مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

5 نشانه برای تعویض دسته  فرسوده موتور

5 نشانه برای تعویض دسته  فرسوده موتور:هدف اصلی دسته  موتور، محکم کردن موتور در ماشین آلات و جذب هرگونه ضربه و ارتعاش در هنگام کار ماشین است. دسته ‌های موتور و دسته ‌های ضد لرزش برای جلوگیری از آسیب به موتور و بهبود راحتی اپراتور (در صورت لزوم) ضروری هستند.

5 نشانه برای تعویض دسته  فرسوده موتور

اما وقتی دسته  موتور نیاز به تعویض دارند چه اتفاقی می افتد؟ و آیا علائم فرسودگی دسته  موتور را می دانید؟ ما در این پست به هر دوی این سوالات پاسخ می دهیم.

چگونه بفهمیم که دسته ‌های موتور نیاز به تعویض دارند

آگاهی از این علائم مربوط به دسته  موتور آسیب دیده/سایه به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که چه زمانی نیاز به تعویض دارند:

1. افزایش ارتعاشات

یکی از رایج ترین علائم دسته  موتور افزایش لرزش هنگام استفاده از وسیله نقلیه شما است. اگر موتور خود را روشن کردید و متوجه شدید که صدای آن بیشتر از حد معمول است و می توانید لرزش های بیشتری نسبت به معمول احساس کنید، این نشانه کلیدی از فرسوده بودن دسته  موتور است که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد. اگر دسته  موتور آسیب ببیند، خاصیت ضد لرزش آن ضعیف می شود. افزایش ارتعاشات منجر به تولید صدایی بیشتر از حد معمول در موتور می شود – چیزی که اگر برای مدت طولانی ادامه پیدا کند می تواند به شدت به موتور آسیب برساند.

بیشتر بخوانید: وزن باتری خودرو چقدر است؟ (20 مثال در دنیای واقعی)

2. استارت راکی

به محض راه‌اندازی دستگاه، ممکن است متوجه خروش شدیدی شوید که به نظر سالم نمی‌آید. این یکی دیگر از رایج ترین علائم ساییدگی دسته  موتور است. این لغزش اغلب در یک ارتعاش ثابت ثابت می‌شود، اما ممکن است هنگام خاموش کردن احتراق نیز دچار رکود شوید.

3. Bumpier Ride

دسته  موتوری که نیاز به تعویض دارد، اغلب هنگام تعویض دنده در گیربکس متصل می تواند باعث تکان شود. این تکان یا ضربه می تواند در هنگام حرکت با سرعت های بیشتر به دلیل کار بیشتر موتور نیز قابل توجه باشد. اگر دستگاه شما مثل همیشه صاف نیست، اغلب ممکن است به دلیل آسیب دیدن دسته  موتور باشد.

4. صداهای ضربه

صدای دسته  موتور محصول جانبی خرابی دسته  موتور است. یک دسته  موتور فرسوده اغلب می‌تواند منجر به “تپش” و “کوبش” در محیط اطراف یا داخل محفظه موتور شود. این صدا به دلیل حرکت موتور بیش از حد معمول و تماس با سایر قطعات است که به نوبه خود باعث ایجاد صداهای ضربه ای می شود که کاملاً محسوس می شود.

5. لباس بصری

با استفاده، قسمت فلزی دسته  موتور از نظر ظاهری تغییر می کند. با این حال، اگر می توانید هر گونه خوردگی، ترک یا تاب خوردگی قابل توجهی را در قسمت مشاهده کنید، احتمالاً در بقیه قسمت های دسته  سایش بیش از حد رخ خواهد داد. اگر متوجه هر گونه ترک یا پوسته پوسته شدن در قسمت لاستیکی دسته  موتور شدید، این امر به طور بالقوه می تواند بسته به شدت ترک ها و علت اصلی عملکرد آن را محدود کند. کارایی دسته ‌های موتور به فرم و شکل آن‌ها بستگی دارد، زیرا هر گونه تغییر می‌تواند به موتور آسیب برساند. اگر متوجه هر یک از این سیگنال‌ها شدید، باید در اسرع وقت به تعویض دسته ‌های موتور بپردازید.

اهمیت کنترل ارتعاشات در ساخت و ساز

علل فرسوده شدن دسته  موتور

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است دسته ‌های موتور شما نیاز به تعویض داشته باشند، برخی از رایج‌ترین آنها عبارتند از:

1. نصب نادرست دسته  ها

در حالی که می‌توانید دسته ‌های موتور خود را خودتان نصب کنید، توصیه می‌کنیم به محض مشاهده علائمی که دسته ‌های موتور شما نیاز به تعویض دارند، وسیله نقلیه خود را نزد یک مهندس معتبر و واجد شرایط ببرید. این تضمین می کند که اتصالات جدید شما به درستی نصب شده و دوام بیشتری خواهند داشت.

2. افزایش سن و هوازدگی اضافه کاری

یکی از دلایل رایج خرابی دسته  موتور، سن و سایش است. دسته ‌های موتور معمولاً از لاستیک ساخته می‌شوند، ماده‌ای که در طول زمان مستعد ساییدگی است و ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و در نتیجه عملکرد آن را برای موتور شما کاهش دهد. سن و استرس می تواند باعث ایجاد ترک های کوچک در دسته  موتور پر از مایع شود که می تواند منجر به نشتی شود. به محض اینکه متوجه شدید این اتفاق افتاده است، که با افزایش لرزش و صدای دسته  موتور آشکار شده است، باید دسته  موتور فرسوده خود را تعویض کنید.

3. تکنیک های رانندگی که می تواند به قطعات خودرو آسیب برساند

چرخش بیش از حد دنده ها و استفاده نادرست از کلاچ می تواند باعث آسیب جدی به دسته  موتور شما شود. تمرین تکنیک های رانندگی مناسب باعث افزایش طول عمر دسته  موتور و سایر اجزای خودرو می شود.

4. تصادفی که باعث آسیب یا جابجایی دسته  ها شده است

اگر درگیر تصادف شده اید، همیشه باید آسیب های داخلی مانند خرابی دسته  موتور و همچنین آسیب های سطحی را بررسی کنید. به طور مشابه، قبل از خرید خودروی جدید و انجام بررسی‌های صحیح قبل از بردن وسیله نقلیه به جاده، مطمئن شوید که از سابقه جاده‌ای خودرو آگاه هستید. انجام این اقدامات احتیاطی به ایمن نگه داشتن اپراتور دستگاه کمک می کند.

5. مایع روی دسته  ها نشت می کند

اگر متوجه هر گونه نشتی در موتور خود شدید، باید خودروی خود را برای تعمیر نشتی، و هر گونه آسیب دیگری که به آن وارد شده است، بدون توجه به ماده، به سرویس ببرید. به عنوان مثال، روغن موتور می تواند باعث نرم شدن لاستیک شود و منجر به خرابی دسته  موتور شود.

اگر دسته ‌های موتورم را عوض نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟

بدون توجه به کیفیت دسته  موتور شما، همه آنها پس از استفاده شروع به فرسودگی می کنند و در نهایت نیاز به تعویض دارند. جایگزین نکردن an دسته  موتور که از اوج خود گذشته باشد می تواند منجر به موارد زیر شود:

بیشتر بخوانید: وقتی موتور شما بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید

1. خطر جاده

اگر دسته  موتور از موتور جدا شود، دیگر پشتیبانی موثری وجود نخواهد داشت. اگر قطعات دیگر به دلیل سایش دسته  موتور بشکنند یا از بین بروند، قطعات آسیب دیده می توانند برای شما و سایر رانندگان خطری ایجاد کنند.

2. آسیب به موتور

حرکت یا ناهماهنگی موتور ممکن است در نتیجه خرابی دسته  موتور رخ دهد. شکستگی یا فرسودگی دسته ‌های موتور ممکن است باعث شود موتور در تمام جهات در محفظه موتور بلغزد، چیزی که به ویژه هنگام شتاب گیری یا رانندگی با سرعت بالا قابل توجه است.

3. خسارت وارده به اجزای دیگر

لرزش ایجاد شده از دسته ‌های فرسوده موتور می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سایر اجزای خودرو، مانند تسمه‌های فن یا شیلنگ‌های رادیاتور داشته باشد و منجر به کشیدگی یا شکستگی شود. بنابراین، تعویض دسته  موتور فرسوده برای سلامت کلی دستگاه شما حیاتی است.

اگر هر یک از این علائم مربوط به دسته ‌های موتور فرسوده را تجربه کردید یا مشکوک هستید که یکی از دلایل بالا ممکن است مربوط به وسیله نقلیه شما باشد، بهتر است موتور را بررسی کرده و دسته ‌های موتور را تعویض کنید.

دسته  موتور چقدر دوام می آورند؟

معمولاً دسته ‌های موتور بسته به کاربرد باید حداقل بین 5 تا 7 سال دوام بیاورند. با این حال، توصیه می‌کنیم هنگام سرویس‌دهی خودرو یا انجام هر کار دیگری، آنها را به طور منظم بررسی کنید. این باید موتور شما را حفظ کند و تجربه رانندگی شما را تا حد امکان صاف نگه دارد.

آیا باید همه دسته  موتور را به یکباره تعویض کنم؟

در حالی که لزوماً نیازی نیست همه دسته ‌های موتور را یک‌باره عوض کنید، اگر همه آنها را تعویض نکنید، باید بیشتر به آنها توجه کنید، زیرا احتمالاً هم سن قطعه‌ای هستند که در حال تعویض هستید. بنابراین، ممکن است لازم باشد به زودی اقدام کنید زیرا وقتی یک دسته  موتور آسیب می بیند، فشار بیشتری بر روی سایر دسته  ها وارد می شود که می تواند سایش آنها را نیز تسریع کند. بنابراین، ممکن است مجبور شوید بیش از یک دسته ، اگر نه همه، دسته ‌های موتور را بسته به میزان آسیب وارد شده، تغییر دهید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *