مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

چرا خودرو من می لرزد؟

چرا ماشین من می لرزد؟همه ما هنگام رفتن به خواربارفروشی یا محل کار انتظار یک رانندگی آرام را داریم. ارتعاشات، مانند گرما، در دراز مدت دشمن وسایل نقلیه هستند.

چرا خودرو من می لرزد؟

با مشاهده ابتدا مشکل را پیدا کنید. نیازی به فرض بدترین یا بهترین سناریوها نیست. ابزارهای تشخیصی ممکن است فقط شما را بدون حقایق به جایی برساند.

مهم ترین سؤالاتی که باید در مورد لرزش خودرو بپرسید:

  • آیا لرزش با سرعت بدتر می شود؟
  • آیا لرزش هنگام چرخش فرمان رخ می دهد؟
  • آیا لرزش با سر و صدا همراه است؟
  • آیا لرزش زمانی که ماشین در حالت بیکار است اتفاق می افتد؟

سؤالات بالا دامنه اصلاحات احتمالی را برای وسیله نقلیه شما محدود می کند. توجه داشته باشید که چگونه سرعت نقش مهمی در این امر ایفا می کند. این که آیا لرزش هنگام حرکت خودرو، ثابت یا شروع به حرکت اتفاق می افتد، ممکن است شما را به راه حل های متفاوتی هدایت کند.

لاستیک و چرخ به عنوان عامل لرزش

بیشتر موارد لرزش ناشی از عدم تعادل یا معیوب بودن لاستیک ها است. خودرو تمایل دارد در یک خط مستقیم به جلو حرکت کند. در حالی که دایره ای با زمین در یک خط قرار می گیرد تا سرعت زاویه ای را به سرعت خطی تبدیل کند.

با این حال، وقتی لاستیک به درستی باد نشده است، شما در حال معرفی جهش هستید. جهش حرکت رو به جلو را از بین می برد و بخشی از آن را در جهت عمودی پراکنده می کند.

 

مشکل دیگر زمانی ایجاد می شود که چرخ یا لاستیک شما کاملاً دایره ای نباشد. اگر واحد چرخ-لاستیک بیضی شکل باشد، نه دایره، جهش را معرفی می کند.

انتظار داشته باشید تایرها را هر 50000 مایل یا بیشتر یا هر چهار سال یکبار تعویض کنید. بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا لاستیک های شما نیاز به تعویض دارند این است که آج لاستیک را با یک گیج لاستیک اندازه گیری کنید تا مطمئن شوید که لاستیک شما هنوز عمر دارد. لاستیک های خود را هنگام تعویض بالانس کنید.

اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها مطابق با مشخصات خودرو باد می شوند. این بستگی به دما دارد، بنابراین مشخصات ممکن است به فصل بستگی داشته باشد.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که مهره های مهره ها مطابق با مشخصات سفت شده اند. اعتبار اضافی برای اطمینان از کارکرد صحیح مهره های شما.

تعلیق به عنوان یک علت لرزش

یاتاقان‌های چرخ، اتصالات توپ یا میله‌های اتصال معیوب ممکن است باعث لرزش شوند.

بلبرینگ چرخ، درست مانند چرخ و لاستیک، باید آزادانه بچرخد. یاتاقان چرخ نمی‌تواند آزادانه بچرخد اگر بلبرینگ‌ها روی یکدیگر ساییده شوند، دیواره‌های یاتاقان‌ها یا مشخصاتی از کثیفی و زباله در داخل آن به دام افتاده باشد. نیروهای حاصل در همه جهات خواهند بود و باعث لرزش می شوند.

مفاصل توپ نسبتاً ساده هستند: آنها مفاصل سه درجه آزادی هستند که ثبات را نیز حفظ می کنند. اگر این مفصل کار نمی کند، نمی توانید انتظار داشته باشید تایر شما به درستی کار کند.

خرابی میله‌های کراوات در مواقعی که مشکلات تراز چرخ‌ها نیز وجود دارد رایج است. آنها همچنین ممکن است باعث مشکلاتی در رسیدگی شود. اطمینان حاصل کنید که میله های کراوات شما به روز هستند.

همچنین، مسائل مربوط به تراز خودرو را به طور کلی بررسی کنید.

ترمز به عنوان عامل لرزش

اگر ترمز باعث لرزش شود، باید لنت و روتور ترمز خود را بررسی کنید.

روتورها برای شرایط عملیاتی بهینه باید خوب و صاف باشند. مشکل زمانی ایجاد می شود که یک طرف روتور ضخیم تر یا نازک تر از طرف دیگر همان روتور باشد. به این معنی که در اطراف روتور ناهماهنگی وجود دارد. این باعث می شود که ترمزهای شما به همه جا بپرند.

لنت ترمز هم همینطور. لنت های ترمز باید از ابتدا تا انتها صاف و پیوسته باشند. ثابت نبودن ضخامت به معنای لرزش احتمالی است.

دو مشکلی که در بالا توضیح داده شد ممکن است باعث شود کالیپر آنقدر سریع مایع ترمز را پمپاژ و تخلیه کند که ممکن است باعث بالا و پایین رفتن فشار شود و بر همه کالیپرهای ترمز تأثیر بگذارد و در نتیجه منجر به لرزش و لرزش خودرو شود.

روتور و پدها به مرور زمان فرسوده می شوند. آسیب به کالیپرهای ترمز نیز باعث لرزش ترمز و فرمان می شود. اگر مشکوک هستید که مشکل از من است، مطمئن شوید که سیستم ترمز خود را بررسی کرده اید.

بیشتر بخوانید:

 خودرو  شما بوی گاز می دهد

چگونه کپک را از داخل خودرو پاک کنیم
چرا خودرو شما در حین رانندگی متوقف می شود؟ (8 علت شایع)
۷ دلیل خاموش شدن دزدگیر خودرو (و نحوه خاموش کردن آن)
7 نکته برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد خودرو

موتور و گیربکس به عنوان علل لرزش

به ندرت موتور در لرزش و تکان دادن خودرو مقصر است. اما گاهی اوقات، آن است. اطمینان حاصل کنید که شمع ها و فیلتر هوا در شرایط عالی هستند.

مایع گیربکس خود را هر چند وقت یکبار که نیاز دارید بررسی کنید. همچنین فراموش نکنید که پایه گیربکس را برای ایمن بودن بررسی کنید.

اگر متوجه لرزش وسیله نقلیه در خلال کار شدید، ممکن است پایه‌های موتور بدی داشته باشید. همچنین اگر هنگام حرکت از حالت ثابت به حرکت متوجه تکان شدید، پایه‌های موتور خود را بررسی کنید.

این مقاله تا جایی که نویسنده می داند دقیق و درست است. محتوا فقط برای مقاصد اطلاعاتی یا سرگرمی است و جایگزین مشاوره شخصی یا مشاوره حرفه ای در امور تجاری، مالی، حقوقی یا فنی نمی شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *