مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

14 دلیل کاهش سرعت هنگام ترمز گیری

14 دلیل کاهش سرعت هنگام ترمز گیری :در جامعه بسیار سریع امروزی، وسایل نقلیه ما به عنوان سنگ بنای حیاتی تقریباً در تمام جنبه های زندگی روزمره ما عمل می کنند.

ما در هنگام رفت و آمد به محل کار، سفر به خواربارفروشی و تعطیلات به عملکرد صحیح وسایل نقلیه خود متکی هستیم.

بدون توانایی ما برای رفت و آمد بدون زحمت، بسیاری از امکانات مدرن ما به حاشیه می روند.

دلایل کاهش سرعت هنگام ترمز گیری

به همین دلیل، به محض اینکه متوجه می شویم مشکلی با وسایل نقلیه ما اشتباه است، به سرعت خود را در حالت ناامیدی می یابیم. متأسفانه، نوعی خرابی مکانیکی گاه به گاه بخشی اجتناب ناپذیر از مالکیت وسیله نقلیه است و باید با آن روبرو شد.

از بین علائم متعدد مرتبط با اشکال مختلف سختی مکانیکی، تعداد کمی از آنها به اندازه احساس تکان ناگهانی وسیله نقلیه ما هشدار دهنده هستند. مشکلاتی از این قبیل ممکن است هنگام ترمزگیری، کاهش سرعت یا هنگام توقف به وجود بیایند و معمولاً بدون توجه به سناریوی موجود، نگرانی قابل توجهی را ایجاد می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل احتمالی تکان دادن وسیله نقلیه شما هنگام ترمزگیری، کاهش سرعت یا توقف بیشتر بخوانید.

دلایل تند شدن خودرو هنگام ترمزگیری

برای رانندگان غیرمعمول نیست که هنگام ترمزگیری احساس «تکان» داشته باشند. در حالی که چنین مسائلی بسیار نادر نیستند، اما به توجه کافی برای اصلاح وضعیت موجود نیاز دارند.

در زیر چندین مورد از رایج‌ترین دلایلی که یک وسیله نقلیه هنگام فشردن پدال ترمز آن تکان می‌دهد، آورده شده است.

شماره 1 – روتورهای تابدار

شماره 1 - روتورهای تابدار

بهترین لنت ترمز

روتورهای ترمز تاب دار اولین علت احساس تکان خوردن در هنگام ترمز خودرو هستند. با گذشت زمان، روتورهای ترمز خودرو ممکن است به دلیل گرمای بیش از حد، سایش بیش از حد، یا خنک شدن سریع دچار اعوجاج شوند.

این اعوجاج زمانی احساس می شود که لنت ترمز خودرو روی روتورهای ترمز آسیب دیده فشار می آورد و باعث ایجاد ضربان قابل توجهی می شود.

بیشتر بخوانید: آیا می توانید بدون مبدل کاتالیزوری رانندگی کنید؟ (و انتظار چه چیزی)

شماره 2 – فعال سازی ABS

فعال کردن سوپاپ ABS (سیستم ترمز ضد قفل) خودرو باعث ایجاد احساس تکان شدید در هنگام توقف می شود.

اگر سعی کرده اید به طور ناگهانی متوقف شوید، به خصوص در شرایط مرطوب، این اثر جای نگرانی ندارد. با این حال، اگر سیستم ABS خودروی شما در توقف های تصادفی شروع به کار کند، تشخیص بیشتر لازم است.

شماره 3 – تقویت کننده ترمز به خطر افتاده

شماره 3 - تقویت کننده ترمز به خطر افتاده

علائم بد تقویت کننده ترمز

یک تقویت کننده ترمز کمکی خلاء معیوب یکی دیگر از دلایل احتمالی لرزش خودرو هنگام ترمزگیری است.

بوستر ترمز خودرو با دستکاری دیافراگم تحت خلاء هنگام اعمال پدال ترمز خودرو عمل می کند. اگر این دیافراگم به هر نحوی در معرض خطر قرار گیرد، ممکن است در هنگام ترمزگیری، کرکره ای ظاهر شود.

شماره 4 – کالیپر ترمز ضبط شده

همچنین یک کالیپر ترمز به شدت گرفتگی می تواند باعث تکان دادن وسیله نقلیه در هنگام ترمزگیری شود. این تکان‌ها و جهش‌ها ناشی از اتصالی است که رخ می‌دهد، زیرا لنت‌های ترمز خودرو به روتورهای مربوطه آن متصل می‌شوند.

در تعدادی از موارد، این حالت با صدای پچ پچ قابل شنیدن نیز همراه است.

شماره 5 – فرسوده بوش های فرمان / تعلیق

شماره 5 - فرسوده بوش های فرمان / تعلیق

بوش بازو کنترل بد

یک وسیله نقلیه معمولی از بوش های مختلف (مانند بوش های بازوی کنترلی، بوش های کمک فنر، بوش های قفسه فرمان و غیره) برای کاهش لرزش در قسمت جلویی خودرو استفاده می کند.

با این حال، این بوش‌ها با گذشت زمان فرسوده می‌شوند و باعث افزایش قابل‌توجه در لرزش‌های خاموش می‌شوند. این وضعیت معمولاً در هنگام ترمزگیری خود را نشان می دهد.

دلایل تند شدن خودرو هنگام کاهش سرعت

یک وسیله نقلیه همچنین می تواند هنگام کاهش سرعت حرکت کند، حتی در صورت عدم اعمال ترمز مشخص. علت این ارتعاش غیرمعمول باید به محض اینکه عملی شد، جدا شده و تعمیر شود.

در زیر چندین مورد از رایج‌ترین دلایلی که یک وسیله نقلیه هنگام کاهش سرعت به سمت توقف حرکت می‌کند، آورده شده است.

شماره 6 – مشکلات انتقال

احساس لرزش هنگام کاهش سرعت تا توقف، اغلب نشان دهنده یک مشکل مرتبط با انتقال مانند بد بودن بدنه سوپاپ یا TCM است.

این امر در مورد گیربکس های اتوماتیک و دستی صدق می کند، زیرا آنها سعی می کنند دنده و سرعت خود را مطابق با وضعیت موجود تنظیم کنند. تشخیص های بیشتری برای کشف وسعت کامل چنین مسائلی مورد نیاز است.

شماره 7 – سنسور MAF معیوب

سنسور MAF بد

سنسور MAF بد

غیر معمول نیست که یک سنسور جریان هوای انبوه معیوب (MAF) باعث تکان دادن موتور با کند شدن خودرو شود. یک سنسور جریان هوای انبوه، ECM/PCM موتور را با بازخورد مربوط به مقدار جریان هوا در مجرای ورودی ارائه می دهد.

این بازخورد برای محاسبه کاهش سوخت موتور در زمان واقعی استفاده می شود. با این حال، ارائه داده های نادرست می تواند باعث بی نظمی احتراق شود.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید در مورد شمع ها بعد از مدرسه خودرو بدانید

شماره 8 – کویل های احتراق در معرض خطر

کویل های احتراق موتور یک جرقه به موقع به هر سیلندر خاص می دهد. با این حال، هنگامی که یک سیم پیچ احتراق شروع به از کار افتادن می کند، اغلب منجر به آتش سوزی ناقص در سرعت های پایین می شود که اغلب f elt به عنوان باک زدن یا پریدن.

در حالی که چنین مشکلاتی ممکن است در هنگام حرکت با سرعت بالا نیز ایجاد شود، اما در هنگام شتاب گیری بسیار شایع تر است، زیرا بار نسبی موتور به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

شماره 9 – بدنه دریچه گاز چسبیده

علائم بد بدنه دریچه گاز

علائم بد بدنه دریچه گاز

در موارد خاص، زمانی که بدنه دریچه گاز موتور شروع به چسبیدن می کند، درجاتی از تکان می تواند رخ دهد. بدنه دریچه گاز به عنوان دستگاه اندازه گیری برای تمام هوای ورودی وارد شده به منیفولد ورودی موتور برای احتراق عمل می کند.

اگر بدنه دریچه گاز بچسبد، یا در غیر این صورت نتواند در موقعیت مورد نظر برای برآوردن نیاز موتور حرکت کند، اغلب در نتیجه یک تردید ایجاد می شود.

شماره 10 – نشت خلاء

یکی دیگر از دلایل رایج تکان خوردن خودرو در حین کاهش سرعت، نشت خلاء مشخص است.

یک وسیله نقلیه قدیمی اغلب به خلاء موتور برای تسهیل تعدادی از عملکردهای حیاتی از جمله عملکرد EGR متکی بود. بدتر از آن، نشتی در سیستم خلاء وسیله نقلیه می تواند منجر به شلیک نادرست شدید و در عین حال نامنظم شود، که اغلب تنها در زمان کاهش سرعت تا توقف نهایی احساس می شود.

علل ماشینی که هنگام توقف تکان می خورد

اگرچه نسبت به شرایطی که در بالا توضیح داده شد کمتر رایج است، اما یک وسیله نقلیه همچنین می تواند هنگام نشستن در ایستگاه به شدت تکان بخورد. برای بسیاری، این یک عامل هشدار دهنده است و می تواند تا زمانی که درمان نشود، باعث ایجاد اضطراب می شود.

در زیر چندین مورد از رایج‌ترین دلایلی که وسیله نقلیه در حالت توقف کامل نشسته است، تکان می‌خورد.

شماره 11 – مشکلات سیستم جرقه زنی

شماره 11 - مشکلات سیستم جرقه زنی

نحوه بررسی شمع ها

احساس تکان یا لرزش در حالت بیکار، هنگامی که در پشت چراغ متوقف می شود، اغلب می تواند به یک یا چند مشکل سیستم جرقه زنی نسبت داده شود. برخی از رایج ترین این مشکلات عبارتند از شمع های فرسوده، سیم های شمع کهنه و بسته های کویل معیوب.

در وسایل نقلیه قدیمی، کلاهک توزیع کننده فرسوده یا آسیب دیده یا دکمه روتور اغلب مقصر مشکلاتی از این نوع عمومی بود.

شماره 12 – مشکلات تحویل سوخت

اشتباهی که در هنگام دور آرام شناسایی می شود اغلب به دلیل مشکل در سیستم سوخت موتور ایجاد می شود. یک وسیله نقلیه ممکن است با مشکلات مرتبط با سیستم سوخت مواجه شود، از جمله گرفتگی فیلتر بنزین، معیوب تنظیم کننده فشار سوخت، یا انژکتورهای ناکارآمد.

به نظر می‌رسد که بیشتر این مسائل هنگام بیکار نشستن در پارکینگ یا پشت چراغ توقف به راحتی قابل توجه است.

شماره 13 – تحویل هوایی ناکارآمد

فیلتر هوای کثیف

فیلتر هوای کثیف

یک موتور احتراق داخلی نیاز به یک منبع ثابت هوای ورودی تمیز در هر زمان دارد تا کارکرد مناسب را تسهیل کند. اگر یک موتور در هر نقطه‌ای دچار گرسنگی هوا باشد، راندمان احتراق و عملکرد کلی به شدت کاهش می‌یابد و معمولاً باعث یک اشتعال شدید می‌شود.

این ایراد نادرست را می توان به راحتی در حالت دور آرام یا در دوره های کم بار موتور تشخیص داد. مشکلاتی از این قبیل را می توان به نقص بدنه دریچه گاز یا استفاده طولانی مدت از فیلتر هوای کثیف یا گرفتگی نسبت داد.

بیشتر بخوانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

شماره 14 – نشت خلاء

نشتی خلاء یکی از رایج ترین علل بیکاری نامنظم است، زیرا هوای بدون اندازه گیری آن به داخل مجرای ورودی موتور می رود. این هوا توسط ECM/PCM موتور در نظر گرفته نمی‌شود، بنابراین منجر به یک وضعیت لاغری قابل توجه می‌شود.

در نتیجه، راندمان احتراق به طور قابل توجهی خفه می شود و عملکرد موتور به نسبت های بی نظیری نیاز دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *