مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

مسجد بی نظیر شیخ لطف الله

مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید :مسجد شیخ لطف الله یکی از شاهکارهای معماری ایرانی است. این بنا توسط معمار برجسته شیخ بهایی در اوایل قرن هفدهم (از سال 1603 تا 1619) به دستور شاه عباس بزرگ – پنجمین پادشاه صفوی ساخته شد.

مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید

تاریخ شروع ساخت بر روی کتیبه رضا عباسی در ورودی اصلی نمایان است. این مسجد در ضلع شرقی میدان نقش جهان (در فهرست میراث جهانی یونسکو و یکی از بزرگترین میدان های جهان با 160 متر عرض و 508 متر طول) درست روبروی کاخ عالی قاپو، اصفهان، ایران واقع شده است. ضلع شمالی آن به بازار بزرگ اصفهان باز می شود. در سفر به ایران از مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید و از کاشی کاری های نفیس بی نظیر آن لذت ببرید.

از آنجایی که مناره ها برای دعوت مردم برای اقامه نماز بعد از اسلام استفاده می شده است، گمان می رود این مسجد خصوصی کوچک بدون حیاط، مناره و ایوان داخلی برای زنان حرمسرای پادشاه ساخته شده است. به دستور شاه عباس تونلی از کاخ عالی قاپو تا مسجد ساخته شد تا زنان خاندان سلطنتی مجبور نباشند از میدان عبور کنند. آنها می توانستند بدون اینکه در ملاء عام دیده شوند به مسجد برسند. نگهبانان از تونل و ورودی اصلی مسجد محافظت کردند و درها را بسته نگه داشتند تا کسی وارد ساختمان نشود. این مسجد به پدر همسر شاه عباس، شیخ لطف الله، از علمای محترم لبنانی که در سال 1622 درگذشت، وقف شد.

بیشتر بخوانید: هتل عباسی اصفهان

در سفر به ایران از مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید

مسجد شیخ لطف الله در ضلع شرقی میدان نقش جهان

معماری

مسجد شیخ لطف‌الله بر روی زمینی مربع شکل بنا شده است که در قسمت‌های فوقانی به شکل هشت ضلعی در می‌آید و در نهایت به وسیله قیچی‌ها به دایره تبدیل می‌شود. این پلان انتقال مستطیل به دایره، معماری ساسانی را تداعی می کند. این مسجد کوچک با وجود ساختار ساده اش از نظر کاشی کاری و خوشنویسی بسیار غنی است. علاوه بر این، بازی شگفت انگیز نور و رنگ – که از شانزده پنجره مشبک در اطراف قسمت پایین گنبد عبور می کند – بازدیدکنندگان مشتاق را شگفت زده می کند. نمای ساخته شده با سنگ مرمر با موزاییک های هفت رنگ (که در فارسی به آن کاشی هفت رنگ می گویند) تزیین شده است. سرپرستی خوشنویسی را علی رضا عباسی، استاد معروف خوشنویسی ایرانی بر عهده داشت.

بیشتر بخوانید: بهترین بازارهای ایران برای تماشای هنر

به دلیل تفاوت جهت قبله و ورودی اصلی بنا، معمار محمدرضا اصفهانی راهرویی به شکل L طراحی کرد که ورودی و محراب مسجد را به هم متصل می کرد. این سازه با زاویه 45 درجه در مقابل دیوار شرقی میدان نقش جهان قرار دارد. در نتیجه گنبد (به ارتفاع 32 متر و قطر 12 متر) و ایوان ورودی اصلی بر خلاف سایر مساجد در یک محور قرار نمی گیرند.

مسجد شیخ لطف الله، اصفهان، ایران

کاشی کاری مسجد یکی از بهترین نمونه های معماری ایرانی اسلامی است. عمداً نامتقارن است. این عدم تقارن به عنوان تلاشی عمدی برای نشان دادن ناقص ساختن انسان در برابر خلقت بی عیب و نقص خداوند تعبیر می شود. مارپیچ‌های سرامیکی آبی در داخل مسجد وجود دارد که گوشه‌های نیمه طاق‌دار را قاب می‌کنند و به گلدان‌هایی ختم می‌شوند که از سنگ مرمر تراشیده شده‌اند. گنبد با کاشی های لعابدار و بدون لعاب کرم رنگ تزیین شده است که رنگ آنها در طول روز از کرم به صورتی تغییر می کند. اطراف گنبد با عربی‌های سفید، آبی تیره و لاجوردی که با رنگ مشکی مشخص شده‌اند، کتیبه‌های قرآنی به خط ثلث سفید در زمینه آبی تیره و نام‌های مختلف الله با خط کوفی سفید با رنگ سیاه و فیروزه‌ای تزئین شده است. یادآور فرش ایرانی است. نحوه بزرگ شدن مدال های لیمویی شکل داخل گنبد از راس به سمت طبل باعث می شود گنبد بلندتر و بزرگتر به نظر برسد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد و قابل توجه گنبد، شکل طاووس مانند در مرکز ضلع داخلی آن است. در سقف سوراخی وجود دارد که اشعه خورشید از آن عبور می کند. در ساعات خاصی از روز، اگر در ورودی سالن بایستید، اشعه خورشید مانند دم طاووس به نظر می رسد.

در سفر به ایران از مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید

شکل طاووس مانند در مرکز ضلع داخلی گنبد مسجد شیخ لطف الله

دیوارهای قطور مسجد با کاشی های آبی، فیروزه ای، سفید و زرد پوشیده شده است. کاشی ها با نقوش پیچیده عربی و نقوش گل آراسته شده اند. آیات قرآن در زوایای مختلف ظاهر شده و دیوارهای شرقی و غربی با اشعار شیخ بهایی مزین شده است. کتیبه ها بیشتر بر تشیع تأکید دارند. این امر به ویژه با توجه به تاریخ ساخت و تلاش های شاه صفوی برای تحکیم شیعه دوازده امامی در ایران بر خلاف عثمانیان سنی قابل درک است. محراب مسجد از نظر زیبایی و پیچیدگی یکی از بهترین نمونه هاست. این محراب نیمه طاق درست روبروی ورودی الس است o تزئین شده با معرق معرق، مقرنس های ظریف و نقش های ظریف عربی. ضلع داخلی آن نیز با مقرنس کاری و نقوش گل تزئین شده است. بر خلاف تزیینات پر زرق و برق مسجد، زیرزمین آن شامل 16 ستون، از تزئینات ساده ای از کاشی های مربع تک رنگ و گچ بهره می برد.

در سفر به ایران از مسجد بی نظیر شیخ لطف الله دیدن کنید

مقرنس در مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله یکی از باشکوه ترین جاذبه های اصفهان است. این شهر از معماری و دکوراسیون منحصر به فردی برخوردار است که قطعاً ارزش بازدید از تورهای ایران را دارد.

بیشتر بخوانید: نکات مهم برای سفر به ایران و دانستنی ها

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا