مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چرا کربوهیدرات ها دشمن نیستند؟

با شروع سال جدید، بسیاری از ما به آرامی به باشگاه‌های ورزشی در سراسر کشور بازمی‌گردیم. در حین انجام این کار، تقریباً مطمئناً تغییراتی در آشپزخانه ایجاد خواهیم کرد. و در برخی مواقع شخصی در محل کار سعی می‌کند شما را وادار کند که کربوهیدرات‌ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

اما چرا این است؟ چرا کربوهیدرات ها دشمن بسیاری از مردم شده اند؟ آیا منطقی پشت آن است؟ یا کربوهیدرات ها قربانی ناعادلانه ای هستند؟

اگر عنوان این مقاله را خوانده باشید، احتمالاً از قبل می دانید که ما به چه چیزی اعتقاد داریم. کربوهیدرات ها دشمن نیستند، هیچ درشت مغذی ای دشمن نیست! اما، مثل همیشه، پاسخ آنطور که برخی فکر می کنند سیاه و سفید نیست.

ماکارونی به همراه سس

کربوهیدرات ها چیست؟

کربوهیدرات ها ترکیبات طبیعی کربن، هیدروژن و اکسیژن هستند. آنها برای تامین انرژی در بدن تجزیه می شوند. اشکال اصلی کربوهیدرات عبارتند از:

  • قند
  • نشاسته
  • فیبر

کربوهیدرات ها یکی از چهار درشت مغذی (چربی، پروتئین، کربوهیدرات، الکل) هستند. یک گرم کربوهیدرات حاوی 4 کالری است. این همان پروتئین است و کمتر از چربی (نه کالری).

کربوهیدرات ها به کربوهیدرات های ساده و پیچیده تقسیم می شوند. شکر یک کربوهیدرات ساده، نشاسته و فیبر کربوهیدرات های پیچیده هستند. این بدان معنی است که بدن شما باید سخت تر کار کند تا آنها را برای انرژی تجزیه کند. به این معنی که آنها انرژی آرامی دارند، در حالی که قندها می توانند خیلی سریع به شما انرژی بدهند.

در حالی که کربوهیدرات های پیچیده به وضوح برای اکثر موقعیت ها بهتر هستند، سناریوهایی وجود دارد که کربوهیدرات های ساده مفید هستند. مانند هنگام ورزش با شدت بالا یا در طول یک رویداد مسافت طولانی مانند ماراتن.

کربوهیدرات ها منبع انرژی ترجیحی برای بدن شما هستند، آنها به بدن شما در حین ورزش سوخت می دهند، به شما کمک می کنند هنگام کار به وضوح فکر کنید، و کربوهیدرات های فیبری برای هضم سالم و سلامت روده ضروری هستند.

برنج و خورشت نخود فرنگی

 

چاقی و کربوهیدرات

بریتانیا مشکل چاقی جدی دارد، طبق آمار NHS 26 درصد از مردان و 29 درصد از زنان چاق هستند. اگر آمار را برای پوشش افراد دارای اضافه وزن و همچنین چاق گسترش دهید، در حال حاضر 67 درصد از مردان و 60 درصد از زنان دارای اضافه وزن هستند. این در حالی است که 67 درصد از بزرگسالان “فعال” در نظر گرفته می شوند.

 

مطلب مرتبط:

رژیم حجم سنجی چیست؟

 

اگر افراد به اندازه‌ای که باید ورزش می‌کنند، اما همچنان احتمال اضافه وزن یا چاقی دارند، منطقی است که انگشت خود را به سمت رژیم غذایی نشانه‌گیری کنید. بسیاری از روزنامه نگاران (تعداد کمی از آنها با هر گونه صلاحیت مرتبط) انگشت خود را به سمت کربوهیدرات ها و به ویژه شکر نشانه رفته اند.

این قابل درک است، اما بیش از حد ساده است. درست است که در غرب ما تمایل زیادی به خوردن کربوهیدرات های بسیار فرآوری شده داریم. اما ما همچنین تمایل به خوردن بیش از حد چربی داریم. اغلب ترکیبی از مواد پرچرب و قند بالا است که منجر به مصرف بیش از حد می شود (مثلاً شکلات).

خوردن مقدار مناسب کربوهیدرات به هیچ وجه با چاقی یا افزایش وزن مرتبط نیست. از سوی دیگر، خوردن کربوهیدرات‌های بسیار کم (به عنوان درصدی از کل رژیم غذایی) منجر به افزایش وزن می‌شود!

 

«مصرف یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات (تقریباً کمتر از ۴۷ درصد انرژی) با احتمال بیشتری برای اضافه وزن یا چاقی در میان بزرگسالان سالم و آزاد مرتبط است. کمترین خطر را می توان با مصرف 47 تا 64 درصد انرژی از کربوهیدرات ها به دست آورد.

این یافته ها را باید با کمی نمک گرفت. این بدان معنا نیست که رژیم های پر کربوهیدرات راهی عالی برای کاهش وزن هستند. اما کربوهیدرات ها مهم هستند. این مطالعه نشان می‌دهد افرادی که رژیم‌های غذایی ضعیفی دارند، غذاهای سالم زیادی که عمدتاً کربوهیدرات هستند، مصرف نمی‌کنند.

میوه ها و سبزیجات، میوه های خشک، غلات کامل و آجیل همگی غذاهای سالمی هستند که کربوهیدرات نیز هستند.

ساندویچ لقمه ای

یک رویکرد معقول به کربوهیدرات ها

اگر به مطالعه فوق نگاه کنیم، به نظر می رسد که یک نقطه شیرین (جناسی در نظر گرفته شده) وجود دارد. اگر می خواهید کمترین خطر اضافه وزن را داشته باشید، ۴۷ تا ۶۴ درصد کالری شما باید از کربوهیدرات ها تامین شود. این کربوهیدرات ها بیشتر باید از منابع سالم تهیه شوند:

  • میوه
  • سبزیجات
  • غلات کامل

اما ترکیبی از غذاهای کم کربوهیدرات سالم نیز می تواند یک رژیم غذایی سالم را تشکیل دهد، مشروط بر اینکه بیش از حد مورد استفاده قرار نگیرد.

افزایش وزن و چاقی ناشی از خوردن کربوهیدرات نیست، دلایل زیادی دارد. اما اگر گفتگو را به ساده ترین اجزای آن کاهش دهیم، علت چاقی عدم تعادل انرژی خواهد بود. مصرف بیش از حد کالری و نسوختن کافی.

قبل از سرزنش کربوهیدرات ها، به اندازه وعده ها، میان وعده ها و عدم تحرک نگاه کنید. بد خوابی، استرس، الکل و فقدان مهارت های آشپزی، همگی بیشتر از کربوهیدرات ها باعث چاقی می شوند!

یکی از زمینه هایی که باید احتیاط کنید نوشیدنی های پر قند است. اینها می توانند در حد اعتدال خوب باشند، اما به راحتی مصرف می شوند زیرا کالری بالایی دارند اما بر گرسنگی تأثیر نمی گذارند.

سخن پایانی

کربوهیدرات ها دشمن نیستند. آنها جزء حیاتی یک رژیم غذایی سالم هستند. روی افزودن کربوهیدرات های مناسب به رژیم غذایی خود تمرکز کنید، در حالی که کربوهیدرات های نامناسب را محدود کنید. یک رژیم غذایی با فیبر بالا، مانند رژیم غذایی سرشار از میوه و سبزیجات، بسیار سالم است.

وقتی صحبت از رژیم غذایی به میان می‌آید، انسان‌ها به اشتباهات مشابه ادامه می‌دهند. به جای پذیرش این واقعیت که افزایش وزن می تواند ناشی از تعداد زیادی از مسائل (خواب بد، استرس، فقر و غیره) باشد، سعی می کنیم یک پاسخ ساده پیدا کنیم که به راحتی قابل حل باشد.

“کربوهیدرات ها را حذف کنید و یک بسته شش گانه دریافت خواهید کرد” شعار بسیار بهتری نسبت به “علت افزایش وزن می تواند موارد مختلف باشد و ممکن است مدتی طول بکشد تا به آنها رسیدگی شود” است. اما شاید به عنوان یک جامعه نباید اجازه دهیم با شعارهای زیرکانه به مسیر اشتباه هدایت شویم.

1 دیدگاه دربارهٔ «چرا کربوهیدرات ها دشمن نیستند؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *