مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

PCIe 6.0 یک بار دیگر سرعت PCI Express را دو برابر می کند

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

نسل جدیدی از PCIe در راه است، و این یک نسل بزرگ است! PCI Express 6.0 وعده داده است که پهنای باند SSD و GPU را دو برابر کند، که می تواند در آینده کامپیوترها را متحول کند.

Al Yanes، رئیس و رئیس PCI-SIG در بیانیه مطبوعاتی گفت: PCI-SIG خوشحال است که عرضه مشخصات PCIe 6.0 را کمتر از سه سال پس از مشخصات PCIe 5.0 اعلام کند. فن آوری PCIe 6.0 راه حل اتصال مقرون به صرفه و مقیاس پذیر است که همچنان بر بازارهای داده فشرده مانند مرکز داده، هوش مصنوعی/یادگیری ماشین، HPC، خودرو، اینترنت اشیاء و ارتش/هوا فضا تأثیر می گذارد و در عین حال با حفظ سرمایه گذاری های صنعت نیز محافظت می کند. سازگاری با تمام نسل های قبلی فناوری PCIe.
PCIe 4.0: چه چیزی جدید است و چرا مهم است
زمانی که این استاندارد جدید واقعاً در دسترس قرار گیرد، باید شاهد سرعت SSD به اندازه 28 گیگابایت در ثانیه باشیم. و در حالی که استاندارد جدید سرعت های باورنکردنی را ارائه می دهد، سازگاری کامل با عقب را نیز ارائه می دهد، به این معنی که اگر مادربرد شما دارای اسلات PCIe 6.0 باشد، همچنان می توانید کارت گرافیک ها و SSD های خود را بدون مشکل با PCIe 4.0 یا 5.0 متصل کنید.
در حالی که گروه علاقه ویژه PCI قبلاً این استاندارد جدید را اعلام کرده بود، PCI Express 5.0 هنوز هم در حال گسترش است. این بدان معناست که احتمالا تا یک سال دیگر یا بیشتر شاهد سخت افزار PCIe 6.0 نخواهیم بود. و حتی پس از آن، فقط برخی از مادربردها در سرورها هستند که مشخصات جدید را دریافت می کنند، بنابراین ممکن است قبل از اینکه واقعاً یک رایانه PCIe 6.0 داشته باشید، حتی بیشتر طول بکشد. در واقع، حتی ممکن است تا سال 2024 یا 2025 طول بکشد تا محصولات مصرفی با PCIe 6.0 را ببینیم.
اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا آن را ببینیم، ایده دو برابر کردن سرعت ارائه شده توسط SSD ها و GPU ها بسیار هیجان انگیز است. بالاخره چه کسی نمی خواهد سخت افزار کامپیوترش سریعتر باشد؟
 
 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *