مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه پاور کامپیوتر خود را با مولتی متر تست کنید

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر یک مولتی متر دیجیتال در دسترس دارید، آزمایش PSU و رد کردن گرملین های برق به عنوان منبع مشکلات رایانه بسیار ساده است.

چرا از مولتی متر دیجیتال استفاده کنیم؟

تسترهای PSU مستقل عالی هستند و ما همیشه یک دستگاه برای دریافت نتایج سریع داریم. آن‌ها حتی می‌توانند مقادیر مفیدی مانند مقدار Power Good (PG) به شما بدهند که به شما نشان می‌دهد با چه سرعتی PSU شما به توان کامل می‌رسد – این کاری است که یک مولتی متر نمی‌تواند انجام دهد.

مرتبط:آموزش تعمیر پاور کامپیوتر

اما بسیاری از مردم از قبل مولتی متر دیجیتال در دسترس دارند و تستر PSU ندارند. بنابراین در حالی که داشتن یک تستر PSU برای آن ویژگی‌های کوچک اضافی مانند مقدار PG خوب است، می‌توانید تقریباً تمام داده‌های مشابه را با رویکرد عملی‌تر و با استفاده از مولتی متر دریافت کنید.

نحوه تست PSU خود با مولتی متر دیجیتال

اگرچه استفاده از مولتی متر کمی ساده تر از وصل کردن یک تستر PSU است، اما اگر از برخی دستورالعمل های اولیه پیروی کنید، کاملا بی خطر است.

هشدار: به هیچ وجه ما خود PSU را باز نمی کنیم. انجام این کار بدون اقدامات احتیاطی، دانش و ابزار مناسب می تواند شوک مرگباری به شما وارد کند.

قبل از ادامه، می خواهیم به چند نکته تاکید کنیم. ابتدا، آزمایش خروجی PSU با استفاده از روش‌های ذکر شده در زیر بسیار ایمن است. باز کردن PSU واقعی برای دسترسی به “جرم” واحد، شما را در معرض الکتریسیته سطح خطی که از دیوار و خازن های PSU می آید، قرار نمی دهد. دست زدن به چیز نامناسب داخل بدنه PSU می تواند قلب شما را متوقف کند.

مرتبط:ایا اگر کارت گرافیک خود را ارتقا دهم به یک پاور جدید نیاز خواهم داشت؟

اگر PSU شما خراب است، ایمن ترین کار این است که آن را تعویض کنید. تلاش برای جایگزینی خازن های بزرگ، ترانسفورماتورها یا سایر اجزای PSU داخلی یک تعمیر الکترونیک پیشرفته است و با توجه به ارزان بودن PSU ها، به سختی ارزش آن را دارد.

با ATX Pinouts آشنا شوید

قبل از ادامه، اجازه دهید نگاهی به کانکتور 20/24 پین بیندازیم تا با چیدمان و ولتاژهای مورد انتظار آشنا شویم.

ما از یک برنامه‌ریز پین‌آوت دستی که توسط کاربر Reddit /u/JohnOldman0 ایجاد شده بود، استفاده کردیم تا نمودار زیر را ایجاد کنیم و ابزار را برای هر کسی که یک پروژه کابل سفارشی طراحی می‌کند توصیه کند.

یک کانکتور 24 پین ATX با برچسب ولتاژ.

اگر کانکتور را با گیره بالا نگه داشته اید، طرح شماره گذاری از پایین سمت چپ شروع می شود، 1-12 در ردیف پایین و سپس 13-24 در ردیف بالا برای یک کانکتور 24 پین می خواند. برای هدف این مقاله، وقتی از اصطلاح “بالا” استفاده می کنیم، به معنای “کلیپ کردن” است.

برای یک کانکتور 20 پین، به ترتیب 1-10 و 11-20 است، هرچند شایان ذکر است که مکان ولتاژهای واقعی حتی اگر شماره پین ​​تغییر کند، تغییر نمی کند. کانکتور استاندارد ATX 24 پین به سادگی 4 پین اضافی را به کانکتور 20 پین اضافه می کند و در عین حال طرح اصلی را حفظ می کند.

PSU را خاموش کنید

اگر PSU شما سوئیچ دارد، آن را خاموش کنید. اگر هنگام اتصال به پریز به طور خودکار روشن می شود، آن را از برق بکشید.

در هر صورت، قبل از اینکه به مراحل بعدی بروید، به PSU خاموش کنید – نه فقط رایانه خود را خاموش کنید.

کابل های کامپوننت را جدا کنید

اگر می‌خواهید PSU را در جای خود عیب‌یابی کنید، لازم نیست PSU خود را از رایانه خود خارج کنید، اما باید تمام سیم‌های برق (نه فقط کابلی را که در حال آزمایش آن هستید) جدا کنید تا مطمئن شوید.

در حالی که بعید است هنگام آزمایش یک کابل خاص، همه چیز به قدری اشتباه پیش برود که به اجزای مجاور آسیب برساند، دلیلی وجود ندارد که وقتی چند ثانیه طول می‌کشد سیم‌های برق GPU، درایوها و مواردی از این قبیل را به خطر بیندازید.

پین Power On را متصل کنید

اولین پایه هایی که باید به آن توجه کنید منبع تغذیه روی پین و زمین های مجاور آن است. همانطور که در نمودار pinout ATX در بالا مشاهده می شود، باید منبع تغذیه را روی پایه (که پایه شماره 16 در بازخوانی 24 پین، چهارم از سمت چپ در بالا است) به پایه زمین در دو طرف پل بزنید.

یک کابل برق PSU با یک جامپر در سراسر پایه برق و پایه زمین.

 

می توانید 16 پین را به 15 یا 17 پین (که هر دو پایه زمین هستند) پرش کنید. در عکس بالا می بینید که ما با استفاده از یک گیره کاغذی با طول کوتاه خم شده به شکل U از 15 و 16 پریده ایم. فقدان عایق در اینجا چیز مهمی نیست زیرا جامپر فقط 24 ولت را حمل می کند و در طول آزمایش آن را لمس نخواهید کرد.

همچنین می توانید از قطعه ضایعاتی سیم 18AWG یا 16AWG استفاده کنید. ابزارهای ساده پل بلوز 24 پین PSU ATX نیز وجود دارد.

ابزار Bridge دارای اعداد کمی برای هر یک از مکان‌های پین‌آت است که اگر می‌خواهید یک نشانگر واضح داشته باشید که کدام پین است بدون شمارش مفید است. (البته باید توجه داشت که برخی از مولتی‌مترها دارای پروب‌هایی هستند که برای رسیدن به پل کوتاه‌تر از آن هستند که ضربه زدن به پین‌ها و بررسی ولتاژ را دشوار می‌کند.)

PSU را روشن کنید

هنگامی که پایه برق را به یک پایه زمین منتقل کردید، PSU را دوباره روشن کنید. شما باید صدای چرخش فن روی PSU را بشنوید و ببینید. برخی از PSU ها دارای فن هستند که فقط برای مدت کوتاهی در طول فرآیند روشن شدن برق می چرخد ​​و سپس تا زمانی که دمای PSU افزایش یابد به حالت بیکار تنظیم می شود – بنابراین اگر فن چرخید و چند ثانیه بعد متوقف شد، نگران نباشید.

تست پین ها با مولتی متر دیجیتال

آزمایش PSU خود با یک مولتی متر دیجیتال تفاوت زیادی با استفاده از تستر PSU ندارد، تفاوت اصلی این است که به جای اینکه یک ریزتراشه کوچک محاسبات را انجام دهد و انگشت شست را بالا یا پایین نشان دهد، شما تجربه عملی بودن را خواهید داشت. ریزتراشه و تفسیر داده ها توسط خودتان.

در این مرحله، باید مولتی متر خود را روشن کرده و مقدار را روی DCV تنظیم کنید. اگر مولتی متر شما «محدوده خودکار» است، نیازی به انجام کاری نیست، اگر باید محدوده را تنظیم کنید، آن را روی 10 ولت تنظیم کنید.

پروب مولتیمر مشکی را روی هر یک از پین های زمین شده قرار دهید. برای یک کانکتور استاندارد ATX 24 پین، این پایه 3، 5، 7، 15، 17، 18، 19 یا 24 است. ما از پایه 15 استفاده خواهیم کرد زیرا موقعیت آن مستقیماً در مجاورت جامپر برق به این معنی است که شناسایی آن آسان است.

با پروب مشکی روی یک پایه زمین، آن را به هر پایه دیگری لمس کنید و تأیید کنید که بازخوانی مطابق انتظار است.

برای مثال، اگر پین 15 را زمین کنید و پایه 12 را لمس کنید، بازخوانی باید 3.3 ولت (یا ± 5٪ از 3.3 ولت) باشد. در عکس بالا می بینید که اتصال 15 پین به 12 پین ما با یک خواندن 3.3 ولت قطع شده است.

این فرآیند را برای همه پین ​​ها تکرار کنید و تأیید کنید که بازخوانی ولتاژ در محدوده قابل قبول است. اگر مقادیر در محدوده نیستند، زمان تعویض PSU فرا رسیده است. برای مرجع، دوباره آن پینوت اتصال برق ATX است.

یک کانکتور 24 پین ATX با برچسب ولتاژ.

و اگر می‌خواهید آن پین‌ها را هم آزمایش کنید، در اینجا پین‌های 8 پین (4+4) ATX/PCIe، 8 پین (6+2) ATX/PCIe و کانکتور درایو Molex وجود دارد.

کانکتورهای PCIe و Molex با نمودار مرجع ولتاژ.

مانند کانکتور برق 24 پین بزرگتر، به سادگی پروب مولتی متر مشکی خود را روی یک زمین شناخته شده زمین کنید (هر یک از پین های سیاه بالا) و سپس پروب قرمز رنگ را به پایه های دیگر لمس کنید تا ولتاژ آنها را بررسی کنید. شما باید آنها را برای همان محدوده ± 5٪ بررسی کنید.

به منظور محافظت از سخت افزار شما، ما حتی قصد نداریم پارامترهای اتاق را در اینجا جابجا کنیم. اگر یک یا چند عدد از خوانش‌ها خارج از محدوده ± 5٪ هستند، فقط PSU را تعویض کنید و از سردردهای ناشی از خرابی منبع تغذیه نجات پیدا کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *