مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

10 دلیل برای نوشیدن قهوه

10 دلیل برای نوشیدن قهوه

فواید قهوه برای بدن
خواص قهوه

10 دلیل برای نوشیدن قهوه :فنجان قهوه روزانه شما ممکن است بیشتر از تهیه آن صبح زود برای شما مفید باشد. تاثیر قهوه بر سلامتی مدت‌هاست که موضوعی بحث‌برانگیز بوده است و طرفداران آن از فعالیت آنتی‌اکسیدانی و توانایی تقویت مغز آن سخن می‌گویند و مخالفان جنبه‌های منفی مانند بی‌خوابی، سوء هاضمه و افزایش ضربان قلب و فشار خون را به تفصیل بیان می‌کنند. اما آخرین موج شواهد علمی، خبرهای خوبی را برای دوستداران قهوه به ارمغان می آورد.
در اینجا 10 دلیل وجود دارد که نوشیدن قهوه ممکن است برای شما سالم تر از آن چیزی باشد که فکر می کردید.

1. قهوه منبع قوی آنتی اکسیدان های سالم است.

در واقع، قهوه فعالیت آنتی اکسیدانی بیشتری نسبت به چای سبز و کاکائو، دو فوق ستاره آنتی اکسیدانی، نشان می دهد.
دانشمندان تقریباً 1000 آنتی اکسیدان را در دانه های قهوه فرآوری نشده شناسایی کرده اند و صدها آنتی اکسیدان دیگر در طول فرآیند بو دادن ایجاد می شوند.
مطالعات متعددی قهوه را به عنوان منبع اصلی – و در برخی موارد، اصلی – منبع غذایی آنتی اکسیدان برای افراد مورد مطالعه ذکر کرده اند.
چگونه کار می کند: آنتی اکسیدان ها با التهاب مبارزه می کنند، علت اصلی بسیاری از بیماری های مزمن، از جمله آرتریت، آترواسکلروز و بسیاری از انواع سرطان. آنها همچنین رادیکال های آزاد را خنثی می کنند، که به طور طبیعی به عنوان بخشی از عملکردهای متابولیک روزمره رخ می دهد، اما می تواند باعث استرس اکسیداتیو شود که منجر به بیماری مزمن می شود.
به عبارت دیگر، آنتی اکسیدان ها با محافظت از سلول های ما در برابر آسیب، به حفظ سلامت ما در سطح میکرو کمک می کنند. در نهایت، اسید کلروژنیک، یک آنتی اکسیدان مهم که تقریبا به طور انحصاری در قهوه یافت می شود، نیز تصور می شود که به پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی کمک می کند.

خواص قهوه
2. کافئین باعث تقویت حافظه کوتاه مدت می شود.

هنگامی که گروهی از داوطلبان دوز 100 میلی گرم کافئین را دریافت کردند که تقریباً به همان میزان موجود در یک فنجان قهوه بود، محققان اتریشی متوجه افزایش فعالیت مغزی داوطلبان شدند که با تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی (fMRI) اندازه گیری شد.
همانطور که آنها یک کار حافظه را انجام دادند. محققان خاطرنشان کردند که مهارت های حافظه و زمان واکنش داوطلبان کافئین دار نیز در مقایسه با گروه کنترل که دارونما دریافت کرده بودند و هیچ افزایشی در فعالیت مغزی نشان ندادند، بهبود یافت.
چگونه کار می کند: به نظر می رسد کافئین بر نواحی خاصی از مغز که مسئول حافظه و تمرکز هستند تأثیر می گذارد و حافظه کوتاه مدت را تقویت می کند، اگرچه مشخص نیست این اثر چقدر طول می کشد یا چگونه ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

3. قهوه ابتلا به آلزایمر را کاهش میدهد

ممکن است که به محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند: علاوه بر تقویت موقتی در فعالیت مغز و حافظه، مصرف منظم قهوه ممکن است به جلوگیری از زوال شناختی مرتبط با بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل کمک کند.
در یک مطالعه امیدوارکننده فنلاندی، محققان دریافتند که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز در میانسالی با کاهش 65 درصدی خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل در سنین بالاتر مرتبط است.
جالب توجه است که نویسندگان مطالعه تأثیر نوشیدن چای را بر زوال شناختی نیز اندازه‌گیری کردند، اما هیچ ارتباطی پیدا نکردند.
چگونه کار می کند: چندین نظریه در مورد اینکه چگونه قهوه ممکن است به پیشگیری یا محافظت در برابر زوال شناختی کمک کند وجود دارد. یک نظریه موثر: کافئین از ایجاد پلاک بتا آمیلوئید که ممکن است به شروع و پیشرفت آلزایمر کمک کند، جلوگیری می کند.
محققان همچنین این نظریه را مطرح می کنند که از آنجایی که نوشیدن قهوه ممکن است با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 که یک عامل خطرزا برای زوال عقل است، مرتبط باشد، خطر ابتلا به زوال عقل را نیز کاهش می دهد.

4. قهوه برای قلب شما مفید است.

یک مطالعه برجسته هلندی که داده‌های بیش از 37000 نفر را در یک دوره 13 ساله تجزیه و تحلیل کرد، نشان داد افرادی که قهوه می‌نوشند (که روزانه بین دو تا چهار فنجان قهوه مصرف می‌کنند) در مقایسه با قهوه‌های سنگین یا سبک، 20 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. افرادی که قهوه می نوشند و افرادی که نمی نوشند.
چگونه کار می کند: شواهدی وجود دارد که قهوه ممکن است با محافظت در برابر آسیب شریانی ناشی از التهاب، از سلامت قلب حمایت کند.

5. قهوه ممکن است به مهار برخی سرطان ها کمک کند.

مردانی که قهوه می نوشند ممکن است در خطر کمتری برای ابتلا به سرطان تهاجمی پروستات باشند.
علاوه بر این، تحقیقات جدید از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد نشان می دهد که نوشیدن چهار یا بیشتر فنجان قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان آندومتر را در زنان تا 25 درصد در مقایسه با زنانی که کمتر از یک فنجان در روز می نوشند، کاهش می دهد.
محققان همچنین ارتباطی بین نوشیدن منظم قهوه و میزان کمتر سرطان های کبد، روده بزرگ، سینه و رکتوم یافته اند.
چگونه کار می کند: پلی فنول ها، فیتوکمیکال های آنتی اکسیدانی موجود در قهوه، خواص ضد سرطانی را در چندین مطالعه نشان داده اند و تصور می شود که به کاهش التهابی که می تواند مسئول برخی از تومورها باشد، کمک می کند.

6. قهوه ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد.

تعداد فزاینده ای از تحقیقات نشان می دهد که بین نوشیدن قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت ارتباط وجود دارد. یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که خطر ابتلا به دیابت به ازای هر فنجان قهوه روزانه 7 درصد کاهش می یابد.
مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی گزارش داد که افرادی که زیاد قهوه می‌نوشند (کسانی که به طور منظم روزانه چهار فنجان یا بیشتر می‌نوشند) در مقایسه با افرادی که سبک می‌نوشند یا نمی‌نوشند، 50 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند.

اثرات مفید قهوه بر دیابت

دانشمندان بر این باورند که قهوه ممکن است از راه های مختلفی در پیشگیری از دیابت مفید باشد:
(1) با کمک به بدن در استفاده از انسولین و محافظت از سلول های تولید کننده انسولین، تنظیم موثر قند خون.
(2) جلوگیری از آسیب بافتی؛ و
(3) و مبارزه با التهاب، یک عامل خطر شناخته شده برای دیابت نوع 2.
یکی از اجزای قهوه به نام اسید کافئیک به ویژه در کاهش تجمع سمی رسوبات غیرعادی پروتئین (فیبریل های آمیلوئید) که در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 یافت می شود، مهم است.
تصور می شود که قهوه بدون کافئین مفید یا بیشتر از معمولی است.
10 دلیل برای نوشیدن قهوه
توجه: شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد قهوه حساسیت سلول‌های ماهیچه‌ای را به اثرات انسولین کاهش می‌دهد، که ممکن است متابولیسم قند را مختل کند و سطح قند خون را افزایش دهد.
با این حال، اهمیت این یافته هنوز نامشخص است.

7. کبد شما قهوه را دوست دارد.

درست است: مصرف قهوه علاوه بر کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد، با بروز کمتر سیروز، به ویژه سیروز الکلی، مرتبط است.
یک مطالعه در Archives of Internal Medicine نشان داد که بین افزایش مصرف قهوه و کاهش خطر ابتلا به سیروز همبستگی معکوس وجود دارد – کاهش 20 درصدی برای هر فنجان مصرف شده (حداکثر چهار فنجان).
چگونه کار می کند: دانشمندان یک رابطه معکوس بین نوشیدن قهوه و سطح خون آنزیم های کبدی پیدا کردند. افزایش سطح آنزیم های کبدی معمولاً منعکس کننده التهاب و آسیب به کبد است. هر چه افراد قهوه بیشتر می‌نوشیدند، سطح آنزیم‌هایشان کمتر می‌شد.

8. قهوه می تواند عملکرد ورزشی را افزایش دهد.

ما شرطی شده ایم که باور کنیم کافئین باعث کم آبی بدن می شود، یکی از دلایل اصلی که کارشناسان تناسب اندام مصرف قهوه را قبل و بعد از تمرین توصیه می کنند.
با این حال، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف متوسط ​​کافئین – تا حدود 500 میلی گرم یا حدود 5 فنجان در روز – به اندازه کافی بدن ورزشکاران را کم نمی کند تا در تمرین آنها اختلال ایجاد کند.
علاوه بر این، قهوه به مبارزه با خستگی کمک می کند و شما را قادر می سازد مدت طولانی تری ورزش کنید.
چگونه کار می کند: کافئین یک تقویت کننده عملکرد و استقامت است.
نه تنها با خستگی مبارزه می کند، بلکه انقباض عضلانی را نیز تقویت می کند، درک ورزشکار از درد را کاهش می دهد و اسیدهای چرب در خون را افزایش می دهد که از استقامت حمایت می کند.

9. قهوه افسردگی را مهار می کند.

مطالعات متعدد، نوشیدن قهوه را با کاهش میزان افسردگی در مردان و زنان مرتبط دانسته اند.
در چندین مطالعه، داده‌ها رابطه معکوس بین مصرف قهوه و افسردگی را نشان می‌دهند: به عبارت دیگر، به نظر می‌رسد افرادی که زیاد قهوه می‌نوشند، کمترین خطر (تا 20 درصد) افسردگی را دارند.
10 دلیل برای نوشیدن قهوه
چگونه کار می کند: محققان هنوز مطمئن نیستند که قهوه چگونه افسردگی را از بین می برد، اما مشخص است که کافئین انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند که خلق و خو را کنترل می کنند، از جمله دوپامین و سروتونین.

10. محافظ قهوه در برابر نقرس.

مطالعات مستقل در مورد الگوهای مصرف قهوه مردان و زنان نشان می دهد که نوشیدن قهوه به طور منظم خطر ابتلا به نقرس را کاهش می دهد.
محققان در مطالعه سلامت پرستاران عادات بهداشتی نزدیک به 90000 پرستار زن را در یک دوره 26 ساله تجزیه و تحلیل کردند و به ارتباط مثبتی بین مصرف طولانی مدت قهوه و کاهش خطر ابتلا به نقرس پی بردند.
این مزیت با مصرف منظم و بدون کافئین همراه بود: زنانی که روزانه بیش از چهار فنجان قهوه معمولی می‌نوشیدند، 57 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس داشتند. خطر نقرس در زنانی که روزانه بین یک تا سه فنجان نوشیدنی می‌نوشیدند، 22 درصد کاهش یافت.
و یک فنجان بدون کافئین در روز با 23 درصد کاهش خطر ابتلا به نقرس در مقایسه با زنانی که اصلا قهوه نمی‌نوشیدند مرتبط بود.
یافته های مشابهی برای مردان نیز ثبت شده است: مطالعه دیگری در مقیاس بزرگ که در مجله Arthritis & Rheumatism منتشر شده است، نشان می دهد که مردانی که چهار تا پنج فنجان قهوه در روز می نوشند، خطر ابتلا به نقرس را تا 40 درصد کاهش می دهند و افرادی که 6 فنجان قهوه می نوشند. فنجان یا بیشتر خطر نقرس را تا 60 درصد کاهش می دهد.
چگونه کار می کند: طبق مطالعه پرستاران، خواص آنتی اکسیدانی قهوه ممکن است خطر ابتلا به نقرس را با کاهش انسولین کاهش دهد، که به نوبه خود سطح اسید اوریک را کاهش می دهد (غلظت بالای اسید اوریک می تواند باعث نقرس شود).

مضرات نوشیدن قهوه

فواید بالقوه نوشیدن قهوه برای سلامتی خبرهای هیجان انگیزی است، اما این بدان معنا نیست که بیشتر بهتر است.
برای برخی افراد، قهوه می‌تواند باعث تحریک‌پذیری، عصبی بودن یا اضطراب در دوزهای بالا شود و همچنین می‌تواند بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد و باعث بی‌خوابی شود.
در افراد مبتلا به پرفشاری خون، مصرف قهوه به طور موقت فشار خون آنها را افزایش می دهد – البته تا چند ساعت – اما هیچ ارتباطی بین نوشیدن قهوه و افزایش طولانی مدت فشار خون یا بروز بیماری های قلبی عروقی در بیماران مبتلا به پیش از فشار خون موجود نیست.
10 دلیل برای نوشیدن قهوه
کافئین روی هر فردی به طور متفاوتی تأثیر می گذارد، بنابراین اگر عوارض جانبی منفی را تجربه کردید، مصرف قهوه خود را بر این اساس کاهش دهید. حدود 6 ساعت طول می کشد تا اثرات کافئین از بین برود، بنابراین نوشیدن قهوه را در اوایل روز محدود کنید یا به قهوه بدون کافئین بروید، که تنها حاوی 2 تا 12 میلی گرم کافئین در هر 8 اونس است.
همیشه مصرف قهوه خود را به تدریج کاهش دهید. از ترک قهوه بوقلمون سرد خودداری کنید.
انجام این کار می تواند منجر به علائم ترک کافئین شود که ممکن است شامل سردرد شدید، درد عضلانی و خستگی باشد که می تواند برای روزها ادامه یابد.
چگونه آن را سالم نگه داریم

میزان مصرف قهوه در روز چه مقدار است ؟

میزان مصرف روزانه قهوه:دو تا سه فنجان هشت اونس در روز متوسط ​​در نظر گرفته می شود. افرادی که زیاد قهوه می نوشند روزانه چهار فنجان یا بیشتر مصرف می کنند. به یاد داشته باشید، مقدار کافئین در هر نوشیدنی قهوه بسته به نوع تهیه و سبک نوشیدنی متفاوت است.
هشت اونس قهوه دم کرده ممکن است حاوی 80 تا 200 میلی گرم کافئین در هر فنجان باشد (یک فنجان “متوسط” احتمالاً حاوی حدود 100 میلی گرم است).

بهترین گزینه برای نوشیدن قهوه :

نوشیدنی های قهوه خانه ای پر از شکر را کنار بگذارید و یک قهوه سیاه معمولی سفارش دهید. از طرف دیگر، به شیر کامل ساده یا شیر سویا یا آجیل شیرین نشده تغییر دهید.

توصیه اوجکده :

همان‌قدر که همه ما عاشق قهوه هستیم، مهم است که بدانیم حتی دقیق‌ترین مطالعات علمی نیز در معرض تعصب هستند – به‌ویژه آنهایی که چیزی به اندازه قهوه را مورد علاقه و از نظر اقتصادی مهم بررسی می‌کنند – بنابراین، به هر حال، از عادت صبحگاهی خود لذت ببرید ، اما این یافته ها را با احتیاط تفسیر کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *