مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

خودرو  شما بوی گاز می دهد

خودرو  شما بوی گاز می دهد :آه، بوی تهوع آور گاز. این دقیقاً همان چیزی است که می خواهید در راه رفتن به محل کار بو کنید. قبل از اینکه وحشت کنید، یک خبر خوب وجود دارد. ما 10 دلیل اصلی که خودرو  شما بوی گاز می دهد را گردآوری کرده ایم.

خودرو  شما بوی گاز می دهد

دنبال کنید و برخی از عیب‌یابی و راه‌حل‌هایی را که توضیح داده‌ایم امتحان کنید. امیدواریم شما را یک قدم به یک سواری بدون بو نزدیک کنیم.

چرا داخل خودرو  من بوی گاز می دهد؟

بوی گاز بسیار آزاردهنده است و می تواند خطرناک باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که خودرو  شما ممکن است بوی گاز بدهد.

پاسخ کوتاه این است که بخشی از خودرو  شما معیوب است. متأسفانه ده ها قطعه وجود دارد که در نقطه ای با سوخت در تماس هستند.

بنزین سوختی است که خودرو  شما برای رانندگی از آن استفاده می کند. شما گاز مایع را پمپ می کنید و موتور جادو می کند تا آن را به بخار انفجاری تبدیل کند. از انفجارهای کنترل شده برای حرکت خودرو  شما و رساندن شما از نقطه A به نقطه B استفاده می کند.

ممکن است به نحوه کار خودرو  خود اهمیت ندهید، اما این توضیح سریع به شما کمک می کند تا متوجه شوید مشکل شما کجاست. هر مرحله از این فرآیند انفجار سوخت می تواند مشکل داشته باشد. بخار گازی که باید به سوخت تبدیل شود در جایی بیرون می رود و به همین دلیل است که بوی گاز در داخل خودرو  خود احساس می کنید.

یافتن ناحیه مشکل به کمی عیب یابی نیاز دارد. اگر می‌خواهید خودتان مشکل را پیدا کنید، به صرفه‌جویی در زمان و هزینه در فروشگاه خودرو کمک می‌کند. اگر راه حل به اندازه کافی آسان باشد، حتی ممکن است یک سفر را به طور کلی نجات دهد.

خودرو  وقتی استارت می زند بوی بنزین می دهد اما از بین می رود

اگر زمانی که خودرو  خود را برای اولین بار استارت می زنید فقط بوی گاز می دهید، به احتمال زیاد با نشت گاز در جایی در داخل یا اطراف وسیله نقلیه خود مواجه هستید. این ممکن است از خود موتور، خط سوخت یا سیستم اگزوز که در آن گازهای گلخانه ای تبخیر می شود باشد.

در صورت استشمام گاز، آیا ادامه رانندگی بی خطر است؟

در بیشتر موارد، نه اینطور نیست. برخی از مشکلات ساده تر منجر به انفجار یا آتش گرفتن خودرو  شما نمی شود، اما تا زمانی که آن را عیب یابی نکنید، هیچ راهی برای تشخیص جدی بودن مشکل وجود ندارد.

تنها تنفس دود گاز می تواند شما را بیمار کند و در موارد شدید می تواند شما را بکشد. همیشه بهتر است در اسرع وقت نشتی را بررسی کنید و بلافاصله پس از آن خودرو را تعمیر کنید.

بدون مقدمه، بیایید 10 دلیل اصلی را بررسی کنیم که چرا خودرو  شما بوی گاز می دهد.

1. شل شدن شمع ها

1. شل شدن شمع ها
شل شدن شمع ها

اگر شمع های جرقه شما هرگز با گشتاور مناسب سفت نمی شدند، ممکن بود به مرور زمان شل شده باشند. شاید کامیون شما بوی گاز بدهد زیرا حلقه آب بندی اطراف شمع ها به درستی قرار نگرفته است.

در این صورت، دود از محفظه احتراق شما خارج می شود و مستقیماً به ورودی هوای سیستم HVAC خودرو  شما می رود. به عبارت دیگر، موتور دود گاز را مستقیماً به دریچه‌های هوای شما پرتاب می‌کند

شمع های شما واشرهایی روی قسمت رزوه دار دارند که همه چیز را آب بندی می کند. اگر این واشرها ترک خورده، گم شده باشند یا شکسته باشند، ممکن است بوی گاز از این افراد باشد.

عیب یابی و راه حل

شمع ها را چک کنید و ببینید سالم به نظر می رسند یا خیر. اگر این کار را کردند، هر کدام را با دقت حذف کنید و به خاطر بسپارید که کجا می روند. مخلوط کردن آنها هنگام نصب مجدد باعث می شود خودرو  شما روشن نشود. ممکن است راحت‌تر باشد که هربار یکی را بردارید و بعد از آن دوباره برگردانید.

اگر همه چیز از نظر زیبایی شناسی درست به نظر می رسد، بیایید گشتاور را بررسی کنیم. اگر آچار گشتاور ندارید مشکلی نیست. فقط شمع ها را شل کنید تا بتوانید با دست آنها را سفت کنید.

تا جایی که می توانید آن را با دست پیچ کنید. آچار خود را بگیرید و یک ربع به آن بچرخانید. حالا شما باید در گشتاور مناسب باشید

در این مرحله می توانید این مرحله را برای تمام شمع های خود تکرار کنید. این اطمینان حاصل می کند که همه شاخه های شما در گشتاور مناسب قرار دارند.

2. O-Ring یا واشر در اطراف درپوش روغن معیوب است

این ممکن است یکی از شایع ترین دلایل بوی گاز در خودرو  باشد. عیب یابی کمتر از یک دقیقه طول می کشد. شما حتی نیازی به بالا بردن خودرو  خود ندارید.

درپوش روغن جای تعجب نیست که درپوش مخزن روغن شماست. این قسمتی است که هنگام تعویض روغن از آن جدا می شوید. اگر به درستی قرار نگیرد، دود نفت و گاز راه خود را خارج کرده و وارد اتمسفر می شود و در نتیجه بوی سوخت در خودرو  شما ایجاد می شود.

عیب یابی و راه حل

کاپوت را باز کنید و درپوش روغن را پیدا کنید. معمولاً مشکی است و کلمه «روغن» روی آن یا تصویری از قوطی روغن قدیمی وجود دارد.

به اطراف کلاه نگاه کنید. آیا زیر درپوش کثیفی و لکه های روغن زیاد است؟ این نشانه واضحی است که درپوش شما به درستی مهر و موم نشده است.

درپوش را بردارید و به حلقه O در قسمت زیرین آن نگاه کنید. اگر صاف، ترک خورده یا به طور کلی گم شده است، زمان تعویض فرا رسیده است. خوشبختانه فروشگاه قطعات خودرو محلی شما این قطعه را با چند دلار ذخیره می کند.

در نهایت، نگاهی به خود کلاه بیندازید. اگر درپوش ترک خورده یا شکسته است، می توانید کل قطعه را تعویض کنید. مطمئن شوید که یک کلاه با اندازه مناسب برای جایگزینی پیدا کرده اید (بسته به خودرو  شما اندازه های متفاوتی دارند). اگر هیچ چیز دیگری نیست، نجات y را بررسی کنید ارد و ببینید که آیا می توانید درپوش روغن را بردارید یا خیر.

اگر هنگام استارت زدن خودرو  بوی گاز می‌دهید، به احتمال زیاد به دلیل گم شدن یا معیوب بودن درپوش روغن است.

نظر اضافی

اگر درپوش روغن شما گم شده است، احتمالاً به همین دلیل است که خودرو  شما بوی گاز می دهد. در اسرع وقت آن را تعویض کنید زیرا درپوش از دست رفته می تواند منجر به مسمومیت با مونوکسید کربن و مرگ شود.

اگر تازه روغن را تعویض کردید و بوی گاز گرفتید، آن را بکشید و مطمئن شوید که درپوش روغن دارید.

3. نشت روغن

روغن خودرو  شما با گازی مخلوط شده است که هنوز نسوخته است. این به این معنی است که اگر نشت روغن دارید، می تواند بوی گاز در خودرو  شما را توضیح دهد.

در این حالت روغن باید به سطح داغ برخورد کند تا گاز را بسوزاند و بو ایجاد کند.

عیب یابی و راه حل

درب خودرو  خود را باز کنید. از چراغ قوه استفاده کنید و از نزدیک به اطراف نگاه کنید. اگر لکه‌های تیره، مرطوب یا روغنی روی خود موتور مشاهده کردید، ممکن است روغن باشد.

همچنین می‌توانید با بررسی زیر خودروی خود پس از توقف در طول شب، نشت روغن را پیدا کنید. اگر متوجه یک لکه سیاه زیر آن شدید، ممکن است روغن باشد.

یکی از بزرگترین جاهایی که روغن شما ممکن است نشت کند واشرهای پوشش سوپاپ شماست. اینها در بالای موتور، درست بالای منیفولد اگزوز قرار دارند. این قسمت از خودرو  شما گرمای زیادی تولید می کند، به این معنی که اگر روغن در اینجا نشت می کرد، قطعا بوی گاز خواهید گرفت.

همچنین می توانید زمانی که خودرو  شما در حال حرکت است نگاهی به زیر کاپوت بیندازید. اگر از موتور دود بیرون می‌آید، نشانه خوبی از نشت روغن است.

راه حل مربوط به این است که نشت شما از کجا می آید. ممکن است با تعویض یک قطعه، یک واشر، یک حلقه O یا سفت کردن یک شی، به پایان برسانید. اگر نشت تان را پیدا نکردید، ممکن است مجبور شوید خودرو  خود را به مغازه ببرید.

4. دود اگزوز

یکی دیگر از قسمت های خودرو  شما که حاوی گاز است، دود اگزوز شماست. این دودها نتیجه سوختن گاز برای شتاب دادن به خودرو  شما هستند و قرار است به لوله اگزوز و دور از خودرو  شما منتقل شوند.

اگر قبل از مبدل کاتالیزوری خود نشتی اگزوز داشته باشید، متوجه بوی گاز در خودرو  خواهید شد. مبدل کاتالیزوری اگزوز را تمیز می کند و بو را تمیز می کند، بنابراین اگر چیزی را بو کردید، می دانید که باید قبل از آن باشد.

عیب یابی و راه حل

حداقل می دانید از کجا شروع کنید. عیب یابی این مشکل برای یک فرد DIY کمی سخت تر است. اگر حس خوبی نسبت به صدای خودرو  خود داشته باشید، هنگام نشت اگزوز متوجه صدای بلندتر اگزوز خواهید شد. چرخاندن موتور به شما شانس بیشتری برای شنیدن تفاوت می دهد.

یک اگزوز نشتی همچنین صدای ضربه زدن را در حین شتاب گرفتن خودرو ایجاد می کند. هر چه نشتی به موتور نزدیکتر باشد، صدای تیک تیک بلندتر می شود.

راه دیگر برای رفع این مشکل قرار دادن حوله روی لوله اگزوز است. حوله را طوری نگه دارید که از خروجی اگزوز بسته شود. همانطور که خودرو  در حالت بیکار است، ببینید آیا حوله با فشار زیاد می شود یا خیر. اگر نه، پس جایی نشتی دارید.

این مشکل دیگری است که به تنهایی قابل حل نیست. لوله اگزوز نشتی باید به مکانیک منتقل شود، اما حداقل می دانید که چرا کامیون شما بوی گاز می دهد!

5. درپوش بنزین گم شده، شل یا معیوب است

5. درپوش بنزین گم شده، شل یا معیوب است
O-Ring یا واشر در اطراف درپوش روغن معیوب است

دقیقاً مانند درپوش روغن که از بین رفته یا شل شده است، درپوش گاز شما نیز می تواند باعث بوی گاز شود. تفاوت بزرگ در اینجا این است که بوی گاز در خودرو  خود نخواهید داشت. فقط زمانی که بیرون از خودرو  خود هستید یا شاید اگر با شیشه های پایین بیکار باشید بوی گاز را حس خواهید کرد.

عیب یابی و راه حل

اولین چیزی که می توانید بررسی کنید این است که آیا درپوش بنزین شما یکنواخت است یا خیر. ممکن است فراموش کرده باشید که پس از پر کردن بنزین آن را دوباره ببندید (یا اگر در حالتی زندگی می کنید که بنزین خود را پمپ نمی کنید، متصدی پمپ بنزین).

اگر کلاهی وجود دارد، آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و مطمئن شوید که محکم است. اگر از قبل کاملا سفت شده است، آن را بردارید و بررسی کنید.

اگر متوجه شدید که O-ring صاف، شکسته، گم شده یا ترک خورده است، وقت آن رسیده است که درپوش گاز خود را تعویض کنید.

در برخی خودروها، اگر درپوش بنزین شما کاملا سفت نشده باشد، چراغ چک موتور روشن می شود.

6. نشت گاز بیرونی

ممکن است روی قسمت بیرونی خودرو تان گاز ریخته باشید. این بدان معنا نیست که در هر جایی نشت گاز وجود دارد، فقط گاز اخیراً به وسیله نقلیه شما پاشیده شده است.

عیب یابی و راه حل

اگر همه چیز را بررسی کردید و مقصری پیدا نکردید، سعی کنید به گذشته فکر کنید. آیا اخیراً خودرو  خود را با بنزین پر کرده اید؟ اگر چنین است، پنجره ها را پایین بیاورید و کمی رانندگی کنید.

اگر بو همچنان ادامه دارد، پس نشت گاز نبوده است.

اگر نشت در صندوق عقب یا در وسیله نقلیه شما رخ داده است، باید سریع عمل کنید.

از حوله های قدیمی استفاده کنید تا تا جایی که می توانید گاز را جذب کنید. از مخلوطی از جوش شیرین، آب داغ و سرکه سفید استفاده کنید و آن را در ناحیه ای که ریخته اید بمالید. این به خنثی کردن بو کمک می کند.

اسپری از بین برنده بو مورد علاقه خود را در دست بگیرید و بعد از آن اسپری کنید.

7. شما یک خودرو  قدیمی دارید

خودرو ‌هایی که قبل از اواسط دهه ۸۰ ساخته شده‌اند ممکن است وقتی آنها را راه‌اندازی کنید و آنها را خاموش کنید، بوی گاز می‌دهند، زیرا آنها از فناوری استفاده می‌کنند در کاربراتور و کاسه شناور. علاوه بر این، خودروهای قدیمی‌تر معمولاً سیستم تولید آلاینده‌های تبخیری قوی ندارند.

در این مورد، شما یا یک مکانیک کاری نمی توانید برای رفع مشکل انجام دهید. تا زمانی که بوی ضعیف گاز بعد از چند دقیقه از بین برود، جای نگرانی نیست.

فشار ضعیف سوخت
فشار ضعیف سوخت

8. فشار ضعیف سوخت

سوخت در سیستم خودروی شما دائماً تحت فشار است. این به آن کمک می کند تا به جایی که نیاز دارد برسد و خودرو  شما را روان نگه می دارد.

اگر فشار سوخت ضعیفی دارید، نتیجه سوختن بیش از حد خودرو را حس خواهید کرد. مخلوط گاز در خودرو  شما یا خیلی رقیق یا غنی خواهد بود زیرا تنظیم کننده فشار شما به درستی کار نمی کند.

عیب یابی و راه حل

اگر وقتی پدال را پایین می‌گذارید قدرت ضعیف‌تری دارید، این می‌تواند نشانه دیگری باشد.

اگر متوجه شدید که بیشتر در حال پر کردن سوخت هستید و راندمان سوخت شما کاهش می یابد، این می تواند نشانه دیگری باشد. در هر صورت، این مشکلی است که می تواند توسط مکانیک محلی شما برطرف شود.

9. نشت گاز

اگر نشت بنزین داشته باشید، قطعا بوی سوخت را در خودروی خود احساس خواهید کرد. قبلا ذکر شد، اما خودرو  شما بنزین را از این سر به سر دیگر پمپاژ می کند. شما می توانید در هر نقطه ای از این فرآیند نشت گاز داشته باشید.

عیب یابی و راه حل

اولین شاخصی که نشان می دهد شما نشت گاز دارید این است که گیج بنزین شما بسیار سریعتر پایین می آید. اگر سطح سوخت شما در طول شب پایین بیاید، این یک نشانه کاملا واضح است که نشت سوخت دارید.

همچنین می توانید کمی خودرو  خود را در حالت بیکار قرار دهید و ببینید که آیا متوجه یک گودال رنگارنگ زیر خودرو  خود شده اید یا خیر. در صورت نشت سوخت، بررسی خودرو پس از نشستن در طول شب نیز باید باعث ایجاد گودال زیر خودرو شود.

نشتی ممکن است از انژکتور، مخزن سوخت، خط سوخت یا خط تزریق باشد.

یک راه برای تشخیص نشت سوخت در مقابل نشت گاز این است که بوی خروجی مخلوط را بو کنید. نشت نفت بوی گاز ضعیف تری نسبت به نشت گاز خواهد داشت. خودرو  خود را به مغازه ببرید و به آنها اطلاع دهید که نشت گاز دارید.

10. قوطی زغال چوب معیوب

آخرین چیزی که ممکن است باشد یک قوطی زغال چوب معیوب است. این بخش دیگری از سیستم کنترل آلاینده های تبخیر در خودرو  شما است.

این قوطی با زغال چوب پر می شود و بخارات سوخت قبل از فرستادن به موتور برای سوزاندن در اینجا ذخیره می شود.

عیب یابی و راه حل

یک قوطی ترک خورده اجازه می دهد تا بخارات سوخت آزاد شود و احتمالاً می توانید آن را از داخل خودرو  خود استشمام کنید. اگر چراغ چک موتور شما روشن است، این می تواند نشانه معیوب قوطی زغال چوب باشد.

اگر صدای پینگ می شنوید، عملکرد کاهش یافته است، یا گازهای خروجی قوی تر از حد معمول استشمام می شود، می تواند به قوطی زغال شما اشاره کند.

تعویض مشکل است، و شما باید خودرو  خود را نزد مکانیک خود ببرید.

حالا می‌دانید وقتی بوی گاز در خودرو تان می‌آید به دنبال چه چیزی باشید. این یک موقعیت بالقوه خطرناک است، بنابراین مطمئناً پاهای خود را روی این موقعیت نکشید. نکات بالا را امتحان کنید و ببینید آیا می توانید مشکل را پیدا کنید.

اگر مشکل خیلی شدید است، خودرو  خود را نزد یک مکانیک محلی ببرید.

مطالب مرتبط : 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *