فن پلاستیکی شود.

گرمای کافی نیست

اگر کلاچ فن گیر کرده باشد، به طور مداوم کار می کند، موتور بیش از حد خنک می شود. باعث گرمای ناکافی خواهد شد.

نتیجه

این مقاله سه دلیل برای توضیح “چرا موتور من سرد است” و برخی از علائم اساسی برای کمک به شما در تشخیص زودهنگام آسیب آورده است. در مقاله بعدی به شما کمک می کنیم تا در هنگام سرد شدن ماشین چگونه آن را تعمیر کنید. برای خواندن مقاله مفید دیگری با ما همراه باشید!

بیشتر بخوانید: خرابی سیستم تهیه خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *