مجله خبری اوج کده را دنبال کنید ...

مانیتور منحنی 1000R چیست؟

امین پناهی زاده

امین پناهی زاده

متاهل و عاشق همسرم ورزشکار و مدیر باشگاه بدنسازی مستر المپیا کوهدشت

مانیتورهای خمیده همچنان محبوبیت خود را افزایش می دهند، و اگر به خرید آن فکر کرده اید، احتمالاً نام 1000R را دیده اید. اما نام 1000R نشان دهنده چیست و آیا باید یک مانیتور منحنی 1000R بخرید؟

صفحه نمایش چیست؟

MSI 1000R Radius

مانیتورهای منحنی برای ارائه تجربه ای فراگیرتر از مانیتورهای معمولی و تخت تبلیغ می شوند. اما سطح غوطه وری در انحنای صفحه نمایش متفاوت است. بنابراین هر چه مانیتور منحنی بیشتری داشته باشد، غوطه وری بیشتری را ارائه می دهد. اما چگونه می توان انحنای یک مانیتور را تشخیص داد؟

مرتبط:آیا یک مانیتور 240 هرتزی ارزش خرید را دارد؟

سازندگان مانیتور از عناوینی مانند 1000R، 1500R و 1800R برای نشان دادن انحنای صفحه استفاده می کنند. R در نام نشان دهنده شعاع است و عدد قبل مقدار شعاع بر حسب میلی متر است. مقدار انحنا از شعاع یک دایره فرضی بدست می آید که اگر صفحه نمایشگر منحنی تا آخر کشیده شود، تشکیل می شود.

بنابراین در مورد یک مانیتور 1000R، شعاع دایره 1000 میلی متر یا 1 متر است. به طور مشابه، شعاع 1500 میلی متر برای مانیتورهای 1500R و غیره است.

چرا باید به مانیتور 1000R ارتقا دهید؟

مانیتور MSI 1000R

تعداد کمی انحنای صفحه نمایش را در بازار خواهید دید که مانیتورهای 1000R برجسته ترین منحنی را دارند و مانیتورهای 4000R دارای منحنی ملایم هستند. تولیدکنندگان با توسعه مانیتورهای خمیده کمتر شروع کردند، اما به لطف پیشرفت‌های تولید، مانیتورهای 1000R در سال 2020 زمانی که MSI و سامسونگ اولین مانیتورهای 1000R جهان را عرضه کردند، امکان‌پذیر شد.

در حالی که مانیتورهای منحنی به طور کلی دارای مزایای متعددی نسبت به مانیتورهای تخت هستند، حتی در میان انحناهای مختلف صفحه نمایش، 1000R مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثال، فراگیرترین تجربه را در بین هر انحنای صفحه ارائه می دهد. این به این دلیل است که میدان دید چشم انسان مانند یک قوس رو به جلو است و انحنای 1000R بسیار شبیه به آن قوس است. در نتیجه، بهینه ترین انحنا برای نمایشگرها است.

مرتبط:4K در مقابل 1440p یا 1080p: چه مانیتوری بخریم؟

بنابراین وقتی در حال بازی هستید، به ویژه آنهایی که به بازتاب سریع و آگاهی فضایی بهتر نیاز دارند، مانیتورهای بازی 1000R به شما برتری نسبت به سایر مانیتورهای منحنی و تخت می دهند. به همین ترتیب، هنگام تماشای فیلم یا برنامه های تلویزیونی دقیقاً در میانه اکشن احساس می کنید.

میدان دید انسان در مقایسه با انواع مختلف مانیتور.

فراتر از آن، مانیتورهای 1000R همچنین در کاهش خستگی فیزیکی عالی هستند زیرا صفحه نمایش کامل در محدوده دید شما قرار می گیرد. بنابراین لازم نیست سر خود را برای مشاهده قسمت های مختلف صفحه حرکت دهید. به طور مشابه، از آنجایی که تمام قسمت‌های صفحه از شما فاصله یکسانی دارند، چشمان شما نیازی به تنظیم دائمی تغییر فاصله دید ندارند. در نتیجه خستگی بصری کمتر می شود.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2016 توسط محققان بیمارستان دانشگاه ملی سئول انجام شد، «درد چشم» در شرکت‌کنندگان پس از استفاده از مانیتور 1000R در مقایسه با افرادی که از مانیتورهای تخت و دیگر انحنا استفاده می‌کردند، به‌طور قابل‌توجهی کمتر بود.

اگرچه اعتقاد بر این است که تجربه‌های بازی و تماشای فیلم اغلب از مانیتورهای خمیده 1000R بیشترین سود را می‌برند، این انحنای صفحه نیز می‌تواند برای کارایی کار مفید باشد. طبق مطالعه محققان دانشگاه Ewha Womans و موسسه طراحی رنگ Ewha در کره جنوبی، کارایی کارهای جستجو و تایپ به طور قابل توجهی هنگام استفاده از مانیتورهای 1000R بهبود می یابد. علاوه بر این، انحنای صفحه نیز مزایایی را در طراحی ایجاد می کند.

یکی دیگر از مزایای یک مانیتور 1000R این است که می توانید از مانیتورهای بزرگتر از اندازه معمولی لذت ببرید بدون اینکه نگران نباشید آنها در میدان دید شما قرار نگیرند.

 

آیا معایبی وجود دارد؟

اگرچه مانیتورهای 1000R دارای مزایای متعددی هستند، اما برخی از نقاط ضعف نیز برای آنها وجود دارد. اما بیشتر این معایب ذاتی عامل شکل منحنی است. با این حال، برخی از آنها در مانیتورهای 1000R بیشتر از مانیتورهایی با منحنی ملایم تر هستند. برای مثال، برای بهترین تجربه باید مستقیماً در مرکز یک مانیتور منحنی بنشینید. در غیر این صورت، بسته به نوع پنل استفاده شده در مانیتور، ممکن است رنگ ها شسته شده به نظر برسند و ممکن است متوجه اعوجاج های دیگری شوید.

مانیتورهای منحنی نیز برای به اشتراک گذاری صفحه نمایش خود با افراد دیگر عالی نیستند. اگر می خواهید چیزی را روی مانیتور خود نشان دهید، باید صفحه نمایش را به طرف دیگری بچرخانید. علاوه بر این، مانیتورهای منحنی، به ویژه مدل‌های 1000R، گران‌تر از مانیتورهای تخت هستند. این به دلیل هزینه اضافی در ساخت آنها است.

در نهایت، اگر برای اولین بار از یک مانیتور منحنی استفاده می کنید، یک منحنی آشنایی وجود دارد و برای عادت کردن به صفحه زمان صرف خواهید کرد.

چه کسی از یک مانیتور 1000R بیشترین سود را می برد؟

سامسونگ Odyssey G8

اگرچه مانیتورهای تخت به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند، مانیتورهای منحنی به سرعت در حال جذب هستند. مانیتورهای 1000R که جدیدترین افزوده شده به دنیای نمایشگرهای منحنی هستند، قانع‌کننده‌ترین مورد را برای ارتقاء به مانیتور منحنی ارائه می‌کنند.

با این حال، با توجه به قیمت بالای نمایشگرهای 1000R، باید در نظر بگیرید که آیا هزینه اضافی را توجیه می کند یا خیر. البته، مانیتورهای 1000R برای گیمرها بسیار منطقی هستند، زیرا غوطه وری نقطه اصلی فروش آنها است. اما افرادی که زمان زیادی را در مقابل صفحه نمایش رایانه خود صرف تماشای محتوا یا ایجاد آن می کنند، از مزایای مختلف این انحنای صفحه نیز قدردانی خواهند کرد.

چگونه می توان یک مانیتور منحنی 1000R تهیه کرد؟

چندین تولید کننده مانیتورهای 1000R را در بازار عرضه کرده اند، از جمله سامسونگ، MSI، AOC و Benq. با این حال، سامسونگ بدون شک بیشترین سرمایه گذاری را روی مانیتورهای 1000R انجام می دهد و این شرکت مدل های محبوب بسیاری از جمله Odyssey G7 را که انتخاب ما برای بهترین مانیتور گیمینگ 240 هرتزی است و Odyssey Neo G9 می فروشد.

اگر می خواهید تشخیص دهید مانیتور منحنی 1000R است یا خیر، به دنبال مقدار انحنا یا انحنای صفحه در مشخصات محصول باشید. اگر تصمیم دارید 1000R برای شما مناسب نیست، ما چندین انتخاب را برای بهترین مانیتورهای منحنی در سطوح مختلف منحنی انتخاب کرده‌ایم، نه به مانیتورهای سنتی.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *