مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه فایل هاست را در ویندوز 10 یا 11 ویرایش کنیم

فایل هاست اولین جایی است که ویندوز هنگام اتصال به وب سایت بررسی می کند. می توانید آن را به صورت دستی ویرایش کنید تا دسترسی به وب سایت های خاصی را مسدود کنید. ببینید چیست و کجاست و چگونه آن را ویرایش کنید.

فایل هاست چه کاری انجام می دهد؟

وقتی یک آدرس وب معمولی را برای دسترسی به یک وب‌سایت، مانند google.com تایپ می‌کنید، رایانه شما به‌طور خودکار نمی‌داند چگونه متصل شود. برای برقراری ارتباط به آدرس IP صحیح مرتبط با آدرس وب نیاز دارد.
فایل میزبان اولین جایی است که رایانه شما برای یافتن یک آدرس IP برای یک وب سایت بررسی می کند، اما به طور پیش فرض، فایل هاست حاوی هیچ آدرسی نیست. اگر رایانه شما نتواند یک آدرس IP در فایل میزبان پیدا کند، کش DNS را بررسی می کند یا به سرور DNS متصل می شود. هنگامی که یک آدرس وب و یک IP در فایل میزبان درج می شود، هر زمان که بخواهید به آن آدرس وب متصل شوید، آن اطلاعات را در اختیار رایانه شما قرار می دهد.
اگر فایل میزبان به رایانه شما می‌گوید که آدرس وب را در یک آدرس IP که متصل نمی‌شود پیدا کند – مانند 0.0.0.0 – دسترسی به وب‌سایت را مسدود می‌کند.

ویندوز میزبان File Location است

فایل میزبان در «C:\Windows\system32\drivers\etc» در ویندوز 10 و 11 قرار دارد. برای ویرایش آن به مجوزهای مدیریتی نیاز دارید، به این معنی که نمی‌توانید آن را فقط در یک پنجره Notepad معمولی باز کنید.

نحوه ویرایش فایل هاست ویندوز

می توانید فایل هاست را با هر ویرایشگر متنی ویرایش کنید. انواع مختلفی در دسترس است، اما هر دو ویندوز 10 و 11 با Notepad عرضه می شوند. از استفاده از واژه‌پرداز خودداری کنید – تفاوت‌های Notepad و واژه‌پردازی مانند Wordpad گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود.
برای ویرایش فایل هاست باید Notepad را به عنوان مدیر اجرا کنید. برای انجام این کار در ویندوز 10، روی دکمه start کلیک کنید، notepad را در نوار جستجو تایپ کنید و سپس در سمت راست روی Run as administrator کلیک کنید.
روی گزینه دوم کلیک کنید
اجرای Notepad در ویندوز 11 همانند ویندوز 10 است، با این تفاوت که “Run as administrator” بلافاصله نمایش داده نمی شود. بر روی دکمه شروع کلیک کنید و سپس “Notepad” را در نوار جستجو تایپ کنید. در سمت راست، روی فلش کوچک رو به پایین کلیک کنید تا گزینه‌های بیشتری نشان داده شود.
به روی فلش کلیک کنید
سپس روی “Run as administrator” کلیک کنید.
روی گزینه ۲ کلیک کنید
پس از باز شدن Notepad، روی File > Open کلیک کنید و به مسیر C:\Windows\System32\drivers\etc بروید.
Notepad به‌طور پیش‌فرض تنظیم شده است که به دنبال فایل‌های «txt.» باشد، بنابراین باید آن را طوری تنظیم کنید که «All Files» را در منوی کشویی جستجو کند. سپس روی فایل hosts کلیک کرده و open را بزنید.
تمام فایل هارا باز کنید و روی اولین فایل کلیک کنید
هنگامی که فایل میزبان باز شد، می توانید شروع به اضافه کردن خطوط برای مسدود کردن وب سایت ها کنید. خطوطی که به فایل میزبان می روند را می توان به سه جزء اصلی تقسیم کرد که هر کدام حداقل با یک فاصله از هم جدا می شوند.

  1. آدرس IP – این نشانی به رایانه شما می‌گوید که کجا به دنبال وب‌سایت بگردید.
  2. آدرس وب – این آدرس وب سایتی است که می خواهید مسدود کنید.
  3. نظر – جایی که شما آنچه را که خط انجام می دهد توصیف می کنید. کامنت باید دارای هشتگ قبل از آن باشد.

توجه:

برای کار کردن فایل هاست نیازی به اضافه کردن نظر نیست، اما ارسال نظر فایل ها هنگام ویرایش آنها یک عادت عالی است.
به روی گزینه کلیک کنید
پس از اتمام افزودن خطوط، روی File > Save کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود. پس از کلیک بر روی ذخیره نباید پنجره ای باز شود. اگر وجود دارد، به این معنی است که Notepad دسترسی مدیریتی ندارد و باید Notepad را ببندید و به عنوان مدیر اجرا کنید. پس از ذخیره موفقیت آمیز، ادامه دهید و از Notepad خارج شوید.
دو آدرس 127.0.0.1 و 0.0.0.0 وجود دارد که معمولاً در فایل هاست برای مسدود کردن ترافیک استفاده می شود. تفاوت های قابل توجهی بین 127.0.0.1 و 0.0.0.0 وجود دارد، اما در بیشتر موارد هر دو کار می کنند. اگر از 127.0.0.1 استفاده کنید، به ندرت، برنامه ای که روی رایانه شخصی شما اجرا می شود ممکن است با مشکل مواجه شود، بنابراین بهتر است از 0.0.0.0 استفاده کنید.

اگر هنوز می توانید به آدرس های مسدود شده متصل شوید

نسخه های اخیر گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس و مایکروسافت اج همگی به طور پیش فرض از DNS روی HTTPS (DoH) استفاده می کنند. DNS از طریق HTTPS مانند یک سرور DNS معمولی کار می کند، با این حال DNS از طریق HTTPS درخواست های شما را رمزگذاری می کند تا حریم خصوصی شما را تقویت کند. رمزگذاری درخواست‌های شما به این معنی است که اشخاص ثالث نمی‌توانند بگویند چه درخواست‌هایی به سرور DNS ارسال کرده‌اید یا سرور چگونه پاسخ می‌دهد.
هنگامی که DNS از طریق HTTPS در مرورگر فعال می شود، مرورگر از سرویس گیرنده DNS معمولی در ویندوز 10 و 11 دور می زند. این بدان معناست که مرورگر فایل میزبان را به طور کامل نادیده می گیرد و به جای آن از یک سرور DNS ایمن مشخص شده توسط مرورگر استفاده می کند، بنابراین هر آدرسی که سعی می کنید به آن مراجعه کنید. مسدود کردن با استفاده از فایل میزبان قابل دسترسی خواهد بود. اگر می‌خواهید از فایل میزبان برای مسدود کردن ترافیک مرورگر وب استفاده کنید، باید DNS را از طریق HTTPS در مرورگر خود غیرفعال کنید.
خوشبختانه، می‌توانید DNS را از طریق HTTPS در ویندوز 10و 11 فعال کنید. این به شما امکان می‌دهد از فایل میزبان برای مسدود کردن آدرس‌ها استفاده کنید و در عین حال مزایای DNS نسبت به HTTPS را حفظ کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *