مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چشم انسان چند فریم در ثانیه می تواند ببیند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

چشم انسان چند فریم بر ثانیه می تواند ببیند؟ این یک سوال سخت است زیرا چشم انسان واقعاً در “فریم در ثانیه” نمی بیند و چشمان همه متفاوت است. ما در مورد زیست شناسی صحبت خواهیم کرد، اما سوال واقعی این است که وقتی صحبت از FPS در مانیتورها می شود، حد بالایی چقدر است. در چه زمانی دیگر متوجه افزایش FPS نمی شوید؟

 

بالاترین FPS که انسان ها می توانند ببینند

اول و مهمتر از همه، انسان ها در فریم در ثانیه (FPS) نمی بینند. FPS نحوه نمایش تصاویر توسط مانیتور است. وقتی این تصاویر را می بینیم، چشمان ما نور را جذب می کنند و مغز ما چیزی را که می بینیم درک می کند. ما به صورت ذهنی چندین تصویر را که به سرعت نمایش داده می شوند ترکیب می کنیم و آنها را به عنوان حرکت پیوسته تفسیر می کنیم.

بیایید از هرتز (هرتز) به عنوان واحد اندازه گیری برای بحث در مورد این موضوع استفاده کنیم. 1 هرتز یک سیکل در ثانیه است. اگرچه 1 هرتز و 1 فریم در ثانیه هر دو از یک ثانیه زمان استفاده می کنند، اما دقیقاً معادل نیستند. هرتز نرخ به‌روزرسانی مانیتور شما را اندازه‌گیری می‌کند و FPS تعداد فریم‌هایی است که پردازنده گرافیکی دستگاه شما (مانند یک کنسول) در ثانیه منتشر می‌کند.

در مطالعه‌ای که برای آزمایش محدودیت‌های چشم انسان انجام شد، محققان دریافتند که چرخه‌های دقیق در ثانیه که افراد می‌توانند از نظر بصری ردیابی کنند، بسیار متفاوت است. حداکثر فرکانس 60 هرتز تا 90 هرتز اغلب گزارش می شود، اما تحت شرایط مناسب، آزمودنی ها می توانستند اشیا را تا 500 هرتز درک کنند. با این حال، این در شرایط خاصی بود و شبیه‌سازی نمی‌شود که شما در حال بازی یا تماشای یک فیلم هستید.

مطلب مرتبط:آیا یک مانیتور 240 هرتزی ارزش خرید را دارد؟

در مرحله بعد، اجازه دهید به طور خلاصه به نحوه نمایش تصاویر توسط مانیتورها نگاه کنیم. نور تولید شده از منابع مصنوعی آنقدر که به نظر می رسد سازگار نیست. نمایش مانیتورها – علیرغم ظاهر ثابت – در واقع چرخه های نوری متعددی است که با سرعت کافی تولید می شوند که معمولاً متوجه آن نمی شویم.

همه چشم های ما با چیدمان و اجزای یکسان ساخته شده اند، اما برخی از جنبه ها متفاوت است. اگرچه، بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

این در هنگام بازی کردن بازی‌های ویدیویی بسیار مهم است، زیرا آنها رسانه‌ای فعال هستند – شما با آنچه اتفاق می‌افتد تعامل دارید. توانایی پردازش بصری و واکنش به چیزهای روی مانیتور بسیار مهم است. این واقعیت هنگام تماشای فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی چندان مهم نیست، زیرا آنها رسانه‌ای منفعل هستند – شما فقط آنچه را که اتفاق می‌افتد مشاهده می‌کنید و نیازی به تعامل با چیزهایی که روی صفحه نمایش می‌شوند نیست.

چگونه چشم انسان نور را درک می کند

شخصی که بازی Noita را روی لپ تاپ بازی می کند.

دو نوع گیرنده نوری در چشم ما وجود دارد: میله و مخروط. میله‌ها مسئول دید در نور کم ما هستند و مخروط‌ها با دید نور بالا (و دید رنگی) ما سروکار دارند. هر فردی در این سیاره دارای تعداد متفاوتی میله، مخروط و انواع فرعی آنها (مخروط قرمز، سبز و آبی) است. به این ترتیب، نحوه دیدن جهان (از جمله دنیاهای دیجیتالی که روی نمایشگرها نمایش داده می شوند) می تواند بسیار متفاوت باشد.

وقتی به یک مانیتور نگاه می کنید، چشمان شما نور تولید شده توسط مانیتور را دریافت می کنند. بسته به تعداد میله‌ها و مخروط‌هایی که دارید (و همچنین توزیع زیرگروه آنها)، ممکن است بتوانید تغییرات بصری را راحت‌تر از دیگران متوجه شوید.

آیا چشم انسان می تواند بالاتر از 90 هرتز را ببیند؟

در شرایط خاص، بله، چشم انسان به طور بالقوه می تواند جزئیات را با سرعتی بالاتر از 90 هرتز ببیند. با بازگشت به مطالعه ای که قبلاً ذکر کردیم، محققان دریافتند که – در شرایط مناسب – انسان می تواند تا 500 هرتز را ببیند.

اکنون، این در شرایطی است که تصاویر نمایش داده شده در مانیتور آزمایشی بسیار ساده بودند: تصاویری با کنتراست بالا با خطوط بسیار واضح. محققان در تلاش بودند تا ببینند چشم انسان تا چه حد می‌تواند آشکارترین تغییرات بصری را روی یک مانیتور تشخیص دهد، بنابراین آنها را تا حد امکان برای آزمودنی‌ها آسان کردند تا به فریم‌های مختلف روی مانیتور آزمایش توجه کنند.

مرتبط:مانیتور منحنی 1000R چیست؟

به همین دلیل، بعید است که بتوانید تصاویری که با فرکانس 500 هرتز در حال انجام بازی هستند را ردیابی کنید. غیرممکن نیست، اما بعید است. اطلاعات بصری زیادی برای چشم و مغز شما وجود دارد که نمی‌تواند همه چیز را ثبت کند – به خصوص زمانی که در حال تعامل و واکنش به چیزهایی هستید که روی صفحه رخ می‌دهند. علاوه بر این، تصاویر نشان داده شده بر روی مانیتور بازی شما هرگز کنتراست بالایی با لبه های بسیار تیز مورد استفاده در مطالعه فوق الذکر نخواهند داشت. اکثر بازی‌ها اگر اینطور طراحی می‌شدند خیلی زیبا به نظر نمی‌رسند.

آیا ارزش خرید مانیتور 144 هرتز یا 240 هرتز را دارد؟

اگر واقعاً اهل بازی هستید (و پول آن را دارید)، قطعاً ارزش خرید یک مانیتور 144 یا 240 هرتز را دارد. در حالی که 60 هرتز برای نمایش نسبتا خوب بیشتر بازی ها کافی است، برای برتری رقابتی در بازی های چند نفره به بیش از این نیاز دارید.

از آنجایی که چشم اکثر مردم می تواند تصاویر متحرک را تا 90 هرتز (یا در برخی موارد بیشتر) ردیابی کند، حداقل باید یک مانیتور 144 هرتزی برای نیازهای بازی های رقابتی خود تهیه کنید. این به شما این امکان را می دهد که سریعتر به تهدیدهای دریافتی واکنش نشان دهید. به علاوه، افزایش نرمی انیمیشن ها عالی به نظر می رسد! این نکات به ویژه هنگام رفتن از یک مانیتور 60 هرتزی به یک مانیتور 144 هرتز صادق است. تفاوت مثل روز و شب است.

در سمت چپ طلوع خورشید در Minecraft است و در سمت راست طلوع ماه وجود دارد.

با این حال، رفتن از مانیتور 144 هرتزی به مانیتور 240 هرتزی (یا مانیتوری با نرخ تازه سازی حتی بالاتر) کمتر قابل توجه خواهد بود. قطعاً تفاوت وجود دارد، اما چشمان و مغز شما آنقدرها متوجه آنها نمی شوند. نمایش دقیق تری از گیم پلی بازی روی صفحه نمایش داده می شود و تاخیر ورودی کمتری وجود خواهد داشت. با این گفته، بالاتر از 144 هرتز، شروع به دریافت بازدهی کاهشی خواهید کرد که چقدر متوجه FPS بالاتر می شوید.

برخی از مانیتورهای با نرخ تازه سازی بالا را امتحان کنید و خودتان تفاوت را تجربه کنید: این تنها راهی است که مطمئناً می دانید!

وقتی صحبت از مانیتورهای بازی می شود: هرچه FPS بالاتر باشد، بهتر است. اگرچه، در پایان روز، میزان مزیت رقابتی شما به بازی‌هایی که بازی می‌کنید، با چه کسی بازی می‌کنید و بودجه شما برای تنظیم مانیتور بستگی دارد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا