مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

5 علت لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

علت  لاستیک سابی تایر خودرو :همانطور که هر راننده ای می داند، لاستیک ها بسیار گران هستند و اغلب تا 1000 دلار برای هر مجموعه قیمت دارند. به همین دلیل، بیشتر تلاش می‌کنند تا عمر مفید لاستیک‌های خود را افزایش دهند و از این طریق بازده سرمایه‌گذاری خود را به حداکثر برسانند.

5 علت  لاستیک سابی تایر خودرو (و نحوه جلوگیری از آن)

با این حال، فرسودگی نامنظم لاستیک‌ها گاهی اتفاق می‌افتد و باعث می‌شود لاستیک‌های ما سریع‌تر از آنچه انتظار داشتیم خراب شوند. سایش تایرهای این نوع نیز به دلایل دیگری مشکل ساز است که بسیاری از آنها به کاهش قابل توجه کیفیت سواری مربوط می شود.

یکی از این شکل‌های سایش نامنظم لاستیک سابی  است که خود را به‌عنوان صدف لاستیک با اهداف «ظرف‌مانند» نشان می‌دهد. فرسودگی لاستیک از این نوع می تواند مشکل ساز باشد و بسیاری از افراد را در وهله اول دلیل دقیق چنین سایشی را زیر سوال ببرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد علل مختلف لاستیک سابی  تایر و همچنین نحوه رسیدگی به نگرانی های مربوط به لاستیک سابی  تایر از این نوع، ادامه مطلب را بخوانید.

لاستیک سابی  تایر چیست؟

لاستیک سابی  تایر نوعی ساییدگی نامنظم لاستیک است که به صورت آج گوشه دار یا ظروف ظاهر می شود. در اکثر موارد، این لاستیک سابی  به یک ناحیه از آج محدود نمی شود، بلکه در سراسر محیط بیرونی تایر به طور کلی ادامه می یابد.

لاستیک سابی  یکی از رایج ترین اشکال سایش نامنظم لاستیک است که سالانه در هزاران وسیله نقلیه رخ می دهد. از اتومبیل گرفته تا موتور سیکلت، تقریباً همه وسایل نقلیه مستعد سایش نامنظم لاستیک هستند.

تنها بارزترین عامل کمک کننده به این شکل از سایش نامنظم لاستیک، خستگی مکانیکی است. با این حال، مشخص کردن منبع دقیق این خستگی مکانیکی اغلب می‌تواند تا حدودی پیچیده‌تر باشد.

متأسفانه موضوع لاستیک سابی  تایر بدون دخالت مکانیکی به راحتی حل نمی شود و در بسیاری از موارد آسیب واقعی قبلاً وارد شده است. در نتیجه، تعداد قابل توجهی از تایرهای مناسب به دلیل لاستیک سابی  قابل توجه، سالانه از سرویس خارج می شوند.

آیا لاستیک سابی  تایر خطرناک است؟

رانندگی با لاستیک هایی که به شدت کاسه هستند، در واقع می تواند بسیار خطرناک باشد. این به دلیل این واقعیت است که آج کاپ شده به همان شکلی که آج دارای سایش معمولی است به جاده نمی‌چسبد. به بیان ساده، تماس آج با روسازی هنگام لاستیک سابی  کاهش می یابد و در نتیجه کشش خودرو را به خطر می اندازد.

بیشتر بدانید: نشانه های خرابی محور CV (نیم شفت)

این کاهش کشش با آنچه که در اثر سایر انواع ساییدگی نامنظم تایرها، مانند سایش داخل تایر یا سایش خارج از لاستیک ایجاد می‌شود، تفاوتی ندارد و در هنگام رانندگی در شرایط نرم و لطیف بیشتر مشهود است. این یک خطر قابل توجه است که در نهایت می تواند منجر به افزایش احتمال تصادف شود.

در هر صورت لاستیک هایی که به شدت کاپ شده اند باید در اسرع وقت از سرویس خارج شده و دور انداخته شوند. علاوه بر این، علت اصلی لاستیک سابی  تایر باید تشخیص داده و تعمیر شود تا از موارد بعدی سایش نامنظم تایر جلوگیری شود. امتناع از انجام چنین اقداماتی می تواند امنیت شما و دیگران در جاده را به خطر بیندازد.

لاستیک های کاپ دار چه صدایی دارند؟

تایرهای آفرود کاپ شده

لاستیک‌های کاپ دار معمولاً در هنگام حرکت در جاده، صدای زمزمه نسبتاً بلندی ایجاد می‌کنند. از بسیاری جهات، با صدای بلبرینگ چرخ بد قابل مقایسه است.

با این حال، در مورد لاستیک های کاپ شده، این صدا هنگام هدایت در یک جهت خاص یا جهت دیگر تغییر قابل توجهی نمی کند. نکته دیگر این است که این صدا در مورد تایرهای تمام زمینی یا گلی بسیار واضح تر است.

همانطور که لاستیک سابی  تایر پیشرفت می کند، این صدا فقط به برجسته تر شدن ادامه می دهد و در نهایت در طبیعت بسیار قابل توجه می شود. متأسفانه، تنها راه برای کاهش این صدا، تعویض لاستیک‌های فرسوده نامنظم خودرویتان است.

چه چیزی باعث لاستیک سابی  تایر می شود؟

لاستیک سابی  تایر می تواند به دلیل تعدادی از شرایط زمینه ای ایجاد شود که هر کدام از نظر فراوانی و شدت متفاوت است. شناخت و درک هر یک از این علل ریشه ای در هنگام تلاش برای اصلاح مسائل مربوط به آج از این نوع اهمیت دارد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل لاستیک سابی  تایر آورده شده است.

شماره 1 – عدم چرخش منظم تایرها

چرخش لاستیک

لاستیک ها به سادگی فرسوده نمی شوند، و در نتیجه، چرخش منظم لاستیک (به طور ایده آل هر 6000 مایل یا شش ماه) برای اکثر وسایل نقلیه توصیه می شود. هنگامی که این توصیه رعایت نشود، ساییدگی ناهموار آج، لاستیک سابی ، اسکالوپ شدن و لکه های طاسی می تواند نتیجه آن باشد.

در حالی که چرخش لاستیک برای هر وسیله نقلیه مهم است، کامیون‌ها و وانت‌های باری به ویژه زمانی که از برنامه چرخش لاستیک پیروی نمی‌کنند، مستعد لاستیک سابی  هستند.

به طور معمول، زنجیر چرخ مانند Les Schwab و Discount Tire در صورتی که تایرهای خود را از طریق آنها خریداری کرده باشید، چرخش لاستیک را به صورت رایگان ارائه می دهند. همچنین، بسیاری از مکان های تعویض روغن (و برخی از نمایندگی ها) با خرید تعویض روغن، چرخش لاستیک را به صورت رایگان ارائه می دهند. واقعاً هیچ بهانه ای برای چرخاندن لاستیک های خود وجود ندارد.

شماره 2 – اجزای سیستم تعلیق فرسوده یا آسیب دیده

شوک بد علائم جذب کننده

یکی از شایع‌ترین دلایل لاستیک سابی  تایر مربوط به فرسودگی شدید اجزای سیستم تعلیق است.

تکان‌ها و پایه‌های خودرو لرزش جاده را کاهش می‌دهند و از بالا و پایین رفتن نامنظم لاستیک‌های وسیله نقلیه ما بر روی سطح جاده جلوگیری می‌کنند. هنگامی که هر یک از این اجزا به خطر بیفتد، لاستیک سابی  آج اغلب مدت کوتاهی پس از آن رخ می دهد.

شماره 3 – وضعیت خارج از تعادل

علائم نامتعادل لاستیک

تمام چرخ ها و لاستیک ها دارای نقاط سنگین طبیعی هستند که باید متعادل شوند تا سواری نرمی داشته باشند. در طول عمر لاستیک، این فرآیند باید هر از چند گاهی تکرار شود و در نتیجه پایداری لاستیک افزایش یابد.

با این حال، اگر اجازه داده شود تایر به شدت از تعادل خارج شود، اغلب فرسودگی نامنظم ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، زمانی که لاستیک نامتعادل از روی جاده عبور می کند، سایش نوع لاستیک سابی ی به وجود می آید.

شماره 4 – لاستیک ها خارج از گرد

سایش ناهموار لاستیک

در موارد خاص، لاستیک دارای فرسودگی بیش از حد است. این اساساً به این معنی است که یک لاستیک از دور خارج شده است و باعث ایجاد جهش یا لرزش قابل توجه در هنگام حرکت در جاده می شود.

این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که یک لاستیک تسمه ساختاری خود را جابجا کرده باشد، یا زمانی که یک لاستیک از ساختار پایین‌تری برخوردار است. در بیشتر موارد، این بی نظمی ها تنها با گذشت زمان شدیدتر می شوند و در نهایت منجر به لاستیک سابی  می شوند.

شماره 5 – تراز ضعیف

سایش ناهموار لاستیک

تراز نادرست انتهای جلو نیز می تواند منشأ انحنای قابل توجه لاستیک باشد. سیستم تعلیق و فرمان جلوی خودروی استاندارد دارای سه تنظیم جداگانه است (کاستر، کامبر و پنجه) که هر کدام در صورت خارج از مشخصات ممکن است مشکلاتی را ایجاد کنند.

در شدیدترین موارد، سایش نامنظم تایر تقریباً تضمین شده است.

بیشتر بدانید: باتری خودرو – سولفاته شدن و پیشگیری چیست؟

آیا تایر کاپ شده را می توان تعمیر کرد؟

اینکه لاستیک‌های کاپ‌دار قابل تعمیر هستند یا نه، تا حد زیادی یک موضوع موردی است. اگر به اندازه کافی زود گیر بیفتد، لاستیک سابی  را می توان با متعادل کردن و چرخاندن صحیح لاستیک های خودرو به حداقل رساند، در نتیجه هر تایر آسیب دیده را در مکان متفاوتی از انتهای چرخ قرار داد.

علاوه بر این، علت دقیق لاستیک سابی  تایر شما باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار از ساییدگی لاستیک های تازه چرخانده شما جلوگیری می کند.

با این حال، برخی از لاستیک ها ممکن است فراتر از نقطه نجات باشند. این مورد زمانی است که لاستیک سابی  در مدت زمان طولانی اتفاق افتاده باشد و باعث ایجاد اختلاف زیادی در سایش آج شود.

در مواردی مانند این، اغلب بهتر است پس از تعمیر هر گونه مشکل مکانیکی اساسی، با نصب لاستیک های جدید از نو شروع کنید.

لاستیک سابی  تایر در مقابل پر کردن

پر کردن تایر

اصطلاحات “لاستیک سابی ” و “پر کردن” معمولاً هنگام توصیف ساییدگی نامنظم لاستیک به جای یکدیگر استفاده می شوند. اما این دو شرط یکی نیستند.

لاستیک سابی  یک ظروف آشکار یا کنده شدن آج لاستیک را توصیف می کند، در حالی که پر کردن به یک الگوی سایش مورب از بلوک های آج منفرد اشاره دارد.

حالت دوم باعث می شود که آج لاستیک به میزان قابل توجهی بیشتر در یک لبه بلوک آج ساییده شود، در حالی که لبه دیگر یک بلوک آج خاص برجسته و وارونه می شود. این یک الگوی پله پله در سراسر آج تایر ایجاد می کند که اغلب ناشی از مشکلات مربوط به تراز است.

جلوگیری از لاستیک سابی

شاید بهتر است از طریق تعمیر و نگهداری منظم و پیشگیرانه وسیله نقلیه از لاستیک سابی  تایر جلوگیری شود. این شامل چرخاندن و متعادل کردن لاستیک‌های خودرویتان به‌طور منظم است، علاوه بر این که هر زمان که لاستیک‌های خودروتان تعویض می‌شوند، هم‌ترازی انجام می‌شود.

این مراحل به تنهایی باعث کاهش برجسته ساییدگی نامنظم تایر به طور کلی، از جمله لاستیک سابی  می شود.

همچنین توصیه می شود که فرمان و اجزای سیستم تعلیق خودروی خود را در فواصل زمانی منظم توسط یک متخصص آموزش دیده بازرسی کنید. تمام قطعاتی که معیوب، آسیب دیده یا بیش از حد فرسوده شده اند باید تعویض شوند.

این به نوبه خود از آسیب غیر ضروری به لاستیک خودرو جلوگیری می کند و در نتیجه باعث صرفه جویی در زمان و هزینه رانندگان می شود.

بیشتر بدانید: خرابی سیستم تهیه خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *