مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

10 مزیت ترک سیگار برای سلامتی و تندرستی

10 مزیت ترک سیگار

10 مزیت ترک سیگار برای سلامتی و تندرستی :همه ما میدانیم که سیگار برای سلامتی مضر است، اما دقیقاً چگونه ترک آن زندگی را بهتر می کند؟ در اینجا 10 راه برای بهبود سلامت شما با ترک سیگار آورده شده است.

10 مزیت ترک سیگار برای سلامتی و تندرستی
علت هایی که باعث انگیزه شما برای ترک سیگار میشود

1. رابطه جنسی بهتر

ترک سیگار جریان خون بدن را بهبود می بخشد، بنابراین حساسیت را بهبود می بخشد. مردانی که سیگار را ترک می کنند ممکن است نعوظ بهتری داشته باشند. زنان ممکن است متوجه شوند که ارگاسم آنها بهبود می یابد و راحت تر تحریک می شوند. همچنین مشخص شده است که افراد غیرسیگاری سه برابر بیشتر از افراد سیگاری برای شرکای بالقوه جذاب هستند (شاید یکی از مزایای آن بوی تازه بودن است).

کلسترول بالا (علت و عوارض و راههای کاهش آن )

2. بهبود باروری

افراد غیر سیگاری راحت تر باردار می شوند. ترک سیگار پوشش داخلی رحم را بهبود می بخشد و می تواند اسپرم مردان را قوی تر کند. غیر سیگاری شدن احتمال بارداری از طریق IVF را افزایش می دهد و احتمال سقط جنین را کاهش می دهد. مهمتر از همه، شانس تولد یک نوزاد سالم را افزایش می دهد.

3. پوستی جوان تر

مشخص شده است که ترک سیگار پیری صورت را کند می کند و ظاهر چین و چروک را به تاخیر می اندازد. پوست افراد غیرسیگاری مواد مغذی بیشتری از جمله اکسیژن دریافت می‌کند و می‌تواند رنگ زرد و ضخیم‌شده‌ای را که اغلب افراد سیگاری دارند، معکوس کند.

4. دندان های سفیدتر

ترک تنباکو از لکه دار شدن دندان ها جلوگیری می کند و نفس تازه تری خواهید داشت. سیگاری های سابق کمتر از سیگاری ها به بیماری لثه مبتلا می شوند و دندان های خود را زود از موعد از دست می دهند.

5. تنفس بهتر افراد

با ترک سیگار راحت‌تر نفس می‌کشند و کمتر سرفه می‌کنند زیرا ظرفیت ریه‌های آن‌ها تا 10 درصد در عرض 9 ماه بهبود می‌یابد. در دهه 20 و 30 سالگی، تأثیر سیگار بر ظرفیت ریه شما ممکن است تا زمانی که برای دویدن نروید قابل توجه نباشد، اما ظرفیت ریه به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد. در سال‌های بعد، داشتن حداکثر ظرفیت ریه می‌تواند به معنای تفاوت بین داشتن یک سالخوردگی فعال و سالم و خس‌خس سینه هنگام پیاده‌روی یا بالا رفتن از پله‌ها باشد.

6. عمر طولانی تر

نیمی از افراد سیگاری طولانی مدت به دلیل بیماری های مرتبط با سیگار، از جمله بیماری قلبی، سرطان ریه و برونشیت مزمن، زود می میرند. مردانی که در 30 سالگی سیگار را ترک می کنند، 10 سال به زندگی خود اضافه می کنند. افرادی که در 60 سالگی این عادت را ترک می کنند، سه سال به زندگی خود اضافه می کنند. به عبارت دیگر، هرگز برای بهره مندی از توقف دیر نیست. ترک سیگار نه تنها سال ها به زندگی شما اضافه می کند، بلکه شانس پیری بدون بیماری، متحرک و شادتر را نیز به میزان زیادی بهبود می بخشد.

7. استرس کمتر

مطالعات علمی نشان می دهد که سطح استرس افراد پس از ترک سیگار کمتر می شود. اعتیاد به نیکوتین باعث می شود افراد سیگاری به دلیل «ترک» بین سیگار استرس داشته باشند. احساس خوشایندی از ارضای آن که ولع فقط موقتی است و درمان واقعی استرس نیست. همچنین، سطح بهبود یافته اکسیژن در بدن به این معنی است که افراد سیگاری سابق می توانند بهتر تمرکز کنند و سلامت روانی بیشتری داشته باشند.

8. بهبود بو و طعم دهان

ترک عادت سیگار کشیدن حس بویایی و چشایی شما را تقویت می کند. بدن در حال نقاهت پس از مات شدن توسط صدها ماده شیمیایی سمی موجود در سیگار است.

9. انرژی بیشتر

در عرض 2 تا 12 هفته پس از ترک سیگار، گردش خون شما بهبود می یابد. این کار تمام فعالیت های بدنی از جمله راه رفتن و دویدن را بسیار آسان می کند. ترک همچنین سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند و مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا را آسان تر می کند. افزایش اکسیژن در بدن باعث می شود افراد سیگاری سابق کمتر خسته شوند و کمتر دچار سردرد شوند.

10. عزیزان سالم تر با ترک سیگار از سلامت دوستان و خانواده غیر سیگاری خود محافظت خواهید کرد.

سیگار کشیدن غیرسیگاری خطر ابتلا به سرطان ریه، بیماری قلبی و سکته را در افراد غیر سیگاری افزایش می دهد. دود دست دوم کودکان را دو برابر در معرض خطر ابتلا به بیماری های قفسه سینه، از جمله ذات الریه، کروپ (ورم راه های هوایی در ریه ها) و برونشیت، به علاوه عفونت های بیشتر گوش، خس خس سینه و آسم قرار می دهد. آنها همچنین در مقایسه با کودکانی که با افراد غیر سیگاری زندگی می کنند، سه برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه در سنین بالاتر هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *