مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

Shell Infrastructure Host چیست و چرا روی رایانه شخصی من اجرا می شود؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

به فرآیندهای در حال اجرا در Task Manager در ویندوز نگاه کنید و احتمالاً فرآیند Shell Infrastructure Host را خواهید دید. اگر کنجکاو هستید که sihost.exe چیست، چه کاری انجام می دهد و شاید چرا گاهی اوقات از منابع CPU زیادی استفاده می کند، در اینجا چیزی است که باید بدانید.

 

فرآیند میزبان زیرساخت شل چیست و چه کاری انجام می دهد؟

Shell Infrastructure Host یک فرآیند حیاتی در ویندوز است. در کنار سایر فرآیندها، مانند میزبان Shell Experience، مسئولیت مواردی مانند شفافیت پنجره، طرح منوی استارت، نمایش اسلاید پس زمینه دسکتاپ و چندین عنصر گرافیکی دیگر سیستم عامل (OS) را بر عهده دارد.

در Task Manager، جایی که نام فرآیند آن sihost.exe است، میزبان زیرساخت Shell را می‌توانید در بخش فرآیندهای Windows پیدا کنید. در شرایط عادی، منابع سیستم بسیار کمی را مصرف خواهد کرد. گاهی اوقات، منابع مصرف شده توسط Shell Infrastructure Host ممکن است به طور غیرمنتظره ای افزایش یابد و باعث تاخیر، کندی سیستم و حتی خرابی شود.

فرآیند میزبان زیرساخت پوسته در مدیر وظیفه

چرا این فرآیند از قدرت CPU زیادی استفاده می کند؟

هنگامی که تحت شرایط عادی کار می کند، فرآیند میزبان زیرساخت Shell تنها از مقادیر کمی از CPU و منابع انرژی استفاده می کند که تغییرات گرافیکی خاصی ایجاد شود. همچنین از مقدار کمی حافظه (یا RAM) همیشه استفاده خواهد کرد.

گاهی اوقات استفاده از منابع افزایش می یابد و کاربران گزارش می دهند که تا 70٪ از توان CPU در این فرآیند استفاده می شود. این افزایش گاهی اوقات می‌تواند ساعت‌ها طول بکشد، که اگر بر عملکرد رایانه شخصی تأثیر بگذارد، می‌تواند هم نگران‌کننده و هم خسته‌کننده باشد.

دلایل اصلی این مشکل معمولاً یک برنامه یا برنامه هایی با نشت حافظه و پیکربندی نادرست یا تنظیمات شخصی سازی قدیمی است. یکی از ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از این مشکل، اعمال هر گونه به‌روزرسانی موجود برای ویندوز و برنامه‌ها است.

یکی دیگر از دلایل رایج استفاده زیاد از CPU توسط این فرآیند، تنظیم پس‌زمینه دسکتاپ روی حالت نمایش اسلاید است. اگر به روز رسانی سیستم عامل کمکی نکرد، سعی کنید پس زمینه دسکتاپ را روی یک تصویر ثابت تنظیم کنید. اگر این کمک می کند، اما همچنان می خواهید یک نمایش اسلاید داشته باشید، سعی کنید از تصاویر مکان دیگری استفاده کنید یا یک برنامه نمایش اسلاید دسکتاپ شخص ثالث را نصب کنید.

اگر افزایش منابع تنها زمانی رخ دهد که یک برنامه خاص در حال اجرا است، به نشت حافظه اشاره می کند. ساده ترین راه برای رفع این مشکل، تعمیر برنامه در تنظیمات است.

آیا می توانید میزبان زیرساخت شل را غیرفعال کنید؟

هیچ راهی برای غیرفعال کردن دائمی این فرآیند وجود ندارد، و حتی اگر وجود داشته باشد، توصیه نمی‌کنیم که این کار را انجام دهید. غیرفعال کردن این فرآیند تقریباً مطمئناً از بوت شدن ویندوز جلوگیری می کند و شما را به صفحه آبی مرگ (BSOD) خیره می کند.

می‌توانید این فرآیند را به‌طور موقت در Task Manager خاتمه دهید تا ببینید آیا استفاده بالای CPU برطرف می‌شود یا خیر، اما پس از چند ثانیه به‌طور خودکار راه‌اندازی مجدد می‌شود. برای انجام این کار، Task Manager را باز کنید، Shell Infrastructure Host را در Windows Processes پیدا کنید و روی آن کلیک راست کنید. “پایان کار” را از منو انتخاب کنید.

آیا Shell Infrastructure Host یک ویروس است؟

اگر نگران هستید که Shell Infrastucture Host یک ویروس باشد، پاسخ تقریباً منفی است. Shell Infrastructure Host یک بخش عادی و ضروری ویندوز 10 و 11 است. هر زمان که ویندوز به طور معمول اجرا می شود، باید انتظار داشته باشید که آن را در Task Manager ببینید.

افزایش ناگهانی CPU و حافظه ممکن است ناشی از بدافزار موجود در رایانه شما باشد، اما به احتمال زیاد این فرآیند توسط یک ویروس ربوده نشده است. اگر همچنان نگران هستید، انجام اسکن کامل ویروس با یک برنامه آنتی ویروس به روز و قابل اعتماد همیشه یک گزینه است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *