مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه گرد و غبار را از لپ تاپ خود پاک کنیم؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر یک یا دو سال است که لپ تاپ خود را دارید، ممکن است پر از گرد و غبار باشد. گرد و غبار فن ها، دریچه ها و سینک های حرارتی را مسدود می کند و از خنک شدن مناسب کامپیوتر شما جلوگیری می کند. شما می توانید مقدار زیادی از این گرد و غبار را پاک کنید، حتی اگر نتوانید لپ تاپ خود را باز کنید.

تجمع گرد و غبار می تواند از خنک شدن صحیح رایانه شخصی جلوگیری کند و این گرما حتی می تواند باعث آسیب سخت افزاری شود. فن های لپ تاپ شما نیز ممکن است به طور کامل کار کنند و باتری شما را خالی کنند. حتی ممکن است لپ تاپ شما عملکرد خود را کاهش دهد تا خنک بماند.

 

اگر می توانید لپ تاپ خود را باز کنید

 

بیشتر لپ‌تاپ‌ها، به‌ویژه لپ‌تاپ‌های جدیدتر، برای باز شدن توسط کاربرانشان طراحی نشده‌اند. این یک مشکل جدی ایجاد می کند. در یک کامپیوتر رومیزی، کامپیوتر خود را خاموش می‌کنید، کیس را باز می‌کنید، آن را با یک قوطی هوای فشرده بیرون می‌دهید و کیس را می‌بندید. می‌توانید لپ‌تاپ را به روشی مشابه گردگیری کنید – اگر راهی برای باز کردن آن و ورود به داخل آن وجود داشت.

 

نحوه شناسایی و تعویض باتری خراب لپ تاپ

 

لپ‌تاپ شما ممکن است یک پنل پایینی (یا چندین پانل پایینی) داشته باشد که می‌توانید برای دسترسی به قطعات داخلی آن را باز کنید. دفترچه راهنمای لپ تاپ خود را بررسی کنید، یا یک “راهنمای خدمات” ویژه برای مدل خاص لپ تاپ خود را به صورت آنلاین جستجو کنید. لپ تاپ را خاموش کنید، باتری را بردارید و پنل آن را باز کنید تا به داخل لپ تاپ برسید. اگر یک دفترچه راهنمای خدمات برای لپ‌تاپ شما در دسترس باشد، شما را در این فرآیند راهنمایی می‌کند. بسته به نوع لپ تاپ شما، باز کردن پنل ممکن است گارانتی شما را باطل کند یا خیر.

گرد و غبار درون فن لپ تاپ جمع می شود

پس از باز شدن، لپ‌تاپ را به جایی ببرید که برایتان مهم نیست گرد و خاکی شود – مانند گاراژ یا حتی بیرون. از یک قوطی هوای فشرده برای دمیدن قسمت های داخلی لپ تاپ خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که گرد و غبار را از قاب لپ‌تاپ بیرون می‌کشید، نه اینکه آن را در داخل آن جابه‌جا کنید. به عنوان مثال، می توانید بیشتر به سمت دریچه های لپ تاپ خود باد کنید تا گرد و غبار از دریچه ها خارج شود و از لپ تاپ خارج شود. هنگام دمیدن هوا در فن های لپ تاپ مراقب باشید – اگر فن ها را خیلی سریع بچرخانید، ممکن است آسیب ببینند. با استفاده از انفجارهای کوتاه هوا، از زوایای مختلف به طرفداران ضربه بزنید.

 

ما هوای فشرده را – که به عنوان هوای کنسرو شده نیز شناخته می شود – به دلایلی توصیه می کنیم. از جاروبرقی استفاده نکنید و اگر ترجیح می دهید از کمپرسور هوا به جای قوطی هوای فشرده استفاده کنید، بیشتر مراقب باشید.

فردی که از لپ تاپ گرد و غبار می پاشد

 

وقتی کارتان تمام شد، می‌توانید پنل را دوباره پیچ کنید، باتری را وصل کنید و لپ‌تاپ را دوباره روشن کنید. خنک‌تر کار می‌کند و فن‌های آن باید کمتر بچرخند.

اگر نمی توانید لپ تاپ خود را باز کنید

چه بخواهید سخت افزار لپ تاپ خود را ارتقا دهید یا فقط گرد و غبار آن را پاک کنید، سازندگان نمی خواهند که بیشتر لپ تاپ ها را باز کنید. اما گرد و غبار داخل لپ تاپ جمع می شود، چه بتوانید خودتان آن را باز کنید یا نه.

حتی اگر نمی توانید لپ تاپ خود را باز کنید، همچنان می توانید سعی کنید مقداری از آن گرد و غبار را از بین ببرید. ابتدا لپ تاپ را به جایی ببرید که بدتان نمی آید گرد و غبار شود. احتمالاً نمی خواهید گرد و غبار را روی میز یا تخت خود پخش کنید.

 

یک قوطی هوای فشرده بگیرید، آن را به سمت دریچه‌های خنک‌کننده لپ‌تاپ بگیرید و چند بار هوای کوتاه به آن‌ها بدهید. با هر شانسی، جت های هوا مقداری از گرد و غبار را از بین می برد و از دریچه های لپ تاپ فرار می کند. شما تمام گرد و غبار را از لپ تاپ خارج نخواهید کرد، اما حداقل از وصل کردن دریچه ها، فن ها و هر چیز دیگری که به آن چسبیده است، جلوگیری می کند. این روش ایده آلی برای پاک کردن گرد و غبار لپ تاپ نیست، اما ممکن است تمام کاری باشد که می توانید انجام دهید.

 

هنگام انجام این کار احتیاط کنید. اگر یک انفجار هوای فشرده را مستقیماً به سمت یک فن خنک کننده در داخل دریچه هدف قرار دهید، ممکن است باعث چرخش بیش از حد فن خنک کننده شوید. هوا را مستقیماً به سمت فن نگیرید و به آن یک انفجار طولانی بدهید. درعوض، هوا را در فواصل کوتاه بفشارید و منتظر بمانید تا مطمئن شوید که فن را خیلی سریع نمی‌چرخانید.

فردی که گرد و غبار را از پورت های لپ تاپ خارج می کند

 

اگر لپ‌تاپ شما با گرمای بیش از حد مشکل جدی دارد و نمی‌توانید خودتان آن را تمیز کنید، ممکن است مجبور شوید برای خدمات با سازنده تماس بگیرید. اگر هنوز تحت گارانتی است، امیدواریم به شما کمک ککنند

شخصی در حال تمیز کردن لپ تاپ

اگر یک یا دو سال است که لپ‌تاپ خود را در اختیار دارید، احتمالاً گرد و غبار قابل توجهی در بدنه آن جمع شده است. تمیز کردن لپ تاپ به طور منظم ایده خوبی است، اما نیازی نیست که زیاده روی کنید و همیشه این کار را انجام دهید. اینکه هر چند وقت یکبار باید لپ تاپ خود را تمیز کنید بستگی به خود لپ تاپ و میزان گرد و خاک بودن محیط شما دارد.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *