مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چقدر طول می کشد تا یک ماشین برقی شارژ شود؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

شارژ باتری در یک وسیله نقلیه الکتریکی (EV) می تواند از چند دقیقه تا چند روز طول بکشد. در اینجا ما به مدت زمان واقعی شارژ یک EV و چه چیزی می تواند بر زمان شارژ تأثیر بگذارد را پوشش خواهیم داد.


بنابراین، شارژ یک EV واقعا چقدر طول می کشد؟

پاسخ کوتاه؟ بستگی دارد. زمانی که نوبت به زمان شارژ EV شما می‌رسد، فاکتورهای مختلفی از جمله اندازه باتری و توان خروجی ایستگاه شارژی که استفاده می‌کنید، نقش دارند.

شارژ باتری یک خودروی الکتریکی به اندازه کافی برای یک رانندگی طولانی می تواند از نیم ساعت تا چند روز طول بکشد. اگر از یک ایستگاه شارژ نوع 1 استفاده می کنید، که اساساً یک پریز دیواری معمولی است، به روزهایی از زمان شارژ نگاه می کنید. از طرف دیگر، ایستگاه‌های شارژ سریع DC نوع 3، تقریباً نیم ساعت بیشتر راه را به باتری کامل می‌رسانند.

به دلیل تعداد متغیرهای موجود، نمی توان مدت زمان مشخصی را تعیین کرد که برای رسیدن به شارژ کامل هر خودرو الکتریکی لازم است. اما عناصر خاصی وجود دارند که می توانند سرعت شارژ را افزایش یا کاهش دهند.

مطلب مرتبط:

موتورهای هیبریدی الکتریکی چگونه کار می کنند؟

چه عواملی بر زمان شارژ EV تاثیر می گذارد؟

اولین و واضح ترین: ایستگاه شارژی که استفاده می کنید. اکثر ایستگاه های عمومی نوع 2 خواهند بود که می توانند شارژ کامل را در چند ساعت و مقدار مناسبی آب میوه را در مدت زمان شارژ نیم ساعت تا یک ساعت تحویل دهند. برخی از افراد همچنین برای شارژ سریع تر، ایستگاه های نوع 2 را در خانه های خود نصب می کنند. ایستگاه های شارژ نوع 2 و نوع 3 بیشترین انرژی را به خودروی برقی شما می رسانند و نوع 3 بیشترین میزان برق را در کمترین زمان به باتری منتقل می کند. برای مثال، ایستگاه‌های سوپرشارژر نوع 3 تسلا، می‌توانند بیش از 200 کیلووات خروجی تولید کنند که برای شارژ یک باتری خالی در کمتر از یک ساعت کافی است.

عامل دوم اندازه باتری است. هرچه باتری یک EV بزرگتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا پر شود. وسایل نقلیه هیبریدی پلاگین برای تامین انرژی بیشتر به گاز متکی هستند و در شرایط کم تقاضا برای صرفه جویی در مصرف سوخت، به باتری داخلی روی می آورند. این بدان معناست که بسته باتری آنها بسیار کوچکتر از یک ماشین تمام الکتریکی است، قدرت کمتری را در خود نگه می دارد و زمان کمتری برای شارژ شدن نیاز دارد. در مقابل، یک خودروی برقی مانند تسلا یا لیف کاملاً با باتری کار می‌کند و دارای صفحه عظیمی از سلول‌های باتری برای شارژ است که زمان بیشتری طول می‌کشد.

تا حدودی به اندازه باتری مربوط می شود، سطح انرژی باتری در زمانی که آن را به برق وصل می کنید دارد. یک باتری که 80% شارژ شده باشد زمان بسیار کمتری نسبت به باتری مثلاً 15% برای روشن شدن نیاز دارد. می توانید این فاکتور را «وضعیت باتری» یا «وضعیت شارژ» بنامید. وقتی باتری خودروهای الکتریکی زیر 20 درصد یا بالای 80 درصد است، شارژ سریع سرعت آن را کاهش می‌دهد تا عمر باتری حفظ شود، روش دیگری وضعیت شارژ می‌تواند زمان شارژ را تغییر دهد.

حداکثر نرخ شارژ یکی دیگر از عوامل کمتر آشکار است. هر EV دارای حداکثر نرخ شارژ داخلی است که نمی تواند از آن تجاوز کند. ایستگاه های شارژ نیز با حداکثر نرخ شارژ ساخته شده اند. یک EV نمی تواند سریعتر از حداکثر نرخ خود شارژ شود، حتی اگر به یک ایستگاه شارژ با حداکثر نرخ سریعتر از خود متصل باشد. برعکس، اگر یک EV را به ایستگاهی با حداکثر نرخ شارژ پایین‌تر از خودرو متصل کنید، زمان شارژ شما را کاهش می‌دهد زیرا ایستگاه فقط می‌تواند مقدار زیادی برق را به وسیله نقلیه شما منتقل کند.

این بدان معناست که برخی از خودروها ممکن است قادر به استفاده از شارژرهای نوع 3 با توان خروجی عظیمی نباشند که امکان سریع‌ترین شارژ را فراهم می‌کند، یا به تجهیزات گران قیمت نیاز دارند تا بتوانند با این نرخ شارژ شوند. به عنوان مثال، Chevy Bolt 2022 دارای حداکثر نرخ شارژ استاندارد 11 کیلو وات است که می توانید با توجه به ماشین و راننده، آن را تا 50 کیلو وات افزایش دهید.

آب و هوا همچنین می تواند زمان شارژ را کاهش دهد و باتری خودروهای الکتریکی را سریعتر تخلیه کند. به ویژه دمای سردتر می‌تواند باعث شود باتری سریع‌تر خالی شود و شارژ مجدد کمی بیشتر طول بکشد. خودروهای الکتریکی موتورهای مولد گرما ندارند، بنابراین گرم کردن کابین انرژی بیشتری نسبت به خودرویی که با بنزین کار می‌کند، مصرف می‌کند و باعث کاهش باتری می‌شود. هوای سرد به اندازه کافی می تواند واکنش های شیمیایی را که در داخل باتری اتفاق می افتد کند کند.

برای جلوگیری از این مشکلات، اکثر افرادی که یک خودروی الکتریکی دارند، هر زمان که آن را پارک کرده‌اند، آن را به برق وصل می‌کنند تا از یک ایستگاه عمومی در پارکینگ یا خارج از محل کار خود استفاده کنند تا باتری شارژ شود. سپس، آنها خودرو را یک شبه در خانه وصل می کنند تا کاملا شارژ شود. این باعث می شود باتری در طول روز بیشتر از زمانی که اجازه دهید تقریبا خالی شود و از آنجا شارژ شود، دوام بیشتری داشته باشد.

آینده شارژ EV

پیشرفت‌ها در فناوری باتری و شارژ به این معنی است که در آینده نزدیک شاهد زمان شارژ بسیار کوتاه‌تری برای خودروهای الکتریکی خواهیم بود. بسته‌های باتری کوچک‌تر و کارآمدتر می‌شوند و ایستگاه‌های شارژ سریع‌تر می‌شوند. به گزارش نشنال جئوگرافیک، باتری‌های حالت جامد که در نرخ‌های شارژ بالاتر ثابت می‌مانند و باتری‌های لیتیومی که می‌توانند بیش از نیمی از ظرفیت خود را در کمتر از پنج دقیقه بازیابی کنند، در حال ساخت هستند.

با این حال، در حال حاضر، شارژ EV به طور قابل توجهی کندتر از پر کردن مخزن بنزین است. اما این بدان معنا نیست که داشتن یک خودروی الکتریکی غیرممکن است – فقط کمی تجدید نظر در مورد نحوه سوخت گیری شما لازم است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *