مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

10 راه برای کنترل فشار خون بالا بدون دارو

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

اگر فشار خون بالا دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا دارو برای کاهش اعداد لازم است یا خیر. اما سبک زندگی نقش حیاتی در درمان فشار خون بالا دارد. کنترل فشار خون با یک سبک زندگی سالم ممکن است از نیاز به دارو جلوگیری کند، آن را به تاخیر بیاندازد یا کاهش دهد.

 

در اینجا 10 تغییر در سبک زندگی وجود دارد که می تواند فشار خون را کاهش داده و آن را پایین نگه دارد.

1. وزن اضافی خود را کم کنید و مراقب دور کمر خود باشید

کاهش فشار خون با کاهش وزن

فشار خون اغلب با افزایش وزن افزایش می یابد. اضافه وزن همچنین می تواند باعث اختلال در تنفس در هنگام خواب (آپنه خواب) شود که فشار خون را بیشتر افزایش می دهد.

کاهش وزن یکی از موثرترین تغییرات سبک زندگی برای کنترل فشار خون است. اگر اضافه وزن دارید یا چاقی دارید، کاهش وزن حتی اندکی می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. به طور کلی، فشار خون ممکن است با کاهش وزن حدود 1 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) کاهش یابد.

مطلب مرتبط:عوارض جانبی خوردن کیک برنجی

همچنین اندازه دور کمر نیز مهم است. حمل وزن بیش از حد به دور کمر می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد.

به طور کلی:

مردان اگر اندازه دور کمر آنها بیشتر از 40 اینچ (102 سانتی متر) باشد در معرض خطر هستند.
اگر اندازه دور کمر زنان بیش از 35 اینچ (89 سانتی متر) باشد، در معرض خطر هستند.

این اعداد در بین گروه های قومی متفاوت است. از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد اندازه گیری دور کمر سالم برای شما بپرسید.

2. به طور منظم ورزش کنید

فردی در حال ورزش برای کاهش فشار خون

فعالیت بدنی منظم می تواند فشار خون بالا را حدود 5 تا 8 میلی متر جیوه کاهش دهد. مهم است که به ورزش ادامه دهید تا فشار خون دوباره بالا نرود. به عنوان یک هدف کلی، هر روز حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط را هدف قرار دهید.

ورزش همچنین می تواند به جلوگیری از تبدیل فشار خون بالا به فشار خون بالا (فشار خون بالا) کمک کند. برای کسانی که فشار خون بالا دارند، فعالیت بدنی منظم می تواند فشار خون را به سطوح ایمن تری کاهش دهد.

برخی از نمونه‌های ورزش هوازی که می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند شامل پیاده‌روی، دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا یا رقص است. امکان دیگر تمرین اینتروال با شدت بالا است. این نوع تمرین شامل دوره‌های کوتاه مدت فعالیت شدید با دوره‌های فعالیت سبک‌تر است.

تمرینات قدرتی همچنین می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. سعی کنید حداقل دو روز در هفته تمرینات قدرتی را انجام دهید. در مورد ایجاد یک برنامه ورزشی با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

3. رژیم غذایی سالم داشته باشید

نخوردن شیرینی جات

خوردن یک رژیم غذایی سرشار از غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب و چربی اشباع شده و کلسترول کم می تواند فشار خون بالا را تا 11 میلی متر جیوه کاهش دهد. نمونه‌هایی از برنامه‌های غذایی که می‌توانند به کنترل فشار خون کمک کنند، رژیم غذایی روش‌های غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) و رژیم غذایی مدیترانه‌ای هستند.

پتاسیم موجود در رژیم غذایی می تواند اثرات نمک (سدیم) بر فشار خون را کاهش دهد. بهترین منابع پتاسیم، غذاها مانند میوه ها و سبزیجات هستند تا مکمل ها. 3500 تا 5000 میلی گرم در روز را هدف قرار دهید که ممکن است فشار خون را 4 تا 5 میلی متر جیوه کاهش دهد. از مراقب خود بپرسید که چقدر پتاسیم باید داشته باشید.

 

4. نمک (سدیم) را در رژیم غذایی خود کاهش دهید

حتی کاهش اندک سدیم در رژیم غذایی می تواند سلامت قلب را بهبود بخشد و فشار خون بالا را حدود 5 تا 6 میلی متر جیوه کاهش دهد.

تأثیر مصرف سدیم بر فشار خون در گروه‌های مختلف افراد متفاوت است. به طور کلی، سدیم را به 2300 میلی گرم (میلی گرم) در روز یا کمتر محدود کنید. با این حال، مصرف کمتر سدیم – 1500 میلی گرم در روز یا کمتر – برای بیشتر بزرگسالان ایده آل است.

برای کاهش سدیم در رژیم غذایی:

 • برچسب مواد غذایی را بخوانید. به دنبال نسخه های کم سدیم غذاها و نوشیدنی ها باشید.
 • غذاهای فرآوری شده کمتر بخورید. فقط مقدار کمی سدیم به طور طبیعی در غذاها وجود دارد. بیشتر سدیم در طول پردازش اضافه می شود.
 • نمک اضافه نکنید از گیاهان یا ادویه ها برای طعم دادن به غذا استفاده کنید.
 • پختن. پخت و پز به شما امکان می دهد میزان سدیم موجود در غذا را کنترل کنید.

5. الکل را محدود کنید

محدود کردن الکل به کمتر از یک نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان می تواند به کاهش فشار خون تا حدود 4 میلی متر جیوه کمک کند. یک نوشیدنی معادل 12 اونس آبجو، 5 اونس شراب یا 1.5 اونس مشروبات الکلی 80 است.

اما نوشیدن بیش از حد الکل می تواند فشار خون را چندین نقطه افزایش دهد. همچنین می تواند اثربخشی داروهای فشار خون را کاهش دهد.

6. سیگار را ترک کنید

نکشیدن سیگار برای کاهش فشار خون

سیگار باعث افزایش فشار خون می شود. ترک سیگار به کاهش فشار خون کمک می کند. همچنین می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد و سلامت کلی را بهبود بخشد و احتمالاً منجر به طول عمر طولانی تر شود.

7. شب راحت بخوابید

کیفیت پایین خواب – کمتر از شش ساعت خواب در هر شب به مدت چند هفته – می تواند به فشار خون بالا کمک کند. تعدادی از مسائل می تواند خواب را مختل کند، از جمله آپنه خواب، سندرم پای بی قرار و بی خوابی عمومی (بی خوابی).

اگر اغلب مشکل خواب دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. یافتن علت و درمان آن می تواند به بهبود خواب کمک کند. با این حال، اگر آپنه خواب یا سندرم پای بی قرار ندارید، این نکات ساده را برای داشتن خوابی آرام تر دنبال کنید.

 • به برنامه خواب پایبند باشید. هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.
 • سعی کنید شب‌های هفته و آخر هفته‌ها همین برنامه را داشته باشید.
 • فضایی آرام ایجاد کنید. یعنی فضای خواب را خنک، ساکت و تاریک نگه دارید.
 • یک ساعت قبل از خواب کاری آرامش بخش انجام دهید. این ممکن است شامل حمام آب گرم یا انجام تمرینات تمدد اعصاب باشد.
 • از نور شدید مانند تلویزیون یا صفحه کامپیوتر خودداری کنید.
 • مراقب آنچه می خورید و می نوشید باشید.
 • گرسنه یا سیر به رختخواب نروید.
 • از خوردن وعده های غذایی بزرگ نزدیک به زمان خواب خودداری کنید. همچنین نیکوتین، کافئین و الکل را نزدیک به زمان خواب محدود کنید یا از آن اجتناب کنید.
 • چرت زدن را محدود کنید برای کسانی که چرت زدن در طول روز را مفید می دانند، محدود کردن چرت زدن به 30 دقیقه زودتر در روز ممکن است به خواب شبانه کمک کند.

8. استرس را کاهش دهید

استرس عاطفی طولانی مدت (مزمن) ممکن است به فشار خون بالا کمک کند. تحقیقات بیشتری در مورد اثرات تکنیک های کاهش استرس مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا آنها می توانند فشار خون را کاهش دهند یا خیر.

با این حال، تشخیص اینکه چه چیزی باعث استرس می شود، مانند کار، خانواده، امور مالی یا بیماری و یافتن راه هایی برای کاهش استرس نمی تواند آسیبی به همراه داشته باشد. موارد زیر را امتحان کنید:

 • از تلاش بیش از حد خودداری کنید.
 • روز خود را برنامه ریزی کنید و روی اولویت های خود تمرکز کنید.
 • نه گفتن را یاد بگیر برای انجام کاری که باید انجام شود، زمان کافی بگذارید.
 • روی مسائلی که می توانید کنترل کنید تمرکز کنید و برای حل آنها برنامه ریزی کنید.
 • برای یک مشکل در محل کار، با یک سرپرست صحبت کنید.
 • برای درگیری با فرزندان یا همسر، راه هایی برای حل آن پیدا کنید.
 • از عوامل استرس زا دوری کنید. به عنوان مثال، اگر ترافیک در ساعات شلوغی باعث استرس می شود، در زمان دیگری سفر کنید یا از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید.
 • در صورت امکان از افرادی که باعث استرس می شوند دوری کنید.
 • زمانی را برای استراحت اختصاص دهید.
 • هر روز زمانی را به آرام نشستن و تنفس عمیق اختصاص دهید.
 • برای فعالیت ها یا سرگرمی های لذت بخش، مانند پیاده روی، آشپزی یا کار داوطلبانه وقت بگذارید.
 • قدردانی را تمرین کنید. ابراز قدردانی از دیگران می تواند به کاهش استرس کمک کند.

9. فشار خون خود را در خانه کنترل کنید و چکاپ های منظم را انجام دهید

نظارت خانگی می تواند به شما کمک کند فشار خون خود را کنترل کنید. این می تواند مطمئن شود که داروهای شما و تغییرات سبک زندگی موثر هستند.

دستگاه های فشار خون خانگی به طور گسترده و بدون نسخه در دسترس هستند. قبل از شروع با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد نظارت در خانه صحبت کنید.

ملاقات منظم با یک ارائه دهنده نیز کلید کنترل فشار خون است. اگر فشار خون شما به خوبی کنترل شده است، از پزشک خود بپرسید که چند بار باید آن را چک کنید. ممکن است بتوانید آن را فقط یک بار در روز یا کمتر بررسی کنید.

10. پشتیبانی دریافت کنید

خانواده و دوستان حمایت کننده برای سلامتی مهم هستند. آنها ممکن است شما را تشویق کنند که از خود مراقبت کنید، شما را به مطب ارائه دهنده مراقبت ببرند یا یک برنامه ورزشی را با شما شروع کنند تا فشار خون خود را پایین نگه دارید.

اگر متوجه شدید که فراتر از خانواده و دوستانتان به حمایت نیاز دارید، عضویت در یک گروه پشتیبانی را در نظر بگیرید. این ممکن است شما را با افرادی در تماس قرار دهد که می توانند به شما روحیه عاطفی یا روحی بدهند و راهنمایی های عملی برای کنار آمدن با شرایط شما ارائه دهند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا