مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه آدرس IP خود را از CMD (Command Prompt) پیدا کنیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

مانند بسیاری از موارد در ویندوز، ده ها راه برای انجام کاری وجود دارد، بنابراین امروز چندین تکنیک مختلف را به شما نشان می دهیم تا آدرس IP عمومی یا خصوصی خود را از خط فرمان پیدا کنید.

پیدا کردن ای پی ادرس

چرا می خواهید آدرس IP خود را از خط فرمان دریافت کنید در حالی که می توانید به راحتی آن را در رابط کاربری گرافیکی ویندوز 10 یا ویندوز 11 جستجو کنید؟ اگر شما یک گیک قدیمی هستید، استفاده از خط فرمان برای انجام کارها به طور طبیعی انجام می شود، بنابراین ممکن است به جای کلیک کردن روی یک سری تنظیمات، تایپ کردن یک فرمان سریع برایتان آسان تر باشد. با این حال، دلیل واقعی این است که احتمالاً می‌خواهید آن را در یک اسکریپت خودکار کنید، و فقط باید دستور مناسب برای کار را پیدا کنید.

 

 

کدام آی پی را می خواهید؟ IP محلی (خصوصی) در مقابل IP خارجی (عمومی).

قبل از اینکه به شما نشان دهیم چگونه آدرس IP خود را پیدا کنید، باید در مورد تفاوت بین آدرس IP عمومی و خصوصی صحبت کنیم.

هر شبکه ای که به آن متصل هستید یک آدرس IP مرتبط با آن خواهد داشت—اگر رایانه شما از طریق Wi-Fi و همچنین اترنت متصل باشد، هر دو آداپتور آدرس IP خود و جدول مسیریابی TCP/IP محلی شما را خواهند داشت. مسئول تشخیص اینکه کدام یک در نهایت برای کدام درخواست استفاده می شود. با این حال، بیشتر اوقات، شما فقط به روتر Wi-Fi خود متصل هستید، بنابراین رایانه محلی شما که به شبکه محلی شما متصل می شود یک آدرس IP واحد دارد.

ای پی ادرس پرایوت و پابلیک

با این حال، روتر اینترنت شما همیشه به دو شبکه مجزا متصل است: شبکه محلی (خصوصی) شما در خانه و شبکه خارجی (عمومی) ISP شما. روتر درخواست را از رایانه شما با استفاده از NAT (ترجمه آدرس شبکه) ترجمه می کند تا به همه چیز در شبکه شما اجازه دهد یک آدرس IP عمومی واحد را به اشتراک بگذارد.

هنگامی که رایانه شخصی ویندوز، آیفون یا رزبری پای شما از خانه شما به اینترنت متصل می شود، سروری که آنها به آن متصل می شوند آنها را به عنوان همان آدرس IP مشاهده می کند: IP خارجی (عمومی) روتر شما.

مرتبط:نحوه تغییر دایرکتوری ها در Command Prompt ویندوز

 

دریافت آدرس IP محلی (خصوصی) از CMD (Command Prompt)

برای یافتن آدرس IP محلی یا خصوصی خود از خط فرمان در هر نسخه از ویندوز، کافی است منوی Start را باز کنید، Command Prompt را جستجو کنید، آن را باز کنید و دستور زیر را تایپ کنید:

 

ipconfig

ویندوز جزئیات زیادی را خروجی می‌دهد، اما خطی که به دنبال آن هستید، خطی است که می‌گوید «آدرس IPv4» که آدرس IP محلی/خصوصی شما را برای آداپتوری که به شبکه Wi-Fi یا اترنت شما متصل است نشان می‌دهد.

ipconfig برای آدرس IP محلی

برخی از افراد بیش از یک آداپتور در لیست خواهند داشت، و اگر نرم افزار ماشین مجازی یا WSL را نصب کرده باشید، ممکن است چیزهای اضافی زیادی ببینید، بنابراین باید آداپتوری را که به شبکه شما متصل است بررسی کنید. در حال تلاش برای پیدا کردن آدرس برای.

به خاطر داشته باشید که این آدرس IP خصوصی شماست، نه آدرس عمومی که وب سایت ها ترافیک شما را از آن مشاهده می کنند. برای آدرس IP عمومی خود، به خواندن ادامه دهید.

 

دریافت آدرس IP عمومی (خارجی) از CMD (Command Prompt)

برای یافتن آدرس IP عمومی/خارجی خود از خط فرمان، گزینه های مختلف زیادی دارید، اما شاید ساده ترین گزینه این باشد که به سادگی دستور زیر را تایپ کنید (با فرض اینکه قبلاً Command Prompt را از منوی شروع باز کرده اید)

 

curl ifconfig.me

این دستور بلافاصله آدرس IP عمومی فعلی شما را در همان خط فرمان خروجی می دهد. این با استفاده از دستور curl برای دانلود محتویات ifconfig.me کار می کند، که یک وب سایت بسیار ساده است که کسی آن را راه اندازی کرده تا چیزی جز آدرس IP عمومی شما تولید کند. اگر آن نام دامنه را به مرورگر خود وصل کنید، همان چیزی را خواهید دید.

شایان ذکر است که ویندوز 10 و 11 دستور curl را مستقیماً در خود دارند، اما اگر از نسخه قبلی ویندوز استفاده می‌کنید، احتمالاً باید یک نسخه از curl را برای ویندوز دانلود کنید. Curl باید از داخل اعلان CMD معمولی ویندوز کار کند، اما می‌توانید از داخل پوسته Bash در داخل ویندوز 10 یا 11 نیز استفاده کنید.

همچنین تعدادی روش جایگزین برای بیرون کشیدن آدرس IP عمومی شما از خط فرمان وجود دارد، و ما آن‌ها را برای کامل بودن درج می‌کنیم – و فقط در صورتی که اولین مورد از کار بیفتد! اینجا چندتایی هستند:

 

curl myexternalip.com/raw
curl ipecho.net/plain
curl ifcfg.me
curl icanhazip.com

آخرین مورد به طور عجیبی شامل یک خط اضافی می شود که اگر از آن در یک اسکریپت استفاده می کنید ممکن است خیلی خوب کار نکند.

شاید روش مورد علاقه من از OpenDNS و فرمان قابل اعتماد nslookup استفاده کند که برای همیشه در هر نسخه ویندوز وجود داشته است:

nslookup myip.opendns.com. resolver1.opendns.com

ای پی ادرس

اکنون که از خواندن در مورد نحوه انجام همه این کارها از خط فرمان بسیار لذت برده اید، احتمالاً باید به این نکته اشاره کنم که شما همچنین می توانید فقط “IP من چیست” را در Google تایپ کنید و به شما می گوید. اما اینطوری خیلی جالب نیست.

آدرس IP عمومی را از Powershell دریافت کنید

اگر می‌خواهید واقعاً لذت ببرید، در اینجا نحوه یافتن آدرس IP عمومی خود از یک فرمان قدرتمندتر PowerShell (یا اسکریپت، برای آن موضوع) آمده است. فقط این را در ترمینال PowerShell خود تایپ کنید:

 

(Invoke-WebRequest -UseBasicParsing -URI ifconfig.me ).Content
فوراً آدرس IP شما را درست مانند سایر نمونه های بالا باز می گرداند. همچنین اگر می خواهید از آن در یک اسکریپت استفاده کنید، می توانید آن را به چندین خط تقسیم کنید:

 

$myip = Invoke-WebRequest -UseBasicParsing -URI ifconfig.me
$myip.Content

این متغیر $myip را ایجاد می‌کند و محتویات درخواست را در آن قرار می‌دهد، و سپس می‌توانید از $myip.Content برای بیرون ریختن مقدار یا در صورت نیاز از آن در جای دیگری از اسکریپت استفاده کنید. می‌توانید سایت ifconfig.me را با نمونه‌های دیگری که قبلاً به شما نشان دادیم جایگزین کنید، فقط در صورتی که آن سایت در مقطعی در آینده کار نکند.

آدرس IP عمومی را از Bash Shell دریافت کنید

اگر از پوسته Bash از داخل ویندوز استفاده می کنید، احتمالاً خوشحال خواهید شد که بدانید دریافت آدرس IP عمومی شما به همان سادگی از طریق خط فرمان است. فقط دستور زیر را تایپ کنید:

 

curl ifconfig.me

باید دقیقاً به همان روشی عمل کند که دستور در اعلان معمولی CMD انجام می‌دهد، اما شما می‌توانید با پوسته Bash خیلی بیشتر از خط فرمان عمل کنید.

برای یافتن اطلاعات آدرس IP بیشتر آماده هستید؟ می توانید آدرس IP خود را با استفاده از رابط کاربری گرافیکی در ویندوز 10 یا ویندوز 11 پیدا کنید، یا IP آیفون، Roku، چاپگر، روتر Wi-Fi خود یا هر دستگاه دیگری را جستجو کنید. هنگامی که یک متخصص هستید، می توانید برای دیدن آنچه در پورت های TCP/IP گوش می دهد و راه اندازی مسیرهای IP استاتیک فارغ التحصیل شوید.

 

 

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *