مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

۲۱ نکته در نویسندگی سایت

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

چه بخواهید شغل رویایی خود را بدست آورید، یک ارتقاء کسب کنید، یک مشتری جدید را متقاعد کنید یا وبلاگ خود را در گوگل یا رسانه های اجتماعی توسعه دهید، نوشتن یکی از قدرتمندترین مهارت هایی است که می توانید یاد بگیرید.

من شخصاً هزاران مقاله در طول سال ها نوشته ام که همه چیز را از نوشتن خود گرفته تا بازاریابی دیجیتال، مسافرت، کامپیوتر و موارد دیگر را پوشش می دهد.

نویسنده وبسایت

من این را برای خوشحالی نمی گویم – فقط برای اینکه به شما نشان دهم که وقتی نوبت به نوشتن می شود می دانم درباره چه چیزی صحبت می کنم. و من می خواهم آنچه را که می دانم به اشتراک بگذارم.

در این مقاله، 21 نکته برای تبدیل شدن به یک نویسنده بهتر را مرور می کنیم. اما ابتدا، بیایید بحث کنیم که واقعاً «نوشتن خوب» چیست.

چه چیزی باعث نوشتن خوب می شود؟

نوشتن بخشی از هنر است، بخشی از علم. هیچ کلمه کامل یا جمله کاملی وجود ندارد، اما تفاوت واضحی بین نوشتن خوب و نوشتن بد وجود دارد.

ویژگی های نوشته غیرداستانی خوب:

  • به راحتی قابل درک است.
  • به خوبی فرمت شده است.
  • گرامر و املای مناسب دارد.
  • به اصل مطلب می رسد.
  • توجه شما را جلب می کند.

نوشتن خوب واقعاً از ویرایش خوب ناشی می شود. به ندرت پیش می‌آید که اولین پیش‌نویس صیقلی شده و آماده انتشار باشد.

اما نوشتن عالی، چاشنی بیشتری در خود دارد. فتنه و انگیزه می دهد. خواننده را تحریک می کند که بخواهد کاری انجام دهد. شما را به فکر وا می دارد.

نویسنده خوب بودن آسان است. نویسنده بزرگ بودن زمان و فداکاری می خواهد. در هر صورت، تبدیل شدن به یک نویسنده بهتر با پیروی از برخی نکات اساسی و تمرین مکرر شروع می شود.

 

21 نکته نوشتن که به شما کمک می کند بهتر و سریعتر بنویسید

در دهه‌ای که به‌صورت حرفه‌ای نویسندگی کردم (و سال‌های بیشتر قبل از نوشتن برای سرگرمی)، چیزهای زیادی در مورد اینکه چگونه نویسنده بهتری باشم، آموخته‌ام. و من بهترین توصیه خود را در 21 نکته زیر خلاصه کرده ام.

شخصی در حال نوشتن

1. با هدف نهایی خود در ذهن شروع کنید

قبل از قرار دادن قلم روی کاغذ (یا انگشتان دست روی صفحه کلید)، همیشه باید بدانید که هدفتان چیست.

چرا این مقاله/ایمیل/کتاب را می نویسید؟ می خواهید خواننده چه چیزی را از نوشته شما به دست بیاورد؟

به عنوان مثال، هدف من از این مقاله این است که به شما، خواننده، کمک کنم تا نویسنده بهتری شوید. این (امیدوارم) به این معنی است که شما برخی از این نکات را دنبال کرده و دفعه بعد که می نویسید آنها را اجرا کنید.

2. طرح کلی بسازید

هنگامی که ایده ای تقریبی از هدف خود دارید، زمان آن رسیده است که افکار خود را با یک طرح کلی سازماندهی کنید.

یک طرح کلی محتوا به شما کمک می کند نوشتار خود را به طور منطقی ساختار دهید و اجازه دهید به طور طبیعی تر جریان یابد. همچنین مفید است که بخش عمده ای از تحقیقات خود را قبل از شروع نوشتن از سر راه بردارید. این برای این است که شما بین نوشتن و تحقیق حواس پرت نشوید.

به‌علاوه، اگر محتوای وبلاگ می‌نویسید، داشتن طرح کلی، بهینه‌سازی محتوای خود را برای موتورهای جستجو از همان ابتدا آسان‌تر می‌کند تا اینکه بهینه‌سازی یک فکر بعدی باشد.

3. تمرکز، تمرکز، تمرکز

پس از شروع نوشتن، توجه کامل به آن مهم است. این ممکن است ساده به نظر برسد، اما از حواس‌پرتی‌هایی مانند دویدن بچه‌ها یا چک کردن تلفن یا ایمیل‌تان اجتناب کنید.

من شخصاً دوست دارم تلفنم را روشن کنم و اعلان‌هایم را بی‌صدا کنم، هدفون‌های حذف نویز بگذارم و به موسیقی Lo-fi دستگاهی گوش کنم. می توانید آزمایش کنید تا ببینید آیا مغز شما با سکوت کامل بهتر عمل می کند یا موسیقی سبک ساز. هک، گاهی اوقات من حتی در حین گوش دادن به EDM باس سنگین می نویسم.

بدون در نظر گرفتن این موارد، تا آنجا که ممکن است، حواس پرتی را محدود کنید و به خودتان اجازه دهید روی نوشته هایتان تمرکز کنید.

4. کلمات فانتزی را کنار بگذارید

نوشته‌های جوشان با جمله‌بندی‌های تزیینی برای ایجاد یک بحث دانش‌آمیز خدمت نمی‌کنند، بلکه به نظر هول‌انگیز می‌آیند و معنای واقعی ارتباط شما را مبهم می‌کنند.

… یا بهتر است بگوییم، کلمات فانتزی فقط مردم را گیج می کنند.

در حالی که استفاده از این کلمات ممکن است نوشته شما را جالب جلوه دهد، اما هدف واضح و مختصر را کاهش می دهد. درک پیام شما را برای خواننده دشوارتر می کند.

درعوض، سعی کنید از ساده‌ترین و قابل فهم‌ترین کلماتی که می‌توانید استفاده کنید و در عین حال آنچه را که می‌خواهید بگویید را توضیح دهید.

 

5. از جملات کوتاه تر استفاده کنید اما طول آن را تغییر دهید

مانند استفاده از کلمات کوچکتر، باید سعی کنید جملات خود را کوتاه کنید.

تصور کنید اگر من چیزی بنویسم که مغز شما مجبور به خواندن آن شود، با کاماهای متعدد، ایده های متعدد و مفاهیم مختلف، همه در یک جمله بزرگ اجرا شده، به نظر می رسد که تمام نمی شود، مهم نیست که چقدر آن را می خواهید. به شما فرصتی برای نفس کشیدن یا هضم ایده هایی که یاد می گیرید نمی دهد، و فقط ادامه می یابد…

پیگیری کارها را سخت می کند، درست است؟

در عوض، هر جمله را کمتر از 16 تا 25 کلمه نگه دارید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشد، و فقط یک یا دو ایده در هر جمله به اشتراک بگذارید.

گفته می شود، شما نباید فقط از جملات کوچک استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، ممکن است خسته کننده شود. جملات با اندازه مشابه فریبنده نمی شوند. ببینید من اینجا چه کار می کنم؟ تمام این جملات طولی تقریباً مشابه دارند.

آن را با این پاراگراف مقایسه کنید، جایی که عبارت و طول آن متفاوت است. سریع چیزی را به اشتراک بگذارید سپس آن را با یک جمله طولانی تر تقویت کنید که عمیق تر می شود و مغز را درگیر نگه می دارد. شاید یک جمله متوسط ​​را نیز بیاورید.

زیاد روی طول جمله تاکید نکنید، اما آن را در ذهن خود نگه دارید. این کمک می کند تا به نوشتار خود کمی ریتم داده و آن را جالب تر به نظر برسانید.

6. با لحن محاوره ای بنویسید

اغلب اوقات نویسندگان جدیدی را می بینم که سعی می کنند به گونه ای بنویسند که “حرفه ای” به نظر برسد. آنها به جای نوشتن با صدای طبیعی و سبک خود، سعی می کنند بیش از حد دکمه ای به نظر برسند.

این به عنوان خسته کننده ظاهر می شود.

در عوض، طوری بنویسید که چگونه صحبت می کنید – البته با منطق. یک مقاله تحقیقاتی مانند این ننویسید. اما اگر یک ایمیل معمولی یا پست وبلاگ می نویسید، نوشته شما باید طبیعی به نظر برسد و طوری جریان داشته باشد که گویی مستقیماً با خواننده صحبت می کنید نه اینکه برای او سخنرانی کنید.

7. هر روز بنویسید

یادتان هست چطور گفتم بین نویسنده های خوب و نویسندگان بزرگ تفاوت وجود دارد؟ نویسندگان خوب چند نکته را یاد می گیرند و هر چند وقت یکبار می نویسند. نویسندگان بزرگ برای تمرین وقت گذاشته اند.

این لزوماً به معنای نوشتن یک مقاله در هر روز نیست. همه اشکال نوشتن حساب می شود، خواه نوشتن یک ایمیل، نوشتن یک پست وبلاگ یا نوشتن در یک مجله. از آن لذت ببرید.

8. انتقال های اصلی

همانطور که هر کپی رایتر خوبی به شما خواهد گفت، هدف یک پاراگراف انتقال یک ایده یا بیان یک نکته نیست. بلکه برای این است که کسی پاراگراف بعدی را بخواند.

دانستن چگونگی انتقال از یک ایده یا پاراگراف به ایده بعدی یکی از بزرگترین رازهایی است که خوانندگان را به صفحه چسبانده است. و این با انتقال انجام می شود.

بهترین راه برای خوب شدن در انتقال این است که کار خود را با صدای بلند بخوانید تا تغییرات ناگهانی یا نقاط ناخوشایند را ببینید، سپس ویرایش کنید تا این نقاط را صاف کنید. در نکته بعدی بیشتر در مورد آن صحبت می کنم.

9. نوشته خود را با صدای بلند بخوانید تا آن را ویرایش کنید

به یاد داشته باشید: نوشتن خوب از ویرایش خوب حاصل می شود.

یکی از بزرگ‌ترین پیشرفت‌هایی که در نوشته‌هایم ایجاد کردم، این بود که نوشته‌هایم را با صدای بلند در حین ویرایش می‌خواندم. با خواندن با صدای بلند، به وضوح مشخص می‌شود که نوشته‌های شما ناخوشایند به نظر می‌رسند، به خوبی تغییر نمی‌کنند یا به‌طور مستقیم خوب به نظر نمی‌رسند.

اگر فقط از یک نکته از این مقاله استفاده می کنید، از این یکی استفاده کنید.

10. یک دفترچه یادداشت داشته باشید.

نشان داده شده است که نوشتن فیزیکی در یک مجله فواید زیادی برای سلامتی دارد، مانند کاهش اضطراب و استرس، کمک به سازماندهی افکار و حتی مقابله با افسردگی.

اما از شما نویسنده بهتری نیز می سازد.

چیزی در مورد قرار دادن یک خودکار واقعی روی کاغذ جادویی است. انجام این کار به من امکان می دهد دومین پیشرفت بزرگ نوشتاری خود را تجربه کنم (بعد از نکته “خواندن کار با صدای بلند”).

11. از صدای فعال استفاده کنید

نوشته شما پس از خواندن این مطلب بهتر خواهد شد. بعد از خواندن این مطلب بهتر خواهید نوشت.

کدام یک از این دو جمله بهتر به نظر می رسد؟ دومی با صدای فعال و اولی با صدای غیرفعال نوشته می شود.

صدای فعال همیشه در بسته‌های کوچک‌تر تأثیر بیشتری دارد. خواندن آن جالب تر است زیرا در مورد یک عمل فعلی صحبت می کند تا احتمال آینده.

12. از اولین پیش نویس ها استفاده کنید

نوشتن خوب از ویرایش خوب ناشی می شود. بدون پیش‌نویس نمی‌توانید ویرایش کنید.

انتظار نداشته باشید چیزی بنویسید، هرگز آن را دوباره نخوانید، و آن را منتشر کنید و شگفت انگیز به نظر برسد. فقط در 99٪ مواقع اینطور کار نمی کند.

در عوض، افکار خود را در یک پیش نویس اول بنویسید، سپس برخی دیگر را ویرایش، ویرایش و ویرایش کنید.

13. قیدهای خندق

قیدها زمانی عالی هستند که واقعاً نیاز به تأکید بر یک نقطه دارید. ببین اونجا چیکار کردم؟

استفاده بیش از حد از قیدها در اغلب موارد ضروری نیست و در واقع فقط از همان نقطه ای که واقعاً می خواهید به آن بپردازید منحرف می شود.

یا: استفاده بیش از حد از قیدها ضروری نیست و تمرکز را از نقطه ای که می خواهید بیان کنید منحرف می کند.

به جای گفتن «واقعا» یا «خیلی» یا هر قید دیگری، سعی کنید از کلمه بدون قید استفاده کنید. فقط قید را حذف کنید و جمله را با صدای بلند بخوانید. و 9 بار از 10، متوجه می‌شوید که قید ضروری نیست و حذف آن نوشتن شما را بدتر می‌کند.

14. استاد نقطه گذاری

کاما، خط تیره، دونقطه و مواردی از این دست همه ابزارهای فوق العاده ای هستند. اما باید بدانید که چگونه از ابزارها استفاده کنید. در غیر این صورت، به جای تقویت، نوشته شما را کاهش می دهند.

من اغلب می بینم که نویسنده های جدید بیش از حد از خط تیره و ویرگول استفاده می کنند. تعجب خواهید کرد که چقدر می توانید کاما را حذف کنید و همچنان از نظر گرامری صحیح باشید.

در اینجا یک راهنمای مفید وجود دارد که به شما کمک می کند با علائم نگارشی بهتر شوید.

15. بی رحمانه کرک را برش دهید

اگر حذف یک کلمه از یک جمله – یا یک جمله از یک پاراگراف – نکته ای را که می خواهید بیان کنید، از بین نبرد، احتمالاً ناخوشایند است.

خیلی اوقات ما کلمات یا جملات اضافی را در نوشته خود می اندازیم تا تعداد کلمات را تقویت کنیم یا پیچیده تر به نظر برسیم. این کار را نکن

به نظر من، نوشتن غیرداستانی عالی، بیان بیشتر در عین استفاده از کمترین کلمات است. باز هم به ویرایش برمی گردد. کرک را طوری ویرایش کنید که زندگی شما به آن بستگی دارد.

 

16. از شخص دیگری بخواهید پیش نویس شما را بخواند

نگاهی تازه به کارتان می تواند به شما کمک کند دیدگاهی را به شما بدهد که وقتی سرتان پایین بود نمی توانستید داشته باشید. حتی اگر فقط یک دوست یا همکار نویسنده خوبی نیست، از آنها بخواهید آن را بخوانند و به شما بازخورد بدهند.

شما یا از تحسین و تمجید دوپامین خوبی دریافت خواهید کرد یا ایده هایی در مورد آنچه بد است. در هر صورت، این یک برد-برد است.

17. مخاطبان خود را بشناسید

بازخورد از همتایان شما مهم است، اما آنچه واقعا مهم است مخاطب نهایی شماست.

این نه تنها حفظ خواننده شما را بهبود می بخشد، بلکه به نمایش محتوای شما در نتایج جستجوی گوگل نیز کمک می کند. انجام برخی تحقیقات اولیه می تواند به همسو شدن محتوای شما با هدف جستجو کمک کند.

هدف جستجو دلیل پشت پرس و جو است. چرا آن عبارت را جستجو کردند؟ آنها دقیقاً دنبال چه چیزی هستند؟

18. کنجکاوی خود را توسعه دهید

چند بار نیاز به نوشتن مقاله در مدرسه یا چیزی برای کاری داشتید که به آن اهمیتی نمی دهید؟ کاغذ چقدر خوب بیرون آمد؟

به احتمال زیاد، می توانست بهتر باشد. نویسندگان بزرگ واقعاً در مورد چیزی که در مورد آن می نویسند کنجکاو هستند و این کنجکاوی آنها را وادار می کند تا کلمات مناسب را پیدا کنند و جالب تر به نظر برسند.

بنابراین اگر برای نوشتن در مورد هر چیزی که نیاز به نوشتن دارید مشکل دارید، راهی برای کنجکاوی در مورد آن پیدا کنید. چند ویدیوی جالب را در یوتیوب تماشا کنید یا اخبار جالب را در آن بخوانید. هر کاری که برای کنجکاوی نیاز دارید انجام دهید.

19. نویسندگان بزرگ را بخوانید

اگر می خواهید نویسنده بزرگی باشید، باید آثار نویسندگان بزرگ دیگر را بخوانید. بهترین نویسندگان را در زمینه ای که می خواهید درباره آن بنویسید پیدا کنید و شروع به خواندن کنید.

گوگل دوست شما در اینجا است.

20. در جایی جدید بنویسید

سومین پیشرفت بزرگ من در نوشتن زمانی اتفاق افتاد که نوشتن را در کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها، هتل‌های جذاب و حتی در طبیعت شروع کردم.

چیزی در مورد ورود به یک محیط تازه وجود دارد که مغز شما را تکان می دهد و به شما کمک می کند کلمات بهتری پیدا کنید. دفعه بعد که برای نوشتن مشکل دارید، بیرون بروید و در جایی جدید بنویسید.

21. روی آن بخوابید

در نهایت، اگر تمام این نکات را دنبال کرده‌اید و هنوز نمی‌توانید کلمات مناسب را پیدا کنید، فقط برای مدتی دور شوید. یک استراحت شبانه خوب می تواند معجزه کند.

خنده‌دار است که چند بار احساس کردم سرم را از روی دیوار آجری می‌کوبم و می‌خواهم چیزی بنویسم. اما بعد گذاشتن آن برای فردا کاملاً آن را برای من تغییر داد.

گاهی اوقات، بهتر است قلم را برای مدتی پایین بگذارید.

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «۲۱ نکته در نویسندگی سایت»

  1. بازتاب: آموزش نویسندگی و تولید محتوا سایت | تک تیپ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *