مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

P0016 موقعیت میل لنگ- ارتباط میل بادامک (سنسور بانک 1)

P0016 – موقعیت میل لنگ – ارتباط میل بادامک : وقتی در جاده رانندگی می کنید یا ماشین خود را روشن می کنید، آخرین چیزی که می خواهید ببینید چراغ چک موتور است. اما برای هزاران راننده هر روز، این دقیقاً همان چیزی است که اتفاق می افتد.

اما هنگامی که کد را خواندید، فقط کارهای زیادی انجام داده اید – هنوز باید بفهمید که چیست و چگونه آن را برطرف کنید. بنابراین، کد P0016 چیست، چقدر جدی است و چگونه آن را برطرف می کنید؟

P0016 – موقعیت میل لنگ – ارتباط میل بادامک (سنسور بانک 1)

ما همه چیزهایی را که برای بازگرداندن وسیله نقلیه خود به جاده در اسرع وقت نیاز دارید، به شما راهنمایی خواهیم کرد.

همبستگی موقعیت میل لنگ / موقعیت میل بادامک (سنسور A بانک 1)

وقتی همه چیز همانطور که باید کار می کند، باید در نسبت کامل 1:2 کار کند که در آن میل لنگ به ازای هر دو چرخش میل بادامک یک چرخش انجام می دهد. اما نه تنها باید در این نسبت 1:2 باقی بمانند، بلکه عمیق‌تر از آن است.

این نسبت 1:2 تصادفی نیست. اگر یک جزء کمی بیشتر از دیگری عقب بماند، مهم نیست که در همان نسبت باقی بمانند زیرا لوب ها دیگر به درستی ردیف نمی شوند.

این بدان معنی است که سوپاپ های ورودی و خروجی در زمان مناسب باز نمی شوند و زمان بندی کلی موتور خاموش می شود.

علائم کد P0016

خارج از چراغ چک موتور، ممکن است علائم زیادی از کد P0016 را متوجه نشوید، مگر اینکه زمان بندی کاملاً خاموش باشد. دو علامت رایج عبارتند از:

عملکرد ضعیف موتور
عملکرد ضعیف موتور

کاهش راندمان سوخت

این دو علامت به این معنی است که شما شتاب و حداکثر سرعتی را که قبلاً به آن عادت کرده‌اید، نخواهید داشت، ممکن است متوجه تاخیر موتور شوید و البته سفرهای بیشتری به پمپ بنزین خواهید داشت.

اگر زمان بندی کاملاً خاموش باشد، ممکن است متوجه عملکرد بسیار خشن و پر سر و صدای موتور شوید. اما اگر مشکل تا این حد پیشرفت کرده باشد، احتمالاً آسیب داخلی موتور قبلاً اتفاق افتاده است. به هیچ وجه وسیله نقلیه را روشن نکنید، در غیر این صورت آسیب می تواند بدتر شود – و گران تر شود.

بیشتر بخوانید: آیا برای راه اندازی تهویه مطبوع خودروی شما از گاز استفاده می شود؟

و حتی اگر خوش شانس باشید و آسیب بیشتری به موتور وارد نشود، هر چه زمان بیشتری طول بکشد تا وسیله نقلیه خود را به مغازه برسانید، بیشتر برای سوخت هزینه خواهید کرد – فقط به هزینه کلی تعمیرات اضافه می شود.

علل کد P0016

تسمه تایم بد
تسمه تایم بد

اگرچه علائم زیادی از کد P0016 وجود ندارد، چند دلیل بالقوه وجود دارد. در حالی که شایع ترین علت ساییدگی تسمه تایم است، سایر علل احتمالی عبارتند از:

خرابی شیر برقی زمانبندی متغیر میل بادامک

روغن موتور کم/روغن موتور اشتباه است

زمان بندی نادرست موتور

خرابی محرک زمانبندی متغیر سوپاپ

در حالی که تسمه تایم فرسوده محتمل‌ترین علت است، نمی‌توانید مشکل شیر برقی معیوب یا چیزی به سادگی روغن کم را رد کنید.

اگر به دنبال ردیابی علت کد P0016 خود هستید، باید آن را نزد مکانیک ببرید یا روی ابزار اسکن سرمایه گذاری کنید که به شما امکان می دهد خروجی های مختلف را مشاهده کنید.

آیا کد P0016 جدی است؟

مکانیک بی ادب

آره! میل لنگ و میل بادامک شما در یک ترتیب زمان بندی قفل می شوند تا همه چیز در موتور شما همانطور که باید کار کند. به محض اینکه این زمان‌بندی هماهنگ نشد، همه چیز در موتور شما می‌تواند خاموش شود.

اما این چیزی بیش از انرژی کمتر یا مصرف سوخت کمی بیشتر است. با گذشت زمان، عدم هماهنگی زمان به موتور آسیب می رساند. موضوع اگر نیست – مسئله زمان است.

پیچیده تر شدن مسئله این است که اگر مشکل تسمه تایم فرسوده باشد، زمان بندی نیز بدتر می شود. در نهایت، کل تسمه می تواند بپیچد، موتور می تواند مسدود شود، یا حتی می توانید یک هدر را شکست دهید.

بیشتر بخوانید: ۷ دلیل خاموش شدن دزدگیر خودرو (و نحوه خاموش کردن آن)

این مشکلات می توانند بیش از 2000 دلار به صورت حساب تعمیر شما اضافه کنند و البته، شما همچنان باید مشکل اصلی را برطرف کنید! به طور خلاصه، رانندگی با کد P0016 یک قمار واقعا گران است.

چگونه رفع کنیم

اگر کد P0016 دارید، احتمال زیادی وجود دارد که نتوانید خودتان آن را تعمیر کنید. اگر به تازگی روغن را تعویض کرده اید، بررسی کنید روغن مناسب در خودروی شما وجود دارد و سطح کلی روغن را بررسی کنید.

اگر روغن اشتباهی در خودروی شما وجود دارد، سیستم روغن را کاملاً شستشو دهید و از روغن مناسب استفاده کنید. اگر روغن کم است، باید بفهمید روغن کجا می رود، مشکل را تعمیر کنید، سپس روغن را پر کنید.

اما اگر یکی از این دو حالت مشکل شما نیست، عیب‌یابی یا تعمیر مشکل آسانی نیست. اگر می‌خواهید به تنهایی با آن مقابله کنید، به یک ابزار اسکن OBD-II نیاز دارید که به شما امکان دسترسی به داده‌های مختلف موتور را می‌دهد.

از آنجا می توانید قطعات معیوب را ردیابی کرده و تعمیرات لازم را انجام دهید. اگر بخواهید آن را به تعمیرگاه ببرید، هزینه ها می تواند از 500 دلار تا 1000 دلار برای تسمه تایم تا 300 تا 400 دلار برای یک سلونوئید زمان بندی متغیر میل بادامک متغیر باشد.

و در حالی که ممکن است به یک شیر برقی معیوب امیدوار باشید، محتمل ترین علت کد P0016 فرسوده شدن تسمه تایم است.

بیشتر بخوانید: 7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *