مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چغازنبیل، اهرام ایران

چغازنبیل، اهرام ایران :از اولین اثر تاریخی ایران که در یونسکو ثبت شده است چه می دانید؟ ایران یکی از کهن ترین تمدن های جهان است که توسط فرمانروایان و پادشاهی های بسیاری اداره می شود. امروزه می توان بناهای تاریخی و معابد مذهبی را از دوره های مختلف در ایران مشاهده کرد. بناهای مذهبی همیشه جاذبه زیادی برای گردشگران بوده است. در اینجا به معرفی زیگوراتی به نام چغازنبیل می پردازیم که یادگاری باشکوه از گذشته است.

مکان و تاریخچه

زیگورات چغازنبیل در شهرستان شوش استان خوزستان قرار دارد که با اهواز 115 کیلومتر فاصله دارد. تاریخ ساخت این بنا به 1250 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. پس از ورود به شهر می توانید با دنبال کردن تابلوهای مسیر به زیگورات چغازنبیل برسید و از آن دیدن کنید. اما، زیگورات ها چیست؟ زیگورات ها برای مردم آن زمان بناهای محترم و مقدسی بودند و بهترین مصالح از جمله آجر و خشت را برای ساختن چنین بناهایی تهیه می کردند.

چغازنبیل، اهرام ایران

چغازنبیل، اهرام ایران

چغازنبیل چند سال دارد؟ نگاهی به تاریخچه آن نشان می دهد که در زمان اونتاش ناپیراش، پادشاه ایلامی ها ساخته شده است. کشف ساخت و ساز نیز داستان جالبی است. در آن زمان زمین شناس به نام ژاک دمورگان شروع به حفاری نفت در اطراف شوش کرد اما پس از مدتی آجرهای باستانی را پیدا کرد و برای باستان شناسان فرستاد. سال ها بعد، کاوش های باستان شناسی به کشف چغازنبیل منجر شد.

بیشتر بدانید:  راهنمای سفر به خوزستان

معماری چغازنبیل

همانطور که اشاره کردیم روزگاری چغازنبیل در زیر خاک مدفون بود. به همین دلیل است که آن را به شکل تپه مشاهده می کنیم. در ساختار چغازنبیل، معماری هرمی و پلکانی مشهود است. چند طبقه ساخته شده و ده ها راهرو و اتاق تو در تو دارد. اطراف ساختمان سنگفرش شده است تا نمای بسیار خوبی به شما بدهد. در قسمت های شمال شرقی، شمال غربی و جنوب غربی این بنا سکوهای مدور دیده می شود. ساعت‌های آفتابی برای تشخیص زمان و فصول ساخته شده‌اند. نمای داخلی بنا از خشت و دیوار بیرونی از آجر ساخته شده است. از آجر برای محافظت از خاک رس در برابر فرسایش استفاده می شود. همه آنها پخته شده اند و کتیبه هایی روی آنها نوشته شده است. این مکان دارای سه منطقه است که با نرده ها مشخص شده اند و بازدیدکنندگان می توانند وارد اولین منطقه شوند.

چغازنبیل، معماری هرمی و پلکانی در شوش ایران.

یکی از شگفتی های چغازنبیل، سیستم آبرسانی در این معبد باستانی است. آبراهه ها در امتداد تمام بنا برای محافظت از باران های سیل آسای خوزستان ایجاد شده است. همچنین چهار گوشه زیگورات در جهت چهار جهت جغرافیایی است و این نشان می دهد که سازندگان شمال، جنوب، شرق و غرب را به خوبی می شناختند.

اسرار چغازنبیل

پشت هر مکان تاریخی و مذهبی داستان و رازهایی نهفته است. خواندن اسرار مربوط به چغازنبیل ایده خوبی است. مردم عیلام باستان معتقد بودند که زیگورات ها پلی است که انسان ها را به بهشت ​​می برد و قدم به قدم آنها را به خدایان نزدیک می کند. از سوی دیگر، برخی تصور می کردند که خدایان به کمک زیگورات ها از آسمان به زمین آمده اند. به همین دلیل است که ساختمان دارای معماری پلکانی است.

در زمان های قدیم مردم به چندین خدا اعتقاد داشتند. مردم عیلام باستان پذیرفتند که خدایان بسیاری جهان را کنترل و حکومت می کنند و هر شهر خدایی دارد که وظیفه حفاظت از آن را بر عهده دارد. مردم در مرکز شهر معابدی برای خدایان ساختند. اما در داخل زیگورات چغازنبیل مجسمه هایی از خدایان اینشوشیناک و ناپیریشا نگهداری می شد. در این جشن ها هدایای زیادی توسط مردم به خدایان داده می شد.

حقایق جالب تری در مورد این زیگورات وجود دارد. همانطور که گفتیم زمین اطراف زیگورات سنگفرش شده است. باستان شناسان در برخی از قسمت های سنگفرش آثاری از پای کودک پیدا کرده اند که علت آن هنوز مشخص نیست. ترسناک و در عین حال هیجان انگیز است! شواهد حاکی از آن است که زیگورات چغازنبیل قبل از تکمیل توسط آشوری بانیپال تصرف و ویران شده است. او در کتیبه ای اظهار داشت: «زیگورات شوش را که با آجرهای لاجوردی لعاب داده بود، شکستم. معابد عیلام را با خاک یکسان کردم. شوش را به ویرانه تبدیل کردم. صدای انسان و شادی توسط من نابود شد.»

آیا تا به حال به شکل ساختمان توجه کرده اید؟ زیگورات مربع است. زیرا عدد چهار در معماری عددی مقدس شمرده می شود. از چهار جهت اصلی، چهار فصل و چهار عنصر طبیعت الهام گرفته شده است.

بهترین زمان برای بازدید از چغازنبیل

از اواخر اسفند تا پایان فروردین می توانید از شوش دیدن کنید. می توانید با ماشین یا تور به زیگورات چغازنبیل سفر کنید. زیرا هیچ قطار، اتوبوس و تاکسی از آن عبور نمی کند. اکتبر تا آوریل بهترین زمان برای بازدید از زیگورات است. اگر می خواهید در یک روز آفتابی به گشت و گذار بپردازید، بهتر است یک چتر همراه خود داشته باشید. پوشیدن آستین های رنگ روشن به شما کمک می کند گرما را بهتر تحمل کنید. ساعات اولیه روز را برای بازدید در نظر بگیرید تا گرما اذیتتان نکند. ما از هرگونه سوالی که ممکن است در مورد سفر داشته باشید استقبال می کنیم

بیشتر بدانید: بهترین مقاصد زمستانی ایران

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *