مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

ISO دوربین چیست و چرا اهمیت دارد؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

آیا نمی‌دانید که تنظیمات ISO در برنامه دوربین یا دوربین گوشی هوشمند شما برای چیست؟ بیایید توضیح دهیم که ISO دقیقا چیست و چرا مهم است که بفهمیم آیا می‌خواهید کنترل بیشتری بر عکاسی خود داشته باشید.


به هر حال ISO دقیقا چیست؟

ISO شما بر اساس سایر تنظیمات نوردهی که انتخاب می‌کنید، مانند دیافراگم و سرعت شاتر، به دوربین شما می‌گوید که چقدر روشن یا تاریک باشد. اینها با هم به عنوان “مثلث نوردهی” شناخته می شوند، اما بعداً در مورد آن بیشتر توضیح خواهیم داد. همچنین ممکن است ISO را به عنوان افزایش سیگنال سنسور دوربین بشنوید، زیرا هر چه تنظیم ISO خود را بالاتر می برید، نور بیشتری می گیرد.

دکمه iso روی دوربین

ایزوی پایه پایین‌ترین تنظیمی است که دوربین شما از کارخانه دریافت می‌کند که «ایزوی اصلی» نیز نامیده می‌شود. پایین ترین تا بالاترین تنظیمات ISO که دوربین شما خارج از جعبه دارد، محدوده ISO اصلی نامیده می شود.

این اصطلاح در اصل از روزهای فیلم 35 میلی متری آمده است، جایی که حساسیت فیلم یا “سرعت فیلم” میزان حساسیت نوار فیلم 35 میلی متری به نور را اندازه می گرفت. نواری از فیلم با تنظیم بالاتر، مانند 800، حساس تر است و در هنگام قرار گرفتن در معرض سریعتر می سوزد. در روزهای فیلم، سرعت یک فیلم نیز رتبه بندی ASA نامیده می شد. ASA بعدها با ISO برای دوربین های دیجیتال سازگار شد. به همین ترتیب، فیلم با ASA بالا سریعتر می سوزد، یک تنظیم ISO بالا به سنسور دوربین شما می گوید که نور را سریعتر جذب کند.

مرتبط:نحوه پیدا کردن دوربین های مخفی با استفاده از تلفن همراه

گاهی اوقات برای دریافت نوردهی مناسب، ایزوی دوربین خود را به سطوح بالاتری مانند 800 یا بیشتر افزایش دهید. با این حال، بالا بردن بیش از حد آن، منجر به دانه‌بندی دیجیتال یا «نویز» در عکس می‌شود. این نویز به نظر می رسد مانند ایستا است و وقتی به اندازه کافی بد شود می تواند یک عکس را غیرقابل استفاده کند. با این حال، اکثر دوربین‌های DSLR مدرن و دوربین‌های بدون آینه تنظیمات ISO بالا را به خوبی انجام می‌دهند و می‌توانید بدون نویز قابل توجه آن‌ها را تا حد زیادی جلو ببرید.

تنظیم ISO شما بر دامنه دینامیکی عکس شما نیز تأثیر می گذارد. محدوده دینامیکی میزان جزئیاتی است که در روشن ترین و تاریک ترین مناطق یک عکس ثبت می شود. عکاسی با ISO پایه دوربین، معمولاً 100، کمترین نویز و بالاترین محدوده دینامیکی را به همراه دارد.

 

نحوه تعامل ISO با سایر تنظیمات دوربین

ISO با دو تنظیم دیگر در دوربین شما زمانی که در حالت دستی است برای کنترل روشنایی یا نوردهی عکس شما کار می کند: سرعت شاتر و دیافراگم. سرعت شاتر شما مدت زمانی است که شاتر باز می شود تا حسگر را در معرض نور قرار دهد، در حالی که دیافراگم لنز شما دریچه ای است که لنز شما برای ورود آن نور از آن استفاده می کند.

مرتبط:لرزش عامل خرابی دوربین تلفن شماست

دیافراگم لنز شما وقتی خیلی باز است نور روشن زیادی وارد می کند و اگر تنظیم ISO دوربین شما خیلی زیاد باشد، نور می تواند عکس شما را منفجر کند. بنابراین، شما باید ISO خود را پایین بیاورید تا نوردهی یکنواخت تری داشته باشید. برای مثال، اگر در حال عکاسی پرتره در فضای باز هستید و می‌خواهید از تنظیمات دیافراگم باز استفاده کنید، باید ISO خود را برای جبران نور اضافی تنظیم کنید.

سرعت شاتر هم همینطور است. اگر در حال عکسبرداری سریع هستید و شاتر شما فقط در 1/1000 ثانیه باز می شود تا نور وارد شود، برای دریافت نوردهی مناسب باید سنسور خود را سریعتر جذب کند. بنابراین شما باید ISO خود را افزایش دهید.

چگونه تنظیم ISO مناسب را انتخاب کنم؟

موقعیت های مختلف به تنظیمات دوربین متفاوت نیاز دارند. تغییر در محیط، نور، یا موضوع همگی بر میزان ISO که استفاده از آن برای شما منطقی است، تأثیر می‌گذارد. برای مثال، یک سالن کنسرت با نور کم، محیطی کاملاً متفاوت از یک میدان در فضای باز در هنگام غروب خورشید می طلبد.

به طور کلی، شما می خواهید ISO را برای محیط های روشن تر کم کنید و برای محیط های تاریک تر. برای جلوگیری از نویزهای دیجیتال تا جایی که می توانید، ایده خوبی است که ISO را تا حد ممکن پایین نگه دارید و در عین حال نوردهی یکنواخت داشته باشید. همه چیز هنگام محاسبه قرار گرفتن در معرض یک معامله است و یافتن تعادل با تجربه همراه خواهد بود.

 

گاهی اوقات می توانید این قوانین را زیر پا بگذارید. به عنوان مثال، اگر سه پایه دارید، می توانید با تنظیم ISO پایین از آن دور شوید، زیرا سه پایه دوربین را به اندازه کافی ثابت نگه می دارد تا از سرعت شاتر کمتر برای جمع آوری نور بیشتر استفاده کند. اگر لنز با دیافراگم بسیار باز دارید، می‌توانید از تنظیمات ISO پایین‌تر در مکان‌های کم نور استفاده کنید و همچنان نور کافی برای نوردهی مناسب دریافت کنید.

برای یک خلاصه تصویری خوب از ISO و به طور کلی مثلث نوردهی، این ویدیو را از عکاس و فیلمبردار تایلر استالمن ببینید.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا