مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

5 علامت نشت خلاء (و هزینه تعمیر)

5 علامت نشت خلاء (و هزینه تعمیر) :یک وسیله نقلیه معمولی می تواند در طول عمر خود با تعدادی از مشکلات مکانیکی مواجه شود که برخی از آنها نسبت به سایرین ماهیت شدیدتری دارند. درک چگونگی تشخیص و ترمیم چنین مسائلی می تواند به عنوان تفاوت بین یک سکسکه جزئی و ناامیدی قابل توجه باشد.

5 علامت نشت خلاء (و هزینه تعمیر)

یکی از رایج‌ترین مسائل مکانیکی که اغلب اشتباه گرفته می‌شود، نشت استاندارد خلاء است. بسته به شدت آن، نشت خلاء می تواند با مجموعه ای از علائم اضافی همراه باشد. متأسفانه، تعدادی از این علائم می تواند برای رانندگی کلی خودرو مضر باشد.

اولین گام برای اصلاح نشتی خلاء وسیله نقلیه، شناخت هر تعداد از علائم ذکر شده در بالا است. پس از شناسایی مشکل در دست، تعمیر مناسب می تواند آغاز شود، در نتیجه روند بازگرداندن وسیله نقلیه شما به سرویس تسریع می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم مختلف نشت خلاء و همچنین نحوه رفع چنین مشکلاتی در صورت مواجهه با آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

علائم نشت خلاء

نشتی خلاء به راحتی به عنوان ورود ناخواسته هوای غیرمنتظره به ورودی موتور از طریق یک یا چند شیلنگ، واشر یا جزء آسیب دیده توصیف می شود.

این هوای بدون اندازه گیری مشکل ساز است، زیرا تمایل دارد نسبت هوا به سوخت از پیش تعیین شده موتور را به هم بزند و در نتیجه مانع احتراق شود. با این حال، برای درک بهتر عواقب نشت خلاء، ابتدا باید با اصل خلاء موتور به طور کلی آشنا شد.

علائم نشت خلاء

خلاء یا فشار منفی در داخل یک موتور ایجاد می شود، زیرا هر پیستون پس از احتراق به سمت پایین حرکت می کند، در طول کورس مکش. این اساسا یک مکش ایجاد می کند که هوای ورودی را از طریق دریچه های ورودی باز به داخل هر سیلندر می کشد.

مقدار هوای وارد شده به هر سیلندر توسط بدنه دریچه گاز موتور اندازه گیری می شود. این جزء دارای پروانه ای است که با توجه به نیازهای سیستم باز و بسته می شود و در نتیجه میزان هوای موجود برای احتراق را افزایش یا کاهش می دهد.

با این حال، زمانی که یک سیستم ورودی در پایین دست بدنه دریچه گاز نشت می کند، کارایی این اندازه گیری منتفی می شود و به هوای بدون اندازه گیری اجازه ورود به خود مجرای ورودی را می دهد. این به نوبه خود، نسبت هوا به سوخت از پیش تعیین شده موتور را مختل می کند، که تمایل به ایجاد مجموعه ای از علائم مرتبط با رانندگی را دارد.

آن شبیه چه صدایی است؟

در موارد خاص، یک نشت خلاء واقعاً شنیده می شود و در نتیجه روند تشخیص را تسریع می کند. با این حال، به عنوان یک قاعده کلی، مکان یابی نشت های قابل توجه در این روش بسیار آسان تر از نشت هایی با شدت نسبی جزئی است.

نشت خلاء اغلب صدای سوت یا خش خش خفیفی را ایجاد می کند، دقیقاً شبیه صدایی که هنگام کار کردن با وکیوم مغازه در محله های محدود شنیده می شود.

اگرچه به طور کلی تعیین محل این صدا دشوار است، بسیاری از مکانیک ها با چرخاندن گوش خود به محفظه موتور خودرو، در حالی که به آرامی از یک سمت موتور به سمت دیگر حرکت می کنند، شانس موفقیت خود را افزایش می دهند.

در اینجا مثالی از صدای نشت خلاء آمده است:

علائم نشت خلاء

نشت خلاء می تواند با طیف وسیعی از علائم همراه باشد. برخی از این علائم برای رانندگی کلی وسیله نقلیه مضر هستند، در حالی که برخی دیگر ماهیت سطحی تر دارند.

با این وجود، تشخیص بسیاری از علائم مرتبط با نشت خلاء می تواند هنگام تلاش برای رفع مشکل در دست، بسیار مفید باشد. در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با نشتی خلاء موتور آورده شده است.

شماره 1 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

تقریباً در همه موارد، نشتی خلاء یک چراغ چک موتور همراه را راه‌اندازی می‌کند. ظاهر این چراغ چک موتور نشان می دهد که یک کد عیب تشخیصی در پاسخ به یک یا چند مشکل عملیاتی ذخیره شده است.

در مورد نشتی خلاء، PCM/ECM موتور مشخص کرده است که تریم سوخت موتور در جهت مثبت یا نازک حرکت کرده است. P0171 و P0174 دو کد مشکل رایج مربوط به نشت خلاء هستند.

شماره 2 – بیکاری نامنظم

نشتی خلاء اغلب باعث می‌شود که موتور به‌طور نامنظم کار کند، که اغلب به صورت دور آرام بالاتر از حالت عادی مشاهده می‌شود. علاوه بر این، سرعت سنج یک وسیله نقلیه نیز ممکن است در حالت بیکار نوسان داشته باشد و بین 300-400 دور در دقیقه متفاوت باشد.

به مدت چند ثانیه

در اکثر موارد، این علامت خاص زمانی که یک نشت شدید خلاء وجود دارد، بیشتر شایع است.

شماره 3 – تردید یا توقف

توقف موتور

در بدترین موارد، نشتی خلاء می‌تواند واقعاً موتور را دچار تردید یا از کار افتادن کامل کند. این به دلیل این واقعیت است که هر زمان که هوای اندازه‌گیری نشده وارد مجرای ورودی شود، نسبت هوا به سوخت از پیش تعیین‌شده موتور به خطر می‌افتد.

متأسفانه، این علامت نه تنها خطرناک است، بلکه به طور بالقوه نیز خطرناک است، بسته به شرایطی که در آن استال رخ می دهد.

شماره 4 – عملکرد ناهموار موتور

خارج از تردید یا توقف، یک نشتی قابل توجه خلاء نیز می تواند باعث از کار افتادن یا خرابی موتور شود.

این نیز به این دلیل است که هوای بدون اندازه گیری وارد منیفولد ورودی موتور می شود و در نتیجه بر نسبت هوا به سوخت از پیش تعیین شده خودرو تأثیر منفی می گذارد. این تقریباً به طور انحصاری به شکل یک وضعیت لاغری قابل توجه ظاهر می شود.

شماره 5 – صداهای عجیب موتور

صدای تق تق

نشت وکیوم اغلب با صدای جیغ، سوت یا خش خش عجیب همراه است. این صدا زمانی ایجاد می شود که هوا از میان شکاف های کوچک در واشر ورودی موتور یا شیلنگ های خلاء کشیده می شود.

خوشبختانه، این علامت اغلب هنگام تلاش برای تعیین محل نشتی خلاء مورد نظر ارزشمند است. می توان به سادگی به منبع این سوت یا خش خش گوش داد تا نشتی در قسمت خاصی از محفظه موتور وسیله نقلیه را جدا کند.

علل رایج نشت خلاء

نشت خلاء موتور می تواند ناشی از تعدادی از عوامل زمینه ای باشد که برخی از آنها ماهیتی بسیار شدیدتر از سایرین دارند. درک دقیق این مسائل اساسی هنگام تلاش برای انجام هر گونه تعمیرات ضروری ارزش بی نظیری دارد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل نشتی خلاء موتور آورده شده است.

شماره 1 – شیلنگ های خلاء پوسیده خشک

شیلنگ خلاء آسیب دیده پوسیده

شیلنگ های خلاء پوسیده خشک یکی از رایج ترین منابع نشت خلاء موتور هستند. با گذشت زمان، این شیلنگ ها خشک و شکننده می شوند که عمدتاً به دلیل قرار گرفتن مداوم در معرض گرما و لرزش است.

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از جک طبقه مانند یک حرفه ای (گام به گام)

در نهایت، ترک‌های مویی شروع به ایجاد می‌کنند، که همگی می‌توانند هوای بدون اندازه‌گیری را به منیفولد ورودی موتور برسانند.

هزینه تعمیر: 50 تا 150 دلار

شماره 2 – شلنگ ورودی آسیب دیده

اکثر خودروها دارای شیلنگ ورودی پلاستیکی هستند که محفظه فیلتر هوا را به بدنه دریچه گاز موتور متصل می کند. متأسفانه، این لوله ها با گذشت زمان شکننده می شوند، زیرا در معرض حرارت دائمی قرار می گیرند.

این لوله های ورودی نیز معمولاً در هنگام تعویض عنصر فیلتر هوا دچار اختلال می شوند. تنها راه برای رفع چنین مشکلاتی تعویض شلنگ آسیب دیده مورد نظر است.

شماره 3 – واشر منیفولد ورودی نشتی

علائم نشت منیفولد ورودی

با گذشت زمان و افزایش سن، منیفولد ورودی موتور ممکن است به خطر بیفتد. هنگامی که این اتفاق می افتد، هوای بیرون از زیر کاپوت وسیله نقلیه به داخل منیفولد ورودی موتور کشیده می شود، بدون توجه به اندازه گیری.

این وضعیت یک یا هر دو کناره موتور را ایجاد می کند و در نتیجه بر قابلیت رانندگی خودرو تأثیر می گذارد. متأسفانه، تعمیر همیشه آسان و ارزان نیست.

شماره 4 – منیفولد ورودی ترک خورده

در موارد نادر، منیفولد ورودی موتور در واقع می‌تواند ترک بخورد و به هوا اجازه می‌دهد آزادانه در هر دریچه ورودی باز جریان یابد. این اغلب در نتیجه گرمای بیش از حد موتور رخ می دهد، اگرچه یک منیفولد ورودی نیز می تواند به دلیل روش های ریخته گری پایین تر از کار بیفتد.

هنگامی که چنین شکستی رخ می دهد، جایگزینی اغلب گران است، و همچنین بسیار زمان بر است.

شماره 5 – دریچه EGR گیر کرده است

علائم بد دریچه EGR

سوپاپ EGR بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آلایندگی خودرو است. این سوپاپ به گازهای خروجی اجازه می دهد تا برای احتراق بیشتر به منیفولد ورودی موتور وارد شوند. با این حال، این معرفی مجدد گازهای خروجی تنها در زمان های مشخص انجام می شود.

اگر دریچه EGR به دلیل رسوب کربنی گیر کند، یک نشتی خلاء ایجاد می شود که اجازه می دهد گازهای خروجی نادرست وارد ورودی شوند.

شماره 6 – دیافراگم تقویت کننده ترمز نشتی

اکثریت قریب به اتفاق بوسترهای ترمز خودرو از طریق یک یا چند خط خلاء به منیفولد ورودی موتور متصل می شوند. یک دیافراگم در این مجموعه از یک خلاء ورودی برای ارائه کمک ترمز، همانطور که مشخص شده است، استفاده می کند.

با این حال، هر گونه پارگی در این دیافراگم باعث نشت خلاء قابل توجهی می شود. ترمزهای کمکی یک وسیله نقلیه نیز در معرض خطر قرار می گیرند که منجر به وضعیت خطرناکی می شود.

 

شماره 7 – دریچه یا شیلنگ PCV در معرض خطر

شیر PCV

سوپاپ PCV خودرو (تهویه مثبت میل لنگ) گازهای اضافی حاصل از احتراق را از میل لنگ موتور خارج می کند و آنها را برای احتراق بیشتر به داخل ورودی موتور وارد می کند.

با این حال، این شیرها یا شیلنگ‌های همراه آن‌ها با افزایش سن از کار می‌افتند و نشت خلاء قابل توجهی ایجاد می‌کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، جایگزینی ضروری است.

آیا رانندگی با نشتی خلاء اشکالی ندارد؟

رانندگی با وسیله نقلیه ای با نشتی خلاء آشکار، بدون فاصله بیشتر از حد ضروری، بهترین روش در نظر گرفته می شود.

در یک «بهترین جدر این سناریو، رانندگی با یک وسیله نقلیه با نشتی خلاء مشخص می‌تواند تعدادی از مسائل مرتبط با قابلیت رانندگی مانند بی‌حرکتی نامنظم، کاهش عملکرد و حتی توقف را ایجاد کند. با این حال، “بدترین حالت” بسیار وحشتناک تر است.

اگر موتور برای مدت زمان طولانی با نشت شدید خلاء کار کند، ممکن است آسیب ببیند. این به این دلیل است که نسبت هوا به سوخت ناچیز، ناشی از نشت خلاء می‌تواند گرما را در محفظه‌های احتراق موتور افزایش دهد. به این ترتیب، آسیب به پیستون های موتور و دریچه های اگزوز اغلب منجر می شود.

بیشتر بخوانید: 14 دلیل کاهش سرعت هنگام ترمز گیری

در هر صورت، منبع نشت خلاء خاص باید در اسرع وقت تشخیص داده شود و اصلاح شود. این امر احتمال آسیب ناشی از موتور را تا حد زیادی کاهش می دهد.

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، در اولین فرصت موجود با یک مرکز خدمات مورد اعتماد قرار ملاقات بگذارید.

آیا می توانم نشت خلاء را خودم برطرف کنم؟

شما در واقع می توانید نشت خلاء را خودتان برطرف کنید. با این حال، انجام این کار مستلزم یافتن منبع نشت خود است. این روش به تنهایی می تواند بسیار پیچیده باشد، بسته به شدت نشت مورد نظر. هنگامی که منبع نشتی خلاء موتور کشف شد، می توان طرحی برای تعمیر مناسب تهیه کرد.

به طور طبیعی، تعمیر برخی از نشتی‌های خلاء دشوارتر از سایرین است. این از این واقعیت ناشی می شود که منبع نشتی خلاء می تواند از یک شلنگ پوسیده خشک تا یک واشر ورودی آسیب دیده باشد. در حالی که اولین مورد از این مشکلات را می توان در چند دقیقه تعمیر کرد، دومی اغلب ساعت ها طول می کشد و بسیار بیشتر درگیر است.

بیشتر بخوانید: خرابی سنسور ضربه زدن کد P032 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *