مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چرا ویندوز 11 برای بازی بهتر از ویندوز 10 است؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

ویندوز 11 موارد اضافی نسخه‌های قبلی ویندوز را حذف می‌کند در حالی که فناوری‌های جدید بازی را به ارمغان  می‌آورد که تاکنون فقط در کنسول‌های Xbox دیده شده است. از بهبودهای ظریف گرفته تا ویژگی های اصلی نسل بعدی، ویندوز 11 قرار است که تجربه گیمینگ را بهتر کند.

Superior Game Pass

Microsoft Game Pass
Game Pass مشخصاً محصول بازی‌های شاخص مایکروسافت است که نسخه‌های روز اول شخص اول و کتابخانه عظیمی از بازی‌های شخص ثالث را ارائه می‌کند که به مرور زمان می‌آیند و می‌روند. در کنسول های ایکس باکس، Game Pass یک تجربه یکپارچه یکپارچه است که بی عیب و نقص کار می کند، اما در سیستم های ویندوز 10 به نظر می رسد درهم و کمی هم خراب است. ما و سایر کاربران ویندوز 10 باگ‌ها و مشکلات زیادی در رابطه با فایل‌های خراب بازی، مشکلات عجیب یکپارچه‌سازی فروشگاه ویندوز و حذف ناموفق بازی‌ها که فضای ذخیره‌سازی را پس نمی‌دهند، تجربه کرده‌ایم.
مایکروسافت بسیاری از این موارد را در ویندوز 10 اصلاح کرده است و به بهبود آن در نسخه قدیمی‌تر این سیستم‌عامل ادامه می‌دهد، اما PC Game Pass و بقیه اکوسیستم جدید بازی مایکروسافت از همان ابتدا در ویندوز 11 تعبیه شده‌اند. تجربه خود ما از استفاده از Game Pass در ویندوز 11 عاری از مشکلات عملکرد و باگ های نمایش داده شده در ویندوز 10 بوده است. البته، این تجربه همه نیست، اما نکته کلیدی این است که مایکروسافت Game Pass را به ویندوز 11 اضافه کرده است.

بهبود عملکرد و کارایی

ویندوز 10 شامل یک “حالت بازی” است که مطمئناً به مشکلات عملکرد بازی در اوایل چرخه حیات ویندوز 10 کمک می کند. ویندوز 11 همچنین دارای یک حالت بازی است، اما از همان ابتدا اصلاح شده و ارائه شده است. مایکروسافت در مورد حالت بازی چند درس آموخته است.
حالت بازی ویندوز 11 فرآیندهای غیر بازی را در اولویت قرار می دهد تا به شما کمک کند از سخت افزار خود بیشترین بهره را ببرید. PC Gamer مقایسه عمیقی از ویندوز 10 و 11 منتشر کرده است، و برخی تفاوت‌های عملکردی جزئی وجود دارد – معمولاً به نفع ویندوز 11، اما نه همیشه. ما انتظار داریم که ویندوز 11 به کاهش هزینه‌های اضافی بین نرم‌افزار و “سخت افزار” به چیزی شبیه به کنسول بازی ادامه دهد.

حالت خودکار HDR برای بازی های موجود

Auto-HDR یک ویژگی بسیار مشهور در کنسول های Xbox است که HDR را به بازی هایی که فقط از SDR پشتیبانی می کنند اضافه می کند. این کار را با اعمال برخی ریاضیات فانتزی بر روی تصویر SDR و محاسبه آنچه که فکر می‌کند مقادیر HDR انجام می‌دهد، منجر به تصویری می‌شود که شاید به خوبی HDR بومی نیست، اما «پاپ» بیشتری را برای بازی‌های SDR ارائه می‌کند.
میزان عملکرد Auto-HDR تا حدودی به هر عنوان بستگی دارد، اما مطمئناً جان تازه‌ای به بازی‌های قدیمی Xbox که در تلویزیون‌های HDR مدرن مشاهده می‌شوند، دمیده است. Auto-HDR در ویندوز 11 دقیقاً همین کار را انجام می دهد اما می تواند برای تمام عناوین رایانه شخصی شما اعمال شود. با این حال، فقط با بازی‌هایی کار می‌کند که از DirectX 11 یا DirectX 12 استفاده می‌کنند. بنابراین بسیاری از بازی‌های کلاسیک DirectX 9 PC سودی نخواهند داشت.
ویندوز 11 به طور کلی بهبود قابل توجهی را در کل HDR در مقایسه با وضعیت بد پشتیبانی از HDR در ویندوز 10 ارائه می دهد. راهنمای ما در مورد روشن کردن HDR در ویندوز 11 را برای اطلاعات در مورد فعال کردن Auto-HDR و دسترسی به تنظیمات HDR ویندوز 11 بررسی کنید.

DirectStorage برای سرعت ذخیره سازی سریعتر

درایو SSD NVME

یکی از بزرگ‌ترین جهش‌هایی که جدیدترین کنسول‌های بازی نسبت به کنسول‌های قبلی ارائه می‌دهند، ذخیره‌سازی با سرعت بالا است. زمان بارگذاری بازی های ویدیویی به طور چشمگیری کاهش یافته است و عملکرد درون بازی بازی هایی که از پخش دارایی استفاده می کنند نیز افزایش زیادی یافته است.
رایانه های شخصی به سادگی نمی توانند از سرعتی که SSD های مدرن ارائه می دهند استفاده کنند، اما DirectStorage این فناوری را از Xbox به رایانه های ویندوز 11 می آورد. این یکی از ویژگی‌های سیستم عامل است که به GPU اجازه می‌دهد سرعت انتقال را تسریع کند و در عین حال CPU را از برخی از سربارهای درگیر رها کند. نتیجه نهایی، تجربه انتقال داده بسیار سریعتر در بازی ها است.
متأسفانه، برای کار کردن DirectStorage به اجزای سخت افزاری بسیار خاصی نیاز دارید، اما در نهایت، همه رایانه ها این الزامات را برآورده خواهند کرد. در ابتدا، تنها SSD های 1 ترابایتی می توانستند از DirectStorage استفاده کنند، اما بعداً این نیاز حذف شد. در زمان نگارش، به یک SSD با استفاده از پروتکل NVMe و یک پردازنده گرافیکی DirectX 12 با پشتیبانی از shader model 6.0 نیاز دارید.
چه امروز کامپیوتری با قابلیت DirectStorage داشته باشید و چه نداشته باشید، ویندوز 11 زمینه را برای نسل جدیدی از بازی‌ها فراهم می‌کند که واقعاً می‌توانند حجم داده را افزایش دهند.

این آینده DirectX است

هر دو ویندوز 10 و ویندوز 11 از DirectX 12 Ultimate پشتیبانی می کنند، آخرین API مایکروسافت که دارای آخرین ویژگی هایی است که توسعه دهندگان می توانند برای ساخت بازی های چشم نواز از آن استفاده کنند. بنابراین، در حال حاضر، گیمرهای ویندوز 10 می‌توانند با این فرض که سخت‌افزار مناسبی برای پشتیبانی از آن دارند، به مجموعه ویژگی‌های مشابه دسترسی داشته باشند، اما این برای مدت طولانی صادق نخواهد بود. ویندوز 10 در اکتبر سال 2025 به پایان عمر پشتیبانی خود می رسد. این امر باعث می شود که پیش فرض مطمئنی وجود داشته باشد که توسعه های DirectX آینده برای کنسول های ایکس باکس و ویندوز 11 ارائه خواهند شد، بدون اینکه قولی در مورد این اتفاق پس از تاریخ انقضای رسمی ویندوز 10 رخ دهد.
البته عجله ای وجود ندارد، زیرا ما انتظار داریم حداقل به روز رسانی DirectX 12 Ultimate برای ویندوز 10 تا پایان پشتیبانی انجام شود، اما اگر می خواهید پیشرفت بعدی در ویژگی های بازی را تجربه کنید، ویندوز 11 مکانی برای انجام این کار برای آینده قابل پیش بینی است.

پشتیبانی از CPU نسل بعدی

ارائه اینتل Alder Lake
جدیدترین پردازنده‌های مرکزی Alder Lake (که مدل‌های نسل دوازدهم هستند) از اینتل یک معماری هیبریدی جدید را با هسته‌های با کارایی بالا و هسته‌های کارآمد ترکیب شده با هم برای حداکثر کارایی به رایانه‌های رومیزی ارائه می‌کنند. این برای بازی عالی است زیرا به این معنی است که بازی‌ها به هسته‌های با کارایی بالا دسترسی کامل دارند در حالی که هسته‌های کارآمد کارهای خانه‌داری پس‌زمینه و برنامه‌های مجاور بازی مانند Discord یا برنامه‌های پخش جریانی را انجام می‌دهند.
در زمان نگارش این مقاله در فوریه 2022، تنها ویندوز 11 به طور کامل از این CPU ها و هوشمندی برنامه ریزی وظایف پیچیده مورد نیاز برای اطمینان از اینکه پردازنده مناسب کار مناسب را انجام می دهد، پشتیبانی می کند.
مطالب مرتبط:

به روز رسانی PowerToys به کاربران ویندوز 11 ابزار جدیدی برای بازی می دهد

ویژگی های ایکس باکس که مایلیم در ویندوز 11 ببینیم

در حالی که ویژگی هایی مانند Auto-HDR و DirectStorage واقعاً مورد استقبال قرار می گیرند، هنوز برخی از ویژگی ها فقط در آخرین کنسول های مایکروسافت وجود دارند. به طور خاص، ما دوست داریم که رزومه سریع Xbox را برای رایانه های شخصی ویندوزی ببینیم. این ویژگی یک عکس فوری از یک بازی را در SSD ذخیره می‌کند و به شما امکان می‌دهد بلافاصله بازی را از جایی که آخرین بار بازی می‌کردید، از سر بگیرید. این ویژگی در یک کنسول بازی که در آن چندین نفر از یک سیستم استفاده می کنند، منطقی تر است، اما همچنان به عنوان یک گزینه در رایانه های شخصی بازی ویندوز 11 خوب است!
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *