مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

AC ماشین بوی بد می دهد: علل و راه حل ها

AC ماشین بوی بد می دهد: علل و راه حل ها :برای رفت‌وآمد روزانه و سفرهای جاده‌ای در ماه‌های گرم تابستان، سیستم تهویه مطبوع خودروی شما لوکس نیست، بلکه یک الزام مطلق است. اما، اگر AC ماشین بوی بدی مانند جوراب یا سرکه کثیف بدنسازی به مشام برسد، ممکن است هوای خنک و طراوت‌بخش هوای سرد را به شدت عصبانی کند. نشستن در خودرویی که مانند بمب بدبو به نظر می رسد بهتر از تحمل هوای مطبوع و گرم نیست. و بوی بدی که از دریچه‌های داشبورد می‌آید قطعاً به این معنی است که برخی از اجزا یا سیستم‌های خودروی شما خراب هستند.

خرابی AC خودرو

اما، وقتی مشکلاتی وجود دارد، راه حل هایی نیز وجود دارد. به خواندن ادامه دهید تا با برخی از بوهای متداول AC و نکات نگهداری خودرو برای خلاص شدن از شر آنها آشنا شوید. بوهای عجیب AC می توانند از بوی کپک زده، کپک زده گرفته تا بوی سوختگی تا بوی شیرینی مانند شربت افرا متفاوت باشند و هر کدام به یک مشکل بالقوه متفاوت اشاره می کنند.

AC ماشین بوی بد می دهد: علل و راه حل ها

برای پی بردن به این مشکل بدبو، باید مقصرانی که باعث بوی کپک زدگی یا بوی نامطبوع دیگر کولر خودرو می شوند و راه های از بین بردن آنها را بشناسید.

هوای بد بو در بیرون

اگر AC شما هوای سرد بد بو را مستقیماً به صورت شما پخش می کند، ممکن است دلیل آن نقص در عملکرد سیستم نباشد، اما به سادگی منبعی از بوی نامطبوع در نزدیکی ماشین شما در خارج وجود دارد. به یاد داشته باشید که سیستم تهویه مطبوع خودروی شما می تواند هوای خارج از خودرو را تهویه کند، بنابراین ممکن است هوای بیرونی را با بوی بد بیرون بکشد.

تهویه مطبوع وسیله نقلیه شما همچنین می تواند هوای داخل خودرو را با چرخش مجدد آن از طریق سیستم خنک کند. اگر منبع بوی عجیب داخل ماشین شما باشد، مانند یک فرش مرطوب و کپک زده، سیستم اساسا آن بو را مستقیماً از دریچه های هوا عبور می دهد و متوجه خواهید شد که AC ماشین بوی بدی دارد.

AC ماشین بوی بدی می دهد

بوهای عجیب AC می تواند متفاوت باشد و هر کدام به یک مشکل بالقوه متفاوت اشاره می کنند.

چه باید کرد

اگر این دلیل ساده بوی بد AC ماشین شما باشد، خوش شانس خواهید بود. اگر بوهای عجیب و غریب واقعاً از بیرون وسیله نقلیه شما می آید، فقط از منبع خارج شوید، و اگر از یک ماده بد بو در ماشین شما می آید، آن را بردارید. اما اگر AC ماشین شما بوی کپک، سرکه، گاز یا حتی بوی سوختن چیزی می دهد، ممکن است دلیلی برای نگرانی وجود داشته باشد و تعمیر یا تعویض در محل انجام شده باشد.

بوی کپک: تشکیل کپک/کپک

بوی کپک زدگی AC یک مشکل رایج برای صاحبان خودرو است. اگر سیستم AC ماشین شما هوای را با بوی کپک یا کپک منفجر می کند، محتمل ترین مقصر ممکن است دقیقاً همین باشد. کپک احتمالاً شایع ترین دلیل بوی بد AC اتومبیل است. انواع خاصی از کپک ها می توانند باعث شوند که تهویه مطبوع ماشین شما بوی تند و نزدیک به سرکه بدهد.

با بالا رفتن سن خودروی شما، باکتری ها در سیستم AC رشد می کنند. این به ویژه در جایی اتفاق می افتد که رطوبت جمع می شود، یعنی روی اواپراتور AC.

روشن کردن کولر هوای داخل ماشین را خشک می کند اما رطوبت باید جایی برود. قطرات آب قبل از اینکه از طریق لوله تخلیه به بیرون بروند روی اواپراتور جمع می شوند. این مسیر همیشه مرطوب باقی می ماند و محل پرورش کپک است.

هنگامی که این اتفاق می افتد، بوی تند و کپک مانند می تواند از طریق دریچه های تهویه مطبوع به داخل کابین شما پخش شود. هوای عبوری از روی اواپراتور و قالب های آن، بوی بد داخل خودرو را از طریق دریچه های داشبورد منتقل می کند.

علاوه بر این، هنگامی که AC خودرو بوی بد می دهد، باید سیستم تراکم را نیز بررسی کنید. اگرچه به اندازه جمع آوری رطوبت روی اواپراتور معمول نیست، اما جمع آوری آب بیش از حد برای قطعه غیر معمول نیست. هر مکان غرقابی پس از چند روز بوی بد را خارج می کند. همچنین اگر مکان برای مدت طولانی تمیز نشود، می تواند کپک رشد کند.

فقط به یک مرکز خدمات مراجعه کنید و مطمئن شوید که کندانسور در دمای مناسب به درستی کار می کند. آن را تمیز می کنند و در صورت نیاز تعمیرات لازم را انجام می دهند.

نحوه رفع آن و هزینه

این مشکل به راحتی قابل پیشگیری است. برای جلوگیری از تشکیل کپک و کپک، باید با خشک نگه داشتن فضای داخلی سیستم AC خود، جمع آوری رطوبت را به حداقل برسانید. برای انجام این کار، قبل از خاموش کردن موتور خودرو، عادت خوب خاموش کردن کولر را تمرین کنید اما بگذارید حداقل 2 تا 5 دقیقه فن روشن بماند. این سیستم AC را عاری از تراکم نگه می دارد.

اگر AC ماشین شما از قبل بوی بدی می دهد اما مشکل کپک یا کپک شما جزئی به نظر می رسد، خوشبختانه با حداقل هزینه می توانید برخی از داروهای بدون نسخه را خریداری کنید. برای استفاده آسان، یک دریچه و مجرای پاک کننده را به شکل اسپری امتحان کنید که می توانید فقط آن را در دریچه های هوای بیرونی خود اسپری کنید تا بوی کپک زده خنثی شود.

این محصولات اسپری پاک کننده معمولاً کمتر از 20 دلار هزینه دارند. یکی دیگر از راه حل های به راحتی در دسترس و ارزان، اسپری ضد عفونی کننده Lysol به دریچه ها با تنظیم AC برای کشیدن هوا از بیرون است. اگر کار نکرد، برای تمیز کردن کامل به نمایندگی خود مراجعه کنید.

اگر این کندانسور باشد که رطوبت بیش از حد را جمع‌آوری می‌کند، به هر حال هزینه آن خواهد بود

در اینجا از 100 تا 400 دلار برای تمیز کردن کندانسور AC ماشین شما. میانگین هزینه تعویض کندانسور AC از 400 تا 800 دلار متغیر است. قیمت نیروی کار بین 300 تا 400 دلار تخمین زده می شود در حالی که مقدار باقی مانده برای قطعات است.

فیلتر هوای کثیف

خودروهای این روزها دارای فیلتر هوای کابین هستند که گرد و غبار، گرده و سایر مواد حساسیت زا را از هوای خروجی از کولر فیلتر می کند. هنگامی که مسدود می شود، شروع به جذب رطوبت می کند و به محل نگهداری باکتری ها تبدیل می شود. هنگامی که هوا از فیلتر پر از باکتری عبور می کند، بوی بد و زننده ای را حس می کنید.

نحوه رفع آن و هزینه

با این حال، تعمیر ساده و ارزان است. فقط فیلتر را تعویض کنید و یک فیلتر جدید نصب کنید. اکثر سازندگان خودرو توصیه می کنند که فیلتر خودروی خود را حداقل هر 5000 تا 10000 مایل تعویض کنید. و به یاد داشته باشید که فیلتر هوای کولر گازی خود را به صورت دوره ای تمیز کنید. این کار تعمیر نیز بسیار ساده است، بنابراین می توانید آن را در گاراژ خود و در صورت نیاز با کمک آموزش های ویدیویی انجام دهید.

برای یافتن فیلتر هوای مناسب مورد نیاز وسیله نقلیه خود، دفترچه راهنمای مالک را بررسی کنید. ارزان‌ترین گزینه‌ها فیلترهای هوای معمولی هستند که تنها حدود 20 تا 45 دلار قیمت دارند. اینها از کاغذ ساخته شده اند و قرار است پس از استفاده دور ریخته شوند. بالاترین کیفیت فیلترها از گاز پنبه ای جراحی ساخته شده اند و قیمت آنها بین 50 تا 200 دلار است.

بیشتر بخوانید

علاوه بر تعویض دوره ای، می توانید حداقل یک بار در ماه کولر گازی خود را تمیز کنید تا مطمئن شوید که هوای تمیز و فیلتر شده تولید می کند. اسپری پاک کننده ضد باکتری ویژه ای برای تمیز کردن فیلتر هوا به طور منظم وجود دارد، مانند کلیما-کلینر، خوشبو کننده GardX One Shot، و پاک کننده و تصفیه کننده هوای تهویه مطبوع کلین.

این محصولات پاک کننده می توانند مدت زیادی برای شما دوام بیاورند و معمولاً حدود 15 دلار برای هر بطری قیمت دارند. گران ترین و چند منظوره ترین محصولات می توانند از 45 دلار تا 100 دلار قیمت داشته باشند. آنها نه تنها فیلتر هوا را تمیز و بو می کنند، بلکه از تراکم بیش از حد آب در سیستم تهویه مطبوع خلاص می شوند، به طوری که مجبور نخواهید بود متوجه شوید که AC ماشین شما بوی بدی می دهد.

فیلتر هوای K&N – آیا ارزش پول شما را دارد؟

بوی بنزین: نشت گاز

اگر خط سوخت در جایی در وسیله نقلیه شما نشتی داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که بنزین از طریق سیستم تهویه مطبوع به داخل کابین شما مکیده شود. و توجه داشته باشید که در حالی که فیلتر هوای کابین شما به خوبی گرد و غبار، زباله و سایر آلاینده ها را فیلتر می کند، قادر به فیلتر کردن بوهای قوی تر مانند گاز نیست.

نشت گاز به طور بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر بوی گاز در تهویه مطبوع خود احساس کردید، بهتر است فورا ماشین خود را ببندید و برای بازرسی به نزدیکترین تعمیرگاه ببرید. یا اگر خودتان را یک مرد DIY دوست دارید، می توانید خودتان این مشکل را حل کنید.

نحوه رفع آن و هزینه

چندین قسمت وجود دارد که باید نشت گاز را بررسی کنید، مانند حلقه های انژکتور سوخت “O” در محفظه موتور و تنظیم کننده فشار سوخت. همچنین باید هرگونه نشتی ناشی از شکاف ها یا سوراخ های روی لوله اگزوز و صدا خفه کن خود را که ممکن است بنزین نشت کند بررسی کنید.

اگر با لوله اگزوز یا صدا خفه کن ترک خورده یا آسیب دیده سروکار ندارید، تعمیر خط سوخت نشتی به طور کلی یک کار تعمیر ساده است. باید بین 60 تا 120 دلار هزینه داشته باشد و به راحتی توسط مکانیک نیمه پیشرفته در گاراژ خود انجام می شود.

ترک ها یا سوراخ های کوچک روی لوله اگزوز را می توان فقط با استفاده از نوار اگزوز یا اپوکسی آب بندی کرد و یکی دیگر از تعمیرات آسان و ارزان است. شما می توانید یک کیت پچ را با قیمت کمتر از 15 دلار تهیه کنید که به طور گسترده در اکثر فروشگاه های سخت افزار موجود است. در همین حال، سوراخ های بزرگ زنگ زده یا آسیب های شدیدتر نیاز به جایگزینی دارد. هزینه متوسط ​​برای تعویض لوله اگزوز بین 760 تا 800 دلار است که هزینه کار فقط از 60 تا 100 دلار است در حالی که هزینه قطعات معمولاً 700 دلار است.

در انتهای دیگر ترازو تعمیرات گرانتر و چالش برانگیزتر است. جایگزینی صدا خفه کن می تواند بین 75 تا 750 دلار برای هر دو بخش و کار، بسته به اینکه یک صدا خفه کن عمومی یا یک صدا خفه کن عملکردی داشته باشید، به شما بازگرداند.

هزینه کار معمولا 80 تا 100 دلار است. در مورد قطعات به تنهایی، مدل های عمومی پس از فروش فقط 25 تا 50 دلار قیمت دارند، در حالی که یک صدا خفه کن متوسط ​​و با کیفیت متوسط ​​بین 50 تا 125 دلار قیمت دارد. با این حال، یک وسیله نقلیه لوکس به احتمال زیاد به یک صدا خفه کن عملکردی نیاز دارد که قیمت آن از 300 تا 500 دلار است.

>> خودروهای دست دوم ارزان و با شرایط خوب را اینجا پیدا کنید <<

بوی سرکه

اگر پس از خنک شدن موتور متوجه بوی تند سرکه در خودرو شدید، متأسفانه تشخیص مقصر کمی دشوار است. انواع خاصی از کپک ها می توانند بوی تند نزدیک به سرکه ایجاد کنند، در این صورت می توانید یک اسپری تمیز کننده مجرا و دریچه را امتحان کنید. اگر این کار بوی بد را از بین نمی برد، سعی کنید سیستم خود را تمیز کنید.

اگر این نیز ناموفق بود، بهتر است یک متخصص سیستم تهویه مطبوع خود را به طور کامل بررسی کنید، زیرا مقصر بوی سرکه از AC شما ممکن است مو باشد.

مسائل بزرگتر و پیچیده تر. اینها عبارتند از نشت اسید باتری، که بوی قوی گوگرد دارد، یا موتور الکتریکی که در یک وسیله نقلیه الکتریکی که بوی سرکه به مشام می‌رسد، ازن را منتشر می‌کند.

نحوه رفع آن و هزینه

دلایل زیادی برای نشتی باتری وجود دارد. باتری ماشین معمولاً به دلیل آسیب به بدنه یا از طریق درپوش سلول در قسمت بالایی، اسید نشت می کند. دلایل رایج دیگر شارژ بیش از حد مکرر یا قرار گرفتن در معرض هوای سرد شدید است.

هنگامی که متوجه نشت اسید باتری خودرو شدید، از تماس با مایع خودداری کنید و بلافاصله باتری خود را تعویض کنید. اسید باتری باعث خوردگی اجزای موتور می شود. تعویض باتری ماشین شما معمولاً بین 120 تا 220 دلار هزینه دارد که بیشتر آن از خود باتری تامین می شود، زیرا از نظر کار زیاد نیازی به کار نیست.

هر موتور الکتریکی ازن تولید می کند و برای وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی طبیعی است. اما اگر بوی قوی سرکه را از سیستم AC خود استشمام می کنید، بهتر است ماشین خود را نزد مکانیک ببرید.

بوی سوختگی

انواع مختلفی از بوی سوختگی وجود دارد و هر کدام به مشکل متفاوتی اشاره می کنند، اما سوختن چیزی هرگز نشانه خوبی نیست. متداول ترین انواع بوی سوختگی که از تهویه مطبوع اتومبیل خود استشمام می کنید به شرح زیر است:

سوختن لاستیک: بوی سوختن لاستیک به احتمال زیاد ناشی از مشکل کمپرسور تهویه مطبوع، کلاچ کمپرسور کولر گازی یا قرقره نامرتب است. این مشکلات می تواند باعث کشیده شدن تسمه و ایجاد بوی سوزاندن لاستیک شود.

سوختن پلاستیک: اگر بوی پلاستیک در حال سوختن از AC است، می‌تواند به دلیل سوختن سیم‌ها یا شیلنگ‌ها، شورت‌های الکتریکی و گاهی حتی گرد و غبار بیش از حد در دریچه‌ها باشد.

نحوه رفع آن و هزینه

در هر دو مورد، به یک تکنسین نیاز دارید تا کولر گازی را به طور کامل بررسی و ارزیابی کند. این شامل بررسی تمام شیلنگ‌ها، تسمه‌ها و اتصالات، سپس پر کردن مبرد، احتمالاً با رنگ موجود برای بررسی نشتی است. انتظار دارید 100 تا 300 دلار به تنهایی برای نیروی کار پرداخت کنید.

اگر نشتی تشخیص داده شود یا هر قطعه آسیب دیده یا فرسوده نیاز به تعویض داشته باشد، معمولاً برای تعمیرات جزئی و سپس شارژ مجدد سیستم تهویه مطبوع 150 تا 1000 دلار هزینه دارد. این محدوده قیمت به طور کلی جایگزینی چند قطعه مانند کمپرسور، کندانسور، شیلنگ ها و سنسورها را پوشش می دهد.

هزینه متوسط ​​برای تعویض کمپرسور AC بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما بین 700 تا 950 دلار است که هزینه کار به تنهایی از 300 تا 500 دلار متغیر است.

سوختن روغن موتور در اثر نشت:

با گذشت زمان، روغن می تواند از طریق واشرهای سر، شلنگ ها و حتی فیلتر روغن ترک خورده یا فرسوده از موتور شما نشت کند. آنها در طول زمان به دلیل چرخه های گرمایش و سرمایش معمولی موتور شما، ترک های کوچکی ایجاد می کنند. این روغن نشتی پس از رسیدن به موتور داغ یا سایر عناصر گرم شده در زیر کاپوت می سوزد و بوی روغن سوخته را از AC شما ایجاد می کند.

نحوه رفع آن و هزینه

تعمیر نشتی روغن موتور یک کار سخت است، زیرا شامل حذف و جایگزینی قطعاتی است که به سختی قابل دسترسی هستند، که برای دسترسی به آن نیاز به از بین بردن بسیاری از اجزای دیگر دارد.

تعویض واشر درپوش سوپاپ یکی از کم هزینه ترین تعمیرات است، زیرا قطعات کمتری باید برداشته شوند. در همین حال، تعویض مهر و موم میل بادامک مستلزم حذف مجموعه ای از قطعات از جمله تسمه تایم و بسیاری از لوازم جانبی موتور است. تعویض کامل واشر سر گران ترین کار تعمیر است.

بنابراین، هزینه تعمیر نشتی روغن موتور بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما، موتور و قطعه نشتی می‌تواند از 150 دلار تا نزدیک به 2000 دلار متغیر باشد.

در مجموع، اگر متوجه شده اید که AC ماشین شما بوی بدی می دهد و بوی سوزش می دهد، ممکن است تشخیص مشکل فقط در بینی شما دشوار باشد. ممکن است بخواهید کار را به یک حرفه ای بسپارید، به جای اینکه مجبور باشید تعداد زیادی از اجزا را برای بازرسی حذف کنید.

بوی شیرین: نشتی مایع خنک کننده

اگر متوجه شدید که بوی شیرینی از تهویه مطبوع شما می آید، از بو دادن زیاد خودداری کنید، زیرا به احتمال زیاد مایع خنک کننده در سیستم خنک کننده شما نشت کرده و در حال سوختن است. اکثر واحدهای AC با سیستم خنک کننده کار می کنند و قطعات خنک کننده فرسوده یا آسیب دیده می توانند مایع خنک کننده را نشت کنند.

رایحه عجیب و غریب شیرین از اتیلن گلیکول می آید، یک ماده شیمیایی که در ضد یخ اضافه می شود تا دمای انجماد مایع را کاهش دهد. اتیلن گلیکول برای سلامتی انسان مضر است، بنابراین فوراً به این مشکل رسیدگی کنید.

نحوه رفع آن و هزینه

دلایل زیادی برای سوختن مایع خنک کننده وجود دارد. معمولاً به دلیل ترک خوردگی یا نشتی واشر سر، مایع خنک کننده می تواند نشت کند و با روغن مخلوط شود و در داخل محفظه احتراق موتور سوخته شود. یکی دیگر از دلایل رایج این است که نشتی سوراخ سوزنی در شیلنگ خنک کننده می تواند مایع خنک کننده را روی یک جزء داغ موتور اسپری کند که مایع خنک کننده را به جوش می آورد.

واشر سر یا شلنگ خنک کننده که نشتی دارد باید تعمیر شود، یا اگر آسیب شدید باشد، جایگزین شود. تعویض شیلنگ خنک کننده فرسوده یا آسیب دیده بسیار آسان و ارزان است. میانگین هزینه بین 130 دلار و

160 دلار که قطعات آن حدود 50 دلار قیمت دارند.

در همین حال، یک واشر سر ترک خورده و نشتی می‌تواند زمان‌بر و پرهزینه برای تعمیر باشد، که می‌تواند حداقل 1000 دلار برای هر دو قسمت و کار شما هزینه کند. برای تعویض کلی، نیروی کار به طور متوسط 900 دلار تا شمال 1000 دلار هزینه خواهد داشت، زیرا این یک کار وقت گیر است، در حالی که قطعات معمولاً بین 700 تا 850 دلار هزینه دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *