مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چگونه متوجه می شوید که کولر خودرو شما نیاز به شارژ مجدد دارد؟

چگونه متوجه می شوید که کولر خودرو شما نیاز به شارژ مجدد دارد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر وسیله نقلیه کولر خودرو نداشته باشد چگونه می شود؟ هیچ کس نمی خواهد در گرمای گرم تابستان رانندگی کند، زیرا مجبور است عرق پیشانی خود را پاک کند.

یک سیستم کولر خودرو کاربردی، گرمای تابستان را در مسیر خود متوقف می‌کند و حتی در خوش‌نظم‌ترین زمان‌های رفت‌وآمد بعدازظهر را نیز از بین می‌برد. با این حال، حتی قوی ترین سیستم های کولر خودرو نیز اگر به درستی با فریون شارژ نشوند، ارزش کمی دارند.

چگونه متوجه می شوید که کولر خودرو شما نیاز به شارژ مجدد دارد؟

فریون که بسیاری از آن به عنوان مبرد نیز یاد می کنند، مایه حیات هر سیستم کولر خودرو است که فرآیند خنک کننده را به طور کلی تسهیل می کند. در حالی که فریون مانند بنزین مصرف نمی شود، نشتی (هرچقدر هم که کوچک باشد) ممکن است در هر وسیله نقلیه ای رخ دهد و تخلیه آن می تواند مانع از کارکرد سیستم کولر خودرو شما شود. در آن مرحله، افزودن مبرد بیشتر (معروف به شارژ مجدد) ضروری است.

با دانستن این موضوع، جای تعجب نیست که بسیاری از رانندگان متوجه شوند که آیا سیستم کولر خودرو وسیله نقلیه آنها نیاز به شارژ مجدد دارد یا خیر. در حالی که این سؤال به خودی خود کاملاً معتبر است، چندین روش آزمایش شده و واقعی برای شناسایی نیاز به خدمات سیستم کولر خودرو وجود دارد که بسیاری از آنها می توانند هنگام تلاش برای تشخیص پاسخ این سؤال مفید باشند.

فریون چیست؟

همانطور که در بالا ذکر شد، فرئون اصطلاح عمومی برای مبرد تخصصی است که در انواع مختلف برنامه های مربوط به کولر خودرو استفاده می شود. فریون در انواع و زیرگروه های مختلفی وجود دارد که هر کدام خواص خاص خود را دارند.

نوع فریون مورد استفاده در یک سیستم HVAC خاص نیز تمایل به کاربرد خاص دارد، به این معنی که وقتی در سیستم‌های خاصی استفاده می‌شود، فرمول‌بندی می‌شود که بیشترین کارایی را داشته باشد.

اصطلاح کاری “فرئون” در واقع مشتق شده از یک عنوان تجاری است که توسط Dupont نگهداری می شود، که برای توصیف یک ماده بی رنگ و غیر قابل احتراق استفاده می شود که می تواند در هنگام گردش در سراسر یک سیستم تهویه مطبوع، تغییراتی را در حالت دلخواه خود ایجاد کند.

با تغییر حالت این ماده از گاز به مایع و بازگشت مجدد، گرما/رطوبت در یک فضای محدود کاهش می یابد.

انواع فریون

اکثر وسایل نقلیه امروزی در جاده ها از یکی از دو مبرد مختلف استفاده می کنند که شامل R-12 و R134a می شود.

مبرد R-12

 مبرد R-12
مبرد R-12

برای سال‌ها، R-12 مبرد اولیه مورد استفاده در تولید خودرو بود. با این حال، این دیگر مورد نیست. R-12 اکنون به عنوان یک آلاینده اصلی طبقه بندی شده است و از آن زمان برای حذف استفاده توسط EPA اجباری شده است.

برای برآوردن چنین الزاماتی، بسیاری از تولیدکنندگان در اواسط دهه 1990 از استفاده از R-12 دور شدند.

 مبرد R134a

مبرد R134a
مبرد R134a

این انتقال منجر به استفاده گسترده از R134a به عنوان مبرد انتخابی در تولید خودرو شد. این در صنعت است که R134a برای بیش از دو دهه حفظ کرده است، با اکثریت قریب به اتفاق وسایل نقلیه در جاده‌ها امروزه هنوز از این نوع مبرد استفاده می‌کنند.

مبرد R1234YF

با این وجود، نوع جدیدتر مبرد، R1234YF، در سال‌های اخیر بسیار محبوب شده است و در تولید مدل‌های اخیر کاملاً برجسته شده است.

نشانه هایی که نشان می دهد ممکن است فریون کم شده باشد

کولر خودرو عدم وزش هوای سرد

چندین علامت مختلف وجود دارد که می تواند برای شناسایی خودرویی که نیاز مبرم به شارژ مجدد سیستم کولر خودرو دارد، استفاده شود. هنگام تلاش برای بهینه‌سازی کارایی سیستم کولر خودرو خودرو، تشخیص این علائم می‌تواند کلیدی باشد.

در زیر تعدادی از قابل توجه ترین نشانه ها وجود دارد که نشان می دهد سیستم کولر خودرو  شما ممکن است فریون کم باشد.

شماره 1 – عدم خنک کننده

یکی از بارزترین نشانه‌های فریون پایین، فقدان نسبی راندمان خنک‌کننده در سیستم کولر خودرو است. بدون مبرد کافی، یک سیستم کولر خودرو نمی تواند به طور قابل اعتماد کار کند و برای از بین بردن گرمای بی رحم تابستان کار چندانی انجام نمی دهد.

علاوه بر این، اگر یک سیستم کولر خودرو به اندازه کافی مبرد کم باشد، کلاچ کمپرسور آن احتمالاً از طریق سوئیچ فشار سیستم غیرفعال می شود.

شماره 2 – عدم کارکرد کلاچ A/C

همانطور که در بالا ذکر شد، کمبود قابل توجه مبرد در سیستم کولر خودرو می تواند باعث کاهش فشار سیستم شود و در نتیجه باعث قفل شدن کلاچ کمپرسور از طریق سوئیچ های فشار مستقل سیستم شود.

هنگامی که این شرایط وجود داشته باشد، راننده نمی تواند صدای چرخش کلاچ کمپرسور وسیله نقلیه را بشنود.

شماره 3 – لکه های روغنی روی خطوط و اجزای تهویه مطبوع

اگر به اندازه کافی شدید باشد، نشت سیستم کولر خودرو اغلب آثاری از روغن کمپرسور بر روی هر قطعه یا خطی در نزدیکی منبع آن باقی می‌گذارد.

اینها برخی از همان نشانگرهای ردیابی هستند که توسط تکنسین ها برای شناسایی نشت های با شدت متفاوت استفاده می شود.

که برای مکان یابی آنها نیاز به استفاده از نور سیاه دارد.

شماره 4 – ظاهر حباب ها در شیشه دید

تعدادی از سیستم های کولر خودرو خودروهای قدیمی دارای شیشه دید بر روی اجزای مختلف در طرفین فشار بالا خود بودند. این عینک دید برای شناسایی سطح مبرد در خود سیستم استفاده شد.

فقدان مبرد در داخل سیستم با مشاهده حباب ها در این شیشه دید نشان داده شد.

هر چند وقت یکبار کولر خودرو نیاز به شارژ مجدد دارد؟

شارژ فریون کولر خودرو خودرو
شارژ فریون کولر خودرو خودرو

مدت زمان دقیقی که سیستم کولر خودرو یک وسیله نقلیه می تواند بدون شارژ مجدد کار کند، کاملاً به میزان مهر و موم بودن سیستم مورد نظر بستگی دارد.

در صورت نو، تمام مهر و موم های موجود در سیستم کولر خودرو تا حد زیادی قابل انعطاف و عاری از هرگونه تخریب هستند. به همین دلیل، بسیاری از خودروها برای 4 تا 5 سال اول خدمت خود نیازی به شارژ مجدد سیستم کولر خودرو ندارند.

با این حال، با گذشت زمان، مهر و موم های موجود در سیستم کولر خودرو شروع به خشک شدن، ضعیف شدن و تحلیل رفتن می کنند و در نتیجه درجه خاصی از نشت را ممکن می سازند. هرچه این نشتی شدیدتر باشد، سیستم کولر خودرو بیشتر نیاز به شارژ دارد.

در واقع، برای خودروهای قدیمی‌تر غیرعادی نیست که هر 1 تا 2 سال یک بار به شارژ مجدد سیستم کولر خودرو نیاز داشته باشند.

یک ماشین چقدر فریون را نگه می دارد؟

ظرفیت مبرد کولر گازی از خودرویی به خودروی دیگر متفاوت است و مستقیماً به حجم خود سیستم بستگی دارد.

در نتیجه سیستم‌های بزرگ‌تر، مانند آن‌هایی که در کامیون‌های فول سایز و شاسی‌بلندها یافت می‌شوند، تقریباً دو برابر خودروهای سواری فشرده مبرد را نگه می‌دارند. این ظرفیت عددی برای کولر خودرو محفظه عقب خودرو حتی بیشتر است.

اکثریت قریب به اتفاق خودروهای سواری امروزی دارای ظرفیت مبرد سیستم کولر خودرو تقریباً 2 پوندی هستند. در مقابل، کامیون‌های بزرگ‌تر و شاسی‌بلندها اغلب دارای ظرفیت مبرد سیستمی نزدیک به 4 پوند هستند.

آیا می توانید کولر خودرو را به تنهایی شارژ کنید؟

خودتان فریون را شارژ کنید
خودتان فریون را شارژ کنید

با فرض اینکه سیستم کولر خودرو وسیله نقلیه شما به حدی نشت نمی کند که با ورود هوای جوی به خطر بیفتد، مطمئناً می توانید شارژ مبرد سیستم کولر خودرو خود را به تنهایی تکمیل کنید.

در واقع، اکثر فروشگاه‌های قطعات خودرو، مانند Autozone، قوطی‌های مبرد و گیج‌های ابتدایی را دقیقاً برای همین منظور می‌فروشند.

البته شایان ذکر است که برخی از فروشگاه‌های این نوع مبرد را به عموم مردم نمی‌فروشند و برای تکمیل چنین خریدی نیاز به تهیه مستندات خاصی دارند.

علاوه بر این، درک این نکته مهم است که تشخیص دقیق فشار سیستم یا مشکلات اضافی کولر خودرو در هنگام شارژ کردن سیستم کولر خودرو به این روش غیرممکن است. به همین دلیل، هنگام شک، همیشه باید با کمک حرفه ای مشورت کنید.

همچنین بخوانید: 6 دلیل بوی بد کولر خودرو خودرو

هزینه شارژ مجدد A/C چقدر است؟

هزینه دقیق مربوط به شارژ مجدد سیستم کولر خودرو می تواند بر اساس عوامل مختلفی متفاوت باشد، از جمله ساخت خودرویی که قرار است سرویس شود، نوع مبردی که قرار است استفاده شود و نوع مغازه ای که در آن خدمات انجام خواهد شد.

با این حال، به استثنای برنامه های خاص خاص، محدوده قیمتی مشخصی به خدماتی از این نوع نسبت داده می شود که مصرف کنندگان می توانند برای مرجع از آن استفاده کنند.

در بیشتر موارد، می توان انتظار داشت که بین 150 تا 300 دلار برای شارژ مجدد سیستم کولر خودرو  خود با مبرد از نوع مناسب، انتظار داشته باشد. پایین تر این طیف قیمت تا حد زیادی برای خدمات انجام شده در مراکز خدمات زنجیره ای بزرگ، با استفاده از مبرد استاندارد R-134a اعمال می شود، در حالی که می توان انتظار داشت که هنگام بردن وسیله نقلیه خود به نمایندگی، هزینه های بیشتری متحمل شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا