مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

کدام آیفون ها 5G دارند؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اپراتورهای تلفن همراه مدتی است که 5G – یک استاندارد اتصال بی‌سیم که از اینترنت سریع‌تر پشتیبانی می‌کند – را مطرح کرده‌اند، اما ممکن است تعجب کنید که کدام آیفون‌های اپل از آن پشتیبانی می‌کنند. آیا آیفون شما می تواند سریع ترین سرعت داده بی سیم را داشته باشد؟

5G چیست؟

5G اصطلاحی جذاب در صنعت برای مجموعه‌ای از نسل پنجم فناوری‌های بی‌سیم است که به دستگاه‌های تلفن همراه اجازه می‌دهد تا از نظر تئوری با سرعت انتقال داده بسیار بالاتری نسبت به استاندارد قبلی 4G LTE در شبکه‌های تلفن همراه کار کنند. 5G گاهی اوقات با شک و تردید توسط مطبوعات فناوری دریافت شده است، اما به دلیل عرضه ناهموار و وعده‌های سراسیمه که همیشه محقق نشده‌اند.

با این حال، اگر دکل‌های تلفن همراه محلی شما از 5G پشتیبانی می‌کنند، آیفونی که از 5G پشتیبانی می‌کند، به‌طور بالقوه می‌تواند داده‌ها را با نرخ‌های بسیار بالاتری از اینترنت دانلود کند. البته استثنائات و اخطاری هایی وجود دارد، از جمله اینکه چقدر به یک برج سلولی مجهز به 5G نزدیک هستید و تعداد موانعی بین آیفون و برج شما وجود دارد – برای مثال سقف های فلزی، دیوارهای ضخیم یا تپه ها.

کدام مدل های آیفون از 5G پشتیبانی می کنند؟

از آوریل 2022، 9 مدل آیفون از اتصالات سلولی 5G واقعی پشتیبانی می کنند:

  • آیفون 12*
  • آیفون 12 مینی*
  • آیفون 12 پرو*
  • آیفون 12 پرو مکس*
  • آیفون 13*
  • آیفون 13 مینی*
  • آیفون 13 پرو*
  • آیفون 13 پرو مکس*
  • iPhone SE (نسل سوم، 2022)**

* در حال حاضر تنها مدل‌های ایالات متحده خانواده‌های iPhone 12 و iPhone 13 از فناوری 5G موج میلی‌متری (“mmWave”) پشتیبانی می‌کنند که سریع‌ترین سرعت داده بی‌سیم را ممکن می‌سازد. یادداشت زیر را نیز ببینید.

**آیفون SE (نسل سوم) به هیچ وجه از امواج میلی متری 5G پشتیبانی نمی کند. همانطور که در بررسی ما از SE اشاره شد، ضرر بزرگی نیست زیرا سرعت mmWave در بسیاری از سناریوهای دنیای واقعی واقعی نیست. این فقط در صورتی کار می کند که در نزدیکی یک برج سلولی 5G باشید که تعداد کمی اشیاء در بین آنها وجود داشته باشد که می تواند در سیگنال تداخل ایجاد کند.

اگر آیفون شما خیلی قدیمی است و دارای سخت افزار 5G نیست، برای دریافت آن باید آیفون جدیدی بخرید که از 5G پشتیبانی می کند.

مطلب مرتبط:

به چه مقدار فضای ذخیره سازی در آیفون خود نیاز دارید؟

 

در مورد “5GE” در آیفون های قبلی چطور؟

اگر آیفون مدل قدیمی‌تری نسبت به موارد ذکر شده در بالا (مانند iPhone XS یا iPhone 11) متصل به شبکه تلفن همراه AT&T دارید، ممکن است متوجه یک “5GE” در گوشه بالای صفحه خود شوید. قبلاً “LTE” را در همان مکان می دیدید. این تغییر با آپدیت iOS 12.2 در سال 2019 اتفاق افتاد.

متأسفانه، دیدن «5GE» در آیفون به این معنی نیست که آیفون قدیمی شما می تواند سرعت 5G را دریافت کند. این یک حرکت بازاریابی توسط AT&T است که تلاش می‌کند فناوری 4G LTE موجود را تغییر نام دهد، به طوری که به نظر نمی‌رسد خدمات داده تلفن همراه آن از رقبای خود عقب بماند. آیفون 11 و گوشی های قبلی از نظر فیزیکی شامل سخت افزار مورد نیاز برای اتصال به شبکه های 5G واقعی نیستند، بنابراین هیچ پتانسیلی برای ارتقاء آینده به 5G از طریق به روز رسانی های نرم افزاری وجود ندارد. برای استفاده از سرعت 5G باید یک آیفون 12 یا بالاتر خریداری کنید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *