مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

10 باغ موزه برتر تهران

10 باغ موزه برتر تهران :تهران در بین مردم به شهر موزه ها معروف است. این کلان شهر شلوغ، موزه‌های باغ تاریخی زیبا را نیز در بر می‌گیرد. این جاذبه‌های شگفت‌انگیز روایت‌های تاریخی را با خلاقیت‌های هنری ترکیب می‌کنند تا تاریخ باشکوه و همچنین مصنوعات دست‌ساز را به نمایش بگذارند.

10 باغ موزه برتر تهران

باغ اگرچه ترافیک سنگین و شلوغی خیابان‌ها گاهی آزاردهنده هستند، اما باغ موزه‌های تهران می‌توانند فضایی آرام و آرام را برای فرار از هرج و مرج شهر برای شما فراهم کنند. بیایید 10 موزه باغ تاریخی برتر تهران را که برای بازدید لذت بخش و تجربه ای به یاد ماندنی نباید از دست بدهید، بشناسیم.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

مجموعه کاخ گلستان تنها میراث یونسکو در قلب تهران است. در منطقه ای قرار دارد که ابتدا ارگ تهران نام داشت که در دوره قاجار دروازه شهر بود. این کاخ در زمان صفویه تأسیس شده است. سلسله زندیان آن را بازسازی کردند. سپس موسس سلسله قاجار، آقا محمدخان، این کاخ را به عنوان اقامتگاه رسمی قاجار (1794-1925) انتخاب کرد. علاوه بر این، مرکز آفرینش های هنری شد. مجموعه کاخ از هفده کاخ و تالار در سنین مختلف تشکیل شده است که باغی زیبا را احاطه کرده اند.

بیشتر بخوانید:تاریخ کاخ نیاوران 

هر ساختمان گنجینه ای از معماری، هنر و هنر تزئینی است. کاخ گلستان شاهد لحظات مهمی در تاریخ ایران از جمله تاجگذاری شاهان قاجار و پهلوی بوده است. شمس العماره یا همان بنای خورشید، اولین برج تفریحی تهران، از ویژگی های ارزشمند این مجموعه کاخ است. از روی پشت بام خود از چشم انداز خوبی از چشم انداز تهران برخوردار است. تراس تخت مرمر (تخت مرمر)، تالار آیینه (تالار آینه)، خلوت کریم خانی (کریم خان نوک) و عمارت بادگیر (بادگیر) از جمله تالارهای برجسته ای هستند که نباید از دست داد. .

ساعات کار:

بهار و تابستان: همه روزه از ساعت 9:30 صبح تا 18:30 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

پاییز و زمستان: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 16:30 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

مکان: اینجا را کلیک کنید

کاخ گلستان، ایران

کاخ گلستان، تنها میراث یونسکو در تهران

کاخ سعدآباد

کاخ سعدآباد

سعدآباد مجموعه ای فرهنگی و تاریخی است که در شمیران و در شمالی ترین نقطه تهران واقع شده است. باغ مجلل آن به مساحت 110 هکتار، 18 کاخ و نگارخانه را در بر می گیرد که قدمت آن به دوره قاجار (قرن 19) و پهلوی باز می گردد. این منطقه در ابتدا به عنوان کاخ تابستانی برای خاندان سلطنتی قاجار و بعدها به عنوان اقامتگاه تابستانی خاندان پهلوی مورد استفاده قرار گرفت. بعد از انقلاب در سال 1972 به موزه تبدیل شد. کاخ سبز – اولین کاخ ساخته شده در دوره پهلوی، کاخ سفید یا موزه ملت که بزرگترین عمارت است، کاخ سیاه (یا موزه هنرهای زیبا)، موزه نظامی و موزه دفین (یا موزه گنج) تنها بخشی از کاخ ها و موزه های قابل توجه برای تور تهران است. چیزهای بیشتری برای دیدن در این مجموعه وجود دارد! پس از بازدید، می‌توانید برای خرید به بازار تجریش یا برای استراحت، نوشیدن چای یا خوردن غذاهای سنتی در کافه‌ها یا رستوران‌های کنار رودخانه به دربند بروید.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 18:45 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی (آخرین ورود: 17:00)

کاخ نیاوران

کاخ نیاوران مجموعه ای تاریخی است که در باغی زیبا در شمال تهران واقع شده است. این مجموعه به دوره قاجار برمی گردد. از آن به عنوان اقامتگاه تابستانی پادشاهان قاجار استفاده می شد. این غرفه ها در زمان پادشاهان مختلف قاجار به مجموعه اضافه شد. کاخ نیاوران امروزی از پنج موزه شامل کاخ نیاوران (محل اقامت اولیه آخرین خاندان سلطنتی)، کتابخانه خصوصی با حدود 23000 جلد کتاب، کوشک احمدشاهی (ساخته شده در اواخر دوره قاجار)، کاخ صاحبقرانیه و موزه جهان نما تشکیل شده است. چند نسخه از کتیبه های دوران باستان ایران نیز در باغ به نمایش گذاشته شده است.

ساعات کار

بهار و تابستان: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 18:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

پاییز و زمستان: همه روزه از ساعت 8:00 صبح تا 16:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

10 باغ موزه برتر تهران

غرفه احمدشاهی در کاخ نیاوران تهران

موزه مقدم

موزه مقدم

موزه مقدم یکی از با ارزش ترین موزه های تهران است. قدمت این خانه به دوره قاجاریه می رسد. محسن مقدم یکی از پیشگامان باستان شناسی ایرانی که خانه را از پدرش به ارث برده است و همسر فرانسوی اش زندگی خود را وقف جمع آوری اشیای ارزشمند تاریخی از سراسر جهان کردند. خانه خانوادگی را با تمام گنجینه اش به دانشگاه تهران وصیت کردند.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت 9 صبح تا 17 بعد از ظهر به جز شنبه ها و تعطیلات عزای عمومی

مکان: اینجا را کلیک کنید

مقدم-موزه-تهران

موزه مقدم، خانه ای بی ارزش در تهران

باغ فردوس

باغ فردوس

بق فردوس مجموعه ای تاریخی به وسعت 20 هزار متر مربع در تجریش در قسمت شمالی تی. احران از آنجایی که زیبایی باغ، حوض ها و فواره های آن و همچنین تزئینات باشکوه عمارت، زیبایی بهشت ​​را روی زمین تکرار می کرد، فردوس نامیده می شد. این مجموعه در زمان سلطنت محمدشاه قاجار (1808-1848) تأسیس شد. در آن زمان به آن محمدیه نیز می گفتند.

بیشتر بخوانید: 8 گام برای موفقیت در سفر گردشگری به ایران

پس از مرگ پادشاه، مجموعه در طول سال ها دستخوش تغییراتی شد. عمارت دو طبقه (قدیمی‌ترین قسمت آن به طور کامل تخریب شد) در وسط مجموعه به عنوان موزه سینمای ایران از سال 1381 با ستون‌ها و گچ‌بری‌های منقش تزئین شده است. در این موزه عکس ها، پوسترها و تجهیزات صنعت سینمای ایران به نمایش گذاشته شده است. در واقع، میراث سینمای ایران را ارائه و از آن محافظت می کند. معمولاً میزبان رویدادهای فرهنگی مختلف مانند نمایش های تئاتر است. این باغ شامل دو سالن سینما، دو کافه تریا و فروشگاه های هدیه است. باغ فردوس به موزه زمان و موسیقی و همچنین امامزاده صالح نزدیک است.

ساعات کار:

همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 19:00 شب. به جز جمعه ها و تعطیلات عزای عمومی (آخرین ورود: 18:15)

10 باغ موزه برتر تهران

باغ فردوس دربرگیرنده موزه سینما در تهران

باغ نگارستان

باغ نگارستان

این باغ زیبا در مرکز شهر تهران واقع شده است. در سال 1802 به دستور فتحعلی شاه – دومین پادشاه قاجار – به عنوان اقامتگاه تابستانی ساخته شد. تالارها با آینه تزئین شده اند. از آنجایی که این عمارت با آثار برجسته نقاشان تزئین شده بود، نگارستان نام گرفت که در لغت به معنای مکانی است که تصاویر زیادی را در خود جای داده است. در موزه باغ، نقاشی های کمال الملک (1847-1940) – هنرمند برجسته ایرانی – و تعدادی از شاگردانش به نمایش گذاشته شده است. باغ نگارستان در سال 1310 شمسی توسط کمال الملک به مدرسه هنرهای زیبا تبدیل شد و در سال 1333 بخش‌هایی از این باغ تاریخی توسط دانشگاه تهران برای برگزاری دوره‌های آموزشی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه این باغ به موزه تاریخ و جلال دانشگاه تهران تبدیل شده است. یک کافه در فضای باز در باغ نوشیدنی های با طراوت و منوی سنتی را در محیطی دلپذیر به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. از ایستگاه مترو بهارستان تا این باغ زیبا تنها پنج دقیقه پیاده روی است. همچنین به چندین موزه و مکان گردشگری مانند موزه جواهرات ملی، موزه ملی ایران، کافه ها و رستوران ها بسیار نزدیک است.

ساعات کار:

موزه ها: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 18:00 بعد از ظهر. به جز روزهای دوشنبه و تعطیلات عزای عمومی

باغ: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 22:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

رستوران: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 22:00 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

نگارستان-باغ

باغ موزه نگارستان تهران

کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه

کاخ مسعودیه پنج هکتاری (عمارت مسعودیه) یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی مرکز تهران است که قدمت آن به دوره قاجار می‌رسد. معماری زیبای ایرانی-اروپایی آن این مکان را به جاذبه ای محبوب برای ساکنین و همچنین گردشگران و مسافرانی که مایل به تجربه تور تهران هستند تبدیل کرده است. کاخ دیوانخانه با گچبری، شیشه‌های رنگی، سرامیک، در و پنجره‌های مشبک، نقش‌های متقارن گل و نقوش هندسی، خوشنویسی و نقاشی‌های دیواری تزیین شده است. این کاخ در سال 1878 به دستور ناصرالدین شاه قاجار برای پسرش مسعود میرزا والی اصفهان ساخته شد. به مرور زمان برای مقاصد مختلف فرهنگی، تاریخی و سیاسی مورد استفاده قرار گرفت: مرکز تجمع اصلی انقلاب مشروطیت ایران (1905-1911)، اولین کتابخانه رسمی (1926)، موزه ملی ایران، و وزارت معارف (1967م.) ). در مجموعه دو عمارت، یک رستوران و یک سالن ورودی وجود دارد. این رستوران با طراحی سنتی، غذاها و نوشیدنی های سنتی را در محیطی دنج سرو می کند. برخی از کلاس ها و نگارخانه های فرهنگی به مناسبت های مختلف در طول سال در این عمارت تاریخی برگزار می شود.

ساعات کاری: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 16:00 بعد از ظهر به جز تعطیلات رسمی

مکان: اینجا را کلیک کنید

کاخ مسعودیه- باغ موزه های ایرانی

کاخ مسعودیه پنج هکتاری (عمارت مسعودیه) یکی از زیباترین خانه های تاریخی مرکز تهران است.

موزه زمان

موزه زمان

موزه زمان در سال 1378 افتتاح شد. این عمارت دو طبقه که قدمت آن به دوران قاجار می رسد، ترکیبی از معماری، گچ بری های شگفت انگیز و کاشی کاری است. در فضای باز، بازدیدکنندگان می‌توانند مدل‌هایی از ساعت‌های آفتابی قدیمی، ساعت‌های شنی، ساعت‌های شنی و مانند آن‌ها را ببینند که برخی از آن‌ها به 5000 سال پیش بازمی‌گردند. طبقه اول سیر تکامل ساعت ها را از قرن هفدهم تا امروز به نمایش می گذارد. ساعت‌های آونگی، دیواری، زمینی، رومیزی، براکتی، فاخته‌ای، زنگ‌دار، موزیکال، اتمی و غیره با تزیینات مجسمه‌سازی، میناکاری و موزاییک توسط کشورهای دیگر به ایران ارائه شده است. اولین ساعت ساخت ایران نیز در اینجا نگهداری می شود. در طبقه دوم، ساعت‌های شخصیت‌های برجسته سیاسی، تاریخی و علمی و همچنین انواع دیگر ساعت‌ها مانند ساعت‌های دریایی و نظامی نمایش داده می‌شود. تکامل زمان ابزار اندازه‌گیری، ساعت‌ها و ساعت‌های مکانیکی و فسیل‌هایی از دوره‌های مختلف زمین‌شناسی نیز در این طبقه به نمایش گذاشته شده است. دیوارهای موزه اسناد تقویم ایرانی را نشان می دهد. یک کافه در باغ وجود دارد که می توانید در آن استراحت کنید و سرحال باشید. صبحانه آن در بین بازدیدکنندگان محبوب است. به تعدادی از جاذبه‌ها مانند کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران، بازار سنتی تجریش و موزه سینما در باغ فردوس نزدیک است.

 

ساعات کاری: همه روزه از ساعت 9:00 الی 18:30 از شنبه تا چهارشنبه و از ساعت 10:00 الی 18:30 در روزهای پنجشنبه و جمعه به غیر از تعطیلات کشوری

 

مکان: اینجا را کلیک کنید

 

موزه زمان در تهران

عمارت دو طبقه معروف به موزه زمان در تهران، ایران

 

باغ موزه هنر ایران

اگرچه باغ موزه هنرهای ایرانی (یا باغ هنر ایرانی) یک مکان تاریخی نیست، اما ماکت دوازده بنا و بنای تاریخی ایرانی در ابعاد مینیاتوری را در خود جای داده است. ماکت‌های کوچکی از مکان‌های گردشگری برجسته که توسط هنرمندان ایتالیایی در دوره پهلوی ساخته شده‌اند، مانند برج آزادی تهران، گنبد سلطانیه زنجان، باغ فین کاشان، نقش رستم شیراز، خانقاه سنت تادئوس ارومیه، و چهل ستون اصفهان هستند. باغ زیبا که با مغازه های صنایع دستی، کتابفروشی، رستوران و کافه احاطه شده است. اینجا یک مکان خوب برای پیاده روی، خرید، غذا خوردن، استراحت و معاشرت با مردم محلی است. علاوه بر این، گاهی اوقات نمایشگاه ها و کارگاه های هنری در اینجا برگزار می شود. این باغ و عمارت آن در سال 1932 ساخته شد اما در سال 1387 به عنوان موزه افتتاح شد. مساحت آن نزدیک به یک هکتار در الهیه نزدیک میدان تجریش در شمال تهران است.

 

ساعات کاری: همه روزه از ساعت 9:00 صبح تا 21:30 بعد از ظهر. به جز تعطیلات عزای عمومی

 

مکان: اینجا را کلیک کنید

 

باغ ایرانی تهران

باغ ایرانی یا باغ ایرانی (یا باق ایرانی) در محله ای قدیمی به نام روستای ونک (ده ونک) در شمال غرب تهران واقع شده است. اگرچه آنقدرها هم بزرگ نیست، اما می توانید لحظاتی آرام را در شهر آشفته تهران در آنجا سپری کنید. همچنین بسیار راحت است. این باغ زیبا از الگوی شگفت انگیز معماری و طراحی باغ های ایرانی در ایران باستان پیروی می کند. جویبارها در اطراف جاری هستند و فواره های کوچک در طول مسیر در باغ پراکنده شده اند. به دلیل وجود لاله های زیبا، باغ به ویژه در چشمه ها دیدنی است. ساختمان باغ به سبک سنتی ایرانی ساخته شده است. با پنجره های مشبک رنگارنگ تزئین شده است.

 

مکان: سی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *