مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

SEO / بهینه سازی موتور جستجو چیست؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

SEO مخفف “search engine optimization” است. به عبارت ساده، این به معنای فرآیند بهبود سایت شما برای افزایش بازدید آن است، زمانی که مردم محصولات یا خدمات مرتبط با کسب و کار شما را در گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو جستجو می کنند. هرچه صفحات شما در نتایج جستجو بهتر دیده شوند، احتمال بیشتری برای جلب توجه و جذب مشتریان بالقوه و فعلی به کسب و کار خود خواهید داشت.

سئو چگونه کار می کند؟

زنی در حال جذب seo

موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ از ربات ها برای خزیدن صفحات در وب، رفتن از سایتی به سایت دیگر، جمع آوری اطلاعات مربوط به آن صفحات و قرار دادن آنها در فهرست استفاده می کنند. فهرست را مانند یک کتابخانه غول پیکر در نظر بگیرید که در آن یک کتابدار می تواند یک کتاب (یا یک صفحه وب) برای کمک به شما پیدا کند که دقیقاً همان چیزی را که در آن زمان به دنبال آن هستید پیدا کنید.

مرتبط:7 تکنیک برتر SEO برای اجرا در سال 2022

در مرحله بعد، الگوریتم‌ها با در نظر گرفتن صدها فاکتور یا سیگنال رتبه‌بندی، صفحات موجود در فهرست را تجزیه و تحلیل می‌کنند تا تعیین کنند که صفحات ترتیب باید در نتایج جستجو برای یک جستجو مشخص شوند. در قیاس کتابخانه ما، کتابدار تک تک کتاب‌های موجود در کتابخانه را خوانده است و می‌تواند به شما بگوید که دقیقاً کدام یک پاسخ سؤالات شما را خواهد داشت.

عوامل موفقیت سئوی ما را می توان پروکسی برای جنبه هایی از تجربه کاربر در نظر گرفت. به این صورت است که ربات‌های جستجو دقیقاً تخمین می‌زنند که یک وب‌سایت یا صفحه وب چقدر می‌تواند به جستجوگر آنچه را که جستجو می‌کند ارائه دهد.

لپ تاپ با عبارت seo

بر خلاف تبلیغات جستجوی پولی، شما نمی توانید برای به دست آوردن رتبه های جستجوی ارگانیک بالاتر به موتورهای جستجو پولی بپردازید، به این معنی که کارشناسان سئو باید کار کنند. اینجاست که ما وارد می شویم.

جدول تناوبی عوامل سئو ما عوامل را در شش دسته اصلی و وزن هر کدام بر اساس اهمیت کلی آن برای سئو سازماندهی می کند. به عنوان مثال، کیفیت محتوا و تحقیق کلمات کلیدی از عوامل کلیدی بهینه سازی محتوا هستند و قابلیت خزیدن و سرعت از عوامل مهم معماری سایت هستند.

جدول تناوبی سئو که به تازگی به روز شده است همچنین شامل لیستی از سمومی است که از بهترین شیوه های سئو می کاهد. اینها میانبرها یا ترفندهایی هستند که ممکن است برای تضمین رتبه بالا در روزگاری که روش های موتورها بسیار کمتر پیچیده بود، کافی باشد. و، آنها حتی ممکن است برای مدت کوتاهی اکنون کار کنند – حداقل تا زمانی که شما دستگیر شوید.

در حالی که جدول تناوبی کلی سئو ما به شما در بهترین شیوه ها کمک می کند، دانستن تفاوت های ظریف سئو برای هر یک از این جایگاه ها می تواند به شما در موفقیت در نتایج جستجو برای کسب و کار کوچک، وبلاگ دستور پخت و/یا فروشگاه آنلاین کمک کند.

الگوریتم های جستجو به گونه ای طراحی شده اند که صفحات مرتبط و معتبر را نشان دهند و تجربه جستجوی کارآمدی را در اختیار کاربران قرار دهند. بهینه سازی سایت و محتوای خود با در نظر گرفتن این عوامل می تواند به رتبه بندی صفحات شما در نتایج جستجو کمک کند.

 

چرا سئو برای بازاریابی مهم است؟

سئو بخش اساسی بازاریابی دیجیتال است زیرا افراد هر ساله تریلیون ها جستجو انجام می دهند، اغلب با هدف تجاری برای یافتن اطلاعات در مورد محصولات و خدمات. جستجو اغلب منبع اصلی ترافیک دیجیتال برای برندها است و مکمل سایر کانال های بازاریابی است. دیده شدن بیشتر و رتبه بندی بالاتر در نتایج جستجو نسبت به رقبای شما می تواند تأثیر مهمی بر نتیجه شما داشته باشد.

با این حال، نتایج جستجو در چند سال گذشته در حال تغییر بوده است تا به کاربران پاسخ‌های مستقیم و اطلاعاتی بدهد که به احتمال زیاد کاربران را به جای هدایت آنها به وب‌سایت‌های دیگر، در صفحه نتایج نگه می‌دارد.

همچنین توجه داشته باشید، ویژگی‌هایی مانند نتایج غنی و پانل‌های دانش در نتایج جستجو می‌توانند دید را افزایش دهند و اطلاعات بیشتری را در مورد شرکت شما به طور مستقیم در نتایج به کاربران ارائه دهند.

در مجموع، سئو پایه و اساس یک اکوسیستم بازاریابی جامع است. وقتی متوجه شدید که کاربران وب سایت شما چه می خواهند، سپس می توانید آن دانش را در کمپین های خود (پرداخت و ارگانیک)، در سراسر وب سایت، در میان ویژگی های رسانه های اجتماعی خود و موارد دیگر پیاده سازی کنید.

چگونه می توانم سئو را یاد بگیرم؟

 

برای بررسی مفید سئو، جدول تناوبی عوامل سئو شما را با تمام مفاهیم کلیدی که باید بدانید، از جمله عناصر موفقیت آمیز سئو درون صفحه و خارج از صفحه، به علاوه «سموم» یا تاکتیک‌هایی که می‌تواند به شما آسیب برساند، آشنا می‌کند.

جدول تناوبی سئو

جدول و گزارش همراه نیز به سه بخش جستجو نگاه می کند:

  • سئوی محلی
  • سئوی انتشار/اخبار
  • سئوی تجارت الکترونیک

جدول تناوبی عوامل SEO به عنوان پایه و اساس این راهنمای سئو عمل می کند. این منابع با هم به شما کمک می کند تا در مورد سئو اطلاعات کسب کنید و استراتژی خود را برای موفقیت آگاه کنید.

به روز رسانی الگوریتم گوگل

در اینجا برخی از مهم‌ترین به‌روزرسانی‌های اخیر گوگل وجود دارد که باید درباره آن‌ها بدانید.

لینک به هرزنامه

به‌اصطلاح «به‌روزرسانی هرزنامه پیوند» در 26 ژوئیه 2021 منتشر شد. این تلاش جامع‌تری از سوی Google برای لغو پیوندهای هرزنامه در سراسر وب و چندین زبان است.

زبان گوگل در اینجا، به طور خاص، «باطل» است. با توجه به این به‌روزرسانی، وب‌سایت‌هایی که پیوندهای هرزنامه دارند کاهش رتبه‌بندی خود را مشاهده می‌کنند (یا احتمالا قبلاً دیده‌اند).

توصیه گوگل به وب سایت ها ثابت است: با تأکید بر محتوای با کیفیت بالا و خدمات وب کاربر محور، به جای دستکاری پیوندها، پر کردن کلمات کلیدی یا سئو کلاه سیاه، وب سایت ها خود را در رتبه بندی بالا می بینند.

به‌روزرسانی اصلی Google در جولای 2021

در ژوئن و جولای 2021، گوگل دو به‌روزرسانی اصلی را پشت سر هم راه‌اندازی کرد. قبل از این، آخرین به روز رسانی هسته در دسامبر 2020 بود.

همانطور که در به‌روزرسانی‌های اصلی معمول است، به‌روزرسانی هسته ژوئیه 2021 یک به‌روزرسانی جامع بود که کل الگوریتم را کمی تغییر داد، اما نه هیچ یک از عملکردهای خاص را.

به‌روزرسانی اصلی ژوئیه 2021 طی دوازده روز، از 1 تا 12 جولای منتشر شد. وب‌سایت‌هایی که رتبه‌بندی خود را در آن زمان تغییر دادند، ممکن است این تغییر را به به‌روزرسانی اصلی جدید نسبت دهند.

به روز رسانی اصلی گوگل در ژوئن 2021

به‌روزرسانی اصلی ژوئن 2021 اولین به‌روزرسانی از دو به‌روزرسانی ماهانه پشت سر هم بود که Google در اواسط سال 2021 عرضه کرد. Google تصمیم گرفت دو به‌روزرسانی جداگانه را منتشر کند زیرا برخی از به‌روزرسانی‌های اصلی که قصد داشتند ارائه کنند در ژوئن 2021 آماده نبودند. .

مانند سایر به‌روزرسانی‌های اصلی Google، به‌روزرسانی ژوئن 2021 جامع و گسترده بود. احتمالاً بسیاری از سایت‌ها تأثیر این به‌روزرسانی را در قالب یک رتبه‌بندی تحت تأثیر سئو احساس کرده‌اند.

به‌روزرسانی تجربه صفحه Google (مه 2021)

به‌روزرسانی Google Page Experience در تاریخچه به‌روزرسانی‌های Google انقلابی است زیرا Google اطلاعات مربوط به به‌روزرسانی را مدت‌ها قبل به ما داده است. پس از می 2021، گوگل به طور رسمی تجربه کاربر را به عنوان معیاری برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در نظر گرفت.

گوگل چگونه تجربه کاربری در سایت شما را تعیین می کند؟ عوامل متعددی در زیر چتر “Core Web Vitals” گنجانده شده است. عواملی که الگوریتم گوگل هنگام قضاوت در مورد کاربرپسند بودن یک صفحه وب شامل…

  • زمان بارگذاری
  • آیا تبلیغات مزاحم ممکن است در مأموریت کاربر دخالت کند یا خیر
  • اگر در هنگام بارگذاری سایت، محتوا در صفحه جابجا شود.

تجربه صفحه شامل چندین به‌روزرسانی موجود Google است که کاربران احتمالاً با آن‌ها آشنا خواهند بود، از جمله به‌روزرسانی سازگار با موبایل (به تفصیل در زیر) و افزایش رتبه HTTPS و غیره.

رتبه بندی Google Passage (فوریه 2021)

از فوریه 2021، به‌روزرسانی رتبه‌بندی پاساژ Google به‌صورت زنده آغاز شد. این یک به‌روزرسانی بالقوه بزرگ بود، به طوری که گوگل تخمین می‌زند که می‌تواند تا هفت درصد بر رتبه سایت تأثیر بگذارد.

رتبه بندی گذرگاه گوگل نتیجه چیزی است که گوگل ابتدا آن را «نمایه گذاری پاساژ» نامید. در نمایه سازی معابر، گوگل می تواند اطلاعات مدفون در بدنه معابر وب را بگیرد و در پاسخ به یک درخواست کوتاه ارائه دهد.

این به روز رسانی درخواست های خاص را در سایت بسیار دقیق تر می کند و زمان صرف شده برای جستجوی اطلاعات بسیار خاص را برای کاربران Google کاهش می دهد.

اگرچه گوگل برای اولین بار این را “نمایه گذاری معابر” نامید، اما دقیق تر است که این قسمت را به عنوان یک به روز رسانی رتبه بندی پاساژ توصیف کنیم، نامی که گوگل به طور رسمی به روز رسانی داده است.

به‌روزرسانی اصلی دسامبر 2020

به روز رسانی هسته 2020 آخرین به روز رسانی بزرگ سال 2020 و اولین به روز رسانی بزرگ از ماه می همان سال بود.

مانند همه به‌روزرسانی‌های اصلی Google، به‌روزرسانی اصلی دسامبر 2020 گسترده بود و بر وب‌سایت‌ها و SEO در همه زبان‌ها تأثیر گذاشت.

پیگیری به‌روزرسانی‌های Google بسیار مهم است، زیرا درک کاهش رتبه‌بندی شما می‌تواند به سادگی مشاهده این موضوع باشد که Google به‌تازگی یک به‌روزرسانی ارائه کرده است. با این حال ممکن است چیزی نباشد که شما نیاز به رفع آن داشته باشید. رتبه‌بندی‌ها می‌توانند پس از دریافت ضربه از یک به‌روزرسانی هسته، گاهی بدون به‌روزرسانی هسته جدید، مجدداً بازگردند.

Google BERT گسترش می یابد (اکتبر 2020)

در حالی که این به روز رسانی مستقیماً بر سئو تأثیر نمی گذارد، اما همچنان یک لحظه مهم در تاریخ Google و الگوریتم جستجوی آن است. در اکتبر سال 2020، گوگل به مردم اعلام کرد که BERT اکنون تقریباً تمام نتایج جستجو را به زبان انگلیسی در سایت در آن زمان پردازش می کند.

این یک جهش بزرگ بود، زیرا زمانی که BERT برای اولین بار در اکتبر سال قبل اعلام شد، سیستم تنها ده درصد از کل نتایج جستجو در سایت را تامین می کرد.

BERT اکنون تقریباً تمام نتایج جستجوی زبان انگلیسی و نتایج جستجو را در نزدیک به 70 زبان دیگر تقویت می کند، یک جهش بزرگ برای یادگیری ماشینی و دقت در حال بهبود گوگل است.

BERT که مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است، می تواند زبان را به طور طبیعی تری پردازش کند و درک بهتری از نحوه کدگذاری اطلاعات توسط انسان ها در یک قسمت داشته باشد.

 

به روز رسانی هسته مه 2020

گوگل به‌روزرسانی الگوریتم هسته گسترده مه 2020 خود را طی چند هفته در اوایل ماه مه 2020 منتشر کرد.

این به روز رسانی گسترده و جامع بود. مانند سایر به روز رسانی های اصلی، هیچ جنبه خاصی از الگوریتم مورد هدف قرار نگرفت.

به روز رسانی هسته ژانویه 2020

به‌روزرسانی هسته‌ای نسبتاً ضعیف، به‌روزرسانی هسته‌ای ژانویه 2020 توسط کارشناسان سئو به شدت احساس نشد. تنها چهار ماه بعد توسط به‌روزرسانی هسته‌ای بسیار قوی‌تر در ماه می 2020 پیگیری شد.

به‌روزرسانی پردازش زبان طبیعی Google BERT

در اواخر اکتبر سال 2019، گوگل به‌روزرسانی بزرگی را راه‌اندازی کرد که تأثیر زیادی بر جست‌وجوی‌های جستجو در طول سال‌های 2019، 2020، 2021 خواهد داشت و امروز نیز بر سئو تأثیر می‌گذارد.

در این روز، گوگل BERT را منتشر کرد که در آن زمان تنها 1 مورد از 10 جستجو را پوشش می داد. BERT تغییر قابل توجهی در نحوه تعامل گوگل با صفحات وب، استفاده از یک شبکه عصبی برای خواندن صفحات وب و یادگیری مانند انسان ها بود.

در کاربرد عملی، BERT می‌تواند زبان طبیعی را در صفحات وب بهتر درک کند و این اطلاعات را به سؤالات جستجو مرتبط کند.

به‌روزرسانی اصلی سپتامبر 2019

به‌روزرسانی هسته سپتامبر ۲۰۱۹ یکی دیگر از به‌روزرسانی‌های الگوریتم هسته گسترده‌ای بود که گوگل هر چند ماه یک بار آن را منتشر می‌کند. این اولین به‌روزرسانی اصلی اصلی از زمان به‌روزرسانی ژوئن 2019 بود و در آغاز سال بعد با به‌روزرسانی ژانویه 2020 پیگیری شد.

به‌روزرسانی اصلی ژوئن 2019

ژوئن به‌روزرسانی ژوئن 2019 را از قبل اعلام کرد، که در آن زمان یک عمل غیرعادی بود. به‌روزرسانی اصلی ژوئن ۲۰۱۹ جنبه‌های گسترده‌ای از الگوریتم Google را پوشش می‌دهد و هدف آن بهبود تجربه کاربر در حوزه‌های مختلف بود. به‌روزرسانی اصلی سپتامبر 2019 دنبال شد و به‌روزرسانی اصلی مارس 2019 را جایگزین کرد.

به‌روزرسانی اصلی مارس 2019

به روز رسانی اصلی مارس 2019 تا حدودی گیج کننده بود و به طور خلاصه تعادل معمول دنیای SEO را مختل کرد. به‌روزرسانی اصلی مارس 2019 بدون نام منتشر شد و به کاربران در سراسر توییتر اجازه داد تا درباره به‌روزرسانی و دلیل نام‌گذاری نشدن آن حدس بزنند.

گوگل که با سردرگمی مواجه شد، به سرعت وارد شبکه های اجتماعی شد تا اشتباه را اصلاح کند. آنها در توییتر نوشتند: «نام ما این به‌روزرسانی، به‌روزرسانی اصلی مارس 2019 است». پرمخاطب نیست، اما مطمئناً دقیق است.

بروز رسانی های دیگیری نییست هرساله منتشر شده و خواهد شد که انشاالله در مطالب بعدی توضیحات کاملتری ارائه خواهیم کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *