مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

آموزش استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری

آموزش استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  :این وسیله نقلیه مدرن دارای تعدادی دستگاه تخصصی در سیستم آلایندگی خود است که هر کدام برای کاهش ردپای کربن هر وسیله نقلیه ای که روی آن نصب شده است طراحی شده است. یکی از حیاتی ترین این اجزا، مبدل کاتالیزوری خودرو است که آلاینده های مربوط به احتراق را از طریق یک واکنش داخلی به محصولات جانبی کم خطرتر تبدیل می کند.

آموزش استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری

متأسفانه مبدل‌های کاتالیزوری به دلیل طراحی و ماهیت کاری که برای آن پیاده‌سازی شده‌اند، نسبتاً مستعد رسوب و انسداد هستند. اگر به موقع برطرف نشود، عیوب از این نوع می تواند بیشتر شود و باعث ایجاد فشار غیر ضروری در اگزوز خودرو شود.

خوشبختانه، در حال حاضر تعدادی پاک کننده مبدل کاتالیزوری خوب برای خرید در دسترس هستند، که اکثر آنها وعده کاهش رسوب کاتالیست را می دهند و در نتیجه سیستم آلایندگی خودرو را به عملکرد کامل باز می گرداند.

بیشتر بخوانید:  آیا بنزین در خودرو منجمد می شود ؟

با این حال، موفقیت فرد در استفاده از چنین محصولاتی تا حد زیادی به درک آنها از نحوه اجرای آن بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  و همچنین تعداد زیادی از محصولات مشابه، ادامه مطلب را بخوانید.

تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  چیست؟

تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  یک پاک کننده تجاری محبوب سیستم اگزوز است که برای پاک کردن رسوب اگزوز در مبدل کاتالیزوری خودرو طراحی شده است. علاوه بر این، تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  Global بیان می‌کند که محصول آن‌ها در تمیز کردن انژکتورهای سوخت، محفظه‌های احتراق، دریچه‌های ورودی/اگزوز، سنسورهای اکسیژن و مخازن سوخت بسیار مفید است و آن را به یک ماده تمیزکننده همه منظوره خودرو تبدیل می‌کند.

سازندگان این محصول خاص بیان می کنند که استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  مزایای متعددی را ارائه می دهد که همه آنها باید نسبتاً قابل توجه و قدردانی باشند. برخی از قابل توجه ترین این مزایا عبارتند از کاهش آلاینده ها، افزایش مصرف سوخت، بهبود عملکرد و کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری خودرو.

علاوه بر این، محصولاتی مانند تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  برای کسانی که تلاش می‌کنند چراغ‌های چک موتور مرتبط با کارایی کاتالیزور را درمان کنند، تبدیل به یک «برو» شده است. برخی از رایج ترین عیب هایی که با استفاده از چنین محصولاتی برطرف می شوند عبارتند از P0420 و P0430.

پاک کننده های مبدل کاتالیزوری چگونه کار می کنند؟

استفاده از پاک کننده مبدل کاتالیزوری برای شکستن رسوبات درون موتور و سیستم اگزوز خودرو است که اکثریت قریب به اتفاق آن ها باعث آسیب به احتراق و کارایی کاتالیزور به طور کلی می شود. بیشتر اوقات، این رسوبات عمدتاً از کربن تشکیل شده اند که تمیز کردن آن بسیار دشوار است.

پس از تجزیه اولیه رسوبات کربن، استفاده مجدد دوره ای از پاک کننده مبدل کاتالیزوری برای جلوگیری از تجمع جدید استفاده می شود. این به عنوان یک نوع تعمیر و نگهداری موتور و سیستم اگزوز عمل می کند و در نتیجه کارایی سیستم را به طور کامل افزایش می دهد.

آیا استفاده از آن امن است؟

به طور کلی استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  در هر شرایطی ایمن در نظر گرفته می شود، تا زمانی که تمام دستورالعمل های سازنده دقیقاً رعایت شود. علاوه بر این، تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  برای استفاده در خودروهای بنزینی و دیزلی تایید شده است.

در حالی که تعداد انگشت شماری از مسائل مکانیکی مربوط به استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  در طول سال ها بوده است، استفاده نادرست توسط مصرف کننده تقریباً در همه موارد به عنوان علت اساسی ذکر شده است.

دستورالعمل تمیز کننده مبدل کاتالیزوری

مبدل کاتالیزوری تمیز کننده
مبدل کاتالیزوری تمیز کننده

هنگام استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  باید مراحل زیر را دقیقا دنبال کنید. عدم انجام این کار می تواند منجر به آسیب به یک یا چند سیستم حیاتی خودرو شود.

بیشتر بخوانید:  7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما با ظرفیت تقریباً 1/4 مخزن سوخت کار کرده است.

مهر و موم بطری را به طور کامل بردارید، مطمئن شوید که هیچ بخشی از مهر و موم به گردن پرکننده مخزن سوخت خودرو نمی افتد.

  • درپوش سوخت خودرو خود را بردارید.
  • تمام محتویات بطری را در مخزن سوخت خودروی خود بریزید.
  • تا 15 دقیقه با سرعت بزرگراه رانندگی کنید.
  • با ابزار اسکن OBD-II، کدهای مشکل تشخیصی مربوطه را پاک کنید.
  • باک بنزین وسیله نقلیه خود را پر کنید و طبق معمول رانندگی کنید.

هر چند وقت یکبار باید از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  استفاده کنید؟

طبق دستورالعمل های تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  و همچنین تولید کنندگان بسیاری از محصولات مشابه، پاک کننده های مبدل کاتالیزوری نباید بیش از چهار بار در سال استفاده شوند.

در حالت ایده آل، هر یک از این چهار برنامه در فواصل زمانی مشابه با یکدیگر اندازه گیری می شوند. این از سوء مدیریت ناخواسته استفاده از چنین محصولی جلوگیری می کند.

استفاده بیش از حد از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  یا هر محصول مشابه می تواند باعث ایجاد مشکلات متعددی شود که بسیاری از آنها مربوط به شروع آسیب به اجزای مختلف موتور، اگزوز و آلاینده ها است. این به دلیل ماهیت تا حدودی خشن مواد شیمیایی مورد نیاز برای تجزیه رسوبات و رسوبات کربن است.

در مورد پاک کننده مبدل کاتالیزوری، مقدار بیشتر همیشه بهتر نیست.

آیا می توان از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  با مخزن پر گاز استفاده کرد؟

استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  با باک پر سوخت توصیه نمی شود . این به دلیل این واقعیت است که تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  برای مخلوط کردن با سوخت استاندارد با سرعت دقیق در نظر گرفته شده است که با افزودن یک بطری به مخزن پر سوخت نمی توان به آن دست یافت.

در واقع، استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  به این روش احتمالاً نتایج کمی را به همراه خواهد داشت.

تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  Global بیان می کند که یک وسیله نقلیه باید تا زمانی کار کند که گیج سوخت آن تقریباً 1/4 مخزن را ثبت کند، در این زمان باید یک بطری تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  معرفی شود. افزودن بطری های اضافی تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  برای مطابقت با میزان سوخت در باک خودرو توصیه نمی شود.

آیا تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  مسافت پیموده شده گاز را بهبود می بخشد؟

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف
مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

تمیز کننده مبدل کاتالیزوری ، همراه با سایر محصولات آرایش مشابه، برای بازگرداندن مصرف سوخت یک وسیله نقلیه به نرخ های قابل مقایسه با آنچه در اولین سال های عمر وسیله نقلیه به دست آمده بود، طراحی شده است.

با این حال، ممکن است چندین برنامه در طول یک سال انجام شود، به خصوص اگر موتور و اگزوز خودرو در گذشته دچار رسوب شدید اگزوز شده باشند.

علاوه بر این، میزان افزایش مصرف سوخت خودرو تا حد زیادی به میزان دقیق کاهش مصرف سوخت در طول عمر یک وسیله نقلیه به طور کلی بستگی دارد.

نمی توان انتظار داشت که محصولی با این طبیعت معجزه کند، بلکه به تدریج با گذشت زمان، کارایی عملیاتی را بازیابی می کند.

آیا تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  به عبور از انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند؟

سازندگان تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  بیان می‌کنند که استفاده از محصول آن‌ها می‌تواند به وسیله نقلیه کمک کند تا تست آلایندگی اجباری دولت را پشت سر بگذارد. با این حال، نباید تصور کرد که در هر شرایطی چنین خواهد بود.

در حالی که درست است که استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  می تواند به بازیابی تا حدی کارایی سیستم آلایندگی خودرو کمک کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که سال ها فرسودگی استاندارد را از بین ببرد.

در واقع، بعید است که تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  به کسانی کمک کند که وسایل نقلیه آنها با وصل شدن کامل مبدل کاتالیزوری یا نقص کامل دریچه EGR مواجه هستند. کاری که محصولی از این نوع به احتمال زیاد انجام خواهد داد، این است که اجازه می دهد یک وسیله نقلیه کم سازگار، تست آلایندگی را با نرخ قابل احترام تری پشت سر بگذارد.

مشکلات احتمالی پس از استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری

هنگامی که در فواصل زمانی توصیه شده و طبق دستورالعمل استفاده می شود، تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  برای اکثر اجزای موتور/اگزوز نسبتاً بی ضرر است. با این حال، در موارد نادر، استفاده نادرست یا استفاده بیش از حد مکرر به چند مشکل مکانیکی با شدت متفاوت نسبت داده شده است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین مسائل مربوط به استفاده از تمیز کننده مبدل کاتالیزوری  آورده شده است.

  • عملکرد مبدل کاتالیزوری به خطر افتاده است
  • آسیب به سنسورهای اکسیژن
  • گرفتگی انژکتور سوخت
  • افزایش سایش اصطکاک فلز به فلز

بیشتر بخوانید:  ۷ دلیل خاموش شدن دزدگیر خودرو (و نحوه خاموش کردن آن)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *