مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

دلایل پوسیدگی شیلنگ رادیاتور

دلایل پوسیدگی شیلنگ رادیاتور :شیلنگ های رادیاتور مایع خنک کننده موتور را به و از رادیاتور می رسانند. شیلنگ بالایی مایع خنک کننده داغ را از موتور به رادیاتور می برد. شیلنگ پایینی مایع خنک شده را به پمپ آب برمی گرداند و سپس به موتور بازمی گرداند. پمپ آب این مایع خنک کننده را به طور مداوم در حالی که موتور کار می کند به گردش در می آورد.

دلایل پوسیدگی شیلنگ رادیاتور

این شیلنگ ها طوری طراحی شده اند که در محدوده دمایی از 30- تا 250 درجه فارنهایت انعطاف پذیر باقی بمانند.

ساختار شلنگ معمولاً شامل یک لایه از الیاف آرامید، پلی استر یا Nomex است تا به شلنگ در تحمل فشار کمک کند. شیلنگ‌های ماشین‌های امروزی می‌توانند بیش از 100000 مایل دوام بیاورند که گاهی تا دو برابر این مقدار دوام می‌آورند.

شیلنگ‌ها، هم بالا و هم پایین، ممکن است حاوی فنر داخلی باشند تا خطر فرو ریختن شلنگ را به حداقل برساند. با این حال، فروریختن شیلنگ رادیاتور ممکن است تحت شرایط خاصی رخ دهد و کنترل نشود، می تواند باعث آسیب شدید موتور شود. خوشبختانه، تعمیر معمولا هم ارزان و هم آسان است.

شیلنگ رادیاتور “از بین رفته” چیست؟

شلنگ رادیاتور فرو ریخته به نظر می رسد مانند یک لاستیک صاف و دراز. بسیار قابل توجه است. اگر سیستم خنک کننده دچار خلاء موضعی یا کامل (فشار منفی) شود، ممکن است یک یا هر دو شیلنگ صاف شود.

دو دلیل احتمالی برای خرابی شیلنگ رادیاتور وجود دارد:

دلیل 1 – خلاء داخل سیستم خنک کننده باعث فرو ریختن یک یا هر دو شیلنگ رادیاتور می شود. این فشار منفی زمانی رخ می دهد که موتور خاموش شده باشد و جریان برگشت طبیعی مایع خنک کننده از مخزن انبساط مسدود شود. این مشکل خلاء ممکن است ناشی از شماره 1 و شماره 2 زیر باشد.

دلیل 2 – جریان محدود از طریق رادیاتور (یک رادیاتور گرفتگی) می تواند باعث فرو ریختن شیلنگ پایین رادیاتور شود. علت شماره 3 را در زیر ببینید.

شماره 1 – درپوش رادیاتور معیوب

علائم بد درپوش رادیاتور
علائم بد درپوش رادیاتور

اولین و شایع ترین علت فروریختن شیلنگ رادیاتور، عدم کارکرد شیر یک طرفه در درب رادیاتور است. این می تواند به دلیل سن یا به دلیل آلودگی درپوش رادیاتور توسط رسوبات رخ دهد. اگر متوجه فرورفتگی شلنگ، چه در بالا و/یا پایین شدید، این مراحل را دنبال کنید.

احتیاط

وقتی موتور داغ است هرگز سعی نکنید درپوش را بردارید.

با موتور خنک، درپوش رادیاتور را بردارید.

اگر پس از برداشتن درپوش، شلنگ (یا شیلنگ‌ها) به سرعت به اندازه عادی برمی‌گردد، مشکل یا درپوش رادیاتور یا شلنگ هواکش مسدود شده است.

کلاهک را بررسی کنید. اگر با رسوبات صمغی پوشیده شده باشد، ممکن است بتوان آن را تمیز کرد. با استفاده از مواد شوینده ظرفشویی و یک مسواک نرم، تمام رسوبات را تمیز کنید. کلاهک را کاملا بشویید. هر گونه رسوب از سطوح جفت روی رادیاتور (یا مخزن انبساط) را با یک حوله تمیز پاک کنید.

درپوش را دوباره نصب کنید.

ماشین را روشن کنید، موتور را گرم کنید و اجازه دهید تا زمانی که ضد یخ وارد مخزن انبساط شود کار کند. یک درایو کوتاه می تواند این روند را تسریع کند. موتور را خاموش کنید و پس از خنک شدن مطمئن شوید که شلنگ(های) دیگر در حال فرو ریختن نیستند.

اگر فرو ریختن شلنگ همچنان رخ دهد، ممکن است نیاز به تعویض درپوش معیوب باشد. قیمت های کلاهک جدید از حدود 8 تا 25 دلار در فروشگاه محلی یا آنلاین قطعات خودرو شما متغیر است.

استفاده از ضد یخ Dex-Cool یا توقف نشت؟

هر دو رسوب Dex-Cool و Stop Leak تمایل به ایجاد در مکانیزم درپوش رادیاتور دارند. اگر با شلنگ فرو ریخته، درپوش رادیاتور را بردارید (زمانی که موتور خنک است)، و آن را لثه کرده باشد، ممکن است یکی از این محصولات یا هر دوی آنها علت باشد. مراحل تمیز کردن بالا را دنبال کنید یا درپوش را تعویض کنید.

هنگام استفاده از Dex-Cool یا Stop Leak، در هر تعویض روغن درپوش رادیاتور را از نظر رسوب بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تمیز کنید.

شماره 2 – شلنگ مخزن انبساط مسدود شده

مایع خنک کننده-سرریز-مخزن-شیلنگ
مایع خنک کننده-سرریز-مخزن-شیلنگ

در حالی که شلنگ دریچه مسدود شده یک رویداد نسبتاً غیر معمول است، اگر این اتفاق بیفتد، می تواند از برگشت جریان هوا به مخزن انبساط با خنک شدن موتور جلوگیری کند. این کار مشکلی را که در درپوش رادیاتور لکه دار شده است تقلید می کند.

همانند درپوش رادیاتور معیوب، مراحل زیر را دنبال کنید:

پس از خنک شدن موتور، درپوش رادیاتور را بردارید.

شلنگ(های) فرو ریخته را مشاهده کنید. آنها باید به اندازه طبیعی برگردند.

کلاهک را بررسی کنید. اگر بدون رسوب باشد، احتمالاً مشکل از شلنگ هواکش مسدود شده است.

برای بررسی انسداد شلنگ، شیلنگ هواکش را از اتصالات مخزن انبساط جدا کنید. این کار را با دقت انجام دهید زیرا مخازن انبساط عموما پلاستیکی هستند و شما نمی خواهید این اتصالات شلنگ را بشکنید.

یک نی پلاستیکی تمیز را در انتهای این شلنگ قرار دهید. (یک نی پلاستیکی سفت و قابل استفاده مجدد برای کودک بهترین کار را خواهد داشت.) در این نی دم کنید. هرگونه محدودیت مشهود خواهد بود.

به طور کلی، شیلنگ هواکش از طریق چندین گیره به سمت پایین هدایت می شود و به زیر موتور ختم می شود. این شلنگ را از گیره های نگهدارنده آن خارج کنید و با استفاده از شلنگ باغچه خود، ذرات ریز را که ممکن است علت انسداد باشد، کاملاً بشویید.

. اگر انسداد مداوم باشد، یک سیم سفت می تواند برای بررسی شیلنگ مفید باشد.

شلنگ را از طریق گیره های نگهدارنده آن دوباره نصب کنید و دوباره آن را به اتصالات روی مخزن انبساط وصل کنید.

فرآیند گرم کردن/خنک کردن موتور شرح داده شده در مرحله 5 از علت “#1 – درپوش معیوب رادیاتور” در بالا را انجام دهید. اگر شیلنگ های مایع خنک کننده دیگر در طول این آزمایش فرو نمی ریزند، شما مشکل را اصلاح کرده اید.

همچنین ببینید: مخزن سرریز مایع خنک کننده چگونه کار می کند

شماره 3 – گرفتگی رادیاتور (جمع شدن شیلنگ پایین)

علائم گرفتگی رادیاتور
علائم گرفتگی رادیاتور

جریان محدود از طریق رادیاتور می تواند منجر به فرو ریختن شیلنگ پایینی رادیاتور شود. این حالت در هنگام رانندگی مشاهده می شود.

اولین هشدار شما افزایش دمای بیش از حد معمول در دمای سنج موتور شما خواهد بود. در غیر این صورت، ممکن است یک چراغ هشدار که نشان دهنده گرمای بیش از حد است روشن شود.

هنگامی که علائم گرم شدن بیش از حد موتور رخ می دهد، این مراحل را برای ارزیابی احتمال سقوط شلنگ پایین دنبال کنید:

خودرو را متوقف کنید، گیربکس را در پارک (گیربکس اتوماتیک) یا خنثی (گیربکس دستی) قرار دهید و ترمز اضطراری را محکم تنظیم کنید. اجازه دهید موتور در دور آرام کار کند.

مطالب مرتبط و مهم: 

علت سرد بودن شیلنگ پایین رادیاتور

رادیاتور چگونه کار می کند؟

آیا مایع خنک کننده بیش از حد مضر است؟

کاپوت را باز کنید و شیلنگ پایینی را مشاهده کنید. مراقب باشید دست های خود را از آن ناحیه دور نگه دارید.

اگر اندازه شلنگ معمولی به نظر می رسد، از یکی از همکاران بخواهید به آرامی پدال گاز را فشار دهد تا به تدریج دور موتور افزایش یابد. با افزایش سرعت پمپ آب با جریان محدود از رادیاتور، شیلنگ با شتاب فرو می ریزد.

اگر شلنگ فرو بریزد، مشکلی را کشف کرده اید که نیاز به توجه فوری دارد. این مراحل بعدی را دنبال کنید:

اجازه دهید موتور در دور آرام یا کمی بالاتر از دور آرام به کار خود ادامه دهد اما آنقدر سریع نباشد که شلنگ پایینی صاف شود. دمای موتور باید به تدریج به حالت عادی بازگردد.

پس از خنک شدن، برای اقدامات اصلاحی به آرامی به تعمیرگاه مورد علاقه خود بروید. اگر گرمای بیش از حد تکرار شد، ممکن است مجبور شوید برای یدک کش تماس بگیرید.

بررسی شیلنگ های رادیاتور

شیلنگ رادیاتور
شیلنگ رادیاتور

در هر تعویض روغن، باید وضعیت شیلنگ های رادیاتور خود را ارزیابی کنید. برای این کار موتور باید خاموش و خنک باشد. هرگز از دستان خود برای بررسی شیلنگ ها در حالی که موتور روشن است استفاده نکنید زیرا خطر آسیب شدید را به همراه دارد.

آیا باید بتوانم شیلنگ های رادیاتور را فشار دهم؟

بله، وقتی موتور خاموش و خنک شده است، شیلنگ ها باید به اندازه ای نرم باشند که فشرده شوند. شیلنگ هایی که در شرایط خوب قرار دارند باید در برابر فشار انگشت انعطاف پذیر باشند اما احساس له شدن یا اسفنجی نداشته باشند. شیلنگ های قدیمی سخت و شکننده خواهند بود.

هر دو شیلنگ باید دارای قطر یکنواخت و بدون برآمدگی یا ترک باشند. شیلنگ های خمیده، شکننده، برآمده یا ترک خورده کاندیدای تعویض فوری هستند.

هشدار

شیلنگ‌های قدیمی که علائم سنی ذکر شده در بالا را نشان می‌دهند می‌توانند خود به خود پاره شوند. اگر موتور داغ را حتی با موتور خاموش بررسی می‌کنید، و خرابی شلنگ رخ می‌دهد، ممکن است توسط مایع خنک‌کننده پاشش‌کننده به شدت سوخته و/یا کور شوید.

آیا هر دو شیلنگ رادیاتور باید داغ باشند؟

پس از یک رانندگی به اندازه پنج مایل، شیلنگ بالایی کاملاً داغ می شود زیرا مایع خنک کننده را مستقیماً از موتور حمل می کند. اگر رادیاتور کار خود را انجام می دهد، شیلنگ پایینی گرم می شود زیرا مایع خنک کننده را به موتور برمی گرداند.

اما اگر پس از گرم شدن موتور، شلنگ پایینی در لمس سرد باشد، احتمالاً مشکل دارید.

آیا فرو ریختن شیلنگ رادیاتور می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود؟

سنج دمای بیش از حد
سنج دمای بیش از حد

بله، شلنگ فرو ریخته می تواند باعث گرم شدن بیش از حد شود. اگر در حال رانندگی هستید که شیلنگ صاف می شود، جریان مایع خنک کننده محدود می شود. پانل ابزار شما یک نشانگر دمای بالا و/یا یک چراغ هشدار گرمای بیش از حد به شما می دهد.

شما باید به کنار جاده بکشید و موتور را در اسرع وقت خاموش کنید. ادامه رانندگی با شرایط گرمای بیش از حد می تواند باعث آسیب شدید موتور شود.

شایان ذکر است که مشکلات داغ شدن بیش از حد موتور ممکن است از دلایل دیگری به جز شلنگ فروریخته باشد.

عملکرد درپوش رادیاتور چیست؟

درپوش رادیاتور سیستم خنک کننده شما را می بندد اما خنک کننده را قادر می سازد تا به و از مخزن انبساط (مخزن سرریز مایع خنک کننده رادیاتور) جریان یابد.

اطلاعات بیشتر در مورد نحوه عملکرد درپوش رادیاتور و مشکلات احتمالی مرتبط را می توانید در اینجا بیابید: 6 علامت درپوش بد رادیاتور (و زمان تعویض)

هزینه تعویض شیلنگ رادیاتور

هزینه تعویض شلنگ رادیاتور
هزینه تعویض شلنگ رادیاتور

هزینه تعویض شیلنگ های بالا و پایین رادیاتور در تعمیرگاه خودرو شما می تواند از 80 تا بیش از 500 دلار متغیر باشد. این هزینه به برند و مدل ماشین شما بستگی دارد. هزینه های تعویض در نمایندگی شما ممکن است کمی بالاتر باشد.

شیلنگ‌های رادیاتور بخش حیاتی سیستم خنک‌کننده هستند که خنک‌کننده داغ را از موتور از طریق رادیاتور حمل می‌کنند و دوباره آن را – خنک‌تر – به موتور می‌رسانند. دو شیلنگ رادیاتور وجود دارد، بالا و پایین، و به اندازه کافی ضخیم و محکم هستند تا فشارهای بالا و گرمای بسیار زیاد را تحمل کنند. آنها معمولا از لاستیک ساخته می شوند، اما سیلیکون گاهی اوقات در برنامه های کاربردی استفاده می شود. بنابراین اگر متوجه شدید که یکی یا هر دو فرو ریخته است، باید برای شما عجیب باشد. با این حال، وحشت نکنید، زیرا فرو ریختن شیلنگ رادیاتور معمولاً یک راه حل ساده است.

چرا شلنگ رادیاتور پوسیده میشود ؟

اول از همه، توجه به این نکته مهم است که برخی از موتورها به گونه ای طراحی شده اند که مایع خنک کننده را از طریق شیلنگ بالایی، رادیاتور و سپس از شیلنگ پایینی خارج می کنند. با این حال، در برخی دیگر، پمپ برای گردش مایع خنک کننده در جهت مخالف، از پایین رادیاتور قرار می گیرد. هیچ یک از روش ها بهتر از دیگری نیست، فقط به این بستگی دارد که مهندسان خودرو تصمیم بگیرند کدام روش برای وسیله نقلیه بهترین کار را داشته باشند. اما این بدان معنی است که یک طرف (جایی که پمپ است) سمت فشار بالاتر سیستم است. دانستن نحوه چیدمان سیستم خنک کننده به شما کمک می کند تا مشکلات را بعداً تشخیص دهید. بسته به مشکل، یک یا هر دو شیلنگ ممکن است مسطح شوند و عوامل مختلفی در ایجاد آن نقش داشته باشند. اول و مهمتر از همه، شلنگ رادیاتور فرو ریخته نتیجه یک شرایط خلاء است. معمولاً این به دلیل گرفتگی یا انقباض در جایی در سیستم ایجاد می شود.

نشانه های مشکل

ریزش شیلنگ رادیاتور: اینجا چه اتفاقی می‌افتد؟ شاید فقط در سرعت‌های بالا یا در هنگام چرخش دور موتور اتفاق بیفتد، یا شاید وقتی موتور خنک است زیر کاپوت متوجه آن شوید. شاید گرمای بیش از حد موتور در وهله اول شما را وادار به روت کردن کند. شلنگ رادیاتور خراب همیشه خودش را نشان نمی دهد، بنابراین بهتر است مراقب باشید و هر از چند گاهی به زیر کاپوت نگاه کنید. گرمای بیش از حد موتور لزوماً علت یا معلول فروریختن شیلنگ نیست. اگر با شلنگ رادیاتور فرو ریخته برخورد کردید، سیستم خنک کننده را به حال خود رها کنید تا کاملا خنک شود. سعی نکنید درپوش رادیاتور را بردارید، زیرا در صورت انسداد فیزیکی، مایع خنک‌کننده همچنان می‌تواند باعث سوختگی شود یا حتی تحت فشار باشد.

علل و رفع

شایع ترین علت فروریختن شیلنگ رادیاتور، مشکل خلاء ناشی از معیوب بودن درپوش رادیاتور است. درپوش ها حدود 14-16 psi رتبه بندی می شوند. در شرایط عادی، درپوش ها باید فشار منفی ناشی از خنک شدن موتور و انقباض مایع خنک کننده را آزاد کنند. آنها پس از سال ها استفاده رتبه خود را از دست می دهند یا گاهی اوقات به سادگی بیش از حد کثیف می شوند که کار نمی کنند. در این موارد، تنها چیزی که برای رفع مشکل نیاز است یک کلاهک جدید است. فقط مطمئن شوید که درپوش قدیمی را با کلاهک جدید با همان درجه فشار جایگزین کنید. درپوش رادیاتور ممکن است مستقیماً روی خود رادیاتور قرار گیرد یا ممکن است در امتداد مسیر شیلنگ سیستم خنک کننده قرار گیرد. در صورت شک به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

یکی دیگر از مشکلات رایج گرفتگی شیلنگ تخلیه رادیاتور کوچکتر است که به مخزن مایع خنک کننده منتهی می شود. چند دهه پیش رواناب رادیاتور به سادگی به سمت جاده هدایت می شد، اما گرفتن آن در یک مخزن نه تنها سازگار با محیط زیست است، بلکه مقدار مایع خنک کننده را نیز کاهش می دهد. با سرد شدن موتور، اگر مایع نتواند به مخزن بازگردد، این امر نیز باعث خلاء می شود. به سادگی شلنگ کوچک را بردارید و آن را برای انسداد بررسی کنید، یا فقط آن را تعویض کنید زیرا معمولاً یک قطعه کم هزینه است. علاوه بر این، ممکن است رادیاتور شما گرفتگی یا کثیف شده باشد، اما اگر اینطور باشد، احتمالاً مقداری گرمای بیش از حد خواهید داشت. گاهی اوقات می توان رادیاتور را شسته یا حتی جدا کرد و تمیز کرد، اما معمول تر است که به سادگی کل مجموعه رادیاتور را جایگزین کنید. اگر رادیاتور گرفتگی دارد، مطمئن شوید که کل سیستم خنک کننده را بشویید تا هر گونه مواد خامی که ممکن است در گردش باشد پاک شود. به یاد داشته باشید: هرگز درب رادیاتور را از موتور داغ باز نکنید یا بردارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا