مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

4 مشکل رایج DisplayPort و نحوه رفع آنها

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

DisplayPort یک گزینه عالی برای اتصال مانیتور و آداپتور نمایشگر شما است. اما اگرچه اتصالات DisplayPort اغلب قابل اعتماد و پایدار هستند، گاهی اوقات ممکن است به روش های غیرمنتظره ای از کار بیفتند.

خوشبختانه، بسیاری از مشکلات DisplayPort به راحتی قابل اجتناب یا رفع هستند. در اینجا چهار مشکل رایج DisplayPort به همراه توصیه هایی برای تشخیص و حل آنها آورده شده است.

نمایش خرابی پیوند آداپتور

اولین سرنخ برای خرابی پیوند DisplayPort احتمالا تغییر مانیتور شما به وضوح پایین خواهد بود. این عمدتا بر پردازنده‌های گرافیکی AMD تأثیر می‌گذارد و معمولاً پس از بیدار کردن رایانه و مانیتور شما از حالت خواب رخ می‌دهد.

نرم افزار Radeon باید با یک پیغام خطا به شما هشدار دهد که این مشکل را به راحتی از دست می دهید. نرم افزار Radeon را باز کنید و به اعلان ها نگاهی بیندازید. پیام این خواهد بود:

«The system has detected a link failure and cannot set the requested resolution and refresh rate. Your display might not support the requested resolution or there may be an issue with the cable connecting the display to your computer.”

اگر خرابی پیوند بلافاصله پس از تغییر وضوح صفحه نمایش یا نرخ تازه سازی رخ داده است، احتمالاً دلیل آن همین است. این بدان معناست که مانیتور شما از تغییرات پشتیبانی نمی کند و معکوس کردن آنها باید مشکل را حل کند. اگر شکست لینک به طور تصادفی رخ داد، راه حل های زیر را امتحان کنید.

مانیتور خود را خاموش کنید

مانیتور خود را خاموش کنید و کابل DisplayPort را جدا کنید. کابل برق را بردارید و حداقل 30 ثانیه صبر کنید. کابل برق و به دنبال آن کابل DisplayPort را دوباره به برق وصل کنید. مطمئن شوید که در جای خود کلیک کرده و سپس مانیتور خود را دوباره روشن کنید. در بیشتر موارد، چرخه برق مانند این مشکل را برطرف می کند.

DisplayPort 1.2 را غیرفعال کنید

به نظر می رسد این مشکل عمدتاً مربوط به DisplayPort نسخه 1.2 است. برخی از نمایشگرها به شما امکان می دهند 1.2 را در تنظیمات غیرفعال کنید و به نسخه قبلی برگردید. مگر اینکه یک مانیتور 8K داشته باشید که احتمالاً از نسخه بعدی DisplayPort استفاده می کند، انجام این کار باعث کاهش کیفیت تصویر نمی شود.

کابل سفید DisplayPort

درایورهای Radeon را دوباره نصب کنید

اگر هیچ یک از مراحل قبلی کمکی نکرد، درایورهای نمایشگر Radeon را حذف نصب و دوباره نصب کنید. مطمئن شوید که نسخه درایور صحیح را برای سیستم عامل و کارت گرافیک خود نصب کرده اید. صفحه پشتیبانی AMD نرم افزاری را ارائه می دهد که می تواند GPU شما را شناسایی کرده و به طور خودکار درایورهای صحیح را نصب کند.

 

کابل DisplayPort در DisplayPort گیر کرده است

برخلاف کابل‌های HDMI، که از اصطکاک برای ثابت نگه داشتن آن‌ها هنگام اتصال استفاده می‌کنند، کابل‌های DisplayPort تقریبا همیشه از یک کانکتور قفل استفاده می‌کنند. این کابل را به طور ایمن در پورت نگه می‌دارد، اما اگر تازه از DP استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توان تصور کرد که کابل گیر کرده است.

دکمه آزاد کردن کانکتور قفل روی بدنه فیش DisplayPort قرار دارد، اما طراحی دکمه بین کابل ها متفاوت است. در برخی، این یک دکمه واضح است که حتی ممکن است روی آن “Press” چاپ شده باشد. در سایر کابل‌ها، بدنه آن در جایی که باید فشار دهید کمی بالاتر است. میزان فشاری که برای آزاد کردن کانکتور قفل باید اعمال شود نیز بین کابل ها متفاوت است.
دکمه کابل DisplayPort

اگر برای جدا کردن کابل DisplayPort مشکل دارید، هرگز سعی نکنید از نیروی بی رحمانه استفاده کنید. ابتدا مطمئن شوید که کابل کششی نداشته باشد. اگر زبانه قفل روی کابل به سمت فرورفتگی مربوطه روی درگاه کشیده شود، رها کردن آن می تواند بسیار سخت باشد. دوشاخه کابل را با یک دست به آرامی به سمت درگاه فشار دهید و با دست دیگر دکمه را فشار دهید.

DisplayPort شناسایی نشد

مشاهده پیام «DisplayPort شناسایی نشد» یا «بدون سیگنال» روی مانیتور معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که سخت‌افزار جدید متصل شده باشد. این می تواند یک مانیتور جدید، یک کابل DisplayPort جدید یا شاید یک هاب DisplayPort باشد. چند دلیل بالقوه وجود دارد، اما معمولاً می توان آن را به این سخت افزار جدید محدود کرد. در اینجا برخی از رایج ترین دلایل این خطا آورده شده است:

تنظیمات ورودی مانیتور خود را بررسی کنید

اگر از یک مانیتور جدید استفاده می کنید، یا از استفاده از HDMI به استفاده از DisplayPort روی مانیتور موجود تغییر داده اید، بررسی کنید که منبع ورودی تغییر کرده باشد. برخی از نمایشگرها به طور خودکار ورودی را تشخیص می دهند و تنظیمات را تغییر می دهند، اما تصور نکنید که این مورد است. هنگام بررسی تنظیمات ورودی در مانیتور، مطمئن شوید که ورودی DisplayPort صحیح انتخاب شده است، اگر بیش از یک ورودی موجود است.

اتصال کابل را بازنشانی کنید

کامپیوتر و مانیتور خود را خاموش کنید و کابل DisplayPort را جدا کنید. 30 ثانیه صبر کنید و کابل را دوباره وصل کنید، مطمئن شوید که صدای کلیک کانکتور قفل را هنگام وارد کردن کابل به پورت ها می شنوید. مانیتور خود را دوباره روشن کنید و کامپیوتر خود را بوت کنید. اگر این کار نمی کند و مانیتور یا کارت گرافیک شما دارای چندین پورت DisplayPort است، سعی کنید این فرآیند را با استفاده از پورت های مختلف تکرار کنید.

درایورهای مورد نیاز نمایشگر مانیتور را نصب کنید

برخی از مانیتورها قبل از فعال شدن برخی ویژگی‌ها نیاز به نصب درایورهای اضافی دارند. اگر هرگز درایورهای مانیتور خود را نصب نکرده اید، وب سایت سازنده را بررسی کنید تا ببینید آیا به آنها نیاز دارد یا خیر.

مرتبط:نحوه رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون سامسونگ

درایورهای آداپتور نمایشگر را به روز کنید یا دوباره نصب کنید

درایورهای کارت گرافیک نادرست، قدیمی یا خراب نیز می تواند باعث خطای «DisplayPort شناسایی نشد» شود. بررسی کنید که نسخه درایور مناسب برای آداپتور نمایشگر خود را نصب کرده اید و مطمئن شوید که به روز هستند. اگر خطا پس از به‌روزرسانی درایورهای آداپتور نمایشگر رخ داد، می‌توانید به نسخه قبلی برگردید.

 

نمایش سوسو زدن یا پاره شدن

صفحه نمایشی که از سوسو زدن تصادفی یا پاره شدن تصویر رنج می برد، به ویژه هنگام تماشای ویدیو یا بازی با وضوح بالا، می تواند نشانه ای از خرابی کابل DisplayPort باشد. یا حتی یک کابل بی کیفیت. درست مانند کابل‌های HDMI، کابل‌های DisplayPort همگی یکسان ساخته نمی‌شوند. اگرچه همیشه اینطور نیست، کابل های ارزان قیمت اغلب از قطعات ارزان قیمت ساخته می شوند و خرابی یا تخریب هر یک از آنها منجر به مشکلات نمایشگر می شود.

مرتبط:نحوه رفع مشکل سوسو زدن صفحه در ویندوز 10

یک کابل DisplayPort دیگر یا حتی یک کابل HDMI را امتحان کنید تا بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. همچنین اگر مانیتور و کارت گرافیک شما بیش از یک کابل دارد، ارزش آن را دارد که کابل مشکوک را در یک پورت DP متفاوت تست کنید.

اگر از مانیتور 120 هرتز یا 144 هرتز استفاده می کنید، می توانید نرخ تازه سازی نمایشگر را نیز کاهش دهید. اگر این مشکل را حل کرد، دوباره به مشکل کابل بی کیفیت اشاره می کند.

اگر سوسو زدن حتی پس از تعویض کابل ادامه داشت، ممکن است به جای آن مشکل درایور باشد. این بعید است، زیرا مشکلات درایور معمولاً باعث خطاهای ثابت‌تری می‌شوند، مانند از دست دادن سیگنال کامل که قبلاً بررسی کردیم.
برنامه ریزی پیش رو: انتخاب یک کابل DisplayPort خوب

با استفاده از کابل DisplayPort با کیفیت خوب می توان از چندین مشکلی که در اینجا به آنها اشاره می شود جلوگیری کرد. اگر به دنبال یک کابل جدید هستید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید هنگام خرید در نظر بگیرید.

کابل های DisplayPort سازگار با عقب هستند، بنابراین اگر مانیتور شما فقط از DP 1.2 پشتیبانی می کند، استفاده از کابل های دارای رتبه DP 1.4 مشکلی ندارد.
هنگام انتخاب کابل، بهتر است به سراغ کابلی بروید که حداقل برای نسخه DisplayPort که مانیتور و آداپتور نمایشگر شما پشتیبانی می کند رتبه بندی شده باشد.
همچنین باید به وضوحی که کابل پشتیبانی می کند و نرخ تازه سازی در وضوح های مختلف توجه کنید.
به نحوه ساخت کابل نگاه کنید. پوشش کابل بافته شده و تقویت شده، کانکتورهای با روکش طلا و پوسته های آلومینیومی همه نشانه های یک کابل DP با کیفیت هستند.

 

8 دیدگاه دربارهٔ «4 مشکل رایج DisplayPort و نحوه رفع آنها»

 1. سلام من دیسپلای پورت گرفتم و از مینی کیس به تلوزیون وصل کردم
  کار میکنه فقط وقتی کولر روشن خاموش میشه تلوزیون برای دو ثانيه تصویر میره
  به نظر شما مشکل کجاست از دیسپلای پورت هست یا چیز دیگه است
  البته با کابل vga مشکل ندارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید و ایمیل کنید نظر خودتان را

  1. سلام احتمالا مشکل مربوط ب پاور کامپیوتر و نوسانات برقی باشه ، مشکل خاصی نداره اما اگه میخواید رفع کنید پاور با کیفیت تری روی سیستم قرار بدید و از یک محافظ خوب برای برق کامپیوتر و مانیتور استفاده کنید

 2. سلام امین جان من یه لبتاب اچ پی دارم که فقط پورت دیسپلی و vga داره ، همیشه از دیسپلی برای وصل کردن به تلویزیون استفاده میکردم اما یهو از کار افتاد دیگه اصلا و ابدا تصویر رو تلویزیون نمیفته ولی پورت vga راحت وصل میشه به تلویزیون ، کارای زیادی ام کردم ولی درست نشد ، امکان داره پورت سخت افزاری خراب باشه؟ یا کارت گرافیک مشکل پیدا کرده باشه؟

 3. سلام داداش.من ی کابل اچ دی ام آی دارم
  کیسم رو ب تلوزیون سامسونگ ۴کی وصلش ک میکنم در تلوزیون خطای نات ساپورت رزولوشن میاد چیکارش کنم ب نظرت؟
  مشکلش از چیه؟ک

 4. سلام وقتتون بخیر. من یه مانیتور g7 Samsung دارم که با کابل dp به گرافیکم (amd 6700xt) وصله. چند وقت پیش مانیتور روشن بود و من یه ۲۰ دقیقه ای از پشت سیستم کنار رفتم و وقتی برگشتم و موس رو تکون دادم مانیتور روشن نشد که نشد. سیستم رو ریست کردم و جای کابل رو چندین بار از پشت مانیتور و گرافیک جا به جا کردم ولی مشکل برطرف نشد. بعد یه کابل hdmi داشتم که با اون اوکی شد. آخرین ورژن داریور گرافیک و درایور مانیتور هم نصب کردم ولی هنوز با کابل dp بالا نمیاد. فقط بار اول که این مشکل پیش آمد من از پشت مانیتور کابل رو کشیدم و به اون یکی سوکت زدم که تصویر اومد ولی چه اومدین… به اندازه ی ۵ سانت از هر طرف کوچک شده بود.بعدشم که این کار هارو کردم دیگه کلا با dp هیچی نشون نمی ده.

 5. سلام خسته نباشید من میخوام کیس به تلویزیون وصل کنم ولی وصل نمیشه پیام سیگنال وجود ندارد میزنه بعد کارت گرافیکم AMD RADEON 360 SERIES لطفا راهنمایی کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *