مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه آیفون یا آیپد خود را در حالت ریکاوری قرار دهیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اپل یک از بهترین تولید کننده های دستگاه‌های تلفن همراه میباشد – آیفون‌ها و آی‌پدها اساساً بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهند. با این حال، هیچ چیز کامل نیست، و گاهی اوقات همه چیز اشتباه می شود. در اینجا نحوه ورود به حالت بازیابی برای تعمیر دستگاه خود آورده شده است.

Recovery Mode چیست؟

حالت بازیابی برای تعمیر آیفون یا آیپد شما در پی یک نقص نرم افزاری شدید استفاده می شود. هنگامی که دستگاه خود را در حالت بازیابی قرار می دهید، دو گزینه اصلی وجود دارد: به روز رسانی یا بازیابی. آنها کارهای مختلفی انجام می دهند.

  • به‌روزرسانی – آخرین نسخه iOS را دانلود می‌کند و سعی می‌کند از فرآیند به‌روزرسانی برای تعمیر هر مشکلی در iOS استفاده کند. با این کار داده های شما دست نخورده باقی می ماند.
  • بازیابی – iOS را دوباره دانلود می کند، اما آیفون یا آی پد شما را به طور کامل پاک می کند.

به طور معمول، شما می خواهید با گزینه Update شروع کنید – هیچ فایده ای برای از بین بردن تمام داده های تلفن شما وجود ندارد مگر اینکه ضروری باشد. با این حال، اگر این کار انجام نشد، احتمالاً با گزینه Restore گیر خواهید کرد.

اولین کاری که برای دسترسی به گزینه Recover یا Update باید انجام دهید این است که iPhone یا iPad خود را در حالت بازیابی قرار دهید. نحوه انجام این کار بین دستگاه‌ها متفاوت است، بنابراین ما آنها را جداگانه توضیح داده‌ایم.

مطلب مرتبط:نحوه استفاده از حالت Low power در آیفون (و دقیقاً چه کاری انجام می دهد)

 

در آیفون 8 یا جدیدتر وارد حالت ریکاوری شوید

تمامی آیفون های تولید شده از سال 2017 از همین روش برای دسترسی به حالت ریکاوری استفاده می کنند. از سپتامبر 2023، مدل های ارائه شده عبارتند از:

آیفون 8 و 8 پلاس
آیفون X، XR، XS و XS Max
آیفون 11، 11 پرو و 11 پرو مکس
آیفون SE (نسل دوم و سوم)
آیفون 12، 12 مینی، 12 پرو و 12 پرو مکس
آیفون 13، 13 مینی، 13 پرو و 13 پرو مکس
آیفون 14، 14 پلاس، 14 پرو، 14 پرو مکس
آیفون 15، 15 پلاس، 15 پرو، 15 پرو مکس

دکمه افزایش صدا را فشار داده و رها کنید، سپس دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید و سپس دکمه پاور را نگه دارید تا صفحه حالت بازیابی ظاهر شود. این فورا اتفاق نمی افتد، بنابراین قبل از اینکه دوباره آن را امتحان کنید، حداقل 15 ثانیه یا بیشتر صبر کنید.
دکمه افزایش صدا، سپس دکمه کاهش صدا را فشار دهید و سپس دکمه پاور را نگه دارید تا صفحه حالت بازیابی ظاهر شود.

نگه داشتن دکمه پاور و ولوم بالا و پایین در ایفون

هنگامی که صفحه حالت بازیابی ظاهر شد، می توانید تلفن خود را با کابل لایتنینگ به رایانه خود وصل کنید.

در iPhone 7 یا iPhone 7 Plus وارد Recovery Mode شوید

اگر از آیفون ۷، ۷ پلاس یا آی‌پاد نسل هفتم استفاده می‌کنید، گوشی خود را خاموش کنید. سپس دکمه کاهش صدا و دکمه پاور را به طور همزمان نگه دارید تا صفحه بازیابی ظاهر شود. ابتدا لوگوی اپل را خواهید دید، اما وقتی این کار را انجام دادید، دکمه را رها نکنید – هنوز خیلی زود است.
دکمه کاهش صدا و دکمه پاور را به طور همزمان نگه دارید تا صفحه بازیابی ظاهر شود.

بسیار شبیه به این خواهد بود:
یک آیفون با صفحه نمایش حالت بازیابی فعال است.

هنگامی که آن صفحه ظاهر شد، ادامه دهید و دستگاه خود را از طریق کابل لایتنینگ به رایانه خود متصل کنید.

 

نحوه ورود به حالت ریکاوری در آیپد با دکمه های هوم

برخی از آی‌پدهای سری اپل – مانند آی‌پد 10.2 – دکمه‌های هوم خود را حفظ کرده‌اند و اکثر آی‌پدهای تولید شده قبل از سال 2018 دارای دکمه‌های هوم بودند.

اگر آی‌پد شما دارای دکمه هوم است، تنها کاری که باید انجام دهید برای وارد شدن به حالت ریکاوری این است که دکمه هوم و دکمه پاور را به‌طور همزمان به مدت 10 تا 15 ثانیه نگه دارید، درست مانند آیفون‌های قدیمی.
دکمه پاور و دکمه Home را همزمان نگه دارید.

صفحه Recovery Mode ظاهر می شود و از شما خواسته می شود iPad خود را به Mac یا Windows PC خود وصل کنید.

نحوه ورود به حالت ریکاوری در آیپد بدون دکمه هوم

اکثر آی‌پدهای جدید دیگر دکمه‌های هوم ندارند – بیشتر مدل‌های آی‌پد بین سال‌های 2017 و 2018 از آن جدا شده‌اند. اگر آی‌پد شما دکمه هوم ندارد، فرآیند ورود به حالت بازیابی اساساً مانند همه آیفون‌های جدیدتر است. .

دکمه ولوم نزدیک به دکمه پاور را فشار داده و رها کنید، سپس دکمه دورتر را فشار داده و رها کنید، و سپس دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا صفحه بازیابی ظاهر شود.

دکمه کنار ایپد

با این حال، چند پیکربندی دکمه مختلف وجود دارد که در iPads پیدا خواهید کرد. اگر آی‌پد شما دکمه‌های تنظیم صدا را در بالا دارد، برای شما به این شکل خواهد بود:
نزدیکترین دکمه صدا را به دکمه پاور فشار دهید و رها کنید، سپس دکمه دورتر را فشار دهید، سپس دکمه پاور را نگه دارید تا صفحه Recovery Mode ظاهر شود.

دکمه کناری ایپد

آی‌پدهایی که دکمه‌های تنظیم صدا در کناره‌هایشان قرار دارند، از همان روال اصلی پیروی می‌کنند: دکمه ولوم بالا، سپس دکمه پایین صدا را فشار داده و رها کنید و سپس دکمه پاور را نگه دارید. صبر کنید تا صفحه Recovery Mode ظاهر شود و سپس دکمه را رها کنید.
دکمه افزایش صدا و سپس دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید و سپس دکمه پاور را نگه دارید تا صفحه Recovery Mode ظاهر شود.

مطلب مرتبط:نحوه رفع مشکل کم شدن ناگهانی باتری ایفون

صفحه Recovery Mode کابلی را نشان می دهد که به iPad متصل می شود – به محض اینکه ظاهر شد، iPad خود را به رایانه خود وصل کنید.
حالت بازیابی آی پد

 

آیفون یا آیپد را در مک بازیابی کنید

ابتدا گوشی یا تبلت خود را به مک خود وصل کنید. اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، با چند پیام مختلف مواجه می‌شوید که از شما می‌پرسد آیا می‌خواهید در طول این فرآیند به این دستگاه اعتماد کنید یا خیر. ادامه دهید و هر زمان که گزینه ای مانند آن را مشاهده کردید این کار را تأیید کنید – در غیر این صورت نمی توانید بازیابی را انجام دهید.

هنگامی که به تلفن “اعتماد” کردید و دستگاه را باز کردید، پنجره ای مانند این را مشاهده خواهید کرد. ابتدا گزینه “Update” را امتحان کنید. این برنامه برای جلوگیری از پاک شدن فایل های شما طراحی شده است، تمام تنظیمات شما را حفظ می کند و اولین مرحله ترجیحی است.
ابتدا آیفون را آپدیت کنید

اگر آن پنجره بازشو را نمی‌بینید، برنامه Finder را باز کنید، iPhone یا iPad خود را در نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید، سپس در پنجره Finder «Update» را انتخاب کنید.
حالت بازیابی آیفون در اپلیکیشن Finder.

باید آماده باشید که فرآیند به روز رسانی و بازیابی مدتی طول بکشد. اکثر به‌روزرسانی‌های iOS چندین گیگابایت هستند که ممکن است دانلود آنها کمی طول بکشد و سپس گوشی شما در واقع باید همه چیز را نیز نصب کند. حتی اگر به نظر می رسد که یخ می زند، آن را برای مدت طولانی تر از آنچه فکر می کنید لازم است وصل کنید.

اگر این کار انجام نشد، باید آیفون (یا آی پد) خود را دوباره در حالت بازیابی قرار دهید، اما این بار «بازیابی» را انتخاب کنید. Restore دستگاه شما را به طور کامل پاک می کند و نصب جدیدی را انجام می دهد. از آنجایی که با یک صفحه تمیز شروع می شود، احتمال بیشتری وجود دارد که بتواند یک باگ نرم افزاری فاجعه بار را تعمیر کند، اما همچنین تمام داده ها را از دستگاه شما به طور غیرقابل برگشت پاک می کند.

آیفون یا آیپد را در رایانه شخصی ویندوز بازیابی کنید

اگر می خواهید از رایانه شخصی ویندوزی برای بازیابی آیفون خود استفاده کنید، ابتدا باید مطمئن شوید که از آخرین نسخه iTunes استفاده می کنید. iTunes برای ویندوز در وب سایت اپل و در فروشگاه مایکروسافت در دسترس است.

پس از نصب، iTunes را باز کنید، روی تب “Help” کلیک کنید، سپس روی “Check for Updates” کلیک کنید.
پس از نصب iTunes به Help > Check for Updates بروید.

اگر به‌روزرسانی برای iTunes در دسترس است، باید فوراً دانلود و نصب شود. اگر با مشکل مواجه شد – یا دلیلی دارید که فکر می کنید به درستی به روز نمی شود – اگر از ویندوز استفاده می کنید، همیشه می توانید نصب کننده را از وب سایت اپل دوباره دانلود کنید.

اپدیت برنامه فایندر

اکنون که دستگاه شما در حالت بازیابی است، حدود 15 دقیقه فرصت دارید تا به طور خودکار از آن خارج شود. اگر به اندازه کافی سریع حرکت نمی کنید و گوشی شما از حالت بازیابی خارج می شود، فشار دادن همان دکمه را که در بالا توضیح داده شد تکرار کنید تا دوباره وارد آن شوید.

هنگامی که با موفقیت وارد حالت بازیابی گوشی یا تبلت خود شدید، پنجره ای مانند تصویر زیر در رایانه شما ظاهر می شود. از شما خواسته می شود که Restore یا Update کنید.
زمانی که آیفون یا آیپد را با آیتونز به رایانه ویندوزی وصل می‌کنید، اعلان می‌شود.

 

ابتدا باید گزینه “Update” را امتحان کنید. مشکلات شما ممکن است با به روز رسانی آیفون یا آیپد خود بدون نصب مجدد کامل سیستم عامل، به خوبی برطرف شود. گزینه “Update” تمام فایل ها و تنظیمات شما را حفظ می کند، که حداقل باعث صرفه جویی در وقت و تلاش شما برای تنظیم مجدد همه چیز می شود. همچنین شما را از از دست دادن هر چیزی که از تهیه نسخه پشتیبان غفلت کرده اید نجات می دهد.

اپدیت ایفون با استفاده از ویندوز

اگر گزینه “Update” ناموفق بود، باید دوباره به صفحه Recovery Mode بازگردید، درست مانند قبل. این بار باید “Restore” را بزنید. ایده آل نیست، اما ممکن است تنها راه برای تعمیر آیفون یا آی پد شما باشد.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *