مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

کد P0160 علائم شناسایی نشدن مدار سنسور اکسیژن

کد P0160:علائم مدار سنسور اکسیژن  هیچ فعالیتی شناسایی نشد :خودروهای امروزی بسیار کارآمدتر از خودروهای گذشته هستند. خودروی مدرن اکنون از شبکه پیچیده‌ای از سیم‌ها، حسگرها و ماژول‌های کنترلی برای اطمینان از بالاترین درجه ممکن از عملکرد استفاده می‌کند. این منجر به افزایش عملکرد، کاهش مصرف سوخت و کاهش قابل توجهی تولید آلاینده ها می شود.

کد P0160 (علائم مدار سنسور اکسیژن  هیچ فعالیتی شناسایی نشد (بانک 2، سنسور 2)

یکی از مهمترین وسایلی که برای تعیین راندمان احتراق کلی در موتورهای امروزی استفاده می شود، سنسور اکسیژن یا اکسیژن  است.

این اجزای ویژه در داخل اگزوز خودرو قرار می گیرند و به تراکم اکسیژن گازهای احتراق پایین دست موتور نزدیک می شوند. سپس این اطلاعات به ECM خودرو تحویل داده می‌شود، جایی که برای محاسبه حرکت دریچه گاز موتور و تریم سوخت استفاده می‌شود.

با این حال، این حسگرهای کوچک و در عین حال قوی به ندرت آنقدر دلچسب هستند که ما امیدواریم که باشند، و اغلب در برخی از مراحل زندگی خودرو نیاز به تعویض دارند. هنگامی که چنین شکستی رخ می دهد، یک یا چند کد عیب تشخیصی اغلب در فرآیند ثبت می شود.

یکی از رایج ترین این DTC ها P0160 است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کد P0160 و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده به ادامه مطلب مراجعه کنید.

مطالب مرتبط : 

خطای مدار سنسور اکسیژن (بانک 2، سنسور 2)

خودروهای امروزی دارای سنسورهای اکسیژن پیش کاتالیست و پس کاتالیزور برای هر بانک سیلندر مربوطه هستند. بازخورد ارائه شده از این دو سنسور توسط ECM/PCM خودرو به منظور تعیین کارایی کلی کاتالیزور مقایسه می شود.

در حالی که سنسور اکسیژن  پیش کاتالیست معمولاً بین خوانش های ناب/غنی چرخه می کند، سنسورهای اکسیژن  پس از کاتالیزور با سرعت کمی کندتر واکنش نشان می دهند.

در موارد نادر، سنسوری از این نوع ممکن است اصلاً واکنش نشان ندهد، که منجر به احتمال زیاد «گیر کردن» حسگر می‌شود. رایانه یک وسیله نقلیه از این واقعیت آگاه است که این سنسور آنطور که انتظار می رود کار نمی کند و مطابق با آن واکنش نشان می دهد.

چه سنسور اکسیژن بانک 2، موقعیت 2 واقعاً بچسبد، یا به سادگی از انتقال اطلاعات خارج شود، کد عیب تشخیصی P0160 تقریباً مطمئناً ذخیره می شود. این کد ممکن است به خودی خود ذخیره شود، یا همچنین می تواند همراه با کدهای عیب تشخیصی اضافی ذخیره شود.

علائم کد P0160

کد مشکل تشخیصی P0160 اغلب با تعدادی علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها شدیدتر از سایرین هستند. یادگیری تشخیص این علائم مختلف می تواند هنگام تلاش برای رفع به موقع چنین مسائلی مفید باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با DTC P0160 آورده شده است.

  • چراغ چک موتور روشن
  • تردید در شتاب
  • بیکار نامنظم
  • کاهش مصرف سوخت

علل کد P0160

علائم بد حسگر اکسیژن
علائم بد حسگر اکسیژن

کد عیب تشخیصی P0160 می‌تواند به دلیل تعدادی از مشکلات زمینه‌ای بالقوه ایجاد شود که تشخیص برخی از آنها اغلب دشوارتر از بقیه است. با این وجود، درک علل بالقوه DTC P0160 می تواند هنگام تلاش برای شروع سریع فرآیند تشخیصی به عنوان یک کل مفید باشد.

شایع ترین علل DTC P0160

  • سنسور اکسیژن معیوب (بانک 2، موقعیت 2)
  • سوراخ های داخل اگزوز خودرو
  • خطاهای سیم کشی در بانک 2، موقعیت 2، مدار سنسور اکسیژن
  • ECM/PCM در معرض خطر

آیا کد P0160 جدی است؟

در حالی که وجود کد عیب تشخیصی فعال P0160 به ندرت مانع از کارکرد وسیله نقلیه می شود، می تواند از عملکرد موتور خودرو در حداکثر بازدهی جلوگیری کند. این از این واقعیت ناشی می‌شود که ECM/PCM یک وسیله نقلیه در حال دریافت داده‌هایی است که تشخیص می‌دهد اریب، ناقص یا وجود ندارد و در نتیجه از دریافت ورودی‌های عملیاتی حیاتی جلوگیری می‌کند.

در نتیجه، راندمان کارکرد موتور به طور منفی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در نتیجه باعث ایجاد مشکلات اضافی می‌شود. نه تنها چراغ چک موتور یک وسیله نقلیه روشن می شود، بلکه می توان انتظار داشت یک دور آرام تا حدودی نامنظم نیز وجود داشته باشد. درجه خاصی از تردید نیز ممکن است در دوره های افزایش تقاضای دریچه گاز مشاهده شود.

در هر صورت، علت اصلی کد خطای تشخیصی P0160 خودرو باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و اصلاح شود. این هر فرصتی را برای بروز مسائل ثانویه کاهش می دهد و در عین حال علائم مرتبط را به حداقل می رساند.

اگر خودتان برای انجام چنین تعمیراتی احساس راحتی نمی کنید، باید در اسرع وقت با یک مرکز خدمات خودرو مورد اعتماد تماس بگیرید.

نحوه رفع کد P0160

با استفاده از اسکنر OBD2
با استفاده از اسکنر OBD2

مراحل زیر را می توان برای کمک به تشخیص و تعمیر علت اصلی کد عیب تشخیصی فعال P0160 خودرو دنبال کرد. مانند همیشه، قبل از انجام هر گونه تعمیراتی، با یک دفترچه راهنمای خدمات کارخانه مخصوص مدل و مدل خودروی خود مشورت کنید.

شماره 1 – DTC های اضافی را بررسی کنید

قبل از شروع فرآیند تشخیصی، p را بررسی کنید

وجود کدهای عیب تشخیصی اضافی هر گونه DTC اضافی باید قبل از ادامه مرحله بعدی به طور کامل تشخیص داده شود.

شماره 2 – بازرسی بصری را انجام دهید

با بررسی دقیق سنسور اکسیژن بانک 2، موقعیت 2 وسیله نقلیه خود برای علائم آشکار آسیب شروع کنید. یکپارچگی ساختاری سنسور را به دقت بررسی کنید، در حالی که هر تعداد نقص مربوط به سیم کشی را نیز بررسی کنید.

اگر بی نظمی سنسور مشاهده شد، سنسور خطا را تعویض کنید. اگر نقص سیم کشی مشاهده شد، تمام تعمیرات لازم را انجام دهید.

شماره 3 – مقاومت سنسور را بررسی کنید

با استفاده از یک مولتی متر با کیفیت، مقاومت در سراسر سنسور متخلف را بررسی کنید. این رتبه بندی مقاومت باید با آنچه که توسط سازنده خودرو مشخص شده است مقایسه شود. اگر این قرائت خارج از مشخصات باشد، سنسور آسیب‌دیده باید برای جایگزینی در نظر گرفته شود.

شماره 4 – تحویل ورودی را تأیید کنید

مجدداً، با استفاده از یک مولتی متر با کیفیت، وجود ورودی های ورودی مناسب به سنسور اکسیژن بانک 2، موقعیت 2 را بررسی کنید. این سنسور باید از پیکربندی چهار سیمه باشد و باید یک تغذیه مرجع (+)، یک تغذیه زمین مدار، یک تغذیه 12 ولت (+) هیتر و یک تغذیه زمین هیتر دریافت کند.

با فرض اینکه همه ورودی‌ها وجود داشته باشند، اما عدم عملکرد سنسور اکسیژن  هنوز شناسایی شده است، تعویض سنسور مورد نیاز است.

شماره 5 – منبع از دست دادن ورودی را تعیین کنید

اگر یک یا چند ورودی ذکر شده در بالا وجود نداشته باشد، نقطه تلفات ورودی باید تعیین شود. این شامل بررسی همین ورودی‌ها در انتهای مخالف مدار آسیب‌دیده است.

اگر همه ورودی‌ها در ECM/PCM وجود داشته باشند، در عین حال در خود سنسور 02 وجود نداشته باشند، در این صورت یک باز شدن در این مدار محتمل است. از سوی دیگر، کمبود خوراک ورودی در انتهای مخالف این مدار، خود ECM/PCM را دچار تردید می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا