مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

علائم نشتی واشر درب سوپاپ

علائم نشتی واشر درب سوپاپ :در یک دنیای کامل، یک موتور برای مدت زمان نامحدودی تمیز و بدون نشتی باقی می ماند. با این حال، مفهوم چنین چیزی چیزی بیش از آرزو و آرزو نیست. با افزایش سن و مسافت پیموده شده کافی، هر موتوری مستعد نشتی مزاحم می شود که می تواند منجر به تعدادی از مسائل تشدید شود.

علائم نشتی واشر درب سوپاپ

نشت هایی از این نوع می تواند از منابع متعددی منشاء بگیرد که اغلب از نظر شدت متفاوت است. رایج ترین این نشت ها به روغن موتور گرم اجازه می دهد تا از بلوک موتور و سر سیلندر خارج شود و قسمت بیرونی موتور آسیب دیده را پوشش دهد.

شاید رایج ترین نشت روغن موتور، نشت هایی باشد که از پوشش(های) سوپاپ موتور نشات می گیرد. در واقع، اکثریت قریب به اتفاق موتورهای با سن متوسط، درجاتی از نشت روغن مربوط به پوشش سوپاپ را نشان می‌دهند که باعث می‌شود تعداد نامحدودی از رانندگان به فکر تعمیر چنین مشکلاتی در سال باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد وظایف خاص واشر پوشش سوپاپ موتور و همچنین علت اصلی نشتی درپوش سوپاپ، ادامه مطلب را بخوانید.

واشر پوشش سوپاپ چیست؟

واشر پوشش سوپاپ چیست؟
واشر پوشش سوپاپ چیست؟

یک موتور احتراق داخلی استاندارد از اجزای ساختاری متعددی تشکیل شده است که همه آنها برای عملکرد بدون زحمت در کنار هم قرار گرفته اند. با این حال، این اجزا باید به یکدیگر آب بندی شوند تا از هدر رفتن سیال در هنگام کارکرد موتور جلوگیری شود.

این مهر و موم با استفاده از واشرهای تخصصی شکل می گیرد که به ابعاد دقیق لازم برای جاسازی مناسب بریده یا قالب گیری شده اند. در گذشته، واشرهایی از این نوع از الیاف فشرده یا چوب پنبه با ضخامت های مختلف ساخته می شدند. امروزه اکثریت قریب به اتفاق واشرهای خودرو از پلاستیک با روکش لاستیکی یا ترکیبات ویژه فایبرگلاس ساخته می شوند.

علائم نشتی واشر درب سوپاپ

یک اتصال ساختاری خاص که نیاز به استفاده از واشر دارد، اتصالی است که بین سر سیلندر موتور و واشر (های) پوشش سوپاپ وجود دارد. یک موتور خطی استاندارد دارای یک سر سیلندر است، در حالی که موتورهای با پیکربندی “V” دارای دو سر هستند.

این سرها شامل اجزای سوپاپ موتور (سوپاپ ها، فنرهای سوپاپ و راکرها) هستند که به طور مداوم برای کنترل توزیع هوای ورودی در هر سیلندر و همچنین انتشار گازهای احتراق در مجرای اگزوز فعال می شوند. این اجزای سوپاپ توسط یک منبع ثابت روغن موتور خنک و روانکاری می شوند.

4 نشانه نشتی واشر روکش سوپاپ

هر سر سیلندر با یک درپوش سوپاپ پوشیده شده است که در ادبیات خدمات دوره قبل از آن به عنوان روکر روکر نیز یاد می شد. روکش سوپاپ موتور از هدر رفتن روغن از سر سیلندرهایی که روی آن قرار دارند جلوگیری می کند، در حالی که به طور همزمان از رسوب زباله در داخل آن جلوگیری می کند.

بین هر سرسیلندر و پوشش سوپاپ، یک واشر پوشش سوپاپ قرار دارد که مهر و موم بسیار کارآمدتری نسبت به اتصالات فلز روی فلز ایجاد می کند. بدون واشر پوشش سوپاپ، روغن به راحتی از محل اتصال بین این دو جزء حیاتی خارج می شود.

علائم واشر پوشش بد دریچه

یک واشر بد پوشش سوپاپ می تواند باعث تعدادی از علائم دردسرساز شود که به راحتی قابل تشخیص است. اکثر علائم این ماهیت نسبتاً استاندارد هستند، از یک مدل خاص موتور به مدل دیگر.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با واشر بد پوشش سوپاپ آورده شده است.

شماره 1 – بوی روغن سوزان

بوی سوختن در ماشین
بوی سوختن در ماشین

همانطور که روغن از واشر پوشش سوپاپ موتور تراوش می کند، با بسیاری از سطوح گرم شده تماس پیدا می کند. این باقیمانده روغنی زمانی که در معرض منابع حرارتی موجود در محفظه موتور خودرو قرار می گیرد، شروع به پختن می کند. در نتیجه، بوی قابل تشخیص روغن سوخته آشکار می شود.

این بو تا زمانی که واشر پوشش سوپاپ متخلف تعویض نشود، باقی خواهد ماند. پس از تعویض، موتور خودرو باید با استفاده از چربی‌گیر و آب گرم تمیز شود. انجام این کار باعث کاهش بوی نامطبوع می شود.

شماره 2 – روغن قابل مشاهده روی سطوح خارجی موتور

بوی روغن سوزی
بوی روغن سوزی

یک واشر پوشش سوپاپ نشتی به راحتی با وجود یک باقیمانده روغنی که سطوح خارجی سرسیلندر موتور را می پوشاند، شناسایی می شود. اگر چنین نشتی به اندازه کافی شدید شود، این باقیمانده می تواند به سمت پایین به سمت بلوک موتور گسترش یابد.

این نه تنها آشفتگی ایجاد می کند، بلکه یافتن منبع نشتی های اضافی را نیز دشوار می کند. این آلودگی روغن فقط با تعویض واشر پوشش سوپاپ معیوب، قبل از تمیز کردن کامل موتور قابل حل است.

در حالی که روغنی که به زیرشاخه خودرو می رسد ممکن است از درپوش سوپاپ باشد، واشر مخزن روغن نیز ممکن است مقصر باشد.

شماره 3 – سطح روغن پایین

روغن موتور را چک کنید
روغن موتور را چک کنید

یک موتور احتراق داخلی طوری طراحی شده است که همراه با مقدار مشخصی روغن موتور کار کند. این با ظرفیت کل روغن موتور نشان داده می شود. هرگاه روغن از الف نشت کند n موتور در هر نقطه، و دوباره پر نمی شود، مقدار کل روغن در یک موتور کاهش می یابد.

اگر به اندازه کافی شدید باشد، نشت واشر درپوش سوپاپ می تواند سطح روغن موتور را تا حدی کاهش دهد که باعث ایجاد مشکلات ثانویه مانند فرسودگی سریع قطعات داخلی شود. این می تواند فاجعه بار باشد اگر در کوتاه مدت اصلاح نشود.

شماره 4 – سوخت ناقص موتور

علل آتش سوزی سیلندر
علل آتش سوزی سیلندر

نشتی واشر پوشش سوپاپ می تواند به روغن اجازه دهد تا به تعدادی از مکان هایی که هرگز در نظر گرفته نشده است جریان یابد. یکی از این مکان‌ها، ناحیه داخل و اطراف چاه‌های شمع موتور است. هنگامی که روغن در این منطقه جمع می شود، تعدادی از مشکلات ممکن است ایجاد شود که مهم ترین آنها شامل خرابی موتور است.

بیشر بخوانید:

با گذشت زمان و نشت کافی، روغن می تواند شمع را تا حدی که عایق و الکترود آن اشباع شود، آلوده کند. این به نوبه خود می تواند نیاز به تعویض شمع داشته باشد. اگر واشر پوشش سوپاپ موتور در نهایت تعویض نشود، این فرآیند باید بارها و بارها تکرار شود.

چه چیزی می تواند باعث خرابی واشر پوشش سوپاپ شود؟

فاصله تعویض روغن
فاصله تعویض روغن

در حالی که تمام واشرهای پوشش شیر با گذشت زمان مستعد نشتی هستند، چندین عامل مختلف نیز می توانند نقش کلیدی در کاهش یکپارچگی ساختاری چنین واشر ایفا کنند. اکثریت قریب به اتفاق آنها حداقل تا حدی در طبیعت مربوط به نگهداری هستند.

شماره 1 – تغییر نادر روغن

شاید مهم ترین علت خرابی زودرس واشر درپوش سوپاپ، سرویس نادر موتور باشد. روغن موتور تازه، که در یک بازه زمانی معین تعویض می شود، حاوی تعدادی افزودنی است که برای جلوگیری از خراب شدن واشر در نظر گرفته شده است.

با گذشت زمان، این مواد افزودنی شروع به تجزیه می‌کنند، که به نوبه خود، واشر (های) پوشش سوپاپ موتور را در برابر سایش و پیری سریع آسیب‌پذیر می‌کند. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که موارد نگهداری معمول برای مدت طولانی نادیده گرفته شوند.

شماره 2 – گرم شدن بیش از حد

یکی دیگر از دلایل اصلی خرابی واشر درپوش سوپاپ، گرم شدن بیش از حد است. تمام موتورها برای کار در دمای از پیش تعیین شده در نظر گرفته شده اند. اگر از این مقدار از پیش تعیین شده تجاوز شود، مانند گرمای بیش از حد، واشرهای موتور تحت فشار حرارتی قرار می گیرند که خطر ترک خوردن و انفجار را تسریع می کند.

گرمای بیش از حد نه تنها بر روی واشر (های) پوشش سوپاپ موتور سخت است، بلکه یکپارچگی آب بندی های حیاتی دیگر مانند واشر سر را نیز به خطر می اندازد. در صورت گرم شدن بیش از حد موتور، یافتن چند واشر خراب در یک موتور غیر معمول نیست.

شماره 3 – پیچ و مهره های روکش سوپاپ محکم شده روی/زیر

به‌علاوه، اگر پیچ‌های درپوش سوپاپ موتور به‌درستی پس از نصب، به‌درستی گیر نکرده باشند، معمولاً واشرهای پوشش سوپاپ که قبلاً تعویض شده‌اند، در کوتاه‌مدت شروع به نشت می‌کنند.

سفت شدن بیش از حد این پیچ و مهره ها می تواند منجر به نشیمنگاه نامناسب واشر یا گیره/صاف شدن سطوح واشر شود. از طرف دیگر، کم سفت شدن این پیچ و مهره ها اغلب از ایجاد آب بندی مناسب بین هر سطح فلزی جلوگیری می کند.

آیا نشتی واشر پوشش سوپاپ جدی است؟

نشتی واشر درپوش سوپاپ
نشتی واشر درپوش سوپاپ

در اکثریت قریب به اتفاق موارد، نشت واشر درپوش سوپاپ بسیار جدی تلقی نمی شود. این امر به ویژه در مورد نشتی های جزئی، که سطوح خارجی موتور را به شدت آلوده نمی کند، صادق است.

به طور کلی، نشتی واشر پوشش سوپاپ تنها زمانی جدی تلقی می شود که به اندازه ای شدید باشد که باعث از دست دادن قابل توجه روغن شود.

علاوه بر این، نشتی واشر درپوش سوپاپ که باعث ایجاد شرایط ناقص می شود نیز باعث نگرانی است. این زمانی اتفاق می‌افتد که خروجی ناشی از نشت منجر به وجود روغن در چاه شمع شود و در نتیجه الکترود و عایق شمع را آلوده کند.

در هر صورت، تعویض واشر پوشش سوپاپ دارای نشتی در مدت زمان معقولی عمل خوبی تلقی می شود. نشت با این ماهیت فقط از نظر شدت پیشرفت می کند و در نهایت به سطحی از شدت مطابق با آنچه در بالا توضیح داده شد می رسد.

فعال بودن در انجام چنین تعمیراتی به حداقل رساندن احتمال علائم مرتبط با رانندگی کمک می کند.

واشر چقدر باید دوام بیاورد؟

طول عمر واشر (های) پوشش سوپاپ موتور تا حد زیادی به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از: ساخت موتور مورد نظر، دفعات تعمیر و نگهداری استاندارد موتور و عادات رانندگی یک راننده.

برخی از واشرهای OEM به طور طبیعی دوام بیشتری نسبت به سایرین دارند و در نتیجه عمر طولانی تری دارند. علاوه بر این، واشرهای پوشش سوپاپ در موتورهایی که به خوبی نگهداری می شوند تقریباً همیشه سطح دوام بالاتری نسبت به مواردی که نادیده گرفته می شوند از خود نشان می دهند.

علاوه بر این، واشرهای موجود در موتور خودرویی که به ندرت رانده می شود، بیشتر مستعد خرابی زودرس هستند، زیرا معمولا خشک و شکننده می شوند.

با این حال، به طور متوسط، می توان انتظار داشت که واشرهای پوشش سوپاپ موتور آنها برای یک دوره 40000 تا 60000 مایلی دوام بیاورد، بدون اینکه مشکلی وجود نداشته باشد. در برخی موارد، واشرهایی از این نوع می توانند به میزان قابل توجهی دوام بیشتری داشته باشند.

هزینه تعویض واشر پوشش سوپاپ

هزینه تعویض واشر پوشش سوپاپ اغلب از خودرویی به خودروی دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. این اغلب به دلیل تفاوت در هزینه نیروی کار مرتبط با تکمیل چنین کاری، در چندین طرح موتور است.

در بسیاری از موارد، تعویض واشر پوشش سوپاپ را می توان در عرض 1 تا 2 ساعت تکمیل کرد که منجر به هزینه های متوسط ​​​​کار می شود. با این حال، ممکن است 4-5 ساعت طول بکشد تا کار مشابه در سایر موتورهای پیچیده تر انجام شود. این، البته، هزینه کار بسیار بالاتری را به همراه خواهد داشت.

هزینه واشرهای پوشش سوپاپ نیز به طور قابل توجهی از یک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر متغیر است. قیمت برخی از آن ها به کمتر از 15 دلار می رسد، در حالی که برخی دیگر با قیمت های شمالی 100 دلار به فروش می رسند. این باید در هزینه کلی چنین تعمیراتی نیز محاسبه شود.

با این حال، به طور متوسط، می توان انتظار پرداخت بین 90 تا 400 دلار را برای تعویض واشر پوشش سوپاپ داشت. انتهای پایین این طیف قیمت به طور کلی نشان دهنده جایگزینی موتورهای 4 سیلندر داخلی است، در حالی که انتهای بالاتر این محدوده مربوط به جایگزینی در موتورهای پیکربندی “V” یک ساخت خارجی است.

1 دیدگاه دربارهٔ «علائم نشتی واشر درب سوپاپ»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *