مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی :همانطور که اکثر رانندگان به خوبی می‌دانند، لاستیک‌های وسایل نقلیه ما نقشی اساسی در حفظ کشش با جاده‌هایی که در آن سفر می‌کنیم بازی می‌کنند. لاستیک‌های ما گشتاور را به هر سطحی منتقل می‌کنند، در حالی که از لغزش یا لغزش نابهنگام که می‌تواند بسیار خطرناک باشد نیز جلوگیری می‌کند.

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

متأسفانه لاستیک ها با گذشت زمان فرسوده می شوند و ما را مجبور به خرید جایگزین های مناسب با ساختار مشابه می کند. با این حال، تحت شرایط خاص، لاستیک های یک وسیله نقلیه ممکن است به طور نامنظم فرسوده شوند، در نتیجه نیاز به تعویض نهایی را تسریع می کنند.

یکی از رایج‌ترین شکل‌های سایش ناهموار لاستیک، آن چیزی است که در امتداد لبه بیرونی آج تایر ظاهر می‌شود. فرسودگی لاستیک لبه بیرونی (مانند ساییدگی لاستیک لبه داخلی) نه تنها مشکل ساز است، بلکه بسیار تشدید کننده و پرهزینه نیز است. از این گذشته، هیچ کس نمی خواهد مجموعه ای از لاستیک ها را سریعتر از حد ضروری محکوم کند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف ساییدگی تایرهای بیرونی و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مسائلی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

چه چیزی باعث ساییدگی لاستیک بیرونی می شود؟

ساییدگی لاستیک بیرونی می تواند ناشی از تعدادی متغیر باشد که همه آنها نیازمند توجه ویژه هستند. درک هر یک از منابع بالقوه ساییدگی لاستیک های بیرونی می تواند در هنگام تلاش برای اصلاح وضعیت موجود ارزشمند باشد.

بیشتر بخوانید: خرابی سنسور ضربه زدن کد P032 

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل ساییدگی تایرهای بیرونی آورده شده است.

شماره 1 – سایش کمتر از تورم

رانندگی با لاستیک پنچر شده

یک لاستیک کم باد شده شروع به سایش سریع در امتداد لبه‌های بیرونی آج خود می‌کند، در یک ترتیب نسبتاً کوتاه. این به دلیل این واقعیت است که “شانه” بیرونی آج تایر تحت فشار اضافی در حالت کم باد قرار می گیرد.

به همین ترتیب، لبه داخلی لاستیک کم باد شده نیز معمولاً نشانه‌هایی از سایش شتاب را نشان می‌دهد. این وضعیت را می توان با باد کردن مناسب تایرها تا فشار مشخص شده توسط سازنده خودرو اصلاح کرد.

شماره 2 – کمبر جلویی بسیار مثبت

اندازه‌گیری کمبر، شیب لاستیک‌های خودرو را به سمت داخل/خارج در مقایسه با محور عمودی توصیف می‌کند. کمبر بیش از حد از هر نوع می تواند منجر به سایش نامنظم لاستیک شود. این اغلب به عنوان سایش زودرس لبه داخلی/خارجی تایر مشاهده می شود.

در مورد ساییدگی قابل توجه لاستیک لبه بیرونی، اغلب کامبر بسیار مثبت مقصر است. در بسیاری از موارد، این وضعیت با یک تراز ساده قابل اصلاح است. با این حال، ممکن است کسی بخواهد تایرهای خود را نیز بچرخاند تا هر گونه سایش نامنظم را در طول زمان یکنواخت کند.

شماره 3 – تنظیم نادرست انگشت پا

انگشت پا چیست

اندازه گیری انگشتان پا، زاویه لاستیک های جلو یا عقب خودرو را به سمت داخل/خارج مشخص می کند، همانطور که در یک محور افقی مشاهده می شود. تنظیم نادرست انگشت پا می تواند منجر به مشکلات متعددی شود، از جمله فرسودگی نامنظم یا تند لاستیک. در بسیاری از موارد، این سایش اغلب در امتداد لبه لاستیک مشاهده می شود.

برای اصلاح این وضعیت، یک وسیله نقلیه باید توسط پرسنل واجد شرایط تراز شود تا از سایش بیشتر جلوگیری شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود تایرهای خودروی آسیب‌دیده را بچرخانید، با این فرض که لاستیک‌های خودرو تا حد تعویض فرسوده نشده‌اند.

اگر یک انگشت نادرست به عنوان منبع ساییدگی نامنظم لاستیک جدا شده باشد، ممکن است کسی بخواهد قسمت جلوی خودرو خود را برای علائم فرسودگی بررسی کند.

شماره 4 – سایش اجزای سیستم تعلیق

علائم ضربه گیر بد

در موارد خاص، اجزای سیستم تعلیق فرسوده نیز می‌توانند باعث سایش بیش از حد لاستیک‌های خودرو در لبه‌های آج شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، سایش مربوط به سیستم تعلیق معمولاً به صورت حجامت یا اسکالوپ در الگوی آج لاستیک مشاهده می شود. این نوع سایش اغلب باعث می شود تا لاستیک به گونه ای به نظر برسد که گویی آج آن در حال کنده شدن در یک الگوی تنظیم شده است.

بیشتر بخوانید: آیا خودروهای برقی مبدل کاتالیزوری دارند؟

اگرچه سایش این نوع روی اکثر لاستیک ها به طور کامل تأثیر می گذارد، اغلب ابتدا در امتداد لبه بیرونی الگوی آج لاستیک قابل توجه می شود. رفع سایش از این نوع معمولاً نیاز به تعویض هر گونه اجزای سیستم تعلیق فرسوده یا آسیب‌دیده مانند ضربه‌گیرها و پایه‌های خودرو دارد.

شماره 5 – آسیب جزء

سایش نامنظم لاستیک از هر نوعی می تواند در اثر آسیب به یک یا چند بخش از فرمان یا سیستم تعلیق مهم خودرو ایجاد شود. این آسیب اغلب در اثر برخورد بدون توجه به شدت ایجاد می شود.

حتی ضربه زدن به حاشیه با سرعت می تواند در شرایط خاص آسیب قابل توجهی به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو وارد کند.

آسیب به فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودرو همچنین می‌تواند ناشی از یدک‌کشیدن وزن بیش از حد روی تریلر، رانندگی معمولی خارج از جاده یا نصب نادرست قبلی قطعات جلویی باشد.

بدون توجه به علت، هر گونه قطعات فرمان و/یا سیستم تعلیق آسیب دیده باید تعویض شوند قبل از اینکه لاستیک به حالت عادی بازگردد. علاوه بر این، هنگام جایگزینی اجزای این نوع، ممکن است تراز جلویی نیز لازم باشد.

آیا رانندگی با ساییدگی غیرعادی لاستیک لبه بیرونی ایمن است؟

سایش بیرونی تایر

اینکه آیا رانندگی با یک یا چند لاستیک که سایش لبه بیرونی را نشان می دهند ایمن است یا نه، تا حد زیادی به شدت خود سایش بستگی دارد.

اگر چنین سایش نامنظمی به تازگی شروع شده باشد، و از نظر ظاهری نسبتاً جزئی باشد، اغلب می توان چنین لاستیکی را با چرخاندن آن به محل انتهای چرخ دیگری نجات داد. البته علت اصلی این سایش غیرطبیعی نیز باید اصلاح شود.

بیشتر بخوانید: 5 علت لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

از سوی دیگر، هر لاستیکی که ساختار آن به دلیل سایش غیرعادی به خطر افتاده است، باید بدون تردید دور انداخته شود. این شامل آنهایی است که سایش لبه بیرونی قابل توجهی را نشان می دهند. اگر لاستیک ثانویه (لاستیک بدون آج ساختاری) یا مواد تسمه‌بندی نمایان شد، استفاده از این تایر باید فوراً متوقف شود.

5 علت ساییدگی لاستیک بیرونی

لاستیک هایی که ساییدگی نامنظم دارند می توانند در معرض خطر باد کردن باشند که به نوبه خود می تواند باعث خرابی شود. این امر مخصوصاً در مورد هر لاستیک با سیم یا مواد تسمه به وضوح قابل مشاهده است.

رانندگی با لاستیک در این حالت می تواند بسیار خطرناک باشد و به طور قابل توجهی احتمال آسیب دیدگی فرد را در تصادف افزایش می دهد. بنابراین، بازرسی دوره ای لاستیک از بالاترین اهمیت برخوردار است و حتی در موارد خاص می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

اگر شک دارید، همیشه بهتر است به جای به خطر انداختن ایمنی خود یا خانواده خود، استفاده از یک لاستیک خاص را متوقف کنید. اگرچه لاستیک‌ها می‌توانند نسبتاً گران باشند، اما ارزش هر پنی را دارند وقتی که زندگی یک نفر در خطر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *