مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

PCIe 6.0 چیست و چه زمانی در دسترس خواهد بود

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

گاهی اوقات صنعت فناوری خیلی سریع حرکت می کند. ما تازه شروع به استفاده از PCIe 4.0 در محصولات مصرفی کرده‌ایم، PCIe 5.0 به سختی عرضه می‌شود، و PCIe 6.0 هم اکنون در راه است. در اینجا چیزی است که می توانید انتظار داشته باشید.

در اوایل ژانویه 2022، PCI Special Interest Group (PCI-SIG) مشخصات نهایی PCIe 6.0 را منتشر کرد، آخرین نسخه استاندارد برای استاندارد رابط محبوب که مواردی مانند کارت‌های گرافیک، SSD و کارت‌های شبکه را به رایانه شخصی شما متصل می‌کند.
همانطور که در انتقال‌های گذشته دیده‌ایم، PCIe 6.0 سرعت داده‌های سریع‌تر و سازگاری رو به عقب با آن کارت صدای قدیمی محبوب شما را نوید می‌دهد. ما نمی‌توانیم کامپیوترهای سریعی را که بدون PCIe داشته باشیم.

PCIe چیست؟

PCIe مخفف استاندارد Peripheral Component Interconnect Express (PCIe) است. این راه اصلی است که کارت های توسعه مانند کارت های صدا، کارت های گرافیک و کارت های شبکه به رایانه شما متصل می شوند. همچنین برای آن SSD های کوچک و سریع NVMe M.2 استفاده می شود، اما درایوهای M.2 از شکاف خاصی استفاده می کنند که کارت های توسعه از آن استفاده نمی کنند.
اندازه های مختلف کارت های PCIe از جمله x1، x4، x8 و x16.
اگر در سال‌های اخیر یک رایانه شخصی ساخته‌اید یا به مادربرد نگاه کرده‌اید، یک اسلات PCIe دیده‌اید. کانکتورهای لبه در چهار رنگ اصلی وجود دارند: x16، x8، x4 و x1. بیشتر اوقات می توانید آنها را از هم تشخیص دهید زیرا اسلات های x16 اسلات های بزرگ هستند و سپس بقیه به تدریج کوچکتر می شوند. با این حال، همیشه اینطور نیست، زیرا گاهی اوقات یک اسلات x16 در واقع فقط x8 را پشتیبانی می کند.
اعداد “x” میزان خطوط انتقال داده متصل به یک اسلات معین روی مادربرد را نشان می دهد. هرچه تعداد خطوط انتقال بیشتر باشد، پهنای باند بالقوه برای آن اسلات بیشتر است. به طور کلی، شما می خواهید یک کارت گرافیک متصل به اسلات x16 داشته باشید، در حالی که کارت های دیگر معمولاً می توانند از هر چیزی که بر اساس پیکربندی اسلات های PCIe روی مادربرد شما در دسترس است استفاده کنند.
PCIe همچنین این مزیت را دارد که با تمام تکرارهای قبلی استاندارد سازگار است. به عنوان مثال، کارتی که برای PCIe 2.0 طراحی شده است، همچنان در اسلات PCIe 6.0 کار می کند، مشروط بر اینکه بتوانید درایورهای نرم افزاری مناسب را برای کار با دستگاه دریافت کنید.

چه چیزی در PCIe 6.0 جدید است؟

نموداری که پهنای باند نسخه های مختلف PCIe را نشان می دهد. PCI-SIG
استانداردهای PCIe توسط PCI Special Interest Group، یک گروه صنعتی که مشخصات PCIe را تعیین می کند، تنظیم می شود. هدف PCI-SIG این بوده است که هر دو یا سه سال یک بار یک استاندارد جدید PCIe را عرضه کند که عملاً پهنای باند نسخه های قبلی را دو برابر می کند. همانطور که انتظار می رفت، PCIe 6.0 این کار را انجام می دهد.
اسلات های PCIe 6.0 x16 دارای حداکثر قابلیت پهنای باند دو جهته 256 گیگابایت در ثانیه (GB/s) هستند، در مقایسه با 128 گیگابایت بر ثانیه با PCIe 5.0. برای اینکه بفهمید این به چه معناست، تصور کنید که یک کارت گرافیک در یک اسلات PCIe 6.0 دارید. این عدد پهنای باند دو جهته، مقدار کل داده ای را که کارت می تواند به CPU ارسال کند و CPU می تواند به کارت برگرداند را نشان می دهد. در مورد PCIe 6.0 این به معنای 128 گیگابایت بر ثانیه در هر طرف برای مجموع 256 گیگابایت بر ثانیه است.
حالا بیایید آن را با PCIe 3.0 مقایسه کنیم، که برای سال‌ها استاندارد بود و هنوز هم تا حد زیادی در خانه استفاده می‌شود، مگر اینکه از سال 2019 یا 2020 یک رایانه شخصی جدید بسازید یا خریداری کرده باشید (و برای آن حق بیمه پرداخت کرده باشید).
PCIe 3.0 حداکثر سرعت 32 گیگابایت بر ثانیه را در اسلات x16 دارد. بنابراین PCIe 6.0 دارای پهنای باند هشت برابر بیشتر از نسخه قبلی است که هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این یک ارتقاء دیوانه کننده است، اما بازی های فعلی به اشباع پهنای باند زیاد نزدیک نمی شوند. قابل توجه ترین پیشرفتی که احتمالاً در روزهای اولیه شاهد آن هستیم، سرعت NVMe SSD است، همانطور که در انتقال به PCIe 4.0 مشاهده کردیم – SSD ها معمولاً از 4 خط PCIe استفاده می کنند. اما دقیقاً چه زمانی می‌توانید این استاندارد سریع‌تر را در خانه تجربه کنید؟

چه زمانی PCIe 6.0 را خواهیم دید؟

گرافیکی که مزایای PCIe 6.0 را نشان می دهد PCI-SIG
PCI-SIG تخمین می زند که تا 12 تا 18 ماه پس از انتشار استاندارد جدید شاهد عرضه دنده PCIe 6.0 به بازار نخواهیم بود. PCIe 6.0 در 11 ژانویه 2022 معرفی شد، بنابراین در اولین فرصت، ما به دنبال محصولات PCIe 6.0 هستیم که در پایان سال 2022 یا اوایل سال 2023 عرضه می شوند.
این بهترین حالت است. به احتمال زیاد ما در اواسط تا اواخر سال 2023 برای نمونه‌های اولیه PCIe 6.0 نگاه می‌کنیم، که به احتمال زیاد برای مصرف‌کنندگان هدف قرار نخواهد گرفت.
تمام پهنای باندی که PCIe 6.0 وعده داده واقعاً در مناطقی که به یادگیری ماشین و هوش مصنوعی متکی هستند مورد نیاز است. این شامل صنایع خودرو و هوافضا، مراکز داده و غیره می شود. این همان جایی است که PCI-SIG انتظار دارد اولین بار پس از اینکه سازندگان سخت‌افزار چگونگی تبدیل مشخصات به محصولات واقعی را ببینند، PCIe 6.0 وارد بازار شود.
در مورد بازار مصرف، این امر ممکن است مدتی طول بکشد، زیرا به سازندگان CPU (AMD و Intel) و شرکای تولیدی آنها بستگی دارد که بفهمند چه زمانی تجهیزات پشتیبانی کننده PCIe 6.0 را عرضه کنند. در حال حاضر، ما به سختی وارد دوران PCIe 4.0 برای رایانه های شخصی خانگی شده ایم. AMD اولین پردازنده های گرافیکی با پشتیبانی از PCIe 4.0 را در اواسط سال 2019 برای مصرف کنندگان عرضه کرد، و اینتل تا اوایل سال 2021 این کار را انجام نداد. در سال 2020 از این روند پیروی کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا