مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

یزد، شهر بادگیرها

یزد، شهر بادگیرها :شهر پنج هزار ساله یزد واقع در مرکز ایران یکی از بزرگترین شهرهای خشتی جهان است. یکی از خشک ترین شهرهای ایران با کمترین بارش باران یا برف است. اما آب و هوای خشک یزد موهبتی برای شکوفایی آن در هنر و معماری بوده است. اخیراً یزد در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌عنوان یک شهر خشتی بی‌ارزش به ثبت رسیده است که بسیاری از جاذبه‌های پیش از اسلام و اسلامی را در خود جای داده است. یزد، شهر بادگیرها به نگین کویر نیز معروف است. برای گردشگرانی که به ایران سفر می کنند، «مقصدی را از دست ندهید».

یزد، شهر بادگیرها

یزد در لغت به معنای مقدس و مقدس است. شهر یزد نام خود را از حاکم ساسانی «یزدگرد اول» گرفته است. در زمان ساسانیان آیین زرتشتی مذهب غالب مردم یزد بود. امروزه جاذبه‌های زرتشتی در یزد وجود دارد مانند آتشکده زرتشتیان (آتشکده) که گمان می‌رود از سال 470 پس از میلاد آتش می‌سوزد و برج‌های سکوت (دخمه زرتشتیان). برج های سکوت در خارج از شهر یزد قرار دارند و امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرند. با این حال، زمانی این دو سازه مدور در بالای دو تپه مجاور، مکانهایی برای رها کردن اجساد برای پرندگان لاشخور بودند.

آتشکده یزد

آتشکده زرتشتیان در یزد

یزد بین بزرگترین کویرهای ایران دشت کویر و دشت لوت قرار دارد. از این رو، قرار گرفتن آن در منطقه خشک، آن را در برابر بسیاری از حملات ویرانگر شهرهای دیگر ایران حفظ کرده است. علاوه بر این، مردم یزد خود را با شرایط اقلیمی یزد وفق دادند و دانش خود را برای تبدیل آن به مکانی مناسب برای زندگی به جای ترک شهر به کار گرفتند. آنها خانه های خود را از خاک خشتی می ساختند که نور خورشید را منعکس می کرد و گرمای کمتری دریافت می کرد. شهر یزد از نظر معماری منحصر به فرد بافت قدیمی خود را حفظ کرده است و امروز قدم زدن در کوچه پس کوچه های هزارتو مانند یزد و گم شدن در میان خطوط باریک پر از داستان های دوران کهن واقعا لذت بخش است.

یزد؛ شهر بادگیرها

یزد یکی از بزرگترین شهرهای خشتی جهان است

معماران این شهر برای زنده ماندن در روزهای گرم تابستان، بادگیرهایی (برج های بادی) به نام بادگیر را به فارسی طراحی کردند. بادگیرها مانند هواکش های طبیعی عمل می کنند. آنها به شکل سازه های بلندی هستند که برای خنک کردن محیط داخلی خانه ها با دریافت باد طراحی شده اند. خنک کردن آن و هدایت جریان باد خنک به فضاهای داخلی. معمولاً حوضچه های بزرگ یا کوچکی در زیر بادگیرها وجود دارد تا تهویه هوا مؤثرتر باشد. بلندترین بادگیر این شهر خشک در باغ دولت آباد قرار دارد. یک باغ ایرانی فوق العاده که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

بیشتر بخوانید: جاذبه های گردشگری تهران

قنات نیز یکی دیگر از ابداعات فارسی است که به طور مفصل در یزد به کار گرفته شده است. مردم محلی برای تامین آب از فن قنات بهره می بردند و قنات سازان ماهرترین در ایران بودند.

بادگیر

بادگیرها، معماری نمونه ایرانی در شهرهای گرم و خشک

پس از ورود اسلام به ایران در سال 651 میلادی، اکثریت مردم محلی به تدریج به اسلام گرویدند. از این رو، این شهر از انواع ساختارها و عناصر معماری اسلامی نیز برخوردار است.

مجموعه امیر چخماق از بناهای برجسته معماری یزد است که در قرن پانزدهم توسط جلال الدین امیر چخماق حاکم شهر در دوره تیموریان ساخته شد. دارای نما سه طبقه است و به خاطر طاقچه های قوسی متقارن شهرت دارد. مسجدی است که در میدانی به نام میدان امیر چخماق واقع شده و شب‌ها با نورانی نارنجی رنگ شکوهمند می‌شود. از آنجایی که یزد یک شهر خانواده محور است، در نقاط مختلف شهر مانند مجموعه امیر چخماق از همراهی خانواده ها برخوردار است.

مسجد جامع یزد

مسجد جامع (مسجد جامع) نیز به دلیل معماری برجسته اش مشهور است. دارای مرتفع ترین مناره های ایران است و ورودی مسجد با کاشی های سرامیکی خیره کننده تزئین شده است. تاریخچه مسجد جامع به قرن دوازدهم می رسد. محراب داخل مسجد شبستان نام دارد و با معرق های فیانسی تزئین شده است. علاوه بر این، نقش‌های بی‌نقص کاشی‌های معرق و آجرکاری زیبایی فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کند که برای گردشگران بسیار جذاب است.

مسجد جامع یزدمسجد جامع یزد دارای مرتفع ترین مناره های ایران است

شهرت این شهر شگفت انگیز به صنایع دستی باشکوه به ویژه منسوجات نیز می باشد. یک بار در قرن سیزدهم، مارکوپولو به ایران سفر کرد و یزد را شهری با صنعت ابریشم بافی خوب توصیف کرد. امروزه یکی از مراکز صنعت نساجی ایران است. گلیم، فرش های کوچک، قالیچه، آهن سازی، سفال و سرامیک از جمله صنایع دستی بزرگ اینجا هستند. گردشگران معمولا صنایع دستی و شیرینی های خوشمزه یزدی مانند باقلوا و قطاب را به عنوان سوغات یزد می خرند.

یزد مردمی مهربان و خوش برخورد هم دارد. جالب است بدانید که مردم اینجا با لهجه یزدی صحبت می کنند که با لهجه اصلی مردم ایران متفاوت است. علاوه بر این، آنها ارزش گنجینه های فرهنگی خود را می دانندنقش مهمی در حفظ میراث فرهنگی خود دارند.

بیشتر بخوانید: 8 گام برای موفقیت در سفر گردشگری به ایران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا