مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه کامپیوتر ویندوز 11 خود را قفل کنیم

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

هر زمان که رایانه شخصی ویندوز 11 خود را ترک می کنید، عادت خوبی است که آن را قفل نگه دارید (با یک ویژگی نرم افزار ویژه ویندوز) تا دیگران نتوانند از آن استفاده کنند. در اینجا چندین راه برای حفظ امنیت رایانه شخصی با قفل کردن آن وجود دارد.

 

قفل کردن ، خروج از سیستم یا خاموش کردن

 

وقتی می گوییم رایانه شخصی خود را «قفل کنید»، در مورد استفاده از یک قفل فیزیکی صحبت نمی کنیم (یا حتی یک قفل سوراخ کلید مانند مواردی که در رایانه های شخصی در دهه های 1980 و 90 یافت می شد.) در عوض، ما در مورد استفاده از ویژگی قفل نرم افزاری صحبت می کنیم.

مطالب مرتبط:

چرا ویندوز 11 برای بازی بهتر از ویندوز 10 است؟

 

هنگامی که رایانه شخصی خود را قفل می کنید، ویندوز یک صفحه ورود به سیستم را نشان می دهد، اما جلسه ویندوز شما را در پس زمینه فعال نگه می دارد. با ورود به حساب کاربری خود در صفحه ورود به سیستم با رمز عبور، پین یا روش دیگری برای ورود، می‌توانید کاری را که انجام می‌دادید (قبل از قفل کردن آن) در هر زمانی از سر بگیرید.

در مقابل، «خروج از سیستم» می‌تواند از استفاده دیگران از رایانه شخصی شما نیز جلوگیری کند، اما هر چیزی را که در ویندوز روی آن کار می‌کردید بسته می‌کند و منابع سیستم (مانند زمان RAM و CPU) را آزاد می‌کند. و خاموش کردن همه چیز را بسته و کامپیوتر شما را به طور کامل خاموش می کند.

 

قفل کردن با استفاده از میانبر صفحه کلید

Windows+L را روی صفحه کلید خود فشار دهید تا ویندوز 11 قفل شود.

سریع ترین راه برای قفل کردن رایانه شخصی ویندوز 11 استفاده از میانبر صفحه کلید است. در هر زمان، Windows+L را روی صفحه‌کلید خود فشار دهید، ویندوز قفل می‌شود و بلافاصله صفحه ورود به سیستم را تغییر می‌دهد.

 

با استفاده از منوی استارت قفل کنید

وی دکمه Start کلیک کنید، سپس روی نام کاربری خود کلیک کنید و در منوی ظاهر شده "Lock" را انتخاب کنید.

همچنین می توانید با استفاده از منوی استارت، رایانه شخصی خود را به سرعت قفل کنید. برای انجام این کار، روی دکمه Start کلیک کنید، سپس نام حساب خود را در گوشه سمت چپ پایین Start انتخاب کنید. در منوی ظاهر شده، «Lock» را انتخاب کنید. رایانه شما قفل خواهد شد و برای استفاده از آن باید دوباره وارد شوید.

 

قفل کردن با استفاده از Ctrl+Alt+Delete Screen

در صفحه Ctrl+Alt+Delete، روی «Lock» کلیک کنید.

یک راه سریع دیگر برای قفل کردن رایانه شخصی، استفاده از صفحه نمایش Ctrl+Alt+Delete است. برای استفاده از آن، کلیدهای Ctrl+Alt+Delete را روی صفحه کلید خود فشار دهید و یک صفحه سیاه خاص با یک منو در مرکز مشاهده خواهید کرد. روی «Lock» کلیک کنید، کامپیوتر شما فورا قفل خواهد شد.

 

قفل کردن خودکار با استفاده از قفل پویا

در تنظیمات، کادر کنار «اجازه دادن به ویندوز برای قفل خودکار دستگاه شما زمانی که شما دور هستید» را علامت بزنید.

همچنین می توانید با استفاده از قابلیتی به نام Dynamic Lock، کامپیوتر خود را به طور خودکار قفل کنید. ابتدا باید گوشی هوشمند خود را به عنوان یک دستگاه بلوتوث با رایانه شخصی خود جفت کنید. سپس تنظیمات را باز کنید (Windows+i را فشار دهید) و به Accounts > Sign-in Options بروید. به قسمت «قفل پویا» بروید و کادر کنار «اجازه دادن به ویندوز برای قفل خودکار دستگاه شما وقتی که هستید» علامت بزنید. سپس، تنظیمات را ببندید. دفعه بعد که از رایانه شخصی خود دور می شوید، ویندوز تشخیص می دهد که شما حرکت کرده اید و به طور خودکار قفل می شود.

 

قفل خودکار در صورت غیرفعال بودن

در پنجره "تنظیمات محافظ صفحه"، محافظ صفحه را انتخاب کنید و "در رزومه، نمایش صفحه ورود به سیستم" را علامت بزنید.

اگر مرتباً از رایانه شخصی خود در فضایی که با افراد دیگر به اشتراک گذاشته شده است دور می شوید، ویندوز 11 را نیز به طور خودکار پس از مدت زمان مشخصی قفل می کنید. برای انجام این کار، Start را باز کنید و “Screen Saver” را جستجو کنید، سپس روی “Turn Screen Saver On or Off” در نتایج “Settings” کلیک کنید.

هنگامی که پنجره “Screen Saver Settings” باز شد، یک محافظ صفحه را از منوی کشویی انتخاب کنید، سپس در کادر “Wait” زمانی را برای مدت زمانی تعیین کنید که می خواهید رایانه شما بدون قفل فعال بماند. در نهایت، یک علامت را در کنار «در رزومه، نمایش صفحه ورود به سیستم» قرار دهید. سپس روی «OK» کلیک کنید. دفعه بعد که محافظ صفحه شما فعال می شود، کامپیوتر شما به طور خودکار قفل می شود.

به هر حال، اگر ظاهر قفل خود را دوست ندارید، می توانید آن را در Settings > Personalization > Lock Screen سفارشی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *